Materace piankowe nie są jedynym wyborem, gdy przychodzi do zakupu nowego łóżka - ich główną konkurencją są materace sprężynowe, które przez niektórych klientów są od razu odrzucane ze względu na ich złe wspomnienia z młodości. Dzisiejsze produkty jednak zupełnie nie przypominają tych skrzypiących posłań z kłującymi sprężynami sprzed lat. Teraz zapewniają śpiącemu wszystko, czego potrzebuje - są niezwykle wygodne, więc zdecydowanie warto dać im szansę. W tym tekście dowiesz się, jak zbudowane są najlepsze materace sprężynowe i czym charakteryzują się ich poszczególne rodzaje.

Co wyróżnia materace sprężynowe?

Najczęściej wymienianą cechą materacy sprężynowych jest ich trwałość. Zazwyczaj są to naprawdę solidne modele i często są bardziej odporne na odkształcenia niż materace piankowe. Ta właściwość sprawia, że to właśnie one pojawiają się w większości pokojów hotelowych. Dodatkowo świetnie nadają się dla osób tęższych - nie tylko dlatego, że są bardziej wytrzymałe, ale i z tego względu, że nie wywołują nacisków na ciało. Jak są zbudowane materace sprężynowe? Wkład zawsze jest złożony z co najmniej dwóch elementów: sprężyn oraz zewnętrznych warstw pianki, mającej za zadanie zapewnić komfort użytkowania. Każdy rodzaj charakteryzuje się nieco innym wkładem, ale mechanizm działania wszędzie jest podobny. Sprężyny uginające się pod ciężarem ciała sprawiają, że materac idealnie dostosowuje się do ciała, gwarantując doskonały wypoczynek. Wśród modeli sprężynowych wyróżniamy dwa główne rodzaje: bonellowe oraz kieszeniowe.

Materace bonellowe – w stronę klasyki

Materace bonellowe można określić jako klasyczne modele sprężynowe. Mają najprostszą budowę i między innymi to wpływa na ich niską cenę. Podstawą tych materacy są sprężyny bonellowe mające szerokie zastosowanie w tapicerstwie. Jak działają? Drutem łączone są pojedyncze, dość duże sprężyny w kształcie klepsydry - szerokie na końcach i węższe w środku. Ich budowa sprawia, że na niewielkie obciążenia materac reaguje niedużym oporem, a im silniejszy jest nacisk, tym opór sprężyn jest większy. Taki mechanizm nazywa się sprężystością progresywną, a jego zastosowanie w materacach bonellowych jest gwarancją tego, że nadają się one zarówno dla osób lżejszych, jak i dla tych, które ważą nieco więcej. Trzeba jednak pamiętać, że sprężyny bonellowe nie sprawdzą się w przypadku par, ponieważ ich budowa sprawia, że przy każdej zmianie pozycji partnera materac faluje, co może obniżyć komfort snu i powodować częste pobudki.

Materace kieszeniowe – w stronę nowoczesności

Coraz częściej spośród modeli sprężynowych wybierane są nowsze, bardziej nowoczesne materace kieszeniowe. Mają one nieco inną budowę niż materace bonellowe - każda sprężyna pracuje tu niezależnie i osłonięta specjalną materiałową kieszonką. Dodatkowo jest ich znacznie więcej, a im więcej jest sprężyn i im są mniejsze, tym lepiej dla użytkownika materaca. Duża ich liczba i fakt, że każda z nich pracuje osobno sprawia, że materace kieszeniowe charakteryzują się dużą elastycznością punktową i idealnie dopasowują się do sylwetki. Dzięki swojej budowie są nie tylko niezwykle komfortowe, ale i bardzo ciche. W dzisiejszych materacach sprężynowych nie ma już mowy o irytującym skrzypieniu i hałaśliwym sygnalizowaniu każdego ruchu śpiącego. Modele kieszeniowe będą dobrym wyborem dla tych, którzy budzą się często ścierpnięci i obalali – zapewniają bowiem całemu kręgosłupowi odpowiednie podparcie. Warto się nad nimi zastanowić również wtedy, gdy śpimy z kimś. Materace kieszeniowe są idealne dla par, bo dostosowują się one do jednej i drugiej sylwetki, a przy tym partnerowi przestaje przeszkadzać to, że jego druga połówka kręci się w nocy.

Materace kieszeniowe z efektem wow

Tych, którym zależy na maksymalnym komforcie, a przy okazji chcą mieć w swoim domu innowacyjne, wyjątkowe produkty, pewnie zainteresują materace multipocket. Jest to jedna z odmian materacy kieszeniowych, a swoją wyjątkowość zawdzięczają temu, że producenci wykorzystali w nich jeszcze większą liczbę sprężyn, w dodatku o mniejszej średnicy, dzięki czemu komfort snu na takim podłożu jest wyjątkowo wyoski.

Wśród materacy sprężynowych można też znaleźć modele o 7 strefach twardości. Co to oznacza? Na ich powierzchni wyznaczone są strefy: głowy, barków, kręgów lędźwiowych, miednicy, ud, łydek oraz stóp - każda z nich dba o to, by ciało użytkownika miało się jak najlepiej. Dzięki dopasowaniu do potrzeb konkretnych partii sylwetki materace kieszeniowe zyskują właściwości rehabilitacyjne i dają ulgę w bólach kręgosłupa, a także pozwalają mięśniom w pełni się rozluźnić i odpocząć przed kolejnym dniem.

Najlepsze materace sprężynowe

Zdecydowanie najlepszą opcją wśród materacy sprężynowych są materace InterActive. To jeszcze nowość na rynku, ale już podbiły serca konsumentów i nie można się temu dziwić - są niezwykle wygodne i miękkie, a jednocześnie znakomicie podpierają kręgosłup i całe ciało. Łączą zalety materacy piankowych i sprężynowych, co sprawia, że ogromny komfort idzie w parze z długą żywotnością. Na czym polega fenomen materacy InterActive? Między standardowymi sprężynami producenci umieścili dodatkową grupę spiralek: mniejszych i niższych. Dzięki temu, gdy użytkownik kładzie się na materacu, ciało najpierw zapada się w pierwszą warstwę, a dopiero potem delikatnie opiera się o tę drugą grupę sprężyn. To sprawia, że nie czuć typowego dla materacy kieszeniowych sprężynowania, a powierzchnia posłania w pełni dopasowuje się do sylwetki śpiącego: zamiast odbijać się od łóżka, delikatnie się w nim zapadamy.

Jak wybrać materac sprężynowy?

Pozostaje zapytać, który typ warto wybrać i jaki materac sprężynowy zaprosić do swojego domu. Modele bonellowe są niedrogie, bardzo wytrzymałe i nadają się dla osób tęższych. Są jednak nieco gorszej jakości, niż pozostałe rodzaje przedstawione w tym tekście i przy dłuższym użytkowaniu można to odczuć. To jednak świetny wybór, jeśli potrzebujemy materaca np. do pokoju gościnnego - dobrze wyśpią się na nich zarówno ludzie bardzo szczupli, jak i bardziej tędzy. Można je zastosować w hotelach, pensjonatach czy w pokojach dla gości. Materace kieszeniowe można uznać za standardowy wybór i często są one dość zróżnicowane cenowo, co zależy w dużej mierze od jakości wykorzystanych sprężyn i dodatkowych warstw. Można wybrać na przykład model z 7 strefami komfortu, które dodatkowo zadbają o zdrowie kręgosłupa. Materace multipocket oraz materace InterActive to oczywiście faworyci w rankingu modeli sprężynowych, ale wiąże się to też z ich wyższymi cenami. Niemniej jednak, jeśli Twoje ciało potrzebuje dodatkowego wsparcia w nocy, czy to z powodu bólów kręgosłupa, czy też ze względu na problem z przepływem krwi, albo po prostu cenisz sobie wysoki komfort snu, warto w nie zainwestować.

Niezależnie od tego, na który typ się zdecydujesz, zadbaj o to, żeby model był odpowiedni dla Twojej sylwetki. Wybierz odpowiedni rozmiar i twardość oraz rodzaj pokrowca, a potem ciesz się przyjemnym, długim snem na swoim nowym materacu sprężynowym.