Wiadomości i blog
Jaki materac wybrać?
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Pytanie to zadają sobie wszyscy miłośnicy zdrowego stylu życia, a tym samym zdrowego snu. Odpowiedź w zasadzie jest prosta - wybierz taki materac, który odpowiada Tobie, Twojej budowie ciała, Twoim upodobaniom i odczuciu komfortu. Jeśli prowadzisz siedzący typ pracy lub masz schorzenia kręgosłupa albo zwyczajnie bolą Cię plecy - pomyśl o materacu ortopedycznym lub o materacu rehabilitacyjnym. Prawda, że to proste?
W internecie znajdziemy wiele artykułów zachwalających różne materace - raz lepszy jest twardy, innym razem miękki, piankowy albo sprężynowy… Możliwości jest naprawdę wiele. Sprzedawcy w sklepach stacjonarnych często polecają materace marki, które akurat posiadają na stanie – nie zawsze odpowiednie dla Ciebie. Więc z prostego na pozór pytania: jaki materac wybrać? - rodzi się problem, a gdy do tego jeszcze zaczniemy zastanawiać się, czy może jednak lepszym zakupem okazałaby się wersalka lub sofa zamiast łóżka z materacem, problem robi się naprawdę poważny…
Materac czy wersalka?
Dobry materac czy dobra wersalka? Co wybrać? Odpowiedź na to pytanie zaczniemy od zdefiniowania funkcji materaca i wersalki, a więc:
Materac - bez znaczenia jaki (piankowy, sprężynowy czy termoelastyczny) - każdy został zaprojektowany po to, aby zapewnić nam zdrowy, spokojny sen. To jego podstawowa funkcja, dla której został wyprodukowany. Możemy oczywiście rozważać i dyskutować, który producent materacy robi to lepiej (czy to jest Hilding, Sleepmed, Janpol albo inny) - każdy projektuje i produkuje z myślą o śnie w pozycji leżącej, a co za tym idzie z uwzględnieniem dobrego podparcia różnych części naszego ciała - stąd materace siedmiostrefowe, materace pięciostrefowe itd.
Wersalka, sofa, narożnik – to meble zaprojektowane z myślą o zaspokojeniu naszych potrzeb związanych z wygodnym siedzeniem. Z tego względu producenci skupiają się głównie na tym aspekcie. Taki mebel ma ładnie wyglądać w salonie, musi zabezpieczyć miejsce do siedzenia dla rodziny i gości. Musi posiadać wygodne siedzisko, w którym nie zapadamy się za głęboko, ale też nie może być twarde jak kamień. Niestety nasza polska rzeczywistość i rozmiary mieszkań spowodowały, że bardzo często salon pełni także funkcję sypialni – wtedy nie mamy wyjścia, wersalka musi posłużyć także jako mebel do spania. Jednak nawet ze wbudowanym materacem lub przy zastosowaniu materaca nawierzchniowego, nadal jest meblem gównie przeznaczonym do siedzenia.
Wniosek nasuwa się sam - lepszym i zdrowszym wyborem jest materac.
Czy wybór odpowiedniego materaca jest ważny?
Zakładając, że do właściwej regeneracji organizmu człowiek potrzebuje przespać 7-8 godzin na dobę, w łóżku spędzamy średnio 1/3 swojego życia. Jest to czas, gdy nasze mięśnie się rozluźniają, umysł się oczyszcza, wycisza, to także moment, w którym zbieramy siły na następny dzień i kolejne wyzwania. Właśnie dlatego warto w tym czasie zapewnić sobie maksymalny komfort. Jednym z najważniejszych elementów jest więc wybór odpowiedniego materaca.
Strefy twardości w materacu - czym są?
Dziś nie jesteśmy skazani na materace o tylko jednym parametrze twardości. Znajomość anatomii ciała człowieka i możliwości produkcyjne pozwoliły na zaprojektowanie nowego typu materacy, które jeszcze lepiej dostosowują się do naturalnych krzywizn ciała z uwzględnieniem, iż poszczególne partie ciała potrzebują odmiennego podparcia. Wyodrębniamy materace 3-,5- i 7-strefowe podpierające odpowiednio głowę, szyję i barki, lędźwie, biodra, uda, łydki i stopy. Dla kogo materac ze strefami twardości? Pamiętajmy, to produkcja opierająca się na pewnych założeniach wynikających ze statystycznych danych o użytkownikach, więc nie zawsze i nie dla każdego. Jednak gdy śpisz spokojnie, jesteś typowej budowy – to dla Ciebie idealny materac, którego zalety bardzo szybko docenisz.
Materac piankowy czy lateksowy? Porównanie popularnych rodzajów materacy
Nadszedł czas na wymianę materaca? A może kupujesz go po raz pierwszy? Aby ułatwić Ci wybór, porównaliśmy dwa popularne typy materacy: piankowy i lateksowy. Sprawdź, który będzie dla Ciebie lepszy!
Materace lateksowe i piankowe
Każdy producent materacy w swoim asortymencie posiada różne ich rodzaje. Niemniej jednak pod względem popularności na czołówkę wysuwają się dwa z nich: lateksowy i piankowy. Są to po prostu dwa różne typy wypełnienia, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jeżeli zastanawiasz się, który wybrać - materac lateksowy czy piankowy - to zacznijmy od krótkiej charakterystyki.
Materace piankowe - charakterystyka
Materace piankowe, jak sama nazwa wskazuje, mają w sobie piankę - jeden z najszybciej rozwijających się surowców na rynku. Pianki wykorzystywane w produkcji materacy już parę lat temu zostały zastąpione kolejnymi, znacznie ulepszonymi. Na szczególną uwagę zasługują dziś pianki wysoko- oraz termoelastyczne. Te pierwsze charakteryzują się wyjątkową gęstością i plastycznością pozwalającą na doskonałe podparcie całej sylwetki. Na dodatek materiał ten świetnie oddycha zapewniając odpowiednią higienę snu. Natomiast pianka termoelastyczna posiada te same właściwości, ale dodatkowym jej plusem jest odwzorowywanie kształtów ciała na podstawie jego temperatury - im cieplejszy nacisk (czyli im więcej ciała w danym miejscu materaca), tym bardziej materiał staje się miękki, dokładnie otulając sylwetkę.
Materace lateksowe - charakterystyka
Materace lateksowe oprócz samego lateksu zawierają też naturalne mleczko kauczukowe, które gwarantuje im dużą sprężystość przy zachowaniu odporności na odkształcenia. Ponadto ma ono właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, dzięki czemu materace lateksowe stają się świetnym wyborem dla alergików. Struktura takiego materaca opiera się na płytach perforowanych - duża liczba drobnych otworów zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Dzięki temu materace lateksowe dają dużą higienę snu. Co ciekawe, wpływa to również pozytywnie na krążenie krwi użytkownika. Warto zwrócić uwagę na procentową zawartość mleczka kauczukowego - im więcej zawiera go materac, tym będzie on trwalszy!
Materac lateksowy i piankowy - podobieństwa
Zarówno materace lateksowe, jak i piankowe gwarantują użytkownikowi wysoki poziom wygody. Dzięki swojej strukturze nie "falują" jak mogłyby robić materace sprężynowe (chociaż i to jest zniwelowane w materacach kieszeniowych), dzięki czemu sprawdzają się również na łóżkach dwuosobowych - ruchy podczas snu czy wybudzania nie są odczuwalne dla drugiej osoby. Oba typy materacy są w stanie zaoferować właściwe podparcie i odciążenie kręgosłupa. Utrzymywanie go w odpowiedniej pozycji przez całą noc to pierwszy krok do zdrowego snu! Punkty nacisku sprawiają, że materac reaguje na kształt ciała użytkownika - a ten nie jest uniwersalny. Lateks i pianka są materiałami idealnymi na materace dla alergików - w obu przypadkach są to środowiska niesprzyjające rozwojowi roztoczy czy zbieraniu się kurzu. I materace piankowe, i lateksowe są też trwałe oraz wytrzymałe. Wykonane z nowoczesnych materiałów nie zapadają się i nie zużywają, dzięki czemu taki zakup sprawdzi się przez cały właściwy czas użytkowania materaca - czyli przez kilka, kilkanaście lat.
Materac lateksowy i piankowy - różnice
Chociaż oba typy materacy są wygodne, to dają użytkownikowi inny komfort. Jeśli jesteś bardzo wrażliwy na nacisk, a każdy materac wydaje Ci się za twardy, warto przetestować ten materac termoelastyczny, który idealnie dopasowuje się do ciała pod wpływem jego temperatury. Materace piankowe od lateksowych różnią się też twardością - te wykonane z pianki termoelastycznej będą wydawać się użytkownikowi bardziej miękkie, ponieważ dopasują się do temperatury jego ciała. Jeżeli wolisz twardsze podłoże do spania, lepiej wybrać materac lateksowy. Jeśli ważna jest dla Ciebie waga materaca, to na pewno pianka będzie lżejsza od lateksu. Może to być istotne w przypadku częstych przeprowadzek oraz chęci przenoszenia lub przewracania materaca - na co dzień ciężar ten raczej w niczym nie przeszkadza. Dla osób wrażliwych istotny może też być zapach materaca. I pianka, i lateks charakterystycznie pachną - jednak w tym drugim przypadku stosunkowo szybko zapach się ulatnia.
Materac piankowy czy lateksowy? Który sprawdzi się lepiej?
Wybierając materac przede wszystkim postaw na sprawdzonego producenta. Opinie na temat różnych jego produktów możesz sprawdzić chociażby w sieci, warto także podpytać znajomych. Punktem wyjścia znalezienia idealnego materaca - niezależnie czy będzie to materac lateksowy, czy piankowy - są zastosowane materiały. Powinny być najwyższej jakości! I materace lateksowe, i piankowe mają sporo zalet. Tak naprawdę niewiele je różni, a głównie są to indywidualne odczucia. Warto więc przed zakupem udać się do salonu i pozwolić sobie na spokojne i dłuższe testy. Pamiętaj, że spędzając w sklepie na materacu 5 minut możesz uzyskać zupełnie inne wnioski niż po spaniu na nim po kilka godzin na dobę. Swój wybór zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Często nasze preferencje lub potrzeby wymagają profesjonalnego dopasowania materaca - zwłaszcza jeśli dokuczają nam problemy ze snem czy bóle kręgosłupa. Ekspert pomoże Ci dobrać właściwą twardość i wypełnienie materaca, dzięki czemu będzie mógł Ci on służyć jak najlepiej!
Materac piankowy czy sprężynowy? Na co zwrócić uwagę podczas doboru materaca?
Poszukujesz materaca, ale nie wiesz, na jaki - piankowy czy sprężynowy - się zdecydować? Podpowiadamy, jak dobrać ten właściwy dla siebie!
Materac piankowy a sprężynowy
Męczy Cię podstawowe pytanie: jaki materac wybrać - sprężynowy czy piankowy? Niestety, nie ma na nie prostej odpowiedzi. Rodzaj wypełnienia materaca nie jest jedynym (albo nawet: NIE POWINIEN być jedynym) kryterium wyboru. Na początek poznaj trochę teorii. Materace piankowe (tak jak już wspominaliśmy wyżej) wyprodukowany jest - jak sama nazwa wskazuje - z pianki. Jednak trzeba na wstępie zaznaczyć, że pianka nie jest równa piance. Jest to jeden z najintensywniej rozwijających się surowców na rynku i niemalże z roku na rok, z miesiąca na miesiąc pojawiają się coraz to lepsze rozwiązania. Na ten moment najbardziej warte uwagi są pianki termoelastyczne, dopasowujące się do kształtu ciała użytkownika na podstawie wydzielanego przez nie ciepła.
Materac sprężynowy - charakterystyka
Materace sprężynowe wypełnione są sprężynami. I tutaj tak samo jak w przypadku pianki i tutaj mamy dostępne różne opcje. Dawniej popularne materace bonellowe odchodzą do lamusa, jednak materace kieszeniowe świecą triumfy. Ich struktura oparta na oddzieleniu sprężynek połączonymi ze sobą kieszonkami. Pozwala to na niezależną pracę każdej z nich - a tym samym na idealne dopasowywanie się materaca do sylwetki użytkownika. Więc jak: materac sprężynowy czy piankowy?
Jak widzisz, same definicje to zdecydowanie za mało, by wybrać właściwy materac. Sprawdźmy więc, czym różni się materac piankowy od sprężynowego i w czym są podobne. Mamy nadzieję, że w ten sposób ułatwimy Ci wybór!
Materac piankowy i sprężynowy – podobieństwa
Jeśli chodzi o komfort i wygodę, to oba typy materaców mogą Ci je zapewnić na najwyższym poziomie. Warunek jest jeden: nie wybierasz najtańszych opcji, a te dopasowane do własnych realnych potrzeb. I materace kieszeniowe, i wykonane z elastycznych pianek zapewniają idealne podparcie całego ciała, chociaż robią to za pomocą innych metod. W obu typach materacy możesz natknąć się na strefy twardości, które oznaczają, że w różnych częściach materaca jest mniej lub bardziej miękko. Przy zastosowaniu siedmiu stref cala sylwetka jest podparta idealnie - a tym samym odczuwamy maksymalny komfort podczas odpoczynku. Jeśli chodzi o wytrzymałość materacy to nowoczesne materace - i piankowe, i sprężynowe - powinno się użytkować przez kilka lat, najlepiej maksymalnie ok. 10. Pytanie "materace piankowe czy sprężynowe?" to także nie kwestia twardości. Rodzaj wypełnienia nie definiuje tego, czy materac jest miękki czy też twardy!
Materace piankowe i sprężynowe - różnice
Materace piankowe i sprężynowe różnią pod względem elastyczności, ponieważ w obu typach materacy jest ona wytwarzana w zupełnie inny sposób. Materac piankowy wytworzony jest z elastycznego materiału, który w każdym swoim punkcie daje podparcie poszczególnym częściom ciała. Natomiast materace sprężynowe (czy też zawężając: materace kieszeniowe) oferują użytkownikowi podparcie punktowe poprzez pracę każdej z pojedynczych sprężyn. Materace piankowe oznaczają większe bezpieczeństwo dla alergików, ponieważ z samej natury surowca nie są dobrym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Dodatkowo nie chłoną kurzu i są przewiewne. W przypadku materacy kieszeniowych trzeba je odpowiednio użytkować, aby zminimalizować to ryzyko. Niemniej dla obu typów materacy można wybrać pokrowiec antyalergiczny. Materace piankowe mają także przewagę nad materacami sprężynowymi pod kątem ceny oraz wagi. Zazwyczaj są one tańsze oraz lżejsze - to drugie na pewno ułatwia przekładanie i przenoszenie materaca.
Jaki materac wybrać - materac miękki czy twardy?
Gdy zadamy pytanie: "Jaki wolisz materac?", większość Polaków odpowie: „twardy, bo zdrowszy dla kręgosłupa”. Ale czy to prawda? Czy dla każdego? Materac ma podczas spania we właściwy sposób dawać oparcie dla kręgosłupa - aby tak było, pod uwagę należy wziąć pierwsze bardzo ważne kryterium, a mianowicie wzrost i wagę ciała. To właśnie waga jest głównym elementem decydującym o poziomie twardości. Osoby cięższe nie znajdą dobrego oparcia w bardzo miękkim materacu, a te szczupłe na materacu twardym będą odczuwać duży dyskomfort. Trzeba więc tak dostosować twardość materaca, aby podłoże mogło idealnie dopasować się do krzywizn kręgosłupa. Dobór twardości powinien być uzależniony także od pozycji w jakiej lubimy spać. To, czy śpimy na plecach, brzuchu, na boku decyduje o tym jak rozkłada się ciężar naszego ciała na materacu. Śpiąc na boku nasze ciało musi mieć miejsce, gdzie zagłębi się ramię, biodro, czyli "wystające" części ciała, a to zapewni jedynie materac elastyczny. Pozycje na brzuchu i na plecach równomierniej rozkładają ciężar ciała, a kręgosłup lędźwiowy nie przylega tak ściśle, co pozwala na zakup materaca o wyższej twardości. A co jeśli podczas snu lubimy się wiercić? Dla „aktywnych” często zmieniających pozycję w trakcie snu zalecane są materace, które pod wpływem nacisku i temperatury dopasowują się do naszych krzywizn.
Jaka twardość materaca będzie dla mnie najlepsza?
Materac to spory wydatek, ale równocześnie inwestycja w to co najważniejsze, czyli w zdrowie. Źle dobrany może powodować bóle pleców lub nawet poważniejsze problemy z kręgosłupem! Każdej doby spędzasz w łóżku co najmniej kilka godzin - ten czas powinien Ci dawać maksymalny wypoczynek i regenerację! Niezależnie od rodzaju wypełnienia, twardość materaca powinna być niezaprzeczalnie dopasowana do użytkownika i jego wagi. Parametr ten standardowo oznaczany jest literką "H" oraz cyfrą od 1 do 4 (niekiedy stosowana jest skala 1-3 lub 1-5).
- H1 to materace miękkie, idealne dla osób o wadze do 60 kg, w tym dla dzieci
- H2 to materace średnio miękkie, w sam raz dla osób o wadze od 50 do 80 kg
- H3 to materace średnio twarde, sprawdzą się dla osób o wadze od 80 do 100 kg lub lżejszych
- H4 to materace twarde, dla osób o wadze powyżej 100 kg
Jeśli znajdujemy się na granicy dwóch twardości, najlepiej jest po prostu przetestować, czy wolimy bardziej miękkie, czy twardsze materace. Oczywiście to są tylko ogólne zalecenia, a najważniejszy jest nacisk miejscowy – inaczej bowiem rozkłada się masa osoby ważącej 100 kg i mającej 190 cm wzrostu, niż tej która przy tej samej wadze ma 160 cm wzrostu. Dodatkowo inna twardość lub rodzaj materaca mogą być zalecane w przypadku problemów zdrowotnych - zwłaszcza jeśli dotyczą one kręgosłupa, krążenia krwi czy samych kłopotów ze snem. W każdym przypadku najlepiej jest skonsultować wybór materaca ze specjalistą. Pomoże on we właściwym wyborze i dopasowaniu właściwości materaca do indywidualnych potrzeb - w ten sposób można zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale przede wszystkim ustrzec się przed pojawieniem się lub pogłębieniem dotychczasowych problemów zdrowotnych, spowodowanych przez niewłaściwe wsparcie dla ciała podczas snu.
Sypialnia dla dwojga – jeden materac, a może jednak dwa?
Gdy nie mieszkamy sami - mamy małżonka, partnera i jedno łóżko - stajemy przed kolejnym wyborem. Jeden materac czy dwa, a jak dwa to czy takie same? Wybierając materac do wspólnej sypialni, należy zwrócić uwagę czy bardzo różnimy się od partnera, zarówno fizycznie, jak i pod względem upodobań. Gdy różnice są istotne - dobrym rozwiązaniem jest zakup dwóch odmiennych materacy. Można wówczas dostosować każdy pod indywidualne preferencje, zarówno pod względem twardości, materiału, typu. Warto jednak dopilnować, aby były tej samej wysokości i miały taki sam rodzaj pokrowca. Gdy chcemy uniknąć miejsca łączenia, ale boimy się, że wiercący partner będzie nas budził dobrym wyborem jest jeden elastyczny materac dwuosobowy, który dzięki swoim właściwością izolującym zapewni nam spokojny sen.
Nie zapomnij o wentylacji. Jakie ma znaczenie?
Nawet najlepszy materac nie spełni należycie swojej funkcji wówczas, gdy nie będzie odpowiednio przepuszczał powietrza. Dlaczego systemy wentylacji są ważne?
- Regulacja temperatury – wentylacja pomaga utrzymać optymalną temperaturę podczas snu. Dzięki niej materac nie nagrzewa się nadmiernie, co mogłoby prowadzić do dyskomfortu i problemów z zasypianiem.
- Zdrowie – dobrze wentylowany materac zmniejsza ryzyko rozwoju roztoczy, pleśni i bakterii, które mogą powodować alergie oraz problemy z układem oddechowym.
- Trwałość – cyrkulacja powietrza w materacu przyczynia się do jego dłuższej żywotności. Materac, który nie ma odpowiedniej wentylacji, może szybciej się zużywać i tracić swoje właściwości.
- Odprowadzanie wilgoci – w trakcie snu ciało zawsze wydziela pot, który może wnikać w materac. Dobra wentylacja umożliwia odprowadzanie wilgoci, co zapobiega powstawaniu pleśni i bakterii oraz utrzymuje materac w świeżości.
Jakie są najczęściej spotykane rozwiązania, dzięki którym zagwarantowana jest efektywna wentylacja? Podstawa to perforacje we wkładzie materaca. Dzięki nim powietrze może swobodnie przepływać. Dobre są też wypełnienia ze sprężynami kieszeniowymi - w szczególności połączone z piankami o otwartokomórkowej strukturze. Świetnie sprawdzają się też materace z lateksem. Jest to naturalnie oddychający materiał, ułatwiający utrzymanie higieny w łóżku.
Ile kosztuje dobry materac?
Ustalenie budżetu na zakup materaca jest istotnym elementem. Ile jesteśmy w stanie wydać, aby wygodnie spać? Co wpływa na jego cenę? Materace na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Z zewnątrz bardzo trudno urozmaicić dany model i wyróżnić na tle innych. Więc dlaczego ich ceny czasami tak bardzo się różnią? Sercem materaca jest jego wnętrze – to z czego jest zrobiony. To od jakości zastosowanych materiałów, komponentów surowcowych zależy czy o danym materacu możemy powiedzieć, że jest dobry. Jednak dobrej jakości surowce zapewniające dużą wytrzymałość, odporność na odkształcanie, a przez to dające lepsze podparcie dla kręgosłupa są drogie, więc bezpośrednio wpływają na cenę materaca. Tańsze modele szybciej ulegają zużyciu, deformacji przestają zapewniać nam właściwy komfort snu. Więc pamiętajmy, że zakup materaca to inwestycja długoterminowa. Przy jej planowaniu trzeba uwzględnić, że użytkujemy go średnio 8 godzin na dobę, a to naprawdę dużo i żaden inny mebel nie może się z tym równać. Zastanówmy się, czy nie lepiej kupić lepszy, zdrowszy materac, a zaoszczędzić na wyborze innych elementów wyposażenia nas otaczających, które możemy łatwiej wymienić w przyszłości? Kupmy najlepszy materac, na jaki w danym momencie nas stać.
Stelaż pod materac – czy jest potrzebny?
Materac, aby mógł być poprawnie użytkowany, trzeba uzupełnić o właściwe podparcie. To, na czym zostanie położony, ma bezpośredni wpływ na jego funkcjonalność. Stelaż to taki element łóżka, który odpowiada za finalne odczucie twardości materaca, wpływa na jego trwałość, zapewnia właściwą wentylację ułatwiając zachowanie higieny. Niestety mała świadomość znaczenia tego elementu na jakość snu nadal doprowadza do sytuacji, w której kupiony bardzo dobry materac trafi na nieprzystosowany do niego stelaż. Materace elastyczne takie jak: kieszeniowe, lateksowe, termo- i wysokoelastyczne powinny mieć stelaż z giętkimi listwami. Tylko materace twarde z przekładkami kokosowymi i na sprężynie kieszeniowej o średnicy 5,5 cm mogą leżeć na stelażach, w których odstępy między listwami wynoszą do 8 cm. Pozostałe modele mogą być podparte stelażami o gęstości listew 3-4 cm. Natomiast stelaże zawierające listwy sosnowe lub sklejkowe płyty nie są zalecane - nie tylko zaburzają funkcjonalność, ale także znacząco skracają żywotność materaca.
Czy rozmiar ma znaczenie?
Odpowiedni rozmiar materaca zapewnia komfortowy sen, pozwalając na swobodę ruchów podczas spania. Osoby, które śpią razem, powinny wybierać większe materace (np. 200x200), aby uniknąć ograniczeń przestrzeni i zapewnić sobie wygodę. Materac musi być dostosowany do wzrostu i wagi użytkownika. Standardowa długość to 200 cm, ale dla osób bardzo wysokich dostępne są również dłuższe modele. Szerokość podłoża powinna umożliwiać wygodne leżenie bez ograniczeń ruchowych.
Rozmiar materaca musi być dopasowany do ramy łóżka oraz dostępnej przestrzeni w sypialni. Zbyt duże podłoże do spania może sprawić, że pokój będzie bardzo ciasny i zupełnie niefunkcjonalny. Odpowiedni rozmiar materaca może również wpływać na zdrowie kręgosłupa. Za mały materac może prowadzić do przyjmowania nienaturalnych pozycji ciała podczas snu, co skutkuje na dłuższą metę bólem pleców i problemami w zakresie funkcjonowania całego układu ruchu.
Czy wiesz, że…
Używanie naturalnych włókien takich jak kokos i trawa morska w konstrukcji materacy musi być poprzedzone obróbką chemiczną poprzez nasączenie substancjami zapobiegającymi procesom gnilnym. Są stosowane do utwardzenia materacy. Kokos jest też często mylony z trawą morską, która poprzez wysuszenie zdecydowanie szybciej traci swoje właściwości.
Używanie naturalnych włókien takich jak kokos i trawa morska w konstrukcji materacy musi być poprzedzone obróbką chemiczną poprzez nasączenie substancjami zapobiegającymi procesom gnilnym. Są stosowane do utwardzenia materacy. Kokos jest też często mylony z trawą morską, która poprzez wysuszenie zdecydowanie szybciej traci swoje właściwości.
Przeczytaj też:
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Eliza M
świetnie napisany, długi i przydatni kompleksowy poradnik
-
Teresa B
Przydatny tekst , wlasnie czegos takiego suzkalama bo wybieram materac przez internet bo daleko mam salon a potrzebuje nowego
-
Oliwier J
pomocne rysunki
-
JCfUZQsq
1