Wiadomości i blog

By maja 15, 2020 1 Komentarz

Ile powinien kosztować dobry materac?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Ile powinien kosztować dobry materac?

Czy wyższa cena to zawsze lepsza jakość? Dowiedz się z naszego przewodnika.

Jak rozpoznać dobry materac?

To prostsze niż myślisz. Możesz to zrobić nawet podczas zakupów online, zwracając uwagę na kilka prostych rzeczy. Po pierwsze, dobrą podpowiedzią dla Ciebie może być długość gwarancji. Dobre materace zazwyczaj mają dość długą gwarancję, która może obowiązywać nawet przez 15 czy 20 lat! Dla kupującego jest to sygnał, że produkt cechuje się wysoką jakością i posiada solidne wypełnienie. Można zatem być spokojnym, inwestując w niego.  

Po drugie - istotna jest ich budowa. Dobre materace mogą być wykonane z jednego, za to dobrego materiału, na przykład lateksu czy pianki wysokoelastycznej. Jednak wiele najbardziej komfortowych i luksusowych dla Twojego kręgosłupa materacy, ma kilka warstw różnych pianek. Miej na uwadze, że oprócz tego modele mogą składać się ze sprężyn kieszeniowych, MultiPocket, lateksu czy też kokosu.  

W materacu Curem.Log znajdziesz połączenie pianki termoelastycznej, wyskoelastycznej i hybrydowej. Gwarantuje ono najlepsze podparcie dla kręgosłupa i ciała, jednocześnie zapewniając Ci uczucie miękkości od razu po położeniu do łóżka, a także świetną wentylację, która wydłuża żywotność materaca i zapewnia jego świetną higienę. Warto wiedzieć, że pianka termoelastyczna działa na podstawie termoregulacji, dostosowując się do ciała pod wpływem ciepła, które wytwarza użytkownik. To dzięki temu może zagwarantować idealne dopasowanie. Pianka wysokoelastyczna z kolei zadba o wytrzymałość materaca. Widzisz, że to udogodnienia, które zdecydowanie poprawią komfort snu.

Dobre materace zazwyczaj mają też wprowadzone bardzo nowoczesne rozwiązania. Na przykład takie, jak dodatek minerałów czy nawet probiotyków do pokrowców, które znajdują się najbliżej Twojej skóry minimalizują praktycznie do zera ryzyko rozwoju bakterii, alergenów, a do tego pochłaniają wilgoć, nawet tę z prześcieradła, która może gromadzić się na nim w upalną noc. Takie właściwości wpływają oczywiście na ceny materacy, ale jeśli zależy Ci na higienie snu bądź sam zmagasz się z reakcjami alergicznymi, przekonasz się, że warto postawić na to więcej pieniędzy.

Inna rzecz, która pomoże ci określić, czy masz do czynienia z dobrym materacem, to strefy i stopnie twardości. Gdy po raz pierwszy kupujesz materac, te kwestie mogą wydawać skomplikowane. Dobrze poświęcić trochę czasu, aby się z nimi zapoznać, ponieważ dzięki temu będziesz mógł lepiej dopasować do siebie swój wymarzony model.

Strefy i stopnie twardości to kolejne elementy, dzięki którym przekonasz się, czy masz do czynienia z dobrym materacem. 

Dobre materace mają zazwyczaj kilka stref twardości - sześć, a nawet siedem. Co to dokładnie oznacza? Materac z różną siłą uciska i podpiera Twoje ciało w różnych jego punktach. Dzięki temu nie budzisz się rano, np. z obolałą prawą stroną, bo akurat na nią wywarty był większy nacisk. Każda część ciała ma zapewnione dopasowane podparcie. Twardość powinna być uzależniona od Twoich preferencji. Pozbądź się przekonania, że twardy materac nie jest wcale lepszy od miękkiego lub odwrotnie. Dla każdego jest to sprawa indywidualna. Na to, jaka twardość materaca będzie dla Ciebie odpowiednia, oprócz osobistych upodobań, wpłynąć może też waga i ewentualne dolegliwości zdrowotne. Miękkie, delikatne materace dedykowane są osobom, których waga nie przekracza około 80 kilogramów. Powinny one zwrócić uwagę na modele oznaczone symbolem H1 bądź H2. Produkty o twardości H1 to najczęściej materace dla dzieci lub nastolatków, których ciała nie wywierają takiego nacisku na podłoże snu. Materace o większej twardości to te, które posiadają oznaczenia H3 oraz H4. Przeznaczone są dla tych, którzy ważą 80 kilogramów lub więcej. Twarde materace polecane są również tym, którzy cierpią na problemy z kręgosłupem czy stawami. Nierzadko idą w parze z właściwościami prozdrowotnymi, z tego względu też ich cena może być wyższa. Jeśli nie jesteś pewien, na jaką twardość postawić, nie masz czego się obawiać. Dobre, nowoczesne materace mają często regulowany stopień twardości, co pozwala Ci eksperymentować z najlepszą twardością dla siebie. To udogodnienie z pewnością docenią pary o sporej różnicy wagowej. Wiedząc, co powinien zawierać dobry materac, teraz sprawdź, ile taki kosztuje!

Ile kosztuje dobry materac?

To wbrew pozorom dość trudne pytanie, a odpowiedź na nie zależy od kilku czynników. Ceny materacy mogą mieścić się w granicach od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. I zarówno tak mało, jak i tak dużo, może kosztować dobry materac. Cena jest uzależniona bowiem od wielu elementów – ilości użytych materiałów, warstw, które posiada materac, dodatkowych technologii, często opatentowanych przez producenta oraz użytych w materacu czy pokrowcu specjalnych materiałów.

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje dobry materac, zależy więc też od tego, czego tak naprawdę potrzebujesz. Pamiętaj o tym, że nawet jeśli nie wymagasz żadnych luksusowych dodatków, tylko szukasz materaca, który będzie dobrze podpierał kręgosłup, nie powinieneś decydować się na model z najniższej półki. Przesadnie niska cena oznacza, że w stworzeniu produktu zostały wykorzystane części o niskiej jakości, które w przyszłości mogą szybko zacząć się psuć. W momencie, w którym nie chcesz przepłacać, postaw na modele ze średniej półki. One dobrze spełnią swoje funkcje i będą warte swojej ceny. Obecnie takie materace, które są proste, ale solidne i zapewniają optymalny komfort, mogą kosztować od dwóch do pięciu tysięcy. W tym przedziale możesz już spodziewać się odpowiedniej wygody i przydatnych właściwości, które korzystnie wpłyną na Twój wypoczynek.

Ceny bardziej "zaawansowanych" technologicznie materacy przeważnie zaczynają się od pięciu tysięcy. Ciężko określić ich górną granicę, ponieważ na rynku dostępne są różne typy produktów, w tym te luksusowe, tworzone przez najlepszych producentów materacy. Zawarte są w nich najnowsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania, jak na przykład pianka termoelastyczna czy sprężyny Multipocket. Na takie artykuły decydują się osoby, którym zależy na komfortowym wypoczynku, jak i te, które mają specjalne potrzeby. W wielu przypadkach zdecydowanie lepiej wydać więcej, ale zadbać o swój komfort, niż zaoszczędzić i przypłacić to swoim zdrowiem i wygodą. Wśród materacy tańsze opcje to przede wszystkim modele dla dzieci, ze względu na ich mniejsze rozmiary oraz zastosowanie mniej skomplikowanych technologii. Tutaj ceny mogą zacząć się już od 200, a skończyć się na 800 lub 1000 złotych. W ofercie dostępne są również materace naturalne, jednak wbrew pozorom często ich ceny będą wyższe, a nie niższe od pozostałych produktów. Mimo tego mają swoich miłośników, którzy są w stanie zapłacić wyższą cenę za to, że są ekologiczne i neutralne dla środowiska.

Ceny materacy dla par też będą wyższe od cen standardowych materacy, bo wymagają one z kolei bardziej zaawansowanych rozwiązań. Często mają dodatkowe właściwości, jak na przykład dwie niezależne strefy, dzięki którym partnerzy mogą spać komfortowo, nie przeszkadzając sobie podczas snu. Dobry materac dla par będzie zaczynał się od około dwóch tysięcy złotych. Im więcej specjalnych udogodnień, tym jego cena będzie większa. Wybierając materac dla pary, należy upewnić się, że odpowiada on obu stronom – każdy z partnerów powinien czuć się na nim komfortowo i swobodnie.

Co podwyższa cenę materaca?

Jak wybrać w związku z tym materac? Cena może być naprawdę dobrym wskaźnikiem, jeśli dokładnie przeanalizujesz, za co płacisz. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wiele bardziej komfortowych materacy zamiast jednego materiału, ma połączenie kilku. To z kolei podwyższa cenę materaca. Trwałe połączenie na przykład kilku pianek, wymaga zastosowania bardziej skomplikowanych i często kosztownych rozwiązań przez producenta. Po drugie, sprawia, że sen jest dużo bardziej komfortowy, przy większej wytrzymałości materaca. Na przykład w modelu Hilding Flamenco połączono piankę wysokoelastyczną z lateksową oraz wytrzymałością materaca multipocket. Gwarantuje to bardzo dużą wytrzymałość, idealną dla par czy osób o podwyższonej wadze, połączoną z luksusowym komfortem. W SleepMed Comfort Plus z kolei obecnych jest 6 stref twardości, a główna sprężyna MultiPocket jest siedmiostrefowa, co oznacza, że tworzy dwa razy więcej punktów nacisku niż pozostałe materace. Trzeba pamiętać o tym, że takie rozwiązania zwiększają nie tylko cenę materaca, ale i jego jakość oraz komfort użytkowania.

Ceny materacy zwiększają się też, gdy posiadają one certyfikaty. Co to takiego? Przykładem są atesty medyczne czy te potwierdzające antyalergiczne właściwości materaca. Uzyskanie takiego certyfikatu przez producenta wymaga często kosztownych działań. Dla Ciebie taki certyfikat jest jednak gwarantem tego, że materac Cię nie uczuli i nie będzie negatywnie oddziaływał na skórę. Świadczy też o tym, że może być wykorzystywany u osób chorych czy jako materac antyodleżynowy. Wyrobem medycznym z certyfikatem jest na przykład wspomniany wcześniej SleepMed Hybrid Comfort Plus. W nałożonym na niego pokrowcu została użyta technologia aktywnych probiotyków, która aż o ponad 90 procent zmniejsza ilość kurzu i roztoczy na powierzchni materaca. To czyni go bezpiecznym dla alergików, którzy mogą z niego korzystać bez strachu o to, że sen zakłócą im nieprzyjemne reakcje alergiczne. Materac posiada też szwajcarski certyfikat jakości AEH, który potwierdza między innymi jego ergonomię, higienę oraz trwałość. Inwestując w taki produkt, masz pewność, że rzeczywiście wyróżnia się podanymi przez producenta cechami. Nie musisz niepokoić się tym, że tak duży wydatek okaże się niewypałem.

Nie można ukryć, że wpływ na koszt materaca ma również jego rozmiar. Im jest większy, tym jego cena rośnie. To zrozumiałe – w końcu do większych modeli potrzeba więcej tworzyw i materiałów do ich stworzenia. To między innymi z tego względu koszta materacy dla par są wyższe. Zanim jednak zakupi się dany model, dobrze jest zaznajomić się z tym, jakie są dostępne opcje. Jeśli śpisz w pojedynkę, możesz spokojnie postawić na najpopularniejsze produkty, jakimi są materace o wielkości 80x200 lub 90x200. Dla jednej osoby sprawdzą się świetnie. Wpasują się też do nie za dużej sypialni. Pamiętaj, że rozmiar materaca również może wpłynąć na komfort wypoczynku. Kiedy okaże się, że te modele są dla Ciebie za małe, nie wahaj się je zmienić. To bardzo ważne, aby mieć swobodę ruchów, ponieważ tylko w ten sposób możesz odnaleźć wygodną, bezpieczną dla kręgosłupa pozycję snu. Być może zainteresują Cię modele 100x200 lub 120x200, które, choć będą droższe, to mogą zwiększyć Twoją wygodę. W przypadku materaców dwuosobowych jest równie wiele możliwości. Największe i najdroższe modele będą posiadać przeważnie rozmiar 200x200, ale z łatwością znajdziesz też te trochę mniejsze, które również dobrze spełnią swoje zadanie.

Dobry materac to taki, który odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. To niezwykle ważne, aby zapewnić sobie takie podłoże snu, na którym będziesz mógł w pełni wypocząć. Mimo że czasem cena materaca może odstraszać, weź pod uwagę, że jego zakup to inwestycja w zdrowy sen i lepsze samopoczucie. Patrząc na to w ten sposób, zdecydowanie chętniej postawisz na taki model, który naprawdę Cię usatysfakcjonuje. Uważaj jednak, aby nie przepłacić za produkt, który nie jest tego wart. Na szczęście, dzięki wskazówkom zawartym w tym poradniku, wiesz już, na co zwrócić uwagę!

Opracowanie: www.zdrowykregoslup.pl

Komentarz do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Kinga B

      muj materac koszotwał 2 tysiace zlotych ale nie zaluje bo na zdrowiu sie nie oszedza a kto oszczedza ten sknera

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze