Wiadomości i blog

By lutego 28, 2020 4 Komentarz

Spanie razem i osobno - wady i zalety

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Spanie razem i osobno - wady i zalety

Większość par, po zamieszkaniu razem nie wyobraża sobie mieć dwóch, osobnych łóżek. Spanie z partnerem, szczególnie na początku związku może przynieść wiele pozytywnych skutków, związanych chociażby z zacieśnieniem więzi. Zdarza się jednak, że niektóre nawyki drugiej osoby mogą przeszkadzać nam w zaśnięciu, co niekorzystnie wpłynie na komfort snu.

Wpływ spania razem na samopoczucie

Spanie w jednym łóżku z drugą połówką, może przynieść wiele pozytywnych efektów. Znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Specjaliści z Uniwersytety Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych, udowodnili, że nocny odpoczynek obok partnera lub partnerki mocno redukuje poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, u każdego z nich. Jednocześnie, obecność ukochanego, wyczuwalna jest nawet, gdy nie zdajemy sobie z niej sprawy, dzięki czemu organizm wytwarza więcej endorfin, znanych wszystkim jako hormony szczęścia. Przekłada się to również na sferę uczuć. W ten sposób zacieśniają się więzy, pomiędzy partnerami. Bardzo dużo na temat zażyłości pomiędzy dwoma osobami mówi pozycja, w jakiej znajdują się w trakcie nocy. Tak zwane spanie “na łyżeczkę”  jest oznaką zaufania. Pary, które leżą splecione, zazwyczaj znajdują się na początku wspólnej drogi, jest to przejaw bardzo silnych emocji pomiędzy ludźmi. Z drugiej strony, trzeba wspomnieć, że odwrócenie się w łóżku do siebie plecami, nie zwiastuje niczego złego. Zdarza się to w wielu związkach z dłuższym stażem. Jednak spanie razem może mieć także wiele wad, szczególnie jeśli jeden partner, przyzwyczajony jest do wczesnego zasypiania, a drugi jest, tak zwanym, “nocnym markiem”. Złość budzić mogą nas także nawyki drugiej osoby, takie jak chrapanie czy mówienie przez sen. Chociaż zazwyczaj w pierwszych miesiącach relacji, wielu z nas pod wpływem silnego zauroczenia ignoruje ten fakt, to po pewnym czasie budzi on wiele negatywnych emocji.

Spanie osobno - jakie niesie korzyści

Na sen w osobnych łóżkach, zazwyczaj decydują się pary z długim stażem małżeńskim. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie zwiastuje to nadchodzącego kryzysu w związku, pogorszenia się relacji czy osłabienia uczucia, które łączy dwoje ludzi. Jest to oznaka dojrzałości, a także troski o swoje potrzeby. Problemy zdrowotne oraz spadek samopoczucia podczas odpoczynku z partnerem, odczuwają najbardziej kobiety. Dzieje się tak z różnych powodów, pierwszym z nich, jest fakt, że płeć piękna ciężej zapada w głęboki sen, przez co za sprawą ruchów drugiej osoby, czy chociażby jej chrapania, szybciej się wybudza. Wspomnieć również należy o tym, że panie znacznie gorzej znoszą brak snu. Te, które regularnie poświęcają na niego mniej niż siedem godzin, są bardziej narażone na choroby układu krążenia, a także zwiększa się u nich poziom związku chemicznego, jakim jest interleukina, której nadmiar jest szkodliwy dla całego organizmu. Posiadanie oddzielnych łóżek warto jest rozważyć również w sytuacji, kiedy jeden z partnerów uporczywie chrapie, mówi w trakcie, dyszy lub sapie. Przez irytujące nawyki zwiększać może się poziom kortyzolu w naszym organizmie, czyli wcześniej wspomnianego hormonu stresu, co skutkować będzie, że ranem, zamiast wstawać w pełni wypoczętym i odprężonym, obudzimy się zmęczeni i zestresowani. Na dwa osobne łóżka, dobrze jest zdecydować się także w przypadku, kiedy druga połówka zmaga się z bezsennością. Będzie to korzystne dla obojga i silnie wpłynie na jakość ich wypoczynku. Ważne jest także, aby wspomnieć, że niektórzy po prostu lubią spać pojedynczo, z różnych powodów, co też należy uszanować.

Dyskomfort spowodowany różnicami pomiędzy partnerami

Wpływ na jakość snu we dwoje, mogą mieć także dysproporcje w wadze oraz wzroście partnerów. Jeśli jedna osoba jest znacznie wyższa, lub jej waga jest większa niż ukochanego czy ukochanej, może być to źródłem dużego dyskomfortu. Chociaż nie będzie on od razu odczuwalny, z czasem zaczniemy zauważać jego skutki, jak na przykład drastyczny spadek naszego samopoczucia oraz kondycji fizycznej. Dużą rolę odgrywa tutaj materac. Jeśli śpimy na źle dobranym, możemy zmagać się z dolegliwościami bólowymi, w szczególności w okolicach pleców i karku. Znacznie gorzej będą regenerować się także mięśnie, a sam model, na którym śpimy, szybciej się zniszczy. Częstym problemem jest spadanie lżejszego partnera do środka, wskutek ruchów cięższego z nich. Dokuczliwe są także drgania, wyczuwalne w trakcie zmiany pozycji, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak dobrać idealny materac.

Jaki materac dla pary?

Dobór materaca dla pary często stanowi duże wyzwanie. Zacząć powinniśmy od kwestii związanej z tym, czy chcemy kupić jeden dwuosobowy model, czy jednak dwa pojedyncze, które zostaną złączone na stelażu. Każde z rozwiązań posiada zarówno wady i zalety.  Druga opcja daje możliwość dopasowania produktu do indywidualnych preferencji każdego, łatwiej jest go przenosić i czyścić. Bardzo istotne jest, aby były równej wysokości. Częstym problemem jest rozłączanie się materacy podczas snu, przez co powstaje niekomfortowa przerwa pomiędzy nimi. W sytuacji, kiedy zdecydujemy się kupić jeden duży model, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach. Musi mieć on minimum 140 centymetrów szerokości, twardość w takim przypadku powinna być przystosowana do cięższej osoby, ważna jest także elastyczność punktowa. Nie możemy zapominać o właściwościach antyalergicznych, w szczególności, jeśli jeden z partnerów zmaga się z nadwrażliwością na kurz i roztocza. Na szczęście, na rynku pojawia się jednak coraz więcej produktów,  które są w stanie spełnić wymagania dwojga osób, nawet jeśli istnieją pomiędzy nimi duże różnice w wadze i wzroście. Świetnym rozwiązaniem bez wątpienia będzie Sleepmed Hybrid Premium Plus. Za sprawą zaawansowanych technologicznie materiałów użytych przy jego produkcji, pozwala na indywidualne wybranie pasującej twardości. Dopasowuje się także do sylwetki, każdego z jej użytkowników, dzięki czemu daje uczucie otulenia, a także jest gwarancją komfortowego podparcia. Jednocześnie nie odkształca się, a pod wpływem temperatury wraca do swojego naturalnego kształtu, dzięki czemu cieszyć nas będzie przez wiele lat.

Sen we dwoje bez wątpienia posiada wiele pozytywnych właściwości dla naszego zdrowia. Nie tylko minimalizuje poziom stresu, lecz także daje poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie na początku naszej wspólnej drogi, pomaga budować więź, a także wzmacniać relację. Warto jednak szanować indywidualne potrzeby oraz preferencje każdego, dlatego w wielu przypadkach dwa pojedyncze łóżka także mogą stanowić dobre rozwiązanie, którego nie należy się wstydzić.

 

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Kuba M

      Jestem z dziewczyną od pół roku i próbuje ją namówić żeby częśniej wpadała do mnie na nocki ;) przydatny artykuł, dużo naukowych faktów dzięki

    • Marzena T

      jestesmy z mezem 30 lat razem nie potrafie sobie wyobrazic spania bez niego, kazdy dzien spedzony razem od tylu lat....

    • Misia G

      ehh... a ja całe zycie sama

    • Pola W

      Dzieki za artykuł przydał sie w podjeciu decyzji

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze