Kołdry i koce są nieodłącznym elementem wyposażenia każdej sypialni. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie komfortu cieplnego podczas snu, ale również wpływanie na estetykę wnętrza. Koc wełniany bądź kaszmirowy może pełnić funkcję narzuty na łóżko, a gruba kołdra puchowa sprawi, że łóżko będzie wyglądało na wyjątkowo miękkie. Jeśli szukasz idealnego koca i kołdry do spania, zapoznaj się z charakterystyką poniższych produktów i wybierz te, które idealnie spełnią wszystkie Twoje oczekiwania!
Koce i kołdry - ciepło i estetyka wnętrza
Nawet najlepiej urządzona sypialnia, w której znajduje się doskonałe łóżko z idealnie dobranym materacem, nie spełni swoich podstawowych funkcji, jeśli nie będzie w niej kołdry dopasowanej do indywidualnych preferencji użytkownika. Jakie rodzaje ciepłych kołder znajdziesz w naszej ofercie?
- Kołdry hipoalergiczne - kołdry antyalergiczne znajdujące się w naszej ofercie wykonane są z reguły z bawełny, ze splotem satynowym. Są sprężyste i wytrzymałe, a struktura syntetycznego wypełnienia imituje miękkość i lekkość kołder puchowych.
- Kołdry puchowe - to tradycyjne modele, których wypełnienie stanowi gęsty puch. Dzięki nim możliwe jest zagwarantowanie sobie komfortu cieplnego nawet podczas wyjątkowo chłodnych dni. Ich wadą jest to, że niektóre osoby mogą cierpieć na alergię na pierze.
- Kołdry letnie - kołdry letnie dostępne w naszym asortymencie to zarówno modele puchowe, jak i antyalergiczne. Różnią się między sobą przede wszystkim grubością warstwy stanowiącej wypełnienie. Nieco inny jest też materiał zewnętrzny - przykładowo kołdry puchowe w wariantach letnich uszyte są z inletu.
- Kołdry zimowe - sprawdzą się najlepiej podczas mroźnych miesięcy, kiedy temperatura na zewnątrz spada znacznie poniżej zera. Do ich produkcji stosuje się większą ilość puchu i dba o jak największą wyporność - to te dwa czynniki zapewniają optymalną termoizolację.
- Kołdry całoroczne - stanowią swego rodzaju kompromis między modelami letnimi a zimowymi. Są dobrym wyborem dla osób posiadających mieszkania, w których przez cały rok panuje taka sama temperatura.
- Kołdry dziecięce - najczęściej są zaprojektowane z myślą o często występujących u najmłodszych problemach z alergenami. Kołdry dziecięce z reguły wypełnione są wsadem z włókniny, który nie przepuszcza roztoczy.
Szukając idealnego koca do sypialni, należy brać pod uwagę przede wszystkim materiał wykonania. Najpowszechniej stosowane są koce polarowe - charakteryzują się przystępną ceną i szybko schną, ale gwarantują jedynie umiarkowany komfort cieplny. Wynika to z zastosowania sztucznej tkaniny. Wśród naszych produktów znajdziesz koce bawełniane, z domieszką polaru - połączenie tych materiałów sprawia, że produkt jest oddychający, a jego właściwości termoizolacyjne znacznie wzrastają.
Dla osób wyjątkowo wrażliwych na zimno polecamy koce kaszmirowe i wełniane. To właśnie one najlepiej chronią przed chłodem. W zależności od wybranego rodzaju przędzy, stopień oferowanej przez nie termoregulacji ciała będzie nieco inny. Warto pamiętać o dodatkowych korzyściach wynikających z używania koców wełnianych. Wykazują one właściwości higroskopijne, a także pochłaniają promienie UV. Dzięki stworzeniu mieszanki z wełny oraz kaszmiru, oferowane przez nas koce są przyjemne w dotyku i nie wywołują niekomfortowego efektu “gryzienia”. Korzyści wynikające z wyposażenia sypialni w dobrej jakości kołdry i koce są niezaprzeczalne. Przede wszystkim, znacznie zwiększa się komfort snu. Jest to możliwe dzięki temu, że stała temperatura ciała zapobiega wybudzaniu się w nocy. A jak wiadomo - tylko ciągły, nieprzerwany sen może zapewnić efektywną regenerację. Dodatkową korzyścią jest oczywiście estetyka wnętrza. Sypialnia zaaranżowana z dbałością o aspekty wizualne stwarza warunki sprzyjające wypoczynkowi i kreuje atmosferę relaksu i odprężenia.
Jakie cechy powinny mieć kołdry i koce, aby spanie pod nimi nie szkodziło zdrowiu użytkownika?
- Dostosowanie wypełnienia do ewentualnych alergii - zakup dobrej kołdry jest największym wyzwaniem dla alergików. Wiele osób ma uczulenie na pierze - wtedy jedyną rozsądną opcją będzie zakup kołdry syntetycznej. Również wybierając koc warto wziąć tę kwestię pod uwagę. Osoba uczulona na kurz może komfortowo korzystać z wełnianego koca. Jednak użytkownik wrażliwy na lanolinę powinien wybrać raczej egzemplarz uszyty z poliestru.
- Możliwość prania w wysokiej temperaturze - to czynnik istotny nie tylko dla alergików. Podczas prania kołder i koców zabijane są roztocza, bakterie i grzyby nagromadzone podczas procesu użytkowania. Możliwość prania - najlepiej w dość wysokiej temperaturze - to podstawa, aby możliwe było zachowanie higieny snu.
- Zdolność do odprowadzania wilgoci - osoby, które intensywnie się pocą, powinny zwrócić uwagę na to, aby w składzie produktu znajdował się jak największy procent naturalnych materiałów. Kołdra musi być przewiewna - jeśli nie będzie odprowadzała wilgoci, bardzo łatwo można się przeziębić.
- Właściwości termoizolacyjne - kołdry i koce mają przede wszystkim gwarantować ciepło. Jeśli nie spełniają tej cechy, wychłodzone ciało podczas zimowych nocy może bardzo szybko zachorować.