Sercem każdego łóżka jest znajdujący się w nim materac, bowiem to właśnie on ma największy wpływ na to, czy nasz odpoczynek jest komfortowy. Nie jest łatwo zdecydować, który spośród wielu dostępnych w sklepach wkładów będzie odpowiedni: bonellowy, kieszeniowy, piankowy czy też medyczny? Ilość opcji jest ogromna, dlatego podpowiadamy jak wybrać materac, tak aby zapewnił on zdrowy sen.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Przy wyborze materaca najważniejsze jest dostosowanie go do swoich potrzeb, czyli do warunków w jakich lubi się odpoczywać - o ile jest to dość proste, gdy będzie on użytkowany przez jedną osobę, to jeśli ma służyć parze, stanowi to nie lada wyzwanie - trzeba bowiem pogodzić różne preferencje i wymagania, na przykład te dotyczące jego twardości. Aby nasz sen był zdrowy, wybrany materac nie może być zbyt miękki, gdyż wtedy kręgosłup wygina się w nienaturalny sposób blokując przepływ krwi z substancjami odżywczymi do mięśni, które przez to nie mogą efektywnie się regenerować. Z kolei za twardy model sprawia, że nacisk wywierany przez podłoże na szkielet jest stosunkowo duży, co może doprowadzić do problemów z drętwieniem nóg oraz zaburzeń krążenia. Optymalne podparcie dla kości stanowi takie podłoże, które pod naporem części lędźwiowej kręgosłupa ugina się na grubość dłoni. Twardość materaców producenci opisują symbolem H, a ogólnie używana czterostopniowa skala, opisuje materace od miękkich (oznaczenie H1) do bardzo twardych (klasyfikowane jako H4). Rozróżnienie to ściśle wiąże się z naciskiem wywieranym na podłoże, oznacza to, że całkowicie zależy ono od ciężaru użytkownika, a więc produkt miękki dla kogoś o wadze 100 kg może okazać się twardy dla osoby drobnej. Ta zależność czyni wybór materaca dla pary jeszcze trudniejszym, jednak nie niemożliwym, gdyż na rynku dostępne są takie modele jak Materasso Viscogreen Lux, w których jedna połowa materaca jest bardziej miękka (H2), druga bardziej twarda (H3). Dzięki temu unika się zakupu dwóch mniejszych materacy na rzecz jednego, o zróżnicowanej twardości. 

Dla prawdziwie zdrowego snu równie ważna co twardość materaca jest jego powierzchnia, która powinna być na tyle duża, aby każda z osób, które na nim leżą, miała wystarczająco dużo miejsca na ułożenie się w ulubionej pozycji, dlatego też w przypadku większości materacy można wybrać idealny rozmiar spośród aż 9 opcji. Jeżeli chodzi o rekomendowane rozmiary materacy - dla jednej osoby najlepiej sprawdzi się model 90x200 cm, dla dwóch optymalną wielkością jest 160x200 cm. 

Materac sprężynowy czy piankowy?

O tym, czy materac okaże się dla nas wygodny, w równym stopniu co twardość i wymiary decyduje też jego wypełnienie. W podstawowym rozróżnieniu mówi się o dwóch klasach produktów - wkładach sprężynowych i piankowych. W obrębie materacy sprężynowych wskazuje się dwa typy, które zostały wyznaczone ze względu na sposób połączenia ze sobą poszczególnych sprężyn: bonellowe i kieszeniowe. Wybór materaca bonellowego polecany jest jeśli śpimy pojedynczo, gdyż w tym rodzaju poszczególne elementy konstrukcji spojone są za pomocą metalowego stelaża, w związku z czym nacisk na pojedynczą sprężynę pociąga za sobą ruch całego materaca. Dlatego jeśli bonell byłby używany przez dwie osoby, wzajemnie odczuwałyby one każdą zmianę pozycji partnera. Materac kieszeniowy sprawdzi się w takim przypadku znacznie lepiej, ponieważ dzięki zastosowaniu systemu niezależnie pracujących sprężyn umieszczonych w oddzielnych materiałowych woreczkach, każdy element budujący materac może pracować indywidualnie, w efekcie nawet leżąc obok kogoś, kto strasznie się wierci, niemal wcale nie odczuwamy jego ruchów. Niewątpliwą zaletą wypełnień sprężynowych jest ich niska cena i wysoka trwałość, ale niestety nie nadają się one dla każdego, nie zapewnią bowiem zdrowego snu alergikom, gdyż w konstrukcji tych modeli pojawiają się liczne zakamarki i puste przestrzenie, w których z powodzeniem rozwijają się grzyby i bakterie.

Z tego powodu dla osób uczulonych na roztocza i tym podobne lepszym rozwiązaniem jest wybór materaca piankowego, szczególnie z wypełnieniem lateksowym, które jest nie tylko hipoalergiczne, ale również bardzo trwałe, cechuje je też zdolność do odprowadzania wilgoci. Wśród wypełnień piankowych możemy znaleźć też takie, wykonane z tworzywa wysokoelastycznego, które działa podobnie jak sprężyny kieszeniowe, oraz termoelastycznego, czyli wytrzymałego i plastycznego materiału opatentowanego pierwotnie przez NASA dla swoich astronautów. Pianka ta pod wpływem ciepła odkształca się i dopasowuje kształt materaca do krzywizn ciała śpiącej na nim osoby.

Jak materac może wpływać na zdrowy sen?

Na naszą decyzję odnośnie do tego, jaki materac wybrać, powinno wpłynąć też wyposażenie go w dodatkowe elementy budowy, które poprawiają jakość samego produktu i jednocześnie wpływają na zdrowy sen. Jednym z najpopularniejszych ulepszeń jest dzielenie materaca na 7 stref twardości, czyli kilka poziomych odcinków, które mają za zadanie podpierać naszą sylwetkę na całej długości z naciskiem odpowiednim dla poszczególnych jej partii. To rozwiązanie ma duże znaczenie, gdyż dopiero optymalne podparcie mięśni pozwala na pełne ich rozluźnienie i regenerację. Strefy twardości pozwolą więc na zdrowy wypoczynek każdemu z nas, a w szczególności sportowcom i osobom pracującym fizycznie, bowiem to właśnie ich mięśnie, które za dnia w największym stopniu są narażone na powstawanie mikrourazów, nocą mogą w pełni odpocząć. Natomiast alergicy odczują ulgę w swoich dolegliwościach, decydując się na wybór materaca wykonanego w całości z antyalergicznego tworzywa, na przykład lateksu. Dobrym pomysłem jest też zakup modelu, w którego wnętrzu oprócz standardowego wypełnienia używa się dodatkowo wkład z maty kokosowej lub końskiego włosia. Takie rozwiązanie zastosowano w Janpol Erebu, czyli modelu sprężynowemu o właściwościach bakteriobójczych - to zasługa końskiego włosia. Ono nie tylko pozytywnie wpływa na odprowadzanie wody ze środka materaca, ale też zwiększa jego elastyczność i wytrzymałość. W Erebu znajduje się również naturalny wkład w postaci maty kokosowej, która nie tylko usprawnia wentylację i powstrzymuje rozwój grzybów i bakterii, ale też dodaje materacowi twardości.

Materace medyczne - kiedy warto o nich pomyśleć?

Przy poważnych problemach ze zdrowiem warto rozważyć wybór materaca medycznego, który w odróżnieniu od pozostałych dostępnych na rynku produktów przeszedł szereg testów i badań potwierdzających, że zastosowane w nim rozwiązania gwarantują naprawdę komfortowy, zdrowy wypoczynek. W materacach tego typu najczęściej stosuje się wypełnienie z pianki termo- lub wysokoelastycznej, gdyż ich struktura pobudza krążenie krwi. Zapobiega to powstawaniu odleżyn oraz zapewnia zdrowy sen i odpoczynek osobom sparaliżowanym lub będącym w okresie rekonwalescencji po wypadkach, które większą część doby spędzają w pozycji leżącej. Oczywiście nie wszystkie materace medyczne są wykonane wyłącznie z pianki, ponieważ występują modele takie jak Hilding Makarena, które łączą w sobie wszystkie najbardziej efektywne technologie, bowiem w tym produkcie zastosowano zarówno wypełnienie kieszeniowe, lateksowe, jak i termoelastyczne. Dzięki temu powstał produkt niezwykle uniwersalny, a wybranie tego materaca to prawdziwa inwestycja, ponieważ ze względu na zróżnicowaną strukturę, w zależności od potrzeb można wielokrotnie naprzemiennie korzystać z funkcji antyalergicznej lub leczniczej, wystarczy tylko obrócić go na drugą stronę. Użyta do skonstruowania Hilding Makarena pianka Visco zapewnia liczne punkty podparcia, dzięki czemu dostosowuje się do krzywizn ciała nie wywierając na nie zbędnego nacisku. To rozwiązanie w połączeniu z korzyściami płynącymi z zastosowaniem sprężyn kieszeniowych w tym materacu medycznym czyni go prawdziwym remedium na problemy z dyskopatią, reumatyzmem czy też urazy układu kostno-szkieletowego. Natomiast wkładka lateksowa, która znajduje się z drugiej strony, świetnie sprawdzi się w sezonie wiosennym, kiedy to wskutek pylenia roślin wielu alergików ma poważne problemy z zasypianiem.

Korzyści płynące ze zdrowego snu

O wręcz zbawiennych właściwościach odpoczynku wiedzą niemal wszyscy, ale jak na zdrowy sen przekłada się to, jaki materac wybierzemy? Przede wszystkim brak odpowiedniego podparcia nie pozwala na efektywną regenerację mięśni - proces ten i tak spowalnia wraz z wiekiem, dlatego warto zadbać o jego usprawnienie na tyle, na ile jest to możliwe poprzez dopasowanie odpowiednio twardego podłoża. Nie oznacza to, że dzieci i nastolatkowie mogą spać na byle czym, wręcz przeciwnie, gdyż to właśnie podczas tego nocnego odpoczynku uwalniają się w ich organizmach takie hormony jak ten odpowiadający za wzrost. Zdrowy sen usprawnia też pracę układów krążenia i nerwowego, które regenerują się podczas trwania jego głębokiej fazy. Natomiast niekomfortowy wypoczynek, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, niesie za sobą liczne negatywne skutki, takie jak:

- kłopoty z pamięcią i koncentracją,
- zaburzenia hormonalne,
- ryzyko zawału serca i udaru mózgu,
- zwiększona podatność na wystąpienie cukrzycy typu II.

W większości przypadków długo utrzymujące się kłopoty z zasypianiem można łatwo rozwiązać poprzez wymianę materaca na nowszy model.

Wysypianie się to tylko pozornie błahostka, bo tak naprawdę zdrowy sen wpływa na zdrowie niemal całego ciała: od odporności aż po pracę mózgu. Właśnie dlatego warto zadbać o swoją wygodę już na etapie wyposażania sypialni i postawić na dobry, dopasowany do potrzeb materac, który zapewni dobry wypoczynek - zwłaszcza, że wysokiej jakości produkt może służyć przez wiele lat i zapewniać porządny wypoczynek każdej nocy.