Materace piankowe od chwili pojawienia się w sprzedaży zawojowały materacowy rynek. Nic dziwnego - dzięki swojej innowacyjnej budowie i licznym udogodnieniom, zmieniły znaczenie wyrażenia "komfortowy sen". Jeśli zastanawiasz się, jaki materac piankowy będzie odpowiedni dla Ciebie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst i wybierz piankę idealną dla siebie.

Materac piankowy z pianki termoelastycznej

Do stworzenia pierwszych materacy z pianki termoelastycznej w latach 70. użyto rewolucyjnego materiału wynalezionego przez NASA, który pierwotnie miał służyć astronautom w przestrzeni kosmicznej. Producenci materacy szybko zauważyli potencjał oraz możliwości tego tworzywa i zaczęli wykorzystywać je do konstruowania nowoczesnych podłoży do snu. Typ ten został stworzony z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach.  Materace termoelastyczne nie są jedynie wygodnym podłożem do spania, charakteryzują się również nietypowymi właściwościami. Pianka tworząca ich wypełnienie reaguje na ciepło i nacisk wywierany przez ludzkie ciało. Po kontakcie z użytkownikiem natychmiast odtwarza i zapamiętuje kształt Twojej sylwetki, zapewniając Ci idealnie dopasowane miejsce do spania. W ten sposób żadna partia nie jest nadmiernie obciążona, a mięśnie mogą należycie się zregenerować. Produkty gorszej jakości często podpierają ciało jedynie w określonym zakresie, materace z pianki termoelastycznej z kolei bez względu na to w jakiej pozycji śpisz, każdorazowo dopasowują się do kształtu sylwetki.

Warto wiedzieć, że materace termoelastyczne tworzą blisko milion punktów podparcia, dzięki czemu nie powodują nacisków punktowych - ta cecha jest kluczowa dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa czy schorzeniami bioder. Profilaktycznie poleca się je jednak wszystkim użytkownikom, którzy szukają naprawdę wysokiego komfortu snu. Dzięki aktywnemu działaniu opartemu na reagowaniu na ciepłotę ciała, specjaliści zalecają podłoża z pianki termoelastycznej osobom po leczeniu ortopedycznym, rehabilitacjach czy jako zapobieganie odleżynom. Materace z pianki termoelastycznej sprawdzą się również jako podłoże do spania dla osób cierpiących na dyskopatię czy pacjentów po urazach, zarówno układu kostno-szkieletowego, jak i innych organów wewnętrznych.

Materac piankowy z pianki wysokoelastycznej

Jeśli zastanawiasz się, jaki materac piankowy wybrać, warto byś wiedział, że oprócz materacy z pianki termoelastycznej, wiele firm oferuje również wysokiej jakości materace z pianki wysokoelastycznej. Tego typu wypełnienia są polecane szczególnie osobom, które dotychczas spały na materacach kieszeniowych. Pianki wysokoelastyczne zachowują się podobnie do sprężyn umieszczonych w materiałowych kieszonkach - również charakteryzują się dużą sprężystością i elastycznością punktową, ale jednocześnie pozbawione są wad swoich poprzedników, do których należało przede wszystkim szybkie odkształcanie i zużywanie się sprężyn. Oprócz tego tworzą niekorzystne środowisko dla rozwoju roztoczy i bakterii - wszystko za sprawą oddychającego, wielokomórkowego tworzywa, które wykazuje znacznie lepsze właściwości antyalergiczne. Wszystkie te cechy sprawiają, że materace wysokoelastyczne stanowią doskonałą propozycję dla dotychczasowych wielbicieli tradycyjnych rozwiązań - to fantastyczna okazja, aby sprawdzić możliwości innowacyjnych pianek i przekonać się do nich na dłużej. Dzięki właściwościom antybakteryjnym materace z pianki wysokoelastycznej są również polecane osobom zmagającym się z dokuczliwą alergią, która objawia się uciążliwym katarem, kaszlem i trudnościami z oddychaniem, co często uniemożliwia zdrowy, spokojny, regenerujący sen.

Materac piankowy z lateksem

Jaki materac piankowy wybrać, gdy zależy Ci na utrzymaniu higieny na wysokim poziomie, na przykład w dziecięcym łóżeczku? Dobrym rozwiązaniem będzie materac piankowy z lateksem, w którego wnętrzu nie dochodzi do rozwoju bakterii i grzybów, przez co znacznie spada prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji uczuleniowych u najmłodszych. Materace lateksowe mogą być wykonane w całości z naturalnego lateksu bądź też "mieszanki" lateksu naturalnego i syntetycznego - warto zwrócić na to uwagę przy zakupie materaca. Charakterystyczną cechą materacy piankowych z lateksem jest ich wysoka sprężystość i elastyczność, przez co są one polecane przez rehabilitantów osobom w trakcie rekonwalescencji, a także tym, którzy chcą pozbyć się porannego bólu pleców, związanego z nadmiernym napięciem mięśniowym.

Szczególną uwagę na materac lateksowy powinny zwrócić także osoby cierpiące na alergię, zwłaszcza uwrażliwione na kurz i drobnoustroje. Dlaczego materac z pianką lateksową będzie dla nich odpowiedni? Ponieważ dzięki dobrej wentylacji zapobiega rozwojowi alergenów, które podrażniają śluzówkę. Jeżeli Twoje drogi oddechowe w nocy uniemożliwiają Ci zdrową regenerację, budzisz się niewyspany i zmęczony, zmień swój materac na taki, który pozwoli Ci swobodnie oddychać i pozbyć się objawów alergii raz na zawsze.

Materac piankowy - jaki stelaż będzie najlepszy?

Choć zalet materacy piankowych nie brakuje, często ich właściwości są ograniczone przez dobór nieodpowiedniego stelaża. Właściwe umiejscowienie piankowego wkładu na dedykowanym podłożu pozwoli na jego swobodną pracę, a użytkownikowi na pełne wykorzystanie jego możliwości. Do głównych skutków złego dopasowania stelaża należy niepełna wentylacja wewnątrz wypełnienia, szybsze zużywanie się piany czy po prostu zanik pożądanych właściwości i w efekcie utrata gwarancji. Wybór stelaża powinien być uwarunkowany przez rodzaj materaca piankowego oraz Twoich preferencji. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, w szczególności powinieneś zwrócić uwagę na fabryczne przeznaczenie produktu - zwykle firma informuje o tym w warunkach użytkowania. Dodatkowo warto zastanowić się nad stelażami regulowanymi dla materacy piankowych, które dają więcej możliwości indywidualnego dopasowania do potrzeb użytkownika. Oczywiście oprócz tego sprawdzaj również wymiary i materiał, z jakiego produkt jest wykonany, a także okres gwarancji oferowany przez producenta. Jeżeli chcesz upewnić się, czy dokonujesz dobrego wyboru, koniecznie skonsultuj przyszły zakup ze specjalistą np. na czacie sklepu internetowego.

Medyczne materace piankowe

Wśród materacy piankowych wyróżnić można także modele medyczne kierowane do osób, które z przyczyn zdrowotnych zmuszone są do dłuższego pozostania w łóżku. Z myślą o takich użytkownikach firmy Janpol, Hilding czy SleepMed przygotowały specjalnie dedykowane produkty o wyjątkowych właściwościach. Do najważniejszych funkcji medycznych materacy piankowych należą: niepowodowanie ucisków oraz działanie przeciwodleżynowe. Pierwsza cecha łączy się z umożliwieniem swobodnego krążenia - jest to niezwykle istotne w przypadku użytkowników, którzy wiele godzin spędzają leżąc. Jeżeli podłoże nie jest komfortowe i negatywnie wpływa na przepływ płynów w żyłach, z czasem mogą pojawić się poważne konsekwencje, takie jak zatory czy niedotlenienie i obrzęki. Drugim, równie ważnym, aspektem jest przeciwdziałanie powstawaniu odleżyn. Pojawiają się one za sprawą długotrwałego ucisku i niedotlenienia tkanek. Piankowe materace medyczne nie dopuszczają do powstawania nadmiernego ucisku, ponieważ rozkładają ciężar śpiącego równomiernie na swojej powierzchni, dodatkowo doskonała wentylacja i dopływ świeżego powietrza wpływają korzystnie na kondycję skóry.

Materace piankowe zdominowały rynek, głównie za sprawą swoich szerokich i uniwersalnych zastosowań. Spośród produktów o wypełnieniu piankowym mogą wybierać zarówno osoby zdrowe i sprawne, jak i te, które są w trakcie leczenia pourazowego lub stałego. Różnorodność konstrukcji i materiałów użytych do produkcji materacy piankowych, sprawia, że są to dziś najchętniej wybierane produkty do sypialni. Niezależnie od tego czy poszukujesz materaca dla siebie, swojego dziecka czy osoby starszej, koniecznie sprawdź, jaki materac piankowy będzie idealny. W sklepie Senna Materace na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej porady, napisz do nas na czacie - nasz konsultant chętnie pomoże Ci w wyborze tego jedynego materaca piankowego.