W okresie zimowym każda sypialnia powinna stwarzać doskonałe warunki do wypoczynku i chwilowego zapomnienia o panującym za oknem mrozie. Które elementy wyposażenia wybrać, aby zapewnić sobie przyjemne uczucie otulenia i regeneracji? W jaki sposób dobrze przygotować sypialnię na zimę?

Przytulna sypialnia - pomysły aranżacyjne

Zimą dekorujemy swoje domy lub mieszkania nie tylko zgodnie z obowiązującymi trendami, lecz także staramy się uzupełniać pomieszczenia elementami poprawiającymi nastrój i budującymi przytulną atmosferę. Według zaleceń projektantów wnętrz, zimą warto wytworzyć w sypialni klimat sprzyjający przede wszystkim codziennemu relaksowi. W tym celu najlepiej zdecydować się na zakup produktów wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, aksamit czy welur. Do wzbogacenia wyposażenia łóżka przydadzą się zatem pluszowe, puchate koce, poduszki oraz tapicerowane zagłówki. Dodatkowo zimową aurę zapewnią również utrzymane w chłodnej kolorystyce firany w różnych odcieniach bieli i miękkie, jasne dywany. Przytulną sypialnię rozjaśnią aromatyczne świece o zapachu cynamonu lub pomarańczy.

Ciepłe kołdry i poduszki do zimowej sypialni

W czasie zimy powinniśmy zadbać o długi i zdrowy sen, który pozwoli nam być wypoczętym każdego dnia. Kiedy temperatura powietrza spada (i przez dłuższy okres utrzymuje się poniżej 10°C), trzeba rozważyć wymianę letniej kołdry na bardziej ciepłą, umożliwiającą utrzymanie prawidłowego komfortu termicznego przez całą noc. Idealnie sprawdzą się głównie kołdry uszyte z wytrzymałej bawełny, będące miłe w dotyku, a jednocześnie ogrzewające i doskonale pochłaniające nadmiar wilgoci. Istotne jest zarówno pokrycie, jak i wypełnienie kołdry. Obecnie producenci odchodzą od tradycyjnych, puchowych pierzyn, zachęcając do wyboru kołder zawierających innowacyjne, antyalergiczne włókna, poprawiające higienę wypoczynku. Osoby odczuwające często nadmierne zimno mogą sięgnąć po kołdry oraz poduszki wykonane ze specjalnego, grubego rodzaju bawełny lub po niezwykle ciepłą pościel z flaneli bawełnianej. Zimą nie bez znaczenia pozostaje także wybór dającego uczucie przyjemnego otulenia materaca termoelastycznego, reagującego na temperaturę wytwarzaną przez ciało i dostosowującego się do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Sypialnia na zimę - klucz do zdrowego snu

Dlaczego przyjemna aranżacja sypialni i wytworzenie odpowiednich warunków do snu są zimą szczególnie ważne? Gdy przyroda spowalnia, dni stają się coraz krótsze, a rośliny i niektóre gatunki zwierząt rozpoczynają proces hibernacji, zwalnia również metabolizm ludzkiego organizmu. Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, odczuwane przez nas zmęczenie i zniechęcenie jest spowodowane brakiem światła słonecznego. Wzmożona senność, wywołana nadmierną produkcją melatoniny, wzbudza chęć ucinania sobie popołudniowych drzemek. Specjaliści przekonują, że zimą nie potrzebujemy większej ilości snu, jednak przywiązywanie wagi do regularnego wypoczynku może znacznie poprawić odporność i zmniejszyć ryzyko zachorowania na przeziębienie lub grypę. Nawet krótki sen w przyjemnej, ciepłej atmosferze z pewnością poprawi nasze samopoczucie oraz zachęci do dalszej pracy.

Zimowa sypialnia powinna być miejscem sprzyjającym relaksowi i zregenerowaniu ciała. Przytulne wnętrze, ozdobione pluszowymi kocami, miękkimi dywanami oraz aromatycznymi świecami pozwoli nam odpocząć, a dodatkowo na chwilę zapomnieć o codziennych troskach. Odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb kołdra, poduszka i materac sprawią natomiast, że sen przyniesie ukojenie oraz wpłynie pozytywnie na poprawę naszego zdrowia.