Choć w całym życiu w objęciach Morfeusza spędzamy nawet 1/3 jego długości, często nasz sen nie jest efektywny. Owocuje to kiepskim nastrojem, ogólnym rozdrażnieniem, a czasem też osłabioną odpornością. Na jakość odpoczynku wpływa wiele czynników - część z nich, na przykład stres i dostęp do świeżego powietrza, jest oczywista. Ale co jeszcze nie pozwala nam na zdrowy i spokojny sen?

Wpływ hałasu na trudności z zasypianiem

Ludzki umysł odbiera hałas jako oznakę zbliżającego się zagrożenia - to pozostałość po koczowniczym trybie życia naszych przodków. Choć od tamtych zamierzchłych czasów zmieniło się prawie wszystko, głośne odgłosy w pobliżu karzą utrzymywać organizm w stanie ciągłej gotowości. Właśnie dlatego tak trudno jest zasnąć, gdy za oknem co rusz słychać krzyki, ruch pędzących samochodów i karetki jadące na sygnale. Wypoczynek w takich okolicznościach jest płytki i krótki, a po wybudzeniu wskutek nagłego głośnego dźwięku trudno jest ponownie zapaść w sen - dotyczy to zwłaszcza przewlekle chorych oraz starszych i dzieci. Jak sobie z tym poradzić? Najprostsze rozwiązanie to zakup zatyczek do uszu lub zagłuszenie nieprzyjemnego szumu muzyką relaksacyjną. Jeśli jest to możliwe, warto rozważyć wyciszenie okien w sypialni.

Dlaczego nie powinieneś trzymać smartfona koło łóżka?

Urządzenia elektroniczne takie jak smartfony, tablety, laptopy i telewizory emitują niebieskie światło. Ponieważ długość jego fal jest zbliżona do długości fal słonecznych, zaburza to produkcję hormonu odpowiedzialnego za wzbudzanie poczucia senności, czyli melatoniny. Przeglądanie mediów społecznościowych, granie w gry czy też oglądanie telewizji późnym wieczorem, tuż przed położeniem się do łóżka, również może utrudniać efektywny sen - wszystkie te czynności oddziałują jednocześnie na wiele zmysłów, utrzymując mózg w stanie ciągłego pobudzenia. Późnym wieczorem lepiej więc sięgnąć po książkę, która odpowiednio wyciszy umysł. Udowodniono bowiem, że przede wszystkim u dzieci i nastolatków czas spędzony przed ekranem wpływa negatywnie na długość snu, a jego długo utrzymujące się deficyty prowadzą do zaburzeń.

Sypialnia przyjazna odpoczynkowi

Bardzo ważne dla efektywnego snu jest stworzenie przyjaznego ku temu środowiska. Należy pomyśleć dosłownie o wszystkim - nawet ustawienie mebli nie powinno być przypadkowe. Łóżko znajdujące się na przeciwko okna nie jest dobrym pomysłem, gdyż ostre promienie słońca przede wszystkim wiosną i latem mogą wybudzać ze snu. Oświetlenie zamontowane w pomieszczeniu powinno być delikatne, odrobinę przytłumione - dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z górnej lampy na rzecz świateł bocznych lub wolnostojących. Aranżując sypialnię powinniśmy zrezygnować z mocnych barw, zwłaszcza czerwieni i fioletów, gdyż mogą one wzbudzać agresję i podtrzymywać emocjonalne pobudzenie. Lepiej postawić na neutralne beże lub kojarzące się pozytywnie żółcie i ewentualnie uzupełnić je kolorowymi dodatkami. Umieszczając w pomieszczeniu rośliny nie można przesadzić z ich ilością, bo choć za dnia przeprowadzają fotosyntezę wytwarzając tlen, nocą ten proces nie zachodzi. Co więcej, niektóre kwiaty wydzielają olejki eteryczne, których właściwości mogą skutecznie utrudnić zasypianie. Warto zadbać też o wygodny materac, który zapewni ciału odpowiednie podparcie, dzięki czemu regeneracja mięśni będzie szybsza, co przełoży się na uczucie wypoczęcia. Jeśli śpimy we dwie osoby, łóżko powinno być odpowiednio duże, tak aby każdy miał wystarczającą powierzchnię na komfortowe ułożenie się.

Efektywny wypoczynek sprawia, że kolejnego dnia lepiej myślimy i mamy pozytywne nastawienie. Natomiast jeśli przez dłuższy czas organizm nie ma szans na regenerację nocą, może to doprowadzić do zaburzeń snu i innych poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak problemy z krążeniem. Te fakty powinny być wystarczającą zachętą do zatroszczenia się o komfortowe warunki w sypialni. Warto pamiętać, że tak jak brak snu wpływa na nasz stan kolejnego dnia, tak samo codzienne nawyki oddziałują na jego jakość.