Wiadomości i blog

By lutego 06, 2023 10 Komentarz

Jak podnieść jakość snu z kakao?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak podnieść jakość snu z kakao?

Dobroczynne właściwości kakao znali już  Aztekowie i Majowie. Najstarsze źródła archeologiczne, które wskazują na spożywanie ziaren kakaowca w formie napoju, datuje się na okres między 5450 a 5300 r. p.n.e. Przed wiekami ziarna kakaowca były tak cenne, że stanowiły nawet środek płatniczy. Współcześnie kakao jest znacznie bardziej dostępne, a przy tym nie mniej cenione niż przed wiekami. Jakie właściwości ma kakao? Jak podnieść jakość snu z kakao? Co warto wiedzieć o piciu kakao?

__________________
Przeczytaj również: Higiena w łóżku, czyli jak prawidłowo zadbać o czystość materaca?
Zobacz: Jakie kołdry wybrać dla zdrowia i komfortu: naturalne czy syntetyczne?
Odwiedź: Komfortowy sen we dwoje - jaki materac dla pary wybrać? 160x200, 180x200, a może jednak 200x200?
__________________

Właściwości kakao. Magnez i inne pierwiastki zawarte w kakao

Kakao jest źródłem wielu witamin i minerałów – to m.in. witamina A, E oraz witaminy z grupy B, a także żelazo, wapń, sód, potas i magnez. Kakao ma niski indeks glikemiczny (na poziomie IG = 20), poza tym obniża ciśnienie tętnicze krwi. Ziarna kakaowca są jednymi z najbogatszych naturalnych źródeł magnezu. Duża ilość tego pierwiastka w kakao pozytywnie wpływa na pracę mięśni oraz układów nerwowego, sercowo-naczyniowego i kostnego. Warto pamiętać, że dietetycy zalecają spożywanie kakao w ilości od 30 do 60 gramów na osobę.

Trudno przecenić zalety, jakie daje picie kakao. Trzeba jednak pamiętać, że przeciwwskazaniem do spożywania proszku z owoców kakaowca w jakiejkolwiek postaci jest alergia na kakao. U osób uczulonych na kakao po jego zjedzeniu pojawiają się najczęściej reakcje takie jak: katar, świąd skóry, duszności i zaburzenia pracy układu trawiennego. Dość popularnym alergenem w przypadku kakao serwowanym w formie napoju jest mleko, a konkretnie – białka mleka. Picie mlecznego napoju z kakao nie jest wskazane również w przypadku osób z nietolerancją laktozy. Jeżeli ten problem dotyczy także Ciebie, ale nie masz alergii na kakao, to mleko zwierzęce możesz zastąpić wodą albo tzw. mlekiem roślinnym, np. owsianym, ryżowym, sojowym czy migdałowym.

Naturalne kakao – gdzie kupić i co to jest?

Nie bez powodu kakao uznawane jest za jedno z superfoods, a pod względem bogactwa w antyoksydanty stawiane na równi m.in. z popularnymi w ostatnich latach jagodami goji. Znawcy kakao za prawdziwie naturalną odmianę uważają kakao raw, czyli surowe. W przeciwieństwie do popularnych produktów sprzedawanych w sklepach kakao raw to suszone ziarna kakaowca właściwego, które poddaje się wyłącznie kruszeniu, fermentacji i suszeniu. Popularniejsze sproszkowane kakao poza mieleniem poddawane jest także obróbce termicznej (prażeniu i paleniu), która pozbawia je wielu wartości odżywczych. W skorupkach ziaren, które wykorzystuje się do produkcji kakao raw, znajduje się bardzo dużo resweratrolu, czyli naturalnego antyoksydantu, który ma także inne właściwości – m.in. zapobiega miażdżycy, działa przeciwzapalnie i poprawia odporność organizmu. Zastanawiasz się, gdzie kupić naturalne kakao raw? Zajrzyj do stacjonarnych lub internetowych sklepów ze zdrową żywnością.

Jeśli zależy Ci na tym, aby mieć w spiżarni kakao o wysokiej wartości odżywczej, na pewno zrezygnuj z popularnego głównie wśród dzieci tzw. kakao rozpuszczalnego. W składzie tego produktu, poza proszkiem z ziaren kakaowca właściwego, znajdziesz m.in. dużo cukru, który może pobudzać przed snem i negatywnie wpłynąć na stan uzębienia.

Kakao – jak wpływa na jakość snu

Kakao jest jednym z najbogatszych źródeł tryptofanu, czyli aminokwasu, który jest szczególnie istotny dla produkcji w ludzkim organizmie dwóch ważnych związków chemicznych. Pierwszym z nich jest serotonina, określana również hormonem szczęścia, a drugim – melatonina, którą nazywa się hormonem snu. Oba mają kluczowe znaczenie dla rozluźnienia i relaksacji, a także dla poczucia radości i łatwego zasypiania. Warto pamiętać, że tryptofan jest aminokwasem egzogennym, co oznacza, że ludzki organizm nie potrafi go wytworzyć, dlatego każdy z nas powinien zadbać o jego samodzielne dostarczenie wraz z dietą.

Zatem wbrew powszechnej opinii picie gorącego kakao przed snem może ułatwić zasypianie i poprawić jakość nocnego wypoczynku. Aby czerpać korzyści z picia kakao na noc, trzeba zadbać o właściwie proporcje. Do szklanki ciepłej wody lub mleka należy wsypać nie więcej niż 2 lub 3 łyżeczki kakao. Napój z większą ilością kakao mógłby przynieść skutek odwrotny od zamierzonego – zamiast pozwolić szybko zasnąć, pobudzić i opóźnić moment zaśnięcia. Podobnie może zadziałać dodanie cukru do ciepłego kakao. Jeśli nie chcesz wypijać rozgrzewającego kakao przed snem, możesz postawić na gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao, np. 85%. Zjedz jedną kostkę albo wrzuć ją do ciepłego mleka i poczekaj, aż się rozpuści.

Zastanawiasz się, jak pić kakao wieczorem? Weź pod uwagę właściwości ciepłego mleka. Mleko, podobnie jak samo kakao, jest cennym źródłem tryptofanu. Ciepłe napoje wypijane przed snem wpływają na organizm rozluźniająco. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać działanie ciepłego mleka z kakao, najlepiej wypij je mniej więcej godzinę przed przyłożeniem głowy do poduszki. Wielu z nas może picie kakao przed snem miło kojarzyć z dzieciństwem i mlekiem podawanym wieczorem przez mamę. Takie wspomnienia również wpływają na rozluźnienie i odprężenie ważne dla jakości snu.

Jak pić kakao? Czy picie kakao na noc to dobry pomysł?

Jak pisaliśmy wcześniej, można pić kakao na noc, o ile do szklanki płynu (np. wody, mleka lub napoju roślinnego) nie wsypiesz więcej niż 2-3 płaskie łyżeczki sproszkowanych ziaren kakaowca. Alternatywą dla picia kakao na noc może być szklanka gorącego mleka z kostką gorzkiej czekolady (o minimalnej zawartości 70% kakao) wypijana wieczorem.

Jak zrobić kakao z mlekiem?

Przepisów na pyszny kakaowy napój jest tyle, ilu jego miłośników. Możesz eksperymentować, aby znaleźć swoją ulubioną recepturę. Na początek dobrze bawić się kolejnością dodawania składników. Mleko warto zagrzać w garnku i do ciepłego dodać 2-3 łyżeczki kakao (około 10-15 gramów). Przez chwilę mieszać, a potem przelać do kubka. Podobną kolejność możesz zastosować, kiedy zdecydujesz się na ciepłe kakao z wodą albo napojem roślinnym. Alternatywnie najpierw wsyp maksymalnie 3 łyżeczki kakao do kubka, a potem zalej je ciepłym płynem.

Picie kakao na noc a zasady higieny snu

Spokojny, nieprzerwany nocny wypoczynek to gwarancja, że Twój organizm zregeneruje się w trakcie snu, a Ty nabierzesz sił na kolejny dzień. W przypadku osoby dorosłej nocny sen powinien trwać od 7 do 8 godzin. Jeśli zależy Ci na higienie snu, długość wypoczynku to niejedyna kwestia, którą musisz wziąć pod uwagę.

Najważniejsze zasady dobrego snu to:

  1. Tuż przed snem zrezygnuj z jedzenia i picia. Obciążony żołądek i konieczność wizyt w toalecie mogą utrudnić zasypianie i obniżyć jakość snu. Picie kakao na noc to dobry pomysł na łatwiejsze zaśnięcie, o ile przygotujesz napój co najmniej godzinę przed położeniem się spać, używając nie więcej niż 3 łyżeczek kakao.
  2. Zanim położysz się spać, postaraj się wyciszyć. Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup albo czytanie książki to dobry pomysł, zwłaszcza gdy możesz w sypialni wygodnie oprzeć się o wezgłowie w tapicerowanym łóżku. Na 20 minut przed położeniem się spać zrezygnuj z wpatrywania się w monitory.
  3. Zadbaj o to, aby sypialnia była cicha i zaciemniona. Hałasy dobiegające z zewnątrz albo z innych pokojów, a także światło wpadające do sypialni najpewniej utrudnią zaśnięcie.
  4. Przewietrz sypialnię i pościel. Dobierz poduszkę do pozycji ciała w trakcie snu, a grubość kołdry dostosuj do pory roku.
  5. Śpij na wysokiej jakości materacu dopasowanym do Twoich potrzeb. Uznanym producentem materacy jest szwedzki Hilding, który w swojej ofercie ma produkty odpowiadające potrzebom m.in. osób aktywnych, cierpiących na bóle pleców, seniorów, alergików lub par. Dla przykładu, jeśli cierpisz na uczulenie na kurz, postaw na materace piankowe Hilding, np. antyalergiczne Melody i Boogie.

Kakao ma wiele prozdrowotnych właściwości, wśród których jest sprzyjanie dobremu nastrojowi. Picie ciepłego kakao około godziny przed snem ułatwia zapadnięcie w ramiona Morfeusza i poprawia jakość snu. Na co dzień pamiętaj też o zasadach dobrego wypoczynku nocą. Wybieraj poduszkę dostosowaną do Twojej pozycji snu i wysokiej jakości materac uznanej marki, np. szwedzkiej Hilding. Miej na uwadze, że zdrowy sen jest najlepszą profilaktyką zdrowotną i prawdziwym zastrzykiem energii na kolejny dzień.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Dominik B

      Bardzo ciekawy artykuł! Nie wiedziałem, że kakao może wpłynąć na jakość snu.

    • Marzena B

      Pomysł z picie gorącego kakao przed snem brzmi bardzo kusząco.

    • Maciek J

      Jestem sceptycznie nastawiony do tego artykułu. Wydaje mi się, że jedzenie lub picie czegokolwiek przed snem może tylko pogorszyć jakość snu, a nie poprawić ją.

    • Paweł K

      Zgadzam się, że kakao może pomóc w poprawie jakości snu.

    • Emil O

      Zawsze lubiłem gorące kakao, ale teraz, gdy wiem, że może ono poprawić jakość snu, na pewno będę pił je częściej. Dzięki za ten artykuł!

    • Ola D

      Super artykuł!

    • Paweł B

      Bardzo ciekawy artykuł, dowiedziałem się dużo o właściwościach kakao i jak mogę zwiększyć jakość swojego snu.

    • Artur W

      Nie wiedziałem, że kakao ma tak wiele właściwości zdrowotnych.

    • Julia R

      Na pewno spróbuję tej metody i zobaczę, czy rzeczywiście działa.

    • Monika A

      Artykuł był bardzo pouczający i zainspirował mnie do eksperymentowania z nowymi sposobami na poprawę jakości mojego snu.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze