Wiadomości i blog
Rośliny doniczkowe w sypialni - pomagają czy szkodzą?
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Wokół problemu dotyczącego umiejscowienia roślin doniczkowych w sypialni, utworzyła się ogromna dyskusja. Przeciwnicy argumentują swoje stanowisko zjawiskiem fotosyntezy, które mówi, że liście przeprowadzają proces wytwarzania tlenu tylko w obecności promieni UV, a gdy ich zabraknie pochłaniają życiodajny gaz z powrotem. Przytaczany argument jest bez wątpienia słuszny. Czy oznacza to zatem, że w miejscu przeznaczonym do spania nie powinno być żywych roślin?
Nocne wyjątki
Natura tworzy niezwykłe rozwiązania - wyposażenie roślin w umiejętność przeprowadzania fotosyntezy jest jednym z nich. Chlorofil obecny w zielonych fragmentach liści i łodyg większości gatunków jest odpowiedzialny za syntetyzowanie pobieranego z powietrza dwutlenku węgla i pod wpływem promieniowania UV przetwarzania go na życiodajny tlen - dzięki temu zyskują energię do rozwoju. Przyroda pełna jest wyjątków, również w tym przypadku znajdą się gatunki, które głównie ze względu na środowisko w jakim występują, zachowują się inaczej i nie przerywają produkcji O2 nawet po zmierzchu. Umiejętność ta pojawiła się wśród roślin z gorącej i suchej strefy klimatycznej. Należą do nich figowce i draceny - oba preferują ciepłe miejsca, niezbyt częste podlewanie i stanowiska słoneczne. Ze względu na korzystne warunki są to doskonałe propozycje dla mieszkańców bloków i kamienic. Gatunkiem bliższym polskiemu środowisku spełniającym takie same funkcje jest obecna w wielu domach paproć. Preferuje ona mniej nasłonecznione miejsca, najlepiej półzacienione. Nie wymaga też specjalnej opieki, ponieważ jest odporną byliną.
Rośliny w sypialni - wady i zalety
Rośliny wprowadzają wiele naturalnego uroku i przytulności do sypialni. Zieleń liści może stworzyć relaksującą atmosferę, sprzyjającą wypoczynkowi i relaksowi. Niektóre gatunki , takie jak np. paprotki, draceny czy mieczyki, mają zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn i zanieczyszczeń, co może poprawić jakość snu i ogólnie wpłynąć korzystnie na zdrowie. Regulują też w naturalny sposób poziom wilgotności powietrza. Warto pamiętać, że obecność zieleni zmniejsza stres i jest w stanie ogólnie poprawiać samopoczucie. Maksymalne korzyści gwarantuje jednoczesne umieszczenie w pokoju ulubionych roślin i dobrego materaca.
Jednak posiadanie roślin w sypialni to nie tylko same korzyści. Niektóre gatunki są trujące (np. zamiokulkas zamiolistny) dla ludzi lub zwierząt domowych, co może stanowić zagrożenie, jeśli znajdują się w zasięgu dzieci lub czworonogów. Wymagają regularnej opieki, w tym podlewania, nawożenia i przycinania, co może być uciążliwym dodatkowym obowiązkiem.
Misja: oczyszczenie
W trakcie codziennych obowiązków, w drodze do pracy czy podczas spaceru jesteś narażony na działanie szkodliwego smogu. Zanieczyszczenia są wszędzie, często nie da się ich uniknąć nawet wewnątrz mieszkania, dlatego chcąc chociaż w trakcie snu dostarczać czyste powietrze, powinieneś umieścić w sypialni specjalne gatunki roślin, które wyeliminują niepożądane substancje. Odmiany takie jak sansewieria i skrzydłokwiat działają niczym filtr, który wyłapuje i neutralizuje cząsteczki formaldehydu i benzenu. Obie odmiany nie wymagają przesadnej ekspozycji na słońce, natomiast lubią być obficie podlewane i zraszane wodą.
Naturalne nawilżanie
Sezon grzewczy trwa w najlepsze, w związku z czym powietrze w mieszkaniach jest przesuszone. Odczuwa to Twoja skóra, która staje się odwodniona, popękana i podrażniona. Wysusza się także śluzówka gardła, nosa i oczu, co może skutkować bolesnymi objawami. Chcąc zapewnić sobie ulgę w tym trudnym czasie postaw na aloes. Nocą produkuje tlen, oczyszcza powietrze i dodatkowo nawilża je. Znany jest ponadto z pozytywnego działania swojego soku. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się go do produkcji szamponów, odżywek czy maseł do ciała. Aloes jest niezwykle wytrzymały, straszne są mu jedynie temperatury poniżej zera. W zamieszkiwanym pomieszczeniu mróz mu nie zagraża, zatem jeśli będziesz pamiętać o regularnym podlewaniu, będziesz cieszyć się codziennie świeżym sokiem z aloesu oraz nawilżonym powietrzem. Drugim gatunkiem polecanym jako nawilżacz powietrza jest Dracena Wonna „Janet Craig". Roślina ta została przywieziona z obszarów puszczy tropikalnej w Amazonii, dlatego do jej uprawy konieczne jest częste podlewanie i zraszanie.
Jakie rośliny nie mogą się znaleźć w sypialni?
W sypialni warto unikać roślin, które mogą być szkodliwe dla zdrowia lub nieodpowiednie ze względu na warunki panujące w tym pomieszczeniu. Wśród nich warto wymienić w szczególności gatunki:
- trujące – rośliny, które zawierają toksyczne substancje mogą być niebezpieczne, szczególnie gdy znajdują się w zasięgu dzieci lub zwierząt domowych. Przykłady takich roślin to np. filodendron, dieffenbachia, oleander, czy kaktusy z rodzaju Euphorbia.
- o intensywnym zapachu – może być uciążliwy podczas snu. Do takich roślin należą niektóre gatunki lilii czy frezji.
- wymagające dużo światła – mogą mieć trudności w przetrwaniu w sypialni, szczególnie jeśli pomieszczenie jest słabo nasłonecznione. Przykłady takich roślin to np. sukulenty i kaktusy;
- wytwarzające dużo pyłków – np. niektóre gatunki traw ozdobnych czy rośliny kwitnące. Są niebezpieczne dla alergików i astmatyków;
- atrakcyjne dla szkodników – niektóre rośliny mogą przyciągać szkodniki, takie jak mszyce, co może być problematyczne w zamkniętym pomieszczeniu, jakim jest sypialnia;
- zajmujące dużo miejsca – duże rośliny mogą być niepraktyczne i sprawiać trudności w aranżacji wnętrza oraz w codziennej pielęgnacji.
Chcąc poprawić jakość swojego snu, przyjrzyj się roślinom jakie znajdują się w Twojej sypialni. Być może za Twój niespokojny sen i liczne przebudzenia odpowiada właśnie jakość i ilość tlenu w Twoim mieszkaniu. Wybierając gatunki doniczkowe, kieruj się spełnianymi przez nie funkcjami - zwracaj szczególną uwagę na nocne wytwarzanie tlenu, oczyszczanie z toksyn i nawilżanie powietrza.
Przeczytaj też:
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Hubert W
moja żona ma chyba 15 dracen w całym domu fajne rosliny
-
Justyna G
bardzo lubie sansewiery :) <3
-
Hanna T
Oczywiście, że kwiaty w sypialni są super! Cieszą oko bardzo :)