Wiadomości i blog

By stycznia 24, 2023 6 Komentarz

Jakie kołdry wybrać dla zdrowia i komfortu: naturalne czy syntetyczne?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jakie kołdry wybrać dla zdrowia i komfortu: naturalne czy syntetyczne?

Kołdra to jeden z istotniejszych aspektów, jeśli chodzi o wybór artykułów sypialnianych. Niezależnie od pory roku, pełni ważną funkcję w zapewnieniu nam wygody. Zaopatrując się w nowy produkt, powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, bowiem kołdry mogą mieć znaczący wpływ na nasz komfort i zdrowie. Jaki rodzaj kołdry wybrać? 

__________________
Przeczytaj również: Dbasz o cerę? Wybierz poduszkę antyzmarszczkową
Zobacz: Przegląd łóżek dostępnych na polskim rynku
Odwiedź: Wszystko, co musisz wiedzieć o doborze pościeli do łóżka
__________________

Dlaczego wybór kołdry jest ważny?

Nie można zaprzeczyć, że sypialnia składa się z wielu rzeczy, które mają wpływ na wygodę. Materac, pościel, poduszki, prześcieradło… W tym wszystkim nie należy jednak zapominać o kołdrze. W znacznym stopniu odpowiada ona za nasz komfort termiczny. Jeśli dostosujemy używane przez nas produkty do aktualnej pory roku, możemy cieszyć się wygodą przez cały rok. W przeciwnym razie czekać nas mogą nieprzyjemne konsekwencje. Przykładowo spanie pod zbyt cienką kołdrą podczas zimy sprawi, że będziemy zziębnięci. Zimno utrudni nam zaśnięcie - zamiast się wyciszyć, nasz organizm będzie pracował, aby się ogrzać. Z tego powodu zwiększa się ryzyko zachorowania na przeziębienie czy grypę, ponieważ w takich warunkach odporność znacząco spada. Co więcej, trudności ze snem przełożą się na pogorszenie nie tylko naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.

W lecie zaś grozi nam odwrotna sytuacja - zbyt grube okrycie może przyczynić się do przegrzania ciała, a do tego spowoduje, że bardziej będziemy się pocić. Jeśli nie mamy kołdry z oddychającego materiału, która zapewnia cyrkulację powietrza i odprowadza wilgoć, ucierpi na tym higiena naszego snu. Wybór tego artykułu należy dokładnie przemyśleć, kiedy zmagamy się z jakimiś dolegliwościami. Alergicy nie powinni bowiem korzystać z niektórych produktów, ponieważ mogą wywołać one u nich reakcję alergiczną. Co ciekawe, w przypadku osób cierpiących na reumatyzm, najlepszym rozwiązaniem będzie kołdra wełniana, która pomoże zmniejszyć ból stawów i dyskomfort. Weźmy pod uwagę te aspekty podczas podejmowania decyzji. 

Jakie mamy możliwości?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kołder, spośród których możemy zdecydować. Dokonując wyboru, poważnie zastanówmy się nad tym, na czym najbardziej nam zależy - wysokim komforcie termicznym czy może świetnej cyrkulacji powietrza? Opcje spośród których możemy szukać, to naturalne bądź syntetyczne kołdry, pomiędzy których odnajdziemy: 

 • kołdry puchowe,
 • kołdry pikowane,
 • kołdry z mikrofazy,
 • kołdry z wełny,
 • kołdry z bambusa,
 • kołdry z kaszmiru,
 • kołdra z poliestru,
 • kołdry hipoalergiczne. 

Czym charakteryzują się naturalne kołdry?

Kołdry naturalne to produkty, które składają się z naturalnych materiałów. Taki skład będzie miała między innymi kołdra puchowa, z pierza, wełniana lub z bambusu. Istotnym atutem będą ich własności termoizolacyjne. Oznacza to, że można je użytkować zarówno latem, jak i zimą, ponieważ w zależności od potrzeby mogą odprowadzić ciepło lub je zatrzymać. Warto wspomnieć też o ich wspaniałej cyrkulacji powietrza i odprowadzaniu wilgoci. Te elementy gwarantują komfortowy oraz higieniczny sen, ponieważ zmniejszają ryzyko przegrzania się w środku nocy.

Wybierając kołdrę, należy zwrócić uwagę na ich indywidualne cechy - na przykład, kołdra puchowa będzie charakteryzować się lekkością, za to kołdra z pierza może być cięższa, a do tego będzie gorzej zapewniać ciepło. Bez wątpienia kołdry naturalne to rozwiązanie dla osób, którym zależy na komforcie termicznym. Nie można przeoczyć też ich wartości zdrowotnych - skuteczna cyrkulacja powietrza pozytywnie wpłynie na nasz sen. W ten sposób możemy cieszyć się przyjemnym ciepłem bez obawy o przegrzanie się. 

Co wyróżnia syntetyczne kołdry?

Mimo że kołdry naturalne kojarzą się z tradycją i komfortem, syntetyczne rozwiązania zyskują na popularności. W tym wypadku mamy do wyboru różnego rodzaje wypełnienia, na przykład silikonowe czy poliestrowe. Duża przystępność i niska cena to aspekty, przez które wiele osób decyduje się na te produkty. Nie zapominajmy jednak, że poza tym posiadają one różne inne cenne właściwości.

Po pierwsze, są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu mogą nam służyć przez długi czas. Czyszczenie ich to bardzo prosty proces, ponieważ nie wymagają one specjalnej temperatury prania. Co więcej, ich struktura jest miękka i przyjemna w dotyku, a do tego się nie odkształca. Kołdry syntetyczne powinny mieć szczególne znaczenie zwłaszcza dla alergików, bowiem posiadają one właściwości antyalergiczne. Wynika z tego, że zapobiegają gromadzeniu się kurzu i drobnoustrojów. Kołdry przeciwko roztoczom są bezpieczne w użytkowaniu dla każdego, a do tego zapewniają wysoką higienę snu. 

Jaką kołdrę wybrać?

Wybór kołdry powinniśmy dostosować pod nasze indywidualne preferencje i potrzeby. Jeśli zależy nam na wysokim komforcie termicznym i przyjemnym uczuciu otulenia, postawmy na kołdry naturalne. Z drugiej strony, gdy bardziej dbamy o higienę snu i właściwości antyalergiczne, nie mamy innego wyboru niż syntetyczne rozwiązania - będą to najlepsze kołdry dla alergików. 

Wybierając kołdrę, nie róbmy tego pochopnie - warto przyjrzeć się różnym rodzajom i odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym tak naprawdę nam zależy. Niezależnie od naszego wyboru, kupno wysokiej jakości artykułów sypialnianych pozytywnie wpłynie na nasz komfort. To z kolei przełoży się na podwyższenie jakości naszego snu - w końcu będziemy budzić się wypoczęci i zrelaksowani! 

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Hubert G

   Bardzo ciekawy artykuł na temat wyboru kołdry. Zawsze myślałem, że syntetyczne kołdry są lepsze, ale teraz wiem, że naturalne kołdry też mają swoje zalety.

  • Kasia G

   Wydaje mi się, że wybór kołdry zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy lubią ciepłe i miękkie kołdry, a inni wolą lekkie i chłodne. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, jaka kołdra będzie dla nas najlepsza.

  • Dominik N

   Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby kołdra była wygodna i zapewniała dobre wsparcie dla ciała. Bez względu na to, czy jest to kołdra naturalna czy syntetyczna, powinna ona zapewnić nam dobry sen.

  • Iza K

   Artykuł jest bardzo pomocny dla osób, które cierpią na alergie. Wiedząc, że naturalne kołdry są mniej alergizujące niż syntetyczne, można uniknąć nieprzyjemnych reakcji alergicznych i cieszyć się spokojnym snem.

  • Ola D

   Świetny artykuł!

  • Paweł K

   Polecam przeczytać!

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze