Wiadomości i blog

By kwiecień 20, 2020 0 Komentarz

Zapachy sprzyjające zasypianiu

Zapachy sprzyjające zasypianiu

Czasami, kiedy nie możemy zasnąć, w myślach obliczamy, ile czasu pozostało nam do budzika i na siłę próbujemy pogrążyć się we śnie. Działa to zupełnie odwrotnie, bo wzmaga nasz stres i rozdrażnienie, przez co wyczekiwany sen nie przychodzi. Dobrym pomysłem jest spróbowanie aromaterapii, która łagodzi wewnętrzne napięcie i relaksuje, co prowadzi do łatwiejszego zaśnięcia. Poniżej znajduje się lista zapachów polecanych do wieczornej aromaterapii. 

Lawenda

Jest określana jako najskuteczniejszy zapach do zasypiania. Jej potwierdzone badaniami właściwości uspokajające i usypiające wydłużają czas trwania fazy REM podczas której nasz sen charakteryzuje się głębokością i jest najwydajniejszy. Lawenda wspaniale pomaga w bezsenności obniżając ciśnienie krwi i uśmierzając bóle głowy, a nawet wpływa na zmniejszenie stanów lękowych.

Eukaliptus

Olejek z eukaliptusa zaliczany jest do relaksujących, kojących nerwy, pozwalają się rozluźnić. Również jest polecany jako zapach uśmierzający bóle głowy. Ponadto działa antybakteryjnie i wspomagająco przy leczeniu infekcji. A do tego jest niesamowicie aromatyczny - jednak ten zapach nie wszystkim się podoba. 

Melisa

Zapach z melisy pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi, co łagodzi odczuwanie stresu dnia codziennego. Polecana jako zapach, ale równie dobrze na sen pomaga herbata z melisy. Kubek naparu przed położeniem się do łóżka może zdziałać cuda.

Rumianek

Łagodzi skołatane nerwy i uspokaja. Polecany dla zwiększenia psychicznego spokoju. Podobnie jak melisa może być w formie olejku bądź naparu do picia. Warto nie kupować gotowych herbat, ale ususzyć świeżo zerwane kwiaty. 

Drzewo sandałowe

Eteryczny olejek z drzewa sandałowego wpływa pozytywnie na niwelowanie zaburzeń zasypiania. Nie bez przyczyny jest on składnikiem środków zalecanych na uspokojenie i na zasypianie. Wycisza zmniejszając przy tym odczuwanie napięcia nerwowego oraz koi w stanach lękowych. 

Aromaterapia staje się coraz bardziej popularna. Nic w tym dziwnego, zapachy mają wiele nie tylko leczniczych właściwości. Ich działanie kojąco-relaksujące pozwala na szybsze zasypianie i spokojniejszy sen. Warto wypróbować wyżej wymienione aromaty i sprawdzić na sobie, który daje najlepszy efekt w naszej sypialni.