Wiadomości i blog

By maj 05, 2020 1 Komentarz

Czym jest łóżko kontynentalne i jak dobrać do niego materac?

Czym jest łóżko kontynentalne i jak dobrać do niego materac?

Aranżując nowoczesną sypialnię, coraz chętniej sięgamy po wysokie, eleganckie łóżka, kojarzone dotychczas z najlepszymi hotelami. Sprawdzamy, jak wygląda łóżko kontynentalne i na co zwrócić uwagę, urządzając pokój w hotelowym stylu.

Łóżko kontynentalne - co to?

Łóżka kontynentalne łączą w sobie elegancję, szyk i komfort. W odróżnieniu od tradycyjnych mebli, ich konstrukcja opiera się na trzech warstwach, które tworzą:

 • podstawa (tzw. boxspring) - dolna skrzynia wypełniona sprężynami,
 • materac sprężynowy,
 • materac nawierzchniowy (topper).

Ze względu na swoją unikalną budowę, łóżka kontynentalne są znacznie wyższe niż klasyczne meble. Na takim łóżku wierzchni materac umieszczony jest na wysokości ok. 60-70 cm - to aż dwa razy wyżej niż w przypadku standardowych mebli. Łóżko kontynentalne najlepiej prezentuje się w przestrzennych sypialniach. Duży, tapicerowany mebel, z dodatkowym pikowanym wezgłowiem gra pierwsze skrzypce w designerskich aranżacjach - doskonale dopełnia pokoje urządzone w stylu glamour, modern czy amerykańskim Hampton. Wybór łóżka kontynentalnego rzadko kiedy podyktowany jest jednak wyłącznie estetyką. Takie rozwiązanie jest niezwykle komfortowe - na wygodę użytkownika pracują tu przecież aż trzy materace! 

Łóżko kontynentalne - zalety i wady

Trzy materace, które wzajemnie ze sobą współgrają

Magiczne działanie łóżka kontynentalnego zaczyna się od samego spodu. Pierwszy materac sprężynowy znajduje się bowiem tuż przy podłodze w dolnej części łóżka (boxspring). Warto zwrócić uwagę, że w tanich modelach skrzynia ta jest zwykle pusta. Otwierane łóżko z pojemnikiem bądź wysuwanymi szufladami na pościel pełni funkcje praktycznie, ale - co ważniejsze - może znacząco zubożyć odczucia komfortu. 

„Pudełko ze sprężynami” zapewnia stabilność całej konstrukcji. Dzięki dodatkowemu wsparciu, pozostałe materace nie zapadają się pod ciężarem ciała, a tym samym odpowiednio podpierają sylwetkę śpiącego. Nacisk, który generuje ciało rozkłada się równomiernie, co zapobiega powstawaniu odkształceń i zwiększa wytrzymałość sprzętu. Użycie dolnego materaca bonellowego zwiększa także elastyczność rozwiązania. Boxspring sprawia, że pozostałe materace z łatwością dopasowują się do kształtu sylwetki - nawet jeśli na łóżku codziennie nocują różne osoby (np. goście hotelowi).

Najważniejszą rolę odgrywa jednak kolejny, środkowy materac. Rozwiązanie kieszeniowe, w którym sprężyny zostały umieszczone w osobnych kieszeniach i odseparowane warstwą pianki, ma wysoką elastyczność punktową. Sprężynki, uginając się jedynie w miejscach nacisku, gwarantują stabilną podporę dla kręgosłupa i odciążenie najbardziej newralgicznych punktów (karku, barków czy bioder). Taki mechanizm zapewnia też swobodną cyrkulację powietrza we wnętrzu materaca, dzięki czemu wilgoć jest efektywnie odprowadzana, a rozwiązanie pozostaje suche i czyste przez długi okres użytkowania.

Ostatnia warstwa w połączeniu z pozostałymi materacami pełni ważną funkcję w podniesieniu poczucia komfortu. Wykonana z aksamitnej pianki jest przyjemna w dotyku i przytulnie otula ciało podczas snu. Trzy materace kontynentalne, kładzione jeden na drugim, zapewnią miękkość, której nie sposób uzyskać, śpiąc tylko na jednym, pojedynczym materacu. Cienki topper może być szczególnie pożądany w podwójnych łóżkach, które powstały ze złożenia dwóch „jedynek”. W tym przypadku materac nawierzchniowy zakryje szczelinę między materacami i pozwoli na swobodny sen parom, które np. lubią tulić się do siebie nocą.

Łóżko o niestandardowej wysokości

W klasycznych łóżkach materac znajduje się na wysokości ok. 30 cm. Chociaż większość z nas traktuje to jak standard, tak nisko umieszczony materac może być wyzwaniem dla seniorów, niepełnosprawnych i osób z problemami kręgosłupa. To dla tych grup użytkowników dedykowane są wyższe łóżka, na których kładzenie się lub wstawanie będzie znacznie ułatwione.

Z dobroczynnego wpływu spania na wysokim łóżku skorzystają także regularni konsumenci. Przyjmuje się, materac powinien być umieszczony min. 40-50 cm nad podłogą. Taka wysokość zapewnia najlepsze warunki do komfortowego wypoczynku i regeneracji ciała. Wysoki materac pomaga szybciej zasnąć, zapobiega pojawieniu się bólów pleców, stawów, a także przynosi ulgę napiętym mięśniom. 

Jakie wady mają łóżka kontynentalne?

Łóżka kontynentalne ze względu na swoją złożoną konstrukcję są droższe niż tradycyjne rozwiązania, co już na wstępie może zniechęcić do nich wielu odbiorców. Finalna cena mebla zależy od wiele czynników, np. od jakości materiałów, czy dodatkowych elementów, takich jak dekoracyjny zagłówek czy podnóżek.

Warto pamiętać, że najważniejszą składową łóżka kontynentalnego są materace. Inwestycja w dobre, jakościowe rozwiązania jest kluczowa, by łóżko zachowało swoje funkcje na lata. Tanie materace będą się szybciej zużywać, a tym samym odkształcać się, zaginać i marszczyć. Oszczędności w tym zakresie mogą rzutować na komfort wypoczynku, a w dłużej perspektywie stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Jak dobrać materac do łóżka kontynentalnego?

Wybór materacy na łóżko kontynentalne jest fundamentalną kwestią, którą musisz rozważyć, kupując nowy mebel. Połączone działanie trzech warstw odpowiada za zapewnienie najlepszych warunków do zdrowego i komfortowego wypoczynku - warto więc zadbać, by każdy materac był jakościowy i odpowiednio dostosowany do gabarytów ciała.

Materac nawierzchniowy

Za pomocą materaca nawierzchniowego zmodyfikujesz twardość pozostałych materacy. W tej kwestii, warto kierować się własnymi upodobaniami. Jeśli zależy Ci na szczególnym wrażeniu miękkości, dobrze sprawdzi się Hilding Alt - topper wykonany z jedwabistej pianki termoelastycznej z puszystym pokrowcem Cashemere. Z drugiej strony, jeśli preferujesz twardsze podłoże, dobrym wyborem będzie Hilding Bass wypełniony pianką Velvet Touch, która podwyższy uczucie twardości.

Alt

Bass

Tenor

Osobom, które nadmiernie pocą się nocą polecamy topper z pianki chłodzącej np. Hilding Tenor ceniony za to, że absorbuje pot bezpośrednio ze skóry.

Materace sprężynowe

Główny materac kontynentalny powinien być zbudowany z wysokojakościowych sprężyn - to od tych niepozornych kawałków drutu zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. W tym zakresie najlepszą opcją będzie wybór nowoczesnych materacy kieszeniowych, które dostarczą niezbędne wsparcie dla sylwetki, gwarantując relaksujący sen. Materace tego typu dodatkowo wyposażone w system 7 stref twardości, np. Hilding Step, posiadają fragmenty o różnej wyporności, dzięki czemu optymalnie dostosowują się do anatomicznych kształtów ciała (inaczej do głowy, ramion, lędźwi, miednicy, a inaczej do ud czy łydek).

Wybierając twardość materaca, weź pod uwagę m.in. ciężar ciała:

 • 50-80 kg - materac o uniwersalnej, średniej twardości (H2),
 • 80-100 kg - materac twardy (H3),
 • +100 kg - materac bardzo twardy (H3 lub H4) o wysokim zagęszczeniu sprężyn.

Do łóżek kontynentalnych warto dobrać materace dwustronne. Ich regularne obracanie o 180 stopni nie tylko zwiększy higieniczność, ale także podniesie żywotność sprzętu. Materace dwustronne o różnej twardości po obu stronach (np. Hilding Zorba, idealny dla seniorów) umożliwią precyzyjnie dostosowanie twardości do potrzeb, tak by uzyskać największy możliwy komfort.

… a może materac hybrydowy?

Hybrydowy materac na łóżko kontynentalne jest nowoczesnym rozwiązaniem, które z powodzeniem może zastąpić standardowe połączenie materac kieszeniowy + topper. Wybór modelu hybrydowego, który scala w sobie zalety mechanizmu sprężynowego i piankowego zamiast dwóch osobnych materacy zapobiegnie przesuwaniu się tkanin w czasie snu i podniesie jakość wypoczynku. Materace hybrydowe są bardzo wysokie (25-30 cm), a tym samym idealnie sprawdzą się jako wypełnienie łóżka kontynentalnego, gdzie wysokość ma przecież niebagatelne znaczenie. 

Wśród rozwiązań hybrydowych wyróżniają się materace SleepMed (Hybrid Premium lub Supreme), dedykowane wymagającym użytkownikom, którzy cenią najwyższą jakość i komfort. Na uwagę zasługuje regulacja twardości SleepMed w oparciu o ruchomą piankę, którą można swobodnie przekładać, by uzyskać pożądany stopień twardości.

Dobry materac jest gwarancją zdrowego snu. Ta zasada szczególnie dotyczy łóżek kontynentalnych, gdzie o wygodzie wypoczynku decydują aż trzy materace! Poświęć czas, by dobrać właściwe wypełnienie. Materace o wysokiej jakości pozwolą ci maksymalnie wykorzystać właściwości eleganckiego mebla.

 

Opracowanie: https://www.zdrowykregoslup.pl/

Komentarz do artykułu

  • Janina L

   nie stac mnie niestety dla moja corcia ma takie luzko i sobie c hwala

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze