Wiadomości i blog

By marca 01, 2018 3 Komentarz

Wady kręgosłupa a wybór odpowiedniego materaca

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Wady kręgosłupa a wybór odpowiedniego materaca

Schorzenia kręgosłupa i wady postawy pojawiają się w społeczeństwie coraz częściej - uskarżają się na nie już nie tylko dorośli, ale również dzieci. Winnym takiej sytuacji jest siedzący tryb życia, znaczna liczba godzin spędzanych przed ekranem komputera, a także niewielka aktywność fizyczna. Poznaj najpopularniejsze wady postawy oraz propozycje materacy, które nie tylko nie pogłębią istniejącego problemu, ale też przyniosą ulgę osobom zmagającym się z dolegliwościami w obrębie pleców.

Jak materac wpływa na układ ruchu?

Dobry materac powinien zapewniać odpowiednie dopasowanie do naturalnych krzywizn kręgosłupa, niezależnie od tego, czy śpisz na boku, na plecach czy na brzuchu. Takie wsparcie pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała przez całą noc. Podłoże do spania powinno też równomiernie rozkładać ciężar ciała, co zmniejsza nacisk na poszczególne newralgiczne punkty, szczególnie na barki, krzyż i biodra.

Komfortowy sen jest kluczowy dla regeneracji kręgosłupa. Materace, które zapewniają odpowiednie podparcie i redukcję nacisku, mogą przyczynić się do zmniejszenia bólu kręgosłupa oraz poprawy ogólnej jakości snu. Z kolei spanie na niedopasowanym podłożu prowokuje ułożenie ciała niezgodne z jego anatomiczną budową. A to na dłuższą metę może pogłębiać istniejące wady.

Jakie wady kręgosłupa występują najczęściej?

Lordoza

Sylwetka przez lekarzy nazywana „plecami wklęsłymi” objawia się nadmiernym wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym ku przodowi. Najłatwiej rozpoznać ją kładąc się na podłodze i wkładając dłoń między podłoże a kręgosłup właśnie na tej wysokości. Jeżeli po wsunięciu ręki w miejscu tym pozostaje wolna przestrzeń, należy udać się do lekarza dla potwierdzenia obecności schorzenia. Jeżeli specjalista postawi zbieżną diagnozę, warto również przyjrzeć się swojemu materacowi, aby nieświadomie nie pogłębiać istniejącej wady. Podłoże pozwalające na dostateczne podparcie nadmiernych krzywizn kręgosłupa powinno wypełnić puste obszary tworzące się na linii pleców i tym samym zniwelować dokuczliwy ból w trakcie snu. W związku z tym szczególnie polecane jest wypełnienie z pianki termoelastycznej o średniej twardości, które doskonale dopasuje się do nienaturalnych krzywizn sylwetki i zapewni jej najlepsze podtrzymanie, bez ucisku dla kręgów lędźwiowych. Wybór tego rodzaju pianki pozwoli na komfortowy sen bez dokuczliwych dolegliwości, a Ty wstaniesz rano zdrowszy i wypoczęty.

Kifoza

Kifoza, w odróżnieniu od lordozy, określana jest mianem „pleców okrągłych” i charakteryzuje się nadmiernym wygięciem odcinka piersiowego i krzyżowego do tyłu. Początkowe stadium tej wady może wyglądać bardzo subtelnie, niemal niewidocznie, jednak w zaawansowanym etapie przeradza się w mocno widoczny garb. Schorzenie to niesie ze sobą nie tylko dolegliwości bólowe, ale także znaczny nacisk na narządy wewnętrzne znajdujące się w klatce piersiowej - wada wpływa negatywnie na płuca, tchawicę i serce, znacznie utrudniając ich pracę. W tym przypadku podłoże polecane do tego typu zniekształceń sylwetki powinno być twarde, oczywiście dobrane do wagi ciała oraz elastyczne, aby nie powodować dodatkowych ucisków. Dobrym wyborem są materace lateksowe, głównie ze względu na swoją sprężystość i długowieczność - zapewnią kręgosłupowi komfortowe i stabilne podparcie na wiele lat, nawet przy codziennym użytkowaniu.

Skolioza

Skolioza dla ułatwienia nazywana jest „skrzywieniem bocznym” i może dotyczyć odcinka piersiowego lub lędźwiowego. Zwykle występuje u dzieci lub na skutek złej postawy z czasów młodości u dorosłych. Na skutek tej wady często pojawiają się problemy z oddychaniem spowodowane uciskiem narządów wchodzących w skład dróg oddechowych. Wybór odpowiedniego materaca w tym przypadku ma fundamentalne znaczenie. Odpowiednio dopasowane podłoże pozwoli na swobodne dotlenianie mózgu podczas snu, co znacznie poprawi jakość nocnego odpoczynku i pomoże centralnemu ośrodkowi nerwowemu w prawidłowej regeneracji. Wypełnieniem, które powinno sprostać temu zadaniu najlepiej, jest pianka wysokoelastyczna, która zapewni stabilne podparcie i jednocześnie nie wpłynie negatywnie na czynność oddychania.

Dyskopatia - jaki materac wybrać?

Dyskopatia, czyli schorzenie polegające na zmianach degeneracyjnych w obrębie dysku międzykręgowego, może być bardzo uciążliwym problemem zdrowotnym związanym z kręgosłupem. Wybór odpowiedniego materaca jest istotny dla wszystkich osób zmagających się z tym schorzeniem, ponieważ może wpłynąć na komfort snu oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Osoby z dyskopatią mogą odczuwać ulgę przy większym stopniu twardości materaca, który zapewnia stabilne rozłożenie ciężaru ciała i redukcję punktowego nacisku na kręgosłup. Jednocześnie jednak podłoże musi być elastyczne. Jego kluczowym zadaniem jest bowiem precyzyjne dopasowanie się do całej sylwetki.

Kiedy skorzystać z pomocy?

Może okazać się, że potrzebujesz profesjonalnej porady, dzięki której lepiej dobierzesz materac do swoich potrzeb zdrowotnych.

 • Jeśli masz już problemy z kręgosłupem, takie jak bóle pleców, dyskopatia czy skolioza, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą. Specjaliści mogą zalecić odpowiedni typ materaca, który zapewni właściwe wsparcie dla kręgosłupa i pomoże w zmniejszeniu bólu.
 • Istnieją materace zaprojektowane specjalnie dla osób z różnymi schorzeniami, takimi jak chociażby reumatoidalne zapalenie stawów. W takich przypadkach pomoc specjalisty jest nieoceniona, aby dobrać materac, który będzie odpowiednio dopasowany do potrzeb zdrowotnych.
 • Seniorzy często mają specjalne wymagania dotyczące materaca, związane np. z utrzymaniem prawidłowej postawy podczas snu, redukcją nacisku na ciało czy łatwością w zakresie zmian pozycji. Profesjonalista może pomóc w wyborze materaca, który zapewni odpowiednią stabilność i komfort.

Skolioza, lordoza i kifoza to najczęstsze schorzenia kręgosłupa, do których powstania niestety bardzo często przyczyniamy się sami - ze względu na nieodpowiedni tryb życia i złą postawę. Jeżeli bolą Cię plecy i podejrzewasz u siebie którąś z wad, koniecznie udaj się do specjalisty, który pomoże Ci w diagnozie schorzenia oraz podpowie rozwiązania sprzyjające Twojemu kręgosłupowi, w tym między innymi wybór odpowiedniego materaca.

 1. Certyfikat jakości AEH dla materacy SleepMed
 2. Rośliny doniczkowe w sypialni – pomagają czy szkodzą?
 3. Materace kieszeniowe - dla kogo?

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Kuba W

   Zmiana materaca bardzo pomogła mi w walce z bólem kręgosłupa. Dalej chodzę na masaże jednak teraz nie odczuwam tak mocno bólu z rana

  • Urszula I

   Jestem w trakcie poszukiwań materaca do spania , dziękuję za ciekawy artykuł

  • Maciek P

   polecam pianki wysokoelastyczne do spania!! moje życie się dosłownie zmieniło od kiedy śpię na niej

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze