Wiadomości i blog

By kwietnia 25, 2023 5 Komentarz

Jakie są najczęstsze alergeny w sypialni i jak można się przed nimi uchronić?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jakie są najczęstsze alergeny w sypialni i jak można się przed nimi uchronić?

Sypialnia powinna być miejscem relaksu oraz odpoczynku dla każdego z nas. Niestety jej odpowiednie urządzenie może być szczególnie kłopotliwe dla alergików, którzy codziennie zmagają się z dolegliwościami w postaci kataru, kaszlu czy opuchniętych oczu. Sypialnia to często źródło wielu alergenów, warto więc wiedzieć, jak można sobie z nimi poradzić.

__________________
Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszy materac dla zdrowia?
Zobacz: Wpływ pościeli na jakość snu
Odwiedź: Higiena w łóżku, czyli jak prawidłowo zadbać o czystość materaca?
__________________

Jakie są najczęstsze alergeny w sypialni?

Głównym problemem każdej sypialni są roztocza. To mikroskopijne organizmy, które żyją na co dzień w naszych mieszkaniach i w głównej mierze upodobały sobie sypialnie ze względu na wielogodzinny kontakt skóry z pościelą. Pyłki, kurz, martwy naskórek czy ciepłe i wilgotne powietrze stanowią idealne warunki dla rozwoju roztoczy. Nasz naskórek, który tracimy każdego dnia, jest w stanie wyżywić nawet kilkanaście tysięcy osobników. Szczególnie wiosną uciążliwym alergenem są także pyłki roślinne w sypialni. Dlatego też nie najlepszym pomysłem jest częste wietrzenie sypialni w takich miesiącach jak marzec i kwiecień, zwłaszcza jeśli obok domu posiadamy kwitnące drzewo. Jednakże nie myślmy, że tylko wiosną jesteśmy narażeni na działanie pyłków. Na lato oraz jesień także przypada okres pylenia wielu roślin. O uldze możemy zapomnieć nawet zimą. Chłodne miesiące, w szczególności listopad, to czas wzrostu stężenia zarodników grzybów pleśniowych caldosporium. Natomiast już w styczniu rozpoczyna się intensywny okres pylenia leszczyny i olchy. Wszystkie nieprzyjazne nam pyłki trafiają do naszych sypialni przez okno i ubrania.

Duże znaczenie ma także posiadanie w domu zwierząt, szczególnie tych z sierścią. Jest to również jeden z głównych alergenów występujących w naszych sypialniach. Niestety mało osób ma tę świadomość, że mieszkanie ze zwierzętami nie jest zbyt korzystne dla naszego zdrowia, tym bardziej jeśli jesteśmy alergikami, a co dopiero spanie z nimi w jednym łóżku. Do pogorszenia objawów alergii, poza psami, kotami czy gryzoniami, mogą przyczynić się także akwaria. Jednakże warto wiedzieć, że aby pozbyć się dokuczliwych symptomów, wcale nie trzeba rezygnować z posiadania pupila. Kurz w sypialni alergika również nie jest pożądany. Jego duża ilość stanowi świetne warunki dla rozwoju roztoczy. Natomiast wilgotne powietrze może przyczyniać się także do gromadzenia się zarodników pleśni, w szczególności w ciemnych miejscach (w szafach, w listwach okiennych, za łóżkiem i innymi meblami). Wywołują one szereg nieprzyjemnych objawów. 

Jak można uchronić się przed alergenami?

Na szczęście istnieje szereg rozwiązań, za pomocą których możesz złagodzić objawy swojej alergii. Przede wszystkim warto jest zachowywać czystość w swoim mieszkaniu, aby w jak najmniejszym stopniu stanowiło ono środowisko życia dla roztoczy i innych mikroskopijnych pajęczaków. Dobrym pomysłem będzie więc regularne odkurzanie sypialni czy pranie pościeli. Najlepiej jest też zrezygnować z wszelkich przedmiotów oraz dekoracji, które mogą stanowić dodatkową przestrzeń do osadzania się kurzu i brudu. Warto w takim razie pozbyć się okiennych zasłon czy dywanów. Struktura materiałów, z których są wykonywane, to prawdziwy raj dla gromadzących się w nich alergenów. Zamiast zasłon i firan zainwestuj w zewnętrzne rolety lub żaluzje. Natomiast w przypadku dywanu warto wiedzieć, że nawet jego regularne czyszczenie i odkurzanie nie poprawia sytuacji. Jeśli jednak nie potrafisz z niego zrezygnować, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na taki, który posiada możliwie jak najkrótsze włosie. Zainwestuj również w hipoalergiczne płyny czyszczące, które pozwolą Ci usunąć roztocza z wykładziny.

Na rynku możesz znaleźć także odkurzacze z filtrem HEPA - pozbywają się one ponad 99,9% cząstek unoszących się w powietrzu, między innymi kurz, roztocza czy pyłki. Dużo alergików w swoich sypialniach stawia także na oczyszczacze powietrza, które są w stanie kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu oraz usuwać drażniące zanieczyszczenia. Jest to zdecydowanie najskuteczniejsze rozwiązanie, na jakie możemy się zdecydować. Najlepiej skierować swoją uwagę na takie modele oczyszczaczy, które otrzymały pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub certyfikat Europejskiej Fundacji Badań nad Alergiami ECARF. Poza skutecznością w oczyszczaniu powietrza, często charakteryzują się one również niskim poziomem hałasu, dzięki czemu możemy śmiało ich używać nawet podczas snu. Natomiast jeśli posiadasz w swoim domu jakiekolwiek zwierzęta, dopilnuj po prostu tego, aby nie przebywały one w Twojej sypialni. Pamiętaj oczywiście o tym, aby regularnie i dokładnie czesać ich sierść. Podobnie wygląda to w przypadku akwarium - nie należy bowiem trzymać go w sypialni. Stwarza ono wilgotne warunki, które sprzyjają rozwojowi roztoczy i pleśni. Miejsce dla akwarium lepiej jest wygospodarować w salonie lub innym pomieszczeniu z dobrą wentylacją, w którym spędzamy na co dzień mniej czasu.

Na co warto postawić podczas komponowania swojego łóżka?

Warto również wiedzieć, że znaczną rolę w tej kwestii odgrywa Twoje łóżko, a raczej to, co się w nim znajduje. Podczas jego komponowania każdy alergik powinien przede wszystkim postawić na materac antyalergiczny oraz poduszkę antyalergiczną, które nie wywołują reakcji uczuleniowych i nie stanowią pożywki dla roztoczy. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w materac piankowy lub materac lateksowy i zrezygnowanie z materaców sprężynowych, z uwagi na pustą przestrzeń wewnątrz, w której gromadzą się bakterie i martwy naskórek - główny pokarm dla roztoczy. Co więcej, pokrycie materaca powinno być  możliwe do zdjęcia i wyprania oraz wykonane z materiałów hipoalergicznych. Materace piankowe i lateksowe są więc najczęściej polecanym rozwiązaniem, gdyż osiadające na nich alergeny są dużo łatwiejsze do usunięcia. Można także zdecydować się na zakup samych antyroztoczowych pokrowcy lub ochroniaczy na materac, które równie dobrze radzą sobie ze zwalczaniem występujących alergenów na naszych łóżkach.  W przypadku alergików warto także stosować odpowiednią pościel odporną na alergeny. Najlepszą opcją będzie taka, która jest wykonana z czystej bawełny.

Dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w pościel wykonaną z oddychających materiałów, które absorbują wilgoć z ciała skuteczniej niż inne tkaniny i dzięki temu efektywniej powstrzymują rozwój pleśni. Powinniśmy także zrezygnować z poduszek i kołder, które zawierają pierze. Nie najlepszym rozwiązaniem są również wełniane koce, ponieważ dodatkowo wzmacniają one alergię czy też astmę. Przede wszystkim warto pozbyć się ze swojej sypialni wszelkich dekoracji i pluszowych elementów, na których łatwo gromadzi się kurz. Wiadomo, że łóżko posłane dużą liczbą dekoracyjnych poduszek wygląda pięknie, jednakże takie rozwiązanie nie jest zbyt dobre dla alergików. W naszych łóżkach powinniśmy postawić na umiar i minimalizm. Jedna dobrze dobrana poduszka antyalergiczna jest zdecydowanie wystarczająca, abyśmy mogli cieszyć się spokojnym i zdrowym snem. Warto także pamiętać o regularnej zmianie pościeli. Natomiast kołdry i koce powinny być prane w temperaturze 60 stopni Celsjusza, która zwalczy zalegające w nich bakterie.

W sypialni występuje wiele alergenów, które mogą zakłócać nasz zdrowy sen każdej nocy. Warto więc wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby skutecznie się z nimi uporać i móc w końcu cieszyć się spokojnym oraz higienicznym wypoczynkiem.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Kasia D

      Bardzo przydatny artykuł! Szczególnie teraz, kiedy alergie są tak powszechne, warto wiedzieć, jak można się przed nimi uchronić w sypialni.

    • Igor T

      Nie zdawałem sobie sprawy, że w sypialni może być tyle alergenów! Cieszę się, że ten artykuł uświadomił mi, jak ważne jest regularne sprzątanie i wietrzenie pokoju.

    • Hanna B

      Mam alergię na roztocza, więc ten artykuł jest dla mnie bardzo pomocny. Teraz będę wiedziała, jakie środki mogę zastosować, aby zminimalizować ich występowanie w sypialni.

    • Weronika J

      Nie jestem osobą z alergią, ale uważam, że warto wiedzieć, jakie alergeny mogą występować w sypialni. Artykuł jest bardzo przystępny i łatwo zrozumieć, co trzeba zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii. :)

    • Paulina K

      Super, że artykuł zwraca uwagę na to, jak ważne jest regularne czyszczenie pościeli i materaca. To coś, co często pomijamy, ale jak widać, może mieć duży wpływ na nasze zdrowie. ;))

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze