Wiadomości i blog

By maja 15, 2020 0 Komentarz

Czy liczba sprężyn wpływa na komfort snu?

Czy liczba sprężyn wpływa na komfort snu?

Materac sprężynowy to klasyka od wielu lat dostępna na rynku, słynąca z wyjątkowej trwałości. Osoby zastanawiające się nad jego zakupem często zadają sobie pytanie o to, na jaką liczbę sprężyn w takim materacu się zdecydować, by cieszyć się najbardziej komfortowym odpoczynkiem. Dziś postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

Skąd wzięły się sprężyny w materacach?

Sprężyny w materacach pojawiły się wcale nie tak dawno, bo dopiero pod koniec XIX wieku. Był to moment przełomowy, biorąc pod uwagę co do tej pory znajdowało zastosowanie, jako wypełnienie materacy (a były to przeróżne surowce – od liści, trzcin i trawy, poprzez sierść zwierząt czy wodę, aż po słomę, siano, wełnę, pióra, puch, łuski grochu, bawełnę, końskie włosie czy włókna kokosowe). Umieszczenie wewnątrz materaca sprężyn znacząco wydłużyło jego żywotność i sprawiło, że ciężar ciała zaczął się na nim równomiernie rozkładać. Ówczesnym ludziom dzięki temu zaczęło się spać coraz lepiej.

Innowacyjną na tamten czas technologię sprężynową coraz bardziej udoskonalano. I tak w 1899 roku, angielski inżynier i mechanik – James Marshall – stworzył znaną do dziś sprężynę kieszeniową. Dzięki cylindrycznym skrętom i wszyciu jej wewnątrz tkaniny (początkowo bawełnianej), połączony system tego rodzaju sprężyn pozwolił na dopasowanie całej powierzchni materaca do kształtu i masy ciała osoby, która go użytkuje. Komfort wypoczynku diametralnie się poprawił.

Znane od lat i przez wielu lubiane materace sprężynowe cenione są przede wszystkim za trwałość. Stworzone z drutu hartowanego sprężyny zachowują swój kształt przez wiele lat, dzięki czemu tego typu materac jest naprawdę dobrą inwestycją. Dodatkowo, przestrzeń między sprężynami sprawia, że cyrkulacja powietrza w materacu jest na tyle duża, by mógł on utrzymać niską temperaturę przez całą noc, w skutek czego o wiele lepiej można na nim wypocząć. Aktualnie na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje materacy z wypełnieniem sprężynowym:

Na co wpływa liczba sprężyn w materacu?

By odpowiedzieć na pytanie o to, na co wpływ ma liczba sprężyn w materacu, należy zacząć od omówienia budowy podstawowych rodzajów materacy.

Sprężyny w materacach bonellowych są spore i mają kształt równych klepsydr, połączonych w jeden system, za pomocą sztywnego drutu, co sprawia, że “pracują” wspólnie. Chroni je warstwa filcu pełniącego rolę przekładki tapicerskiej, a także dodatkowego wypełniacza, którym może być na przykład pianka czy kokos. Tego typu materace są popularne już od wielu lat, głównie z powodu niskiej ceny. Liczba sprężyn w materacu bonellowym będzie różna w zależności od wymiaru materaca i waha się w okolicach ok. 100-200 sprężyn na metr kwadratowy. Dla sprężyn typu bonell charakterystyczna jest sprężystość progresywna. To znaczy, że na mały ciężar reagują małym oporem, a na duży ciężar – dużym oporem.

Z kolei w materacach kieszeniowych, sprężyny umieszczone są w wykonanych z materiału woreczkach, które są ze sobą połączone. Dzięki temu każda ze sprężyn “pracuje” samodzielnie. Liczba sprężyn w materacach kieszeniowych waha się zwykle od ok. 230 sprężyn na metr kwadratowy materaca, przez ok. 500 sprężyn na metr kwadratowy, aż po ponad 1000 sprężyn na metr kwadratowy. Te najlepsze, jak wyposażone w sprężyny typu multi materace marki SleepMed, mają dodatkowo zastosowane 7 stref twardości. To sprawia, że jeszcze lepiej dopasowują się do anatomicznej budowy ciała, zapewniając optymalne podparcie i efektywną regenerację podczas snu.

Wybór materaca należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, a zwłaszcza wagi, pozycji w jakiej najczęściej się śpi oraz faktu, czy dzieli się łóżko z kimś jeszcze. Dzięki przeanalizowaniu tych kilku istotnych aspektów, można wybrać taki materac, który sprawi, że odpoczynek na nim będzie naprawdę komfortowy. Jednego nie warto sobie żałować – jak największej liczby sprężyn.

Ilość sprężyn w materacach wpływa na komfort odpoczynku. Im jest ich więcej, tym lepiej się śpi, ponieważ każda kolejna sprężyna zapewnia dodatkowy punkt podparcia leżącego na niej ciała. A im więcej punktów podparcia, tym materac wygodniejszy, a odpoczynek na nim zdrowszy – zwłaszcza dla kręgosłupa charakteryzującego się naturalnymi krzywiznami.

Czy zawsze większa ilość sprężyn w materacu jest lepsza?

Odpowiedź na pytanie o zasadność każdorazowego wyboru większej liczby sprężyn w materacu jest dość prosta i wynika bezpośrednio z tego, co zostało napisane przed momentem. Warto jednak przeanalizować ten temat szerzej.

Wydawać by się mogło, że posiadające mniejszą ilość sprężyn na metr kwadratowy materace bonellowe są niezastąpione dla osób cięższych, ponieważ nacisk, jaki zostanie wywarty podczas leżenia, nie skumuluje się w pojedynczych sprężynach – jak ma to miejsce w materacach kieszeniowych – ale zostanie równomiernie rozłożony po całości systemu połączonych sprężyn. Należy jednak pamiętać o tym, że – szczególnie przy długim i intensywnym użytkowaniu tego rodzaju materaca – sprężyny mogą zacząć nieprzyjemnie skrzypieć. To z kolei może sprawić, że choć osobie z wysoką wagą będzie się dość wygodnie spało, trzeszczenie zacznie powodować dyskomfort, a nawet częste wybudzanie się. Zwłaszcza, jeśli dzieli łóżko z kimś jeszcze.

Dlatego – bez względu na masę ciała – warto zainteresować się materacami kieszeniowymi, z jak największą liczbą sprężyn, które produkowane są w coraz nowocześniejszej technologii, dzięki czemu są coraz bardziej wytrzymałe na ewentualne odkształcenia. Każda sprężyna działa tu jako osobny byt, zapewniając odpowiednie podparcie dla poszczególnych części ciała i sprawiając, że komfort odpoczynku jest nieporównywalny z tym, jaki zaoferować może materac bonellowy. Dodatkowo, jeśli materace pocketowe zbudowane są na bazie 7-strefowego systemu drobnych sprężynek – jak materace marki Hilding czy Curem – stają się jeszcze bardziej elastyczne w punktach podparcia.

Posiadające jak największą ilość sprężyn na metr kwadratowy materace kieszeniowe, które dostosują się do każdej z osób, zapewniając jej indywidualny komfort użytkowania, świetnie sprawdzą się zarówno dla osób śpiących w pojedynkę, jak i dla par – nawet znacząco różniących się wagą.

Materace sprężynowe w sypialni małżeńskiej

Materace sprężynowe często oferują doskonałe wsparcie dla dwóch osób śpiących obok siebie. Dzięki systemowi kieszeniowemu, lub innym zaawansowanym technologiom, takie podłoża mogą zapewniać indywidualne dopasowanie i redukować transfer ruchu między partnerami, co sprzyja spokojniejszemu snu. Dobrze wykonane sprężyny mogą utrzymać odpowiednie wsparcie przez długie lata, co jest istotne dla par, które szukają inwestycji w długoterminowy komfort.

Warto wziąć pod uwagę również to, że partnerzy mogą być narażeni na nadmierne ciepło i potliwość w nieco większym stopniu, niż osoby śpiące w pojedynkę. Materace sprężynowe są znane z dobrego, efektywnego przepływu powietrza, co może pomóc w regulacji temperatury.

Wypełnienia tego typu są też dostępne w wielu różnorodnych wariantach. W związku z tym, każdy jest w stanie znaleźć egzemplarz odpowiednio dopasowany do swoich preferencji i potrzeb. Można wybierać między różnymi rodzajami sprężyn, rozmaitymi stopniami twardości i strukturami o odmiennych właściwościach wentylacyjnych.

Połączenie sprężyn z pianką - postaw na materac hybrydowy!

Połączenie sprężyn z pianką to innowacyjne podejście, które stało się popularne w produkcji materacy, oferując użytkownikom połączenie najlepszych cech obu technologii. Jakie są najważniejsze cechy hybrydowych konstrukcji tego typu?

  • Dzięki sprężynom materace hybrydowe zapewniają doskonałe wsparcie dla kręgosłupa oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Sprężyny kieszeniowe dostosowują się do ruchów ciała, co minimalizuje nacisk na newralgiczne punkty i redukuje transfer ruchu, co jest szczególnie ważne dla par.
  • Dodatek warstw piankowych, takich jak lateksowa, poliuretanowa czy pamięciowa, zapewnia użytkownikom materaców hybrydowych miękkość, elastyczność i odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała.
  • Dzięki konstrukcji hybrydowej materace charakteryzują się dobrą cyrkulacją powietrza, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury podczas snu. Sprężyny sprzyjają przepływowi powietrza, podczas gdy warstwy pianki mogą absorbować nadmiar ciepła.

Liczba sprężyn w materacu jest bardzo ważna. Może wpływać na równomierny rozkład ciężaru ciała oraz redukcję punktów nacisku, co jest szczególnie istotne dla osób poszukujących stabilnego wsparcia dla kręgosłupa. Jednakże jakość i rodzaj sprężyn oraz dodatkowe warstwy wypełniające, takie jak pianka czy lateks, również odgrywają kluczową rolę i determinują faktyczną funkcjonalność materaca.

Przeczytaj też:

  1. Historia łóżka – jak zmieniał się sposób spania naszych przodków?
  2. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca?
  3. Z jakiego materiału wykonuje się materace? Jak wybrać najlepszy?

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze