Wiadomości i blog

By marca 03, 2023 5 Komentarz

Jak wybrać najlepszy materac dla zdrowia?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak wybrać najlepszy materac dla zdrowia?

Wygodny i dobrze dobrany materac oznacza wiele godzin zdrowego snu. Odpowiedni materac jest szczególnie istotny dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa czy stawów, ponieważ może w znacznym stopniu ograniczyć te dolegliwości. Czym kierować się przy wyborze najzdrowszego materaca do spania? Tłumaczymy, na co zwracać uwagę, by dobrać materac dla zdrowia.

__________________
Przeczytaj również: Czy zdrowy sen jest kluczem do długiego życia? Poznaj jego niezbędne elementy
Zobacz: Najlepsze materace do spania - jaki model wybrać do swojej sypialni?
Odwiedź: Stelaż pod materac - jaki rodzaj wybrać do swoje sypialni??
__________________

Najzdrowszy materac do spania – dlaczego to istotne?

Szybkie tempo życia, natłok codziennych zadań i ciągły stres nie są obojętne dla naszego ciała. Dziś jak nigdy wcześniej potrzebujemy odprężającego snu, który skompensuje trudy dnia. Niełatwo jednak o prawdziwy wypoczynek bez odpowiednio dobranego materaca. Niewygodny materac dodatkowo spina mięśnie, pogłębia bóle kręgosłupa oraz karku i negatywnie wpływa na postawę ciała. Ze względu na to wybór zdrowego materaca jest szczególnie ważny.

Na to zwróć uwagę wybierając zdrowy materac

Co tak naprawdę oznacza sformułowanie „zdrowy materac”? Nie ma jednej definicji, która opisałaby materac odpowiedni dla wszystkich. Materac dla zdrowia to więc taki produkt, który pomaga się uporać z indywidualnymi dolegliwościami bólowymi i schorzeniami, takimi jak sztywność karku, odleżyny czy alergia, a także wspiera naszą postawę i pozytywnie wpływa na jakość snu. Wybierając zdrowy materac pomyśl o swoich codziennych nawykach, preferowanej pozycji snu czy wadze. Zwrócenie uwagi na te czynniki pozwoli Ci dobrać dobry materac na lata.

Po czym poznać, że materac jest źle dobrany?

Jak poznać, że materac nam nie służy? Jeśli stale wstajemy niewyspani, jednym z powodów tego stanu może być niewygodny materac. Źle dobrane podłoże snu sprawia, że ciało zamiast się odprężyć pozostaje w stałym napięciu, przez co często budzimy się z poczuciem sztywności w mięśniach. Regularne bóle pleców i karku również powinny być dla nas podpowiedzią – to czas na nowy materac, który zadba o zdrowy kręgosłup. Utrzymujące się odkształcenia i deformacje materaca to także jasny sygnał: pora na zmianę!

Materac dla zdrowia, czyli jaki?

Co sprawia, że materac możemy określić zdrowym? Odpowiedni materac podpiera ciało na całej jego długości. Śpiąca osoba nie zapada się w podłoże, a materac wspiera naturalną krzywiznę jej kręgosłupa i dopasowuje się do niej. Materac powinien mieć także odpowiednio zaprojektowany i skuteczny system wietrzenia, który będzie zapobiegał gromadzeniu się w produkcie wilgoci i przeciwdziałał pojawieniu się w środku drobnoustrojów, alergenów i grzybów.

Twardość materaca a zdrowy sen

Dobrze dobrana twardość materaca ma niebagatelne znaczenie dla zdrowego snu. Jeśli zdecydujemy się na zbyt miękki materac, ciało będzie się w niego zapadać, nie zapewniając odpowiedniej podpory dla kręgosłupa. Zbyt twardy materac będzie niepotrzebnie uciskać biodra i plecy, powodując uczucie zesztywnienia. Źle dobrana twardość materaca wpływa także na powstawanie odleżyn u osób starszych, ze skórą wrażliwą czy spędzających wiele godzin dziennie w łóżku. Odpowiednia twardość materaca pozwala ciału lepiej się zregenerować. Dzięki temu budzimy się wyspani i mamy siłę na mierzenie się z wyzwaniami dnia. Zdrowy sen ma także korzystny wpływ na kreatywność i zwiększa produktywność. Trudno nie zgodzić się też ze stwierdzeniem, że codzienne wstawanie bez bólu czy zesztywnienia mięśni jest pozytywnym skutkiem ubocznym odpowiednio dobranego materaca. Zwyczajowo przyjmuje się, że miękkość materaca powinna być dobrana do wagi śpiącej osoby. Im lżejszy jest użytkownik materaca, tym miększe powinno być podłoże. Najmniej twarde materace zaleca się więc dzieciom i osobom o drobnej budowie ciała. Zalecana twardość materaca rośnie wraz z wagą śpiącego. Odpowiednio dobraną twardość podłoża najprościej jest przedstawić na czterostopniowej skali, nazywanej skalą twardości. Zgodnie z nią:

 • H1 – do 60 kg,
 • H2 – od 60 do 80 kg,
 • H3 – od 80 do 100 kg,
 • H4 – powyżej 100 kg.

Oczywiście, nie należy ślepo kierować się wytycznymi tej skali. Dobierając odpowiedni materac powinniśmy wziąć pod uwagę nasze osobiste preferencje, czyli, krótko mówiąc, to, na jakich materacach najlepiej się wysypiamy. Nawet najszczuplejsze osoby mogą czuć się lepiej na materacu H2, a ci, którym normalnie zalecano by materac H4, mogą woleć miękkość i otulenie materaca H3. Warto pamiętać, że zdrowy materac to także taki, na którym czujemy się dobrze i wygodnie śpimy.

Materac dla pary a zdrowy sen. Co wybrać?

Jak dobrać najzdrowszy materac do spania dla par? Często wybór odpowiedniego materaca dla dwóch osób jest szczególnie trudną kwestią. Partnerzy mogą przecież diametralnie różnić się wagą, upodobaniami twardości podłoża snu czy schorzeniami, którym powinien zapobiegać dobry materac. Co najlepiej jest zrobić w tym wypadku i czy warto iść na kompromis w kwestii zdrowego i wygodnego snu? Wybierając materac dla dwojga zwróćmy uwagę na komfort snu. Ten z pewnością będzie zaburzony, jeśli nocne wiercenie jednego ze śpiących obudzi drugą osobę. By temu zapobiec, można zdecydować się na wybór materaca kieszeniowego. Schowane w osobnych kieszonkach sprężyny nie wprowadzają w ruch części materaca, które nie są obciążone w danym momencie, dzięki czemu jego powierzchnia nie faluje przy ruchach śpiących. Wiele par nie chce rezygnować ze zdrowego i komfortowego snu – i słusznie! Rozwiązaniem dla osób, które preferują różne twardości podłoża, jest połączenie w jednej ramie dwóch materaców. Ten sposób sprawia, że każda ze śpiących osób może cieszyć się odprężającym snem. Minusem łączenia dwóch materaców jest niewygodna szczelina, która powstaje między nimi.

Czy wypełnienie materaca wpływa na komfort snu?

Komfort snu w dużym stopniu zależy od rodzaju wypełnienia materaca, jaki wybierzemy. Ilość dostępnych na rynku rozwiązań pozwala dobrać materac idealny do naszych przyzwyczajeń, przypadłości zdrowotnych czy zwykłych preferencji. Na co warto się zdecydować, by cieszyć się zdrowym snem? Jaki materac jest najzdrowszy do spania?

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy dzięki nowoczesnemu systemowi sprężyn świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, jednocześnie stabilnie podtrzymując kręgosłup. To wytrzymałe i wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają mocnej podpory.

Materac piankowy

Używana do produkcji tego rodzaju materaców pianka łagodnie dostosowuje się do kształtu ciała śpiącej osoby i wygodnie ją otula, zachowując wysoką elastyczność punktową. To dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na wysokiej higienie i oddychalności materaca.

Materac lateksowy

Zastosowany we wnętrzu tego materaca lateks zapewnia nie tylko elastyczność i miękkość podłoża, ale także zapobiega rozwojowi bakterii i nie gromadzi alergenów. To także wyjątkowo trwałe rozwiązanie, które dba o zdrowy kręgosłup przez lata.

Materac ekologiczny

Do wyprodukowania materaca ekologicznego nie używa się surowców szkodliwych dla środowiska i ludzi. Cechuje go więc antyalergiczność i dostosowanie do wrażliwej skóry. Materac ekologiczny jest zdrowy zarówno dla ludzi, jak i dla planety.

Materac medyczny

Trudno znaleźć materac zdrowszy dla kręgosłupa i snu niż ten o statusie produktu medycznego. To profesjonalny materac, którego skuteczność w leczeniu i rehabilitacji potwierdziły liczne badania i certyfikaty. Idealny dla wszystkich, którym zależy na zdrowym śnie.

Zdrowy kręgosłup a spanie na kanapie lub wersalce

Nie ulega wątpliwości, że śpiąc na kanapie lub wersalce trudniej zapewnić sobie zdrowy sen. Te meble przeznaczone są głównie do siedzenia, dlatego ich powierzchnie są twardsze i mniej elastyczne niż materace. Nie chcielibyśmy przecież, żeby kanapa zapadała się pod ciężarem siedzącego. Te właściwości sprawiają jednak, że kręgosłup i plecy śpiącej osoby nie zachowują swoich naturalnych krzywizn, przez co mięśnie pozostają napięte, a my się nie relaksujemy. Co więcej, kanapa nie może odpowiednio dopasować się do wagi śpiącego czy pozycji jego snu. Na obniżony komfort spania na wersalkach i kanapach wpływ mają także ich wykończenia, takie jak ozdobne pikowania czy guziki, oraz typowe dla składanych mebli niewygodne przerwy między częściami. Jeśli zależy nam na zdrowym śnie, zamieńmy niewygodną kanapę na wspierający kręgosłup materac.

Materac dla alergika

Najzdrowszy materac do spania dla alergików to z pewnością taki, który nie powoduje podrażnień, ataków kichania czy kaszlu. Kurz, pleśń i roztocza niestety często gromadzą się w sypialni i nie omijają także łóżek, dlatego niezwykle ważne jest znalezienie materaca odpornego na ich działanie. Certyfikowane materiały antyalergiczne, z których wykonane mogą być zarówno wypełnienie, jak i pokrowce materaca, zapobiegają gromadzeniu w jego wnętrzu drażniących alergenów i chronią przed przykrymi objawami alergii. Alergicy powinni zwrócić uwagę także na wysoką oddychalność materaca oraz mechanizmy chroniące przed zbieraniem się w nim wilgoci. Odpowiedni dla nich materac powinien być bardzo higieniczny i łatwy w czyszczeniu. Jako najlepsze dla zdrowia osób borykających się z alergiami wymienia się niezbierające drobinek kurzu materace lateksowe, czy takie wykonane z pianek antybakteryjnych.

Materac a zdrowy kręgosłup

Bóle kręgosłupa i pleców prześladują wielu z nas. Często powoduje je siedzący tryb życia, wiele godzin spędzonych przed komputerem i przeciążenia pleców. Z tymi problemami borykają się coraz młodsze osoby, szczególnie ważny wydaje się więc być dobór odpowiedniego materaca, który pozwoli z nimi walczyć. Niestety, źle dobrany materac, zamiast relaksować plecy, może dodatkowo pogłębiać problem. O zdrowie kręgosłupa zadbamy wybierając materac odciążający plecy i dostosowujący się do ich naturalnej krzywizny. Warto zwrócić uwagę na elastyczność materaca i zalecenia producenta, by wybrać idealny produkt dla siebie.

Te czynniki także mają wpływ na zdrowy sen

To prawda – odpowiednio dobrany materac jest podstawą zdrowego i odprężającego snu. Możemy zwrócić jednak uwagę także na inne czynniki, które pomogą wprowadzić do naszej sennej rutyny prawdziwe odprężenie. Przed pójściem spać warto poświęcić kilka minut na dokładne przewietrzenie sypialni. Dopływ świeżego powietrza zapewni nam łatwiejsze zasypianie i komfortowy sen. Niezwykle istotne są także dobranie odpowiedniej pościeli i poduszek. Zbyt ciepła pościel może nas wybudzać, a nieprzyjemny materiał powoduje podrażnienia. Poduszka dobrana do naszej pozycji snu przeciwdziała bolesności karku i pomaga lepiej ustabilizować kręgosłup w trakcie snu. Na zdrowy sen duży wpływ ma także stelaż materaca. Może on potęgować zdrowotne właściwości materaca lub przeciwnie – utrudniać zdrowy wypoczynek.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Julia N

   Bardzo ciekawy i praktyczny artykuł na temat wyboru odpowiedniego materaca dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące doboru twardości, sprężystości, a także materiałów użytych do produkcji. :)

  • Kasia D

   Artykuł zawiera wiele przydatnych informacji i wskazówek, które pomogą w wyborze odpowiedniego materaca.

  • Ania P

   Artykuł jest bardzo przydatny, szczególnie dla osób z problemami z kręgosłupem lub innymi dolegliwościami. Jednak warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki materac będzie najlepszy dla zdrowia.

  • Paweł K

   Zdecydowanie warto przeczytać ten artykuł przed zakupem nowego materaca.

  • Jakub W

   Polecam ten artykuł każdemu, kto chce zwiększyć komfort swojego snu i zadbać o swoje zdrowie.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze