Wiadomości i blog
Dlaczego materac żółknie?
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Z biegiem czasu nasz materac zaczyna powoli żółknąć lub pojawiać się na nim niehigieniczne plamy. Dlaczego tak się dzieje i czy możemy przeciwdziałać wskazanemu problemowi?
Dlaczego materac żółknie?
Każdy materac w końcu zaczyna żółknąć. Jest to kwestia czasu, kiedy idealna, wręcz śnieżna biel powoli zacznie przybierać inny kolor Zalicza się to do normalnych skutków użytkowania materaca, który przecież każdej nocy dobrze nam służy. Niestety, nie możemy całkowicie przeciwdziałać zmianie barwy stosowanego przez nas modeli. Jednak w prosty sposób jesteśmy w stanie przedłużyć jego żywotność, co bezpośrednio przekłada się na estetyczny wygląd. Za niepożądane zmiany często odpowiadają różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jak chociażby promieniowanie UV, czyli prościej mówiąc słońce. Wskazany problem dotyczy zazwyczaj modeli piankowych, jednak warto jest podkreślić, że nie wpływa to w żaden sposób na ich właściwości. Czasem zauważymy też po prostu żółte plamy - te pojawiają się w miejscach, które są najbardziej narażone na działanie przedostającej się z naszego ciała wilgoci, związanej chociażby z nadmierną potliwością. Może być to również skutek wcześniejszych zabrudzeń, które wydawało nam się, że skutecznie wyczyściliśmy, a jedynie starliśmy wilgotną ściereczką, chociażby plam po rozlanych napojach.
Higiena materaca
Higiena materaca pełni bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o przedłużenie jego żywotności i zachowanie estetycznego wyglądu. Kluczową rolę pełni tutaj pokrowiec. Istotne, aby ten gwarantował odpowiednią cyrkulację powietrza, która zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, a także wydostawaniu się brzydkich zapachów z wnętrza łóżka. Za zadanie ma on również chronić materac przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Więcej o wszystkich zadaniach pokrowcach przeczytacie tutaj. Bardzo ważne jest również, abyśmy mogli go szybko i wygodnie ściągnąć oraz wyprać w pralce, aby pozbyć się z niego kurzu i zabrudzeń. Będąc już przy kwestiach związanych z czyszczeniem trzeba podkreślić kilka obowiązkowych nawyków, jakie pomogą utrzymać nam cały produkt w dobrej kondycji. Pierwszym z nich jest regularne odkurzanie, warto jest wykorzystać do tego filtr antyalergiczny, dzięki któremu szybciej pozbędziemy się wszelkich drobnoustrojów wywołujących alergię. A czym usuwać plamy, jeśli te się pojawią? Tutaj dobrze jest postawić przede wszystkim na domowe sposoby walki z zabrudzeniami, a mianowicie wykorzystać sodę oczyszczoną. Możemy zarówno nanieść ją miejscowo, na zabrudzenie, wtedy konieczne bywa jej wtarcie, lecz również sprawdzi się w celu odświeżenia całej powierzchni. Najlepiej jest nanieść proszek za pomocą sitka, a następnie odkurzyć. Do wspomnianych miejscowych plam świetnie nada się też woda z cytryną, a w przypadku tych trudniejszych do usunięcia woda utleniona.
Materac nawierzchniowy
Rozwiązaniem, które w skuteczny sposób pomoże uchronić materac główny przed zabrudzeniami i wpłynie na poziom higieny jest postawienie na cienki materac nawierzchniowy. Jednocześnie poprawi nasz komfort sprawiając, że niewyczuwalne będę wszelkiego rodzaju odkształcenia czy wystające sprężyny. Tutaj warto jest uwagę zwrócić chociażby Hilding Tenor. Jego wypełnienie stanowi wysokoelastyczna pianka FloFom, która delikatnie chłodzi i pozwala nam się w pełni zregenerować. Co ważne, ułatwia ona przepływ powietrza, a dodatkowe właściwości możemy zawdzięczać także pokrowcu Tencel z dodatkiem włókien wiskozy. Wykazuje on właściwości antyalergiczne, pochłania wilgoć z naszego ciała następnie uwalniając ją na zewnątrz. Świetnie sprawdzi się też Materasso Top Thermo z dopasowującą się do kształtu ciała pianką termoelastyczną, który po skończonym użytkowaniu wraca do swojego pierwotnego kształtu. Umieszczony został w pokrowcu Algua z dodatkiem alg morskich, które posiadają pozytywny wpływ na skórę i pomagają utrzymać jej stałą temperaturę zapobiegając chociażby nadmiernej potliwości.
Ochraniacz na materac
Dobrą alternatywą dla osób, które jednak nie chcą korzystać z materaca nawierzchniowego okaże się specjalny ochraniacz, który nakładamy na ten główny. Jest to rozwiązanie na każdą kieszeń, które zdecydowanie pomoże nam zachować wysoki poziom higieny w naszym łóżku. Warto jednak wybierać produkty wysokiej jakości, które nie będą chociażby zakłócać cyrkulacji powietrza. Świetnie sprawdzi się nakładka higieniczna Janpol. Wykonana została z tkaniny frotte, którą wzbogacono o powłokę PCV, chroniąca materac przed działaniem wilgoci. Co ważne, możemy prać ją w aż 95 stopniach, co w skuteczny sposób wesprze nas w walce z grzybami i bakteriami. Warto też spojrzeć na nakładkę ochronną AMZ Outlast+Bamboo. Skutecznie pomaga kontrolować temperaturę ciała - zapobiega zarówno nadmiernej potliwości, jak i marznięciu. Posiada ona włókna bambusa wykazujące działanie antyalergiczne, zapobiegając osadzaniu się kurzu, a także rozwojowi wszelkich niepożądanych gości w naszym łóżku.
Żółknięcie materaca niestety jest nieuniknione. Na szczęście jednak, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod z łatwością możemy przedłużyć jego żywotność. Pamiętajmy, że higiena to podstawa!
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Jola W
Moj materac zrobił się zołty i go wywaliłam i kupiłam nowy bo to jest obrzydliwe , nie wiedziałam że są jakieś nakładki na materace może teraz spróbuje ?
-
Pola E
Mój materac nie żółknie, ale jak zżółknie to skorzystam z rad
-
Kamila R
Jak byłam małą dziewczynką to mama mi kazała spać na takim mareracu
-
Marcin K
ja tam nie patrze czy materac jest zolty czy nie kogo to obchodzi