Wiadomości i blog

By grudzień 09, 2016 0 Komentarz

Sypialnia przyjazna alergikowi

Sypialnia przyjazna alergikowi

Czy często budzisz się z zatkanym nosem i podpuchniętymi oczami? Jeśli tak, to prawdopodobnie należysz do grupy liczącej 25-30% populacji, która zmaga się z problemem alergii. W takim wypadku pamiętaj, że mieszkanie powinno być dostosowane do Twoich potrzeb, szczególnie sypialnia, w której spędzasz przecież około ⅓ swojego życia.

Sterylne wnętrze

Reakcje uczuleniowe mogą być wywoływane przez roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin, pleśń, a wszystkie one zbierają się w zakamarkach sypialni. Im więcej szczelin, szpar i zagłębień, tym większe prawdopodobieństwo nagromadzenia niebezpiecznych alergenów. Już na etapie aranżacji wnętrza najlepiej zrezygnować z tapety na rzecz gładkiej ściany, a zbierające kurz zasłony zastąpić żaluzjami. Sprawdza się funkcjonalny minimalizm - dywany, obrazy i inne trudne do utrzymania w czystości dekoracje powinny powędrować do innych pomieszczeń w domu.

Hipoalergiczny materac

Trudno o spokojny sen, kiedy kontakt z powierzchnią łóżka wywołuje duszności, kaszel czy też katar sienny. Dzieje się tak, ponieważ nie zawsze zwraca się uwagę na wybór odpowiedniego materaca, a okazuje się, że nie każdy model może być używany przez alergików. Najbezpieczniejsze są dla nich materace piankowe, ponieważ mikroorganizmom trudno się w nich rozwijać. Lateks również jest polecany, ale wyłącznie sztuczny, ponieważ naturalny może sam w sobie uczulać. Przy zakupie egzemplarza sprężynowego trzeba zwrócić uwagę na to, czy ma on system zapewniający cyrkulację powietrza - w innym wypadku w pustej przestrzeni pomiędzy sprężynami mogą gromadzić się szkodliwe substancje. Przy wyborze materaca należy również zwrócić uwagę, czy posiada on zdejmowany i pralny pokrowiec wykonany z hipoalergicznej tkaniny, który ułatwi utrzymanie higieny snu.

Pościel, która nie uczula

Ciało ma przez całą noc bezpośredni kontakt z pościelą, więc powinna ona przede wszystkim być na tyle przewiewna, żeby panujący pod nią mikroklimat nie był zbyt wilgotny. Zdecydowanie spowalnia to rozwój substancji uczulających, a co za tym idzie, łagodzi dolegliwości. Najlepsze pod tym względem są poszewki na kołdry i poduszki wykonane z jedwabiu lub syntetycznych materiałów opisanych jako hipoalergiczne. Jako wypełnienie sprawdza się na przykład czysty puch, ale w praktyce może to być wszystko, co można prać w temperaturze powyżej 60°C powinno się okazać bezpieczne.

Higiena przede wszystkim

Wspomniane pranie pościeli w wysokiej temperaturze to tylko jedna z niezbędnych czynności, które należy regularnie wykonywać, by uwolnić swoją sypialnię od roztoczy, pyłków i sierści. Bardzo ważne jest utrzymywanie w idealnej czystości wszystkich powierzchni - od łóżka, przez podłogę, aż po budzik stojący na szafce nocnej. Konieczne jest także codzienne wietrzenie sypialni, poza sezonem pylenia roślin, kiedy to osoby uczulone właśnie na pyłki powinny wręcz tego unikać.