Wiadomości i blog

By maja 15, 2020 2 Komentarz

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca?

Nieprzyjemny zapach z materaca i nieestetyczna plama mogą skutecznie zniechęcić do spania na skądinąd wygodnym materacu. Podpowiemy ci, jak usunąć zapach moczu z materaca i jak pozbyć się uporczywej plamy.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z materaca?

Dlaczego nowy materac brzydko pachnie? 

Zdarza się czasem, że nowy materac po rozpakowaniu wydziela nieprzyjemną woń chemikaliów. To niestety nie jest dobra wiadomość, bo świadczy o niskiej jakości materaca, a konkretnie – niskiej jakości pianki poliuretanowej, z której uwalniają się owe nieprzyjemne aromaty. Im lepszy materac, tym krócej będziemy czuć „zapach nowości”. W bardzo dobrych materacach (np. marek Hilding, Sleepmed albo Curem) taki efekt w ogóle nie występuje. Kupując nowy materac, warto zwrócić uwagę na certyfikaty i atesty, którymi może się pochwalić. Ich brak powinien być wskazówką do rezygnacji z zakupu.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach w nienowym materacu?

Długotrwałe używanie materaca wymaga starań o jego jakość. Materac powinien być okresowo wietrzony, a jego pokrowiec prany. Jeśli zaniedbamy te podstawowe czynności, materac może wydzielać delikatny, ale jednak wyczuwalny w momencie leżenia, brzydki zapach. Aby tego uniknąć, warto materac regularnie wietrzyć. Nie jest to zajęcie skomplikowane, nie wymaga też dużego wysiłku.

Jeśli na materacu śpi dziecko, może zdarzyć mu się nieprzyjemna niespodzianka w postaci niekontrolowanego oddania moczu w nocy. Nie trzeba demonizować tego faktu, takie rzeczy się zdarzają. Niestety nie wystarczy samo wysuszenie materaca. Kryształki moczu wnikają głęboko w tkaninę i piankę, a ich zapach jest wyczuwalny jeszcze długo po czasie zaistnienia incydentu.

Oczywiście powody mogą być też bardziej prozaiczne – rozlany alkohol (niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie wypił w łóżku kieliszka wina!), kawa lub herbata także mogą być powodem nieprzyjemnego zapachu wydzielanego przez materac. Osobnym problemem jest wpuszczanie do łóżka psa, szczególnie dużego. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.

Jak usunąć zapach moczu z materaca?

Usuwanie zapachów z tkanin lub obić to jedno z trudniejszych zadań, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć przy domowych porządkach. Zapach jest bardzo ulotny, a jego źródło często trudne do precyzyjnego ustalenia. Przy zapachu moczu wydobywającym się z materaca wskazówką jest… plama. Trzeba działać tam, gdzie jest ona wyraźnie widoczna.

Przekonanie, że wystarczy wysuszyć i dobrze wywietrzyć materac, a zapach sam zniknie, jest błędne. Prawdopodobnie w końcu się tak stanie, ale na pewno nie w kilka godzin. Mocz ma bardzo charakterystyczny, ostry zapach, który potrafi utrzymać się w powietrzu kilka dni. W materacu będzie wyczuwalny około tygodnia. Dlatego trzeba sięgnąć po sprawdzone sposoby na usunięcie zapachu moczu z materaca.

Przede wszystkim trzeba zapamiętać, że mocz zmywamy zimną wodą. Ciepła w tym wypadku zadziała odwrotnie, bo przyspieszy namnażanie się bakterii, a więc i zintensyfikuje nieprzyjemny zapach. Ponieważ mocz ma bardzo drażniący skład, do sprzątania trzeba założyć rękawiczki, najlepiej jednorazowe lateksowe, które nie ograniczają precyzji ruchów dłoni. Do prania materaca najlepiej jest użyć miękkiej gąbki. Wbrew obiegowym opiniom, nie warto sięgać po płyn do mycia naczyń ani szampon.

Jak pozbyć się zapachu moczu z łóżka domowymi sposobami

Niemal w każdym domu, w którym jest małe dziecko, jest też mąka kukurydziana. Mało kto jednak wie, że poza zastosowaniami kulinarnymi, można wykorzystać ją do niwelowania brzydkich zapachów. Mąka kukurydziana jest bardzo dobrym pochłaniaczem aromatów, nie tylko tych pochodzących z moczu. Wystarczy rozsypać ją na wyprany fragment materaca i poczekać do wieczora. Przed pościeleniem łóżka najwygodniej jest odkurzyć materac, by zebrać z niego całą mąkę. Zapach powinien zniknąć.

Innym, niemal tradycyjnym domowym sposobem na wszelkie trudne nieczystości, jest papka z wody i sody oczyszczonej. Powinna być na tyle gęsta, by na materacu nie powstały nieestetyczne zacieki. Papkę rozkładamy lub rozsmarowujemy na plamie na przynajmniej pół godziny. Po tym czasie delikatnie zbieramy ściereczką lub gąbką. W razie potrzeby jeszcze raz przecieramy brudne miejsce gąbką z zimną wodą.

Jeśli w domu jest kot, można sobie „pożyczyć” od niego trochę żwirku do kuwety. Żwirek ten, który doskonale pochłania wilgoć i zapachy, trzeba rozłożyć na plamie podobnie jak mąkę kukurydzianą. Po kilku godzinach można go zmieść lub wciągnąć w odkurzacz. Żwirek sprawdzi się nie tylko przy usuwaniu moczu pozostawionego przez zwierzęta. Dobrze działa on także na mocz ludzki.

Uciążliwe i trudne do usunięcia zapachy z materaca można „potraktować” olejkiem eterycznym, np. cynamonowym, lawendowym lub eukaliptusowym, które mają działanie dezynfekujące. Jednak uwaga: nie wylewamy ani nie rozpylamy olejku bezpośrednio na materac, bo chociaż zapach zniknie, to po użyciu olejku zostanie tłusta i trudna do usunięcia plama. Po raz kolejny sięgamy po sodę, ale tym razem nie łączymy jej z wodą, a właśnie z olejkiem. Na niedużą plamę wystarczy pół szklanki sody z dodatkiem czterech kropli olejku eterycznego. Może się wydawać, że to niewiele, ale trzeba pamiętać, że olejki występują w formie skoncentrowanych ekstraktów i już jedna kropla wystarczy, by zmienić zapach niedużego pomieszczenia. Sodę z olejkiem pozostawiamy na materacu godzinę. Później odkurzamy materac.

Jak usunąć zapach moczu z materaca przy pomocy detergentów 

Jeśli domowe sposoby nie działają, trzeba sięgnąć po środki chemiczne. Jednak przestrzegamy przed stosowaniem szamponów, płynów lub proszków do prania albo płynów do naczyń. W przypadku plam z moczu mogą się okazać zaledwie półśrodkami, ponadto po ich użyciu na materacu pozostaną zacieki. Zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w jeden z dostępnych na rynku środków przeznaczonych specjalnie do usuwania zapachu moczu z materaców, obić, tapicerek, wykładzin itp. Takie środki nanosi się na materac za pomocą atomizera. Wnikają głęboko w strukturę tkaniny, neutralizując kryształki moczu i nie pozostawiając plam na powierzchni materaca.

Jak usunąć plamę moczu z materaca?

Sam zapach to nie wszystko. Wiesz już, jak pozbyć się zapachu moczu z łóżka, pora na prostą instrukcję, jak usunąć plamę moczu z materaca. Ideałem jest sytuacja, w której materac jest zabezpieczony zdejmowalnym pokrowcem, który można prać w pralce. Taką opcję oferują wszystkie materace Hilding, Curem i Sleepmed. W tym wypadku nie ma żadnego problemu – zdejmujemy materac, sprawdzamy instrukcję prania, pierzemy, suszymy, zakładamy z powrotem. W ten sposób usuniemy nie tylko plamy z moczu, ale też wszystkie inne.

Co jednak zrobić, gdy taka opcja nie jest dostępna? Tu pomocne będzie połączenie białego octu i sody oczyszczonej. Rozsypaną równomiernie na materacu sodę należy spryskać octem tak, by całość zaczęła się samoistnie pienić. Kiedy reakcja ustanie, należy delikatnie wetrzeć sodę w materac, a następnie usunąć jej nadmiar, na przykład zmieść ją miękką szczoteczką na czystą szufelkę. Plama powinna zniknąć. Gdyby się tak nie stało, można ratować się wodą utlenioną. Trzeba ją nałożyć na gąbkę tak, by była wilgotna i przetrzeć nią materac.

Jeśli nie mamy pod ręką białego octu, można użyć mieszanki wody utlenionej i sody. Jedno opakowanie sody należy zmieszać z małą buteleczką wody utlenionej i tym roztworem spryskać (nie rozlewać!) dokładnie plamę. Po kilku godzinach plama powinna zniknąć, a materac można odkurzyć.

Opracowanie: www.zdrowykregoslup.pl

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • MartynaJ

      Moj maly kotek zsiusial mi sie na materac... Nie wiem dlaczego, bo wczesniej normalnie korzystal z kuwety i ma ja czytsa. Wyprobowalam wasze rady na pozbycie sie plamy i zapachu moczu i pomogla soda oczyszczona. Wykonczylkam jeszcze lawendowym olejkiem i jest super!

    • Basia M

      Bardzo pomocny artykul dla swiezo upieczonych mam. Juz kilka razy mojemu snkowi zdarzyla sie wpadka na materacyku ;)

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze