Wiadomości i blog
Jak powinno być ustawione łóżko względem kierunków świata?
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Spędziłeś kolejną noc na nieprzerwanym przewracaniu się z boku na bok, licząc owce i zastanawiając się, co tym razem poszło nie tak? Dlaczego bez przerwy się budzę? Dlaczego nie mogę po prostu zasnąć? Być może, wystarczy zmienić ustawienie łóżka - podpowiadamy, jak zrobić to względem kierunków świata!
Czy miejsce, w którym śpimy ma wpływ na jakość snu?
Każdy z nas chciałby spać wygodnie i dobrze, mieć jak najlepszą jakość snu. Od tego jak się wyśpimy zależy przecież cały przebieg kolejnego dnia, nasz wygląd, humor czy produktywność. W pędzącej codzienności często nie mamy czasu na zastanowienie się nad tym, jak wiele czynników wpływa na nasz sen. Często wystarczy mała zmiana, żeby zupełnie odmienić nasze samopoczucie!
Podstawą zdrowego snu jest zawsze odpowiedni materac. Jeśli Twój już się zużył lub jest po prostu dla Ciebie niewygodny, to w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad jego zmianą! Marka Hilding oferuje szeroki wybór materacy - zarówno piankowych, sprężynowych, jak i hybrydowych. Z pomocą eksperta na pewno dopasujesz materac idealny dla Twoich potrzeb, dzięki któremu w końcu zaczniesz się porządnie wysypiać! Druga kwestia to sposób, w jaki umeblowana jest Twoja sypialnia. Wydaje Ci się, że rzecz pozornie tak błaha, jak ustawienie łóżka w sypialni, nie ma wpływu na to, czy się wysypiasz? Nic bardziej mylnego! Zarówno przemyślane umiejscowienie łóżka w pokoju, jak i kierunek spania, na który się zdecydujesz, może znacząco polepszyć jakość twojego snu.
Dlaczego ustawienie łóżka ma znaczenie?
Sypialnia powinna być najcichszym punktem domu, w którym naszego odpoczynku nie zakłócą praca ani troski codzienności. Przede wszystkim zależy nam przecież na stworzeniu strefy komfortu i relaksacji, w której będziemy czuć się swobodnie i bezpiecznie. Łóżko, jako centralny punkt tej przestrzeni, powinno zapewniać odpowiednie warunki do nieprzerwanego niczym snu - poczynając od odpowiednio miękkiego materaca (jeśli nie wiesz, jaka twardość jest najlepsza, to np. Hilding oferuje materace dwustronne!), na ustawieniu mebla kończąc. Naprawdę ważne jest też to, w jaki sposób się obudzimy. Jak ustawić łóżko w sypialni? To zależy tylko od Ciebie, ale weź pod uwagę, że od tej decyzji zależeć będzie nasilenie światła, które wpada do pokoju każdego ranka, ale również i to, co jako pierwsze zobaczysz podczas rozbudzania się. Łóżko jest miejscem, w którym zarówno kończymy, jak i zaczynamy każdy dzień. Dlatego, warto jest poświęcić odrobinę czasu zarówno na dobór idealnego materaca, jak i na wybranie przestrzeni, w której łóżko zostanie postawione.
Ustawienie łóżka względem kierunków świata
Wielu projektantów wnętrz nie bez powodu uwzględnia w swoich projektach założenia starożytnej filozofii feng shui. Według tej ideologii, przez nasz świat przepływa życiodajna energia, na którą wpływa nie tylko to, czym się otaczamy w naszych domach, ale również sam sposób, w jaki przedmioty są ustawione względem siebie. Specjaliści uwzględniają wiele powiązanych ze sobą kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu najlepszego miejsca dla naszego łóżka. Jednym z podstawowych i najczęściej uwzględnianych jest kwestia tego, jak ustawić łóżko względem kierunków świata. Dlaczego? Ziemia posiada naturalnie występujące pole magnetyczne – północ kuli odpowiada ujemnej sile pola, a południe powiązane jest z dodatnią. Według feng shui ta sama siła działa w ciele człowieka, a punktami skrajnymi są głowa - czyli punkt dodatni - oraz stopy, będące punktem ujemnym. W związku z naturalnym przyciąganiem się przeciwnych biegunów magnetycznych, w ustawieniu łóżka będzie nam zależało na tym, aby w trakcie snu nasza głowa skierowana była na północ. Dzięki temu oddziaływanie biegunów Ziemi będzie współgrało z naszym ciałem, zapewniając swobodny przepływ energii poprzez wzajemne przyciąganie się punktów o skrajnym ładunku magnetycznym.
Kierunki świata są również niezwykle istotne przy wyborze pokoju, który zostanie naszą sypialnią. Jeśli zaliczasz się do rannych ptaszków, wybierz taki, którego okna wychodzą na wschód – dzięki temu codziennie będą budziły cię pierwsze promienie słoneczne. Natomiast jeśli nie zależy Ci na takich pobudkach, zdecyduj się na północny pokój. Będzie on nie tylko najbardziej zaciemniony, ale również najchłodniejszy, co zapewni idealne warunki do osiągania stanu głębokiego snu.
Łóżko, światło i samopoczucie
Naturalne światło pomaga regulować wewnętrzny zegar biologiczny. Ekspozycja na słońce w ciągu dnia wspomaga produkcję serotoniny, co poprawia nastrój i energię, a wieczorem sprzyja wydzielaniu melatoniny, hormonu snu. Jak ustawienie łóżka w zgodzie z poszczególnymi kierunkami świata wpływa na regulację neuroprzekaźników i hormonów, a w związku z tym na samopoczucie?
- Wschód-zachód – jeśli jesteś typowym skowronkiem i potrzebujesz promieni słonecznych o poranku, to dobra opcja dla Ciebie. Wstawanie jest wówczas łatwiejsze ze względu na zgodność oświetlenia z naturalnym rytmem dobowym i zegarem biologicznym.
- Północ-południe – to opcja dla osób, które chodzą spać późno. Wówczas słońce nie powoduje wybudzania się w trakcie cyklu snu.
Optymalne wykorzystanie naturalnego światła oraz odpowiednie dobranie sztucznego oświetlenia może wspomóc nasz rytm dobowy, poprawić nastrój i zapewnić lepszy, zdrowszy sen. Niezależnie od preferencji, ważne jest, aby świadomie zarządzać oświetleniem w sypialni i stworzyć komfortowe, sprzyjające wypoczynkowi środowisko.
Co jeszcze warto brać pod uwagę podczas ustawiania łóżka w sypialni?
Zastanawiająca może być również kwestia, jak ustawić łóżko, w zależności od wielkości pomieszczenia. Odpowiadamy zatem: łóżko powinno w miarę możliwości przylegać do ściany tylko z jednej strony, zostawiając jak najwięcej wolnej przestrzeni z pozostałych trzech brzegów. Wynika to z czysto praktycznych względów – możliwości swobodnego wstawania, bez wpadania na zbyt blisko ustawione meble. Jeśli pokój jest zbyt mały na tak swobodne zaaranżowanie przestrzeni, ważne jest skupienie się na pozostawieniu jak największej pustej przestrzeni z wolnej strony lub stron naszego łóżka. Dla zapewnienia maksymalnego komfortu termicznego należy unikać umieszczenia wezgłowia w pobliżu okien oraz kaloryferów. Łóżko bezpośrednio pod oknem naraża nas nie tylko na chłodne powietrze, dostające się przez nieszczelne okna, ale również na spanie w przeciągu. Natomiast ogrzewanie wysusza powietrze, więc im bliżej kaloryfera będziemy spać, tym bardziej możemy odczuwać tego efektu.
Wiele osób zwraca również uwagę na to, żeby uniknąć ustawienia łóżka naprzeciwko wejścia do pokoju. Wynika to z dawnego przekonania, że spanie nogami do drzwi jest zapraszaniem do sypialni śmierci. Mimo, że nie ma żadnego naukowego powodu, dla którego takie ustawienie łóżka miałoby być niekorzystne, warto zwrócić uwagę na komfort psychiczny domowników i nie stawiać łóżka w takim miejscu, jeśli miałoby to wywołać niepokój i problemy ze spokojnym zasypianiem.
Metraż sypialni a ustawienie łóżka
Warto pamiętać o tym, że ustawienie łóżka zgodnie z kierunkami świata nie może być jedynym czynnikiem decydującym o pozycji mebla. Należy wziąć pod uwagę również metraż. W małych sypialniach warto ustawić łóżko przy jednej ze ścian, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Może to być narożnik, co pozostawia więcej miejsca na środku pokoju. Doskonałe są modele ze wbudowanymi szufladami.
Z kolei już sypialniach o średniej wielkości łóżko może być ustawione centralnie na jednej ze ścian, co zapewnia równomierny dostęp z obu stron. Docenią to z pewnością wszystkie pary. Dodatkowe ustawienie szafek nocnych po obu stronach łóżka wprowadza symetrię i estetykę.
Jak duże łóżko wybrać?
Ustawienie łóżka w sypialni powinno być dostosowane do jej metrażu, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń i zapewnić komfort użytkownikom. Warto wziąć pod uwagę również same wymiary mebla i materaca. Jakie warianty są najczęściej wybierane? Dla jednej osoby dobrze sprawdzają się łóżka pojedyncze 90x200. Z kolei rozwiązaniem optymalnym dla par jest metraż 160x200.
Osoby wyższe mogą potrzebować dłuższego łóżka (np. 210 cm lub 220 cm), aby zapewnić komfortowe ułożenie ciała podczas snu. Jeśli podłoże do spania ma służyć gościom, warto wybrać rozmiar, który będzie uniwersalny i komfortowy dla różnych użytkowników.
Pamiętaj, że mimo wszystko najważniejszą kwestią, którą warto mieć na uwadze przy planowaniu umiejscowienia łóżka, jest po prostu komfort jego użytkownika. Sypialnia powinna być pokojem, w którym odpoczywamy zarówno fizycznie, jak i mentalnie, więc warto poświęcić czas na to, żeby jak najlepiej dostosować ją do naszych potrzeb i oczekiwań.
Przeczytaj też:
Komentarz do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Jola N
Moja mama bardzo zwracała uwagę na takie rzeczy; do dziś nie wiem czy to jest prawda czy bajka.