Wiadomości i blog

By maja 05, 2020 2 Komentarz

Jaki materac do spania na podłodze? Czy warto rezygnować z łóżka?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jaki materac do spania na podłodze? Czy warto rezygnować z łóżka?

Materac na podłodze jest od kilku lat wiodącym trendem w aranżacji modnej, nowoczesnej sypialni. Estetyka jest ważna, ale czy materac może być kładziony bezpośrednio na podłodze? O czym musisz wiedzieć, rezygnując z łóżka?

Skąd bierze się popularność spania na podłodze?

Spanie na poziomie podłogi może wydawać się jedną z najbardziej naturalnych aktywności dla człowieka. Nisko na ziemi przez wieki spało przecież wiele cywilizacji, a ludzie długo nie potrzebowali łóżek, by dobrze się wyspać. Materac umieszczony na podłodze jest wciąż popularnym rozwiązaniem w kulturach Dalekiego Wschodu. W ten sposób śpi większość Azjatów, w tym Japończycy, którzy cieszą się doskonałym zdrowiem.

Sen na materacu na podłodze pod wieloma względami może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają jego dobroczynne oddziaływanie na kręgosłup. Materac na podłodze pozwala na równomierne rozłożenie nacisku i niejako wymusza ułożenie ciała w naturalnej pozycji. Regularne spanie w ten sposób może zredukować odczucia bólowe i przynieść ulgę osobom cierpiącym na przewlekłe problemy z kręgosłupem i stawami. Spanie na poziomie podłogi to również mniejsze ryzyko rozwoju wad postawy (np. skoliozy). Po materac na podłodze nie zawsze sięgamy ze względów zdrowotnych. Materac solo dobrze sprawdza się bowiem jako ekonomiczne i praktyczne wyposażenie minimalistycznych sypialni, gdzie nie ma miejsca na duże łóżka.

Dlaczego materac na podłodze nie zawsze będzie optymalnym rozwiązaniem?

Zanim zdecydujemy się przenieść materac na podłogę, warto rozważyć nie tylko plusy, ale także minusy tego rozwiązania.

1. Roztocza i inne mikroorganizmy

Na podłodze gromadzi się najwięcej brudu. Roztocza, które żyją w domowym kurzu błyskawicznie się mnożą, a walka z nimi często przypomina syzyfową pracę. Obniżając pozycję snu, narażamy się więc na kontakt z zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Niepozorny kurz z łatwością przemieszcza się nawet przy delikatnych ruchu powietrza, a tym samym może przeniknąć do naszych dróg oddechowych. Nieświadome wdychanie roztoczy będzie szczególnie szkodliwe dla alergików i astmatyków, u których - w efekcie kontaktu z mikrobami - mogą rozwinąć się reakcje alergiczne i poważne kłopoty z oddychaniem. Materac, który leży na podłoże jest także kuszącym miejscem dla innych żyjątek i mikroorganizmów takich jak pająki czy pluskwy. Robaki, które raz zalęgną się w tkaninie, szybko się namnażają, a ich pozbycie się może być karkołomnym zadaniem. 

2. Słaby obieg powietrza

Jedną z najbardziej problematycznych kwestii związanych ze spaniem na podłodze jest zmniejszony przepływ powietrza w obrębie tkaniny. Materac musi oddychać, żeby móc prawidłowo spełniać swoje funkcje. W sytuacji, w której dzianina ściśle przylega do podłogi, kanaliki perforacyjne blokują się, a to prowadzi do gromadzenia się ciepła i potu we wnętrzu materaca. Ciepło, które nie jest odprowadzane na zewnątrz kumuluje się w materacu i może być odpowiedzialne za doświadczanie odczucia gorąca podczas snu. Lata badań dowiodły, że niższa temperatura (zarówno organizmu, jak i otoczenia) ułatwia zasypianie i poprawia jakość wypoczynku. Materac, który nagrzewa się obniży komfort snu, a także będzie przyczyną częstego wybudzania się i nieprzespanych nocy.

Ciepło to jedno, ale dużo poważniejszą sprawą wydaje się wilgoć, która tutaj - w materacu na podłodze - ma doskonałe warunki do rozwoju. Nocą każdy z nas się poci, a pot ten jest absorbowany przez tkaninę materaca. Wilgoć, która nie ma możliwości ujścia osadza się w dolnej części sprzętu, w wyniku czego pojawia się pleśń. Na rozwój pleśni, która generuje brzydki zapach i ma szkodliwy wpływ na zdrowie, najbardziej narażone są materace na starych drewnianych podłogach, w małych ciemnych sypialniach, a także w mieszkaniach ulokowanych blisko zbiorników wodnych.

3. Ryzyko przeziębienia organizmu

Spanie na chłodnej podłodze wydaje się idealnym rozwiązaniem latem - zimne powietrze, które gromadzi się przy parkiecie zapobiega nadmiernemu poceniu się i sprzyja zapadnięciu w spokojny, komfortowy sen. To samo powietrze może mieć jednak katastrofalny wpływ na nasze zdrowie, gdy nadejdzie zima, a wraz z nią chłodne noce. Materac na podłodze zamiast łóżka jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wyziębienia organizmu i zachorowania. Bardzo zimne powietrze, które dostaje się do naszych płuc może powodować infekcje i zapalenia układu oddechowego, a w skrajnych przypadku doprowadzić do hipotermii.

4. Nadwyrężenie ramion i bioder

Z materaca na podłodze powinny zrezygnować osoby, które śpią na boku, a zwłaszcza te, które zasypiają wyłącznie na jednej stronie. Takie rozwiązanie nie zapewni potrzebnego wsparcia barkom i biodrom, które w tej pozycji są najbardziej obciążone. Nadmierny nacisk na te partie sprawi, że spanie na podłodze będzie nie tyle niewygodne, co generujące ból.

Jak dobrać materac do spania na podłodze?

Wybór właściwego materaca do spania na podłodze jest niezwykle ważny. Materac przeznaczony do położenia na posadzce musi mieć rozbudowany system wentylacji, a ponadto być odpowiednio twardy tak, by dobrze podtrzymywać ciało w czasie snu.

Nie wszystkie modele poradzą sobie ze wsparciem sylwetki bez dodatkowego stelaża. Pod tym względem najgorzej wypadają miękkie pianki, na których ciało zbytnio się zapada. Wielu użytkowników docenia komfort snu, który pozwala uzyskać aksamitna pianka - niestety, rozwiązania tego typu potrzebują solidnej podpory w postaci ramy łóżka, by prawidłowo działać. Pianki bywają również krytykowane za nadmierne gromadzenie ciepła i potu, co w tym przypadku może być szczególnie problematyczne. Pod wpływem wilgoci miękkie pianki będą pękać i szybko stracą swoje właściwości. Ze względu na dobrą wentylację, użytkownikom, którzy preferują spać na podłodze, polecane są modele lateksowe np. Hilding Melody. Materace z naturalnego lateksu są cenione ze względu na swoje antybakteryjne, przeciwgrzybicze właściwości i otwarto-komórkową strukturę. Ich wysoką przewiewność zapewniają liczne otwory perforacyjne i nacięcia materiału. W trudnych, podłogowych warunkach sprawdzą się także wysokie materace hybrydowe. Hilding Electro czy modele Hybrid Sleepmed są znacznie wyższe niż standardowe materace. Ich wysokość dosięga 20-30 cm, co czyni je dobrym wyborem jako materac do spania na podłodze. Hybrydy, ze względu na unikalne połączenie materiałów, są niezwykle komfortowe, odporne na eksploatację i elastyczne punktowo, dzięki czemu precyzyjnie dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała - nawet wtedy, gdy nie opierają się na stelażu.

Czy warto rezygnować z łóżka?

Kwestia tego, czy spanie na podłodze jest zdrowe może być problematyczna. Z jednej strony, rezygnacja z łóżka często przynosi ukojenie w bólu dla osób zmagających się z problemami kręgosłupa i poprawia jakość snu. Z drugiej - decyzja o spaniu na materacu bez żadnego wsparcia może stwarzać ryzyko zdrowotne i być fatalna w skutkach dla wrażliwych użytkowników. W tej sytuacji polecamy samodzielnie przetestować rozwiązanie. Wielu użytkowników, którzy śpią na podłodze odnotowuje znaczącą poprawę stanu zdrowia. Kto wie, być może dołączysz do ich grona?Przenosząc materac na podłogę, warto pamiętać o tym, by:

  • regularnie odkurzać podłogę (a zwłaszcza przestrzeń pod materacem),
  • przynajmniej raz w tygodniu podnieść i przewietrzyć materac,
  • nie kłaść materaca bezpośrednio na gołej podłodze (najlepiej podłożyć pod niego dywan, dodatkową warstwę pianki lub prześcieradło),
  • wybrać rozwiązanie dedykowane do spania na podłodze - wyższy materac o wysokiej jakości, który zapewni dobrą wentylację.

Skrupulatne przestrzeganie tych zaleceń pozwoli zachować sprzęt w czystości, wydłużyć jego żywotność i znacząco podnieść komfort wypoczynku.  

Opracowanie: https://www.zdrowykregoslup.pl/

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Zuzanna K

      Ja zamiast standardowego lozka polozylam na podlodze palety. Bardzo fajnie sie sprawdzaja pod materacem i super wygladaja w sypialni w stylu skandynawskim

    • Hanna K

      Moj syn kiedys stwierdzil, ze wyrzuci ze swojego pokoju lozko i materac zostawi na podlodze, bo tak podobno modnie. Oczywiscie nie chcial sluchac rodziców, że to niezbyt zdrowe. Po tygodniu niewyspania łóżko wróciło na miejsce i już tak zostało.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze