Wiadomości i blog

By maja 15, 2020 0 Komentarz

Z jakiego materiału wykonuje się materace? Jak wybrać najlepszy?

Z jakiego materiału wykonuje się materace? Jak wybrać najlepszy?

Zastanawiasz się nad zakupem materaca, ale nie wiesz jaki wybrać: piankowy, sprężynowy czy może lateksowy? Sprawdź, czym się różnią poszczególne materiały wypełnienia i wybierz najlepszy dla siebie!

Z jakich materiałów produkuje się materace?

To materiał użyty do produkcji materaca determinuje nazwę rodzaju materaca. Może ona pochodzić albo od jedynego zastosowanego wypełnienia, albo dominującego, albo najważniejszego z punktu widzenia funkcjonalności materaca. Czołowi producenci jak Hilding stawiają na połączenie różnych typów materiałów w celu uzyskania jak najlepszego podparcia kręgosłupa w czasie nocnego wypoczynku - co powinno być głównym zadaniem dla każdego materaca, niezależnie od rodzaju wypełnienia.

W podstawowym podziale możemy wyróżnić dwa typy materacy: sprężynowe i piankowe. Nietrudno się domyślić, że pierwszy rodzaj wypełniony jest sprężynami, zaś drugi pianką (lub piankami). Jest to jednak bardzo ogólny podział, więc poniżej omówimy charakterystyczne cechy, wady i zalety najpopularniejszych typów materacy.

Materace piankowe

Kiedyś materace piankowe były uznawane za mało trwałe, szybko tracące swój kształt i ogólnie szkodliwe dla kręgosłupa... Dzisiaj trudno się z tym zgodzić. Pianka to najintensywniej rozwijający się materiał na materace! Z roku na rok (a czasem nawet z miesiąca na miesiąc) pojawiają się nowe i coraz bardziej innowacyjne rozwiązania bazujące na piankach. Aktualnie najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane są piany termo- i wysokoelastyczne i to na ich działaniu się skupimy.

Charakterystyczne dla materacy piankowych jest to, że dopasowują się do kształtu ciała użytkownika, zapewniając mu optymalne podparcie kręgosłupa. Sylwetka utrzymana zostaje w swojej anatomicznej, naturalnej pozycji, dzięki czemu mięśnie nie muszą pracować całą noc. W efekcie użytkownik wstaje zregenerowany, wypoczęty i bez bólów pleców, które są skutkiem niewłaściwej pozycji podczas snu. W zależności od rodzaju pianki, materace dopasowują się do użytkownika na różne sposoby. 

Piana wysokoelastyczna błyskawicznie reaguje na nacisk - gdy tylko użytkownik się położy na materacu, ta dopasuje się do kształtu jego ciała na podstawie ciężaru. Równie szybko wraca do wyjściowego stanu, co oznacza, że reaguje na każdy (nawet najdrobniejszy) ruch podczas snu, wciąż dając doskonałe podparcie. Natomiast piana termoelastyczna odtwarza kształt ciała na podstawie wydzielanego przez nie ciepła, tworząc delikatną nieckę, coś w rodzaju "odlewu". Miękko otula użytkownika, ograniczając jego ruchy i podtrzymując sylwetkę w optymalnej pozie.

Piana (zarówno termo-, jak i wysokoelastyczna), jako materiał, z którego wykonany jest materac, ma także inne zalety. Nie "faluje" i nie skrzypi, więc wykorzystywana jest często w materacach podwójnych - nawet jeśli jeden z użytkowników wierci się przez sen czy wcześniej wstaje, drugi może spać spokojnie, w ogóle tego nie odczuwając.

Oprócz tego pianki naturalnie są bardzo higienicznym materiałem. Materac może swobodnie "oddychać", doprowadzając powietrze do ciała użytkownika i odprowadzając powstającą wilgoć. Brak wolnych przestrzeni w strukturze materaca sprawia, że nie jest to środowisko sprzyjające powstawaniu i rozwojowi drobnoustrojów i roztoczy, nie chłonie również kurzu - dlatego materace piankowe są szczególnie zalecane alergikom.

Materace lateksowe 

Szczególnym rodzajem pianki, stosowanym w produkcji materacy, jest pianka lateksowa. Do jej stworzenia wykorzystywany jest lateks oraz naturalne mleczko kauczukowe - a oba materiały mają właściwości hipoalergiczne i antygrzybiczne. Lateks dodatkowo świetnie amortyzuje wszelkie wstrząsy i słynie z wytrzymałości. Połączenie z mleczkiem kauczukowym dodaje materacowi sprężystości i odporności na zniekształcenia.

Materace lateksowe konstruowane są na zasadzie płyt perforowanych, które zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza podczas snu użytkownika. W efekcie materac taki staje się idealnym rozwiązaniem dla alergików (jeszcze lepszym niż wspomniane wcześniej piany wysoko- i termoelastyczne)!

Pianka lateksowa jest miękka i elastyczna, łatwo dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Jak inne nowoczesne piany, gwarantuje doskonałe podparcie dla kręgosłupa i całej sylwetki. Ze względu na naturalne właściwości materiałów, materace te uznawane są za znacznie bardziej wytrzymałe, przez co częściej wykonywane są z nich podłoża do snu dla osób powyżej 100 kg.

Im większa jest zawartość mleczka kauczukowego, tym materac jest bardziej sprężysty i trwały - warto zwrócić uwagę na ten fakt podczas zakupu materaca lateksowego. Często zawartość tego składnika odzwierciedla się w wyższej cenie materaca. Warto jednak pamiętać, że dla użytkownika wybór takiego materaca oznacza inwestycję nie tylko w wysokojakościowy sen, lecz przede wszystkim w zdrowie. 

Najlepsi producenci stosują lateks jako jedną z warstw swoich materacy. Świetnym przykładem połączenia różnorodnych materiałów i wykorzystania ich najlepszych właściwości jest materac Hilding Lambada - producent zastosował w jego wypełnieniu warstwy składające się zarówno z lateksu, pianki wysokoelastycznej, jak i 15-centymetrowych sprężynek typu Pocket Plus.

Materace sprężynowe

Ostatni omawiany materiał na materace - a właściwie na ich wypełnienie - to sprężyny. Właściwości tego typu materaca w głównej mierze zależą od tego, jakie sprężyny zostały wykorzystane i jak są rozmieszczone.

Materace sprężynowe mogą się źle kojarzyć: skrzypią, falują, ugniatają. Takie efekty uboczne może mieć sypianie na materacach starego typu, zwanych bonnelowymi. W ich produkcji wykorzystywane są twarde i duże sprężyny, które połączone są w jeden stabilny stelaż, utrzymujący kształt całego materaca. Są one stosunkowo tanie, ale równocześnie (pomijając już skrzypienie czy falowanie) nie dają odpowiedniego podparcia kręgosłupowi - co może skutkować problemami ze snem, bólami pleców, a nawet kłopotami zdrowotnymi.

Współczesne materace sprężynowe opierają się na technologii kieszonkowej. Do produkcji jednego materaca wykorzystuje się setki lub i tysiące drobnych sprężynek, a każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni flizelinowej, które są połączone ze sobą. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda ze sprężyn może reagować osobno na nacisk, oferując użytkownikowi wsparcie punktowe dla każdego fragmentu ciała. Oznacza to, że materac ugina się dokładnie w tym miejscu, w którym powstaje nacisk i w takim stopniu, jak mocny ten nacisk jest. Zjawisko to nazywamy elastycznością punktową. 

Wskutek umieszczenia każdej ze sprężyn w osobnej kieszeni zniwelowane zostały problemy kojarzące się z materacami sprężynowymi - materace kieszeniowe nie skrzypią i nie rezonują, więc swobodnie mogą się na nich wysypiać dwie osoby. Materace kieszeniowe są również bardzo wytrzymałe i trwałe. Są również stosunkowo ciężkie i nieco droższe od piankowych odpowiedników - są świetną opcją dla osób, które już uwiły swoje gniazdko i poszukują materaca na długie lata, bez potrzeby jego częstego przemieszczania.

Kupując materac kieszeniowy, warto zwrócić uwagę na zagęszczenie sprężyn. Im więcej kieszonek ze sprężynami przypada na metr kwadratowy materaca, tym więcej powstaje punktów podparcia ciała i wytwarzana jest lepsza elastyczność punktowa - dla użytkownika oznacza to dokładniejsze dopasowanie do ciała i wyższą jakość snu.

Opracowanie: www.zdrowykregoslup.pl

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze