Wiadomości i blog

By maja 04, 2020 1 Komentarz

Jak powinno być ustawione łóżko względem kierunków świata?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak powinno być ustawione łóżko względem kierunków świata?

Spędziłeś kolejną noc na nieprzerwanym przewracaniu się z boku na bok, licząc owce i zastanawiając się, co tym razem poszło nie tak? Dlaczego bez przerwy się budzę? Dlaczego nie mogę po prostu zasnąć? Być może, wystarczy zmienić ustawienie łóżka - podpowiadamy, jak zrobić to względem kierunków świata!

Czy miejsce, w którym śpimy ma wpływ na jakość snu?

Każdy z nas chciałby spać wygodnie i dobrze, mieć jak najlepszą jakość snu. Od tego jak się wyśpimy zależy przecież cały przebieg kolejnego dnia, nasz wygląd, humor czy produktywność. W pędzącej codzienności często nie mamy czasu na zastanowienie się nad tym, jak wiele czynników wpływa na nasz sen. Często wystarczy mała zmiana, żeby zupełnie odmienić nasze samopoczucie! 

Podstawą zdrowego snu jest zawsze odpowiedni materac. Jeśli Twój już się zużył lub jest po prostu dla Ciebie niewygodny, to w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad jego zmianą! Marka Hilding oferuje szeroki wybór materacy - zarówno piankowych, sprężynowych, jak i hybrydowych. Z pomocą eksperta na pewno dopasujesz materac idealny dla Twoich potrzeb, dzięki któremu w końcu zaczniesz się porządnie wysypiać! Druga kwestia to sposób, w jaki umeblowana jest Twoja sypialnia. Wydaje Ci się, że rzecz pozornie tak błaha, jak ustawienie łóżka w sypialni, nie ma wpływu na to, czy się wysypiasz? Nic bardziej mylnego! Zarówno przemyślane umiejscowienie łóżka w pokoju, jak i kierunek spania, na który się zdecydujesz, może znacząco polepszyć jakość twojego snu.

Dlaczego ustawienie łóżka ma znaczenie?

Sypialnia powinna być najcichszym punktem domu, w którym naszego odpoczynku nie zakłócą praca ani troski codzienności. Przede wszystkim zależy nam przecież na stworzeniu strefy komfortu i relaksacji, w której będziemy czuć się swobodnie i bezpiecznie. Łóżko, jako centralny punkt tej przestrzeni, powinno zapewniać odpowiednie warunki do nieprzerwanego niczym snu - poczynając od odpowiednio miękkiego materaca (jeśli nie wiesz, jaka twardość jest najlepsza, to np. Hilding oferuje materace dwustronne!), na ustawieniu mebla kończąc. Naprawdę ważne jest też to, w jaki sposób się obudzimy. Jak ustawić łóżko w sypialni? To zależy tylko od Ciebie, ale weź pod uwagę, że od tej decyzji zależeć będzie nasilenie światła, które wpada do pokoju każdego ranka, ale również i to, co jako pierwsze zobaczysz podczas rozbudzania się. Łóżko jest miejscem, w którym zarówno kończymy, jak i zaczynamy każdy dzień. Dlatego, warto jest poświęcić odrobinę czasu zarówno na dobór idealnego materaca, jak i na wybranie przestrzeni, w której łóżko zostanie postawione.

Ustawienie łóżka względem kierunków świata

Wielu projektantów wnętrz nie bez powodu uwzględnia w swoich projektach założenia starożytnej filozofii feng shui. Według tej ideologii, przez nasz świat przepływa życiodajna energia, na którą wpływa nie tylko to, czym się otaczamy w naszych domach, ale również sam sposób, w jaki przedmioty są ustawione względem siebie. Specjaliści uwzględniają wiele powiązanych ze sobą kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu najlepszego miejsca dla naszego łóżka. Jednym z podstawowych i najczęściej uwzględnianych jest kwestia tego, jak ustawić łóżko względem kierunków świata. Dlaczego? Ziemia posiada naturalnie występujące pole magnetyczne – północ kuli odpowiada ujemnej sile pola, a południe powiązane jest z dodatnią. Według feng shui ta sama siła działa w ciele człowieka, a punktami skrajnymi są głowa - czyli punkt dodatni - oraz stopy, będące punktem ujemnym. W związku z naturalnym przyciąganiem się przeciwnych biegunów magnetycznych, w ustawieniu łóżka będzie nam zależało na tym, aby w trakcie snu nasza głowa skierowana była na północ. Dzięki temu oddziaływanie biegunów Ziemi będzie współgrało z naszym ciałem, zapewniając swobodny przepływ energii poprzez wzajemne przyciąganie się punktów o skrajnym ładunku magnetycznym.

Kierunki świata są również niezwykle istotne przy wyborze pokoju, który zostanie naszą sypialnią. Jeśli zaliczasz się do rannych ptaszków, wybierz taki, którego okna wychodzą na wschód – dzięki temu codziennie będą budziły cię pierwsze promienie słoneczne. Natomiast jeśli nie zależy Ci na takich pobudkach, zdecyduj się na północny pokój. Będzie on nie tylko najbardziej zaciemniony, ale również najchłodniejszy, co zapewni idealne warunki do osiągania stanu głębokiego snu.

Co jeszcze warto brać pod uwagę podczas ustawiania łóżka w sypialni?

Zastanawiająca może być również kwestia, jak ustawić łóżko, w zależności od wielkości pomieszczenia. Odpowiadamy zatem: łóżko powinno w miarę możliwości przylegać do ściany tylko z jednej strony, zostawiając jak najwięcej wolnej przestrzeni z pozostałych trzech brzegów. Wynika to z czysto praktycznych względów – możliwości swobodnego wstawania, bez wpadania na zbyt blisko ustawione meble. Jeśli pokój jest zbyt mały na tak swobodne zaaranżowanie przestrzeni, ważne jest skupienie się na pozostawieniu jak największej pustej przestrzeni z wolnej strony lub stron naszego łóżka. Dla zapewnienia maksymalnego komfortu termicznego należy unikać umieszczenia wezgłowia w pobliżu okien oraz kaloryferów. Łóżko bezpośrednio pod oknem naraża nas nie tylko na chłodne powietrze, dostające się przez nieszczelne okna, ale również na spanie w przeciągu. Natomiast ogrzewanie wysusza powietrze, więc im bliżej kaloryfera będziemy spać, tym bardziej możemy odczuwać tego efekty. Wiele osób zwraca również uwagę na to, żeby uniknąć ustawienia łóżka naprzeciwko wejścia do pokoju. Wynika to z dawnego przekonania, że spanie nogami do drzwi jest zapraszaniem do sypialni śmierci. Pomimo tego, że nie ma żadnego naukowego powodu, dla którego takie ustawienie łóżka miałoby być niekorzystne, warto zwrócić uwagę na komfort psychiczny domowników i nie stawiać łóżka w takim miejscu, jeśli miałoby to wywołać niepokój i problemy ze spokojnym zasypianiem.

Pamiętaj, że mimo wszystko najważniejszą kwestią, którą warto mieć na uwadze przy planowaniu umiejscowienia łóżka, jest po prostu komfort jego użytkownika. Sypialnia powinna być pokojem, w którym odpoczywamy zarówno fizycznie, jak i mentalnie, więc warto poświęcić czas na to, żeby jak najlepiej dostosować ją do naszych potrzeb i oczekiwań.

Opracowanie: https://www.zdrowykregoslup.pl/

Komentarz do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Jola N

      Moja mama bardzo zwracała uwagę na takie rzeczy; do dziś nie wiem czy to jest prawda czy bajka.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze