Wiadomości i blog
Sypialnia przyjazna alergikowi
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Czy często budzisz się z zatkanym nosem i podpuchniętymi oczami? Jeśli tak, to prawdopodobnie należysz do grupy liczącej 25-30% populacji, która zmaga się z problemem alergii. W takim wypadku pamiętaj, że mieszkanie powinno być dostosowane do Twoich potrzeb, szczególnie sypialnia, w której spędzasz przecież około ⅓ swojego życia.
Sterylne wnętrze
Reakcje uczuleniowe mogą być wywoływane przez roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin, pleśń, a wszystkie one zbierają się w zakamarkach sypialni. Im więcej szczelin, szpar i zagłębień, tym większe prawdopodobieństwo nagromadzenia niebezpiecznych alergenów. Już na etapie aranżacji wnętrza najlepiej zrezygnować z tapety na rzecz gładkiej ściany, a zbierające kurz zasłony zastąpić żaluzjami. Sprawdza się funkcjonalny minimalizm - dywany, obrazy i inne trudne do utrzymania w czystości dekoracje powinny powędrować do innych pomieszczeń w domu.
Hipoalergiczny materac
Trudno o spokojny sen, kiedy kontakt z powierzchnią łóżka wywołuje duszności, kaszel czy też katar sienny. Dzieje się tak, ponieważ nie zawsze zwraca się uwagę na wybór odpowiedniego materaca, a okazuje się, że nie każdy model może być używany przez alergików. Najbezpieczniejsze są dla nich materace piankowe, ponieważ mikroorganizmom trudno się w nich rozwijać.
Lateks również jest polecany, ale wyłącznie sztuczny, ponieważ naturalny może sam w sobie uczulać. Przy zakupie egzemplarza sprężynowego trzeba zwrócić uwagę na to, czy ma on system zapewniający cyrkulację powietrza - w innym wypadku w pustej przestrzeni pomiędzy sprężynami mogą gromadzić się szkodliwe substancje. Przy wyborze materaca należy również zwrócić uwagę, czy posiada on zdejmowany i pralny pokrowiec wykonany z hipoalergicznej tkaniny, który ułatwi utrzymanie higieny snu.
Jak dbać o materac hipoalergiczny na co dzień?
Dbając na co dzień o materac hipoalergiczny, można znacznie przedłużyć jego żywotność, jednocześnie troszcząc się o własne zdrowie. Jakich kluczowych zasad warto przestrzegać, aby zachować podłoże do spania w jak najlepszym stanie pod względem higieny?
- Odkurzanie – regularnie odkurzaj materac, aby usunąć z niego kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się na jego powierzchni. Używaj odkurzacza wyposażonego w odpowiednią końcówkę do tapicerki i rób to starannie.
- Wietrzenie – regularnie otwieraj okna w sypialni. To pomoże w redukcji wilgoci oraz zapobieganiu gromadzeniu się pleśni i grzybów, które mogą być przyczyną alergii, wewnątrz wkładu.
- Korzystanie z ochraniacza na materac – używaj ochraniacza na materac, który zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń, potu i innych płynów do wnętrza materaca. Rób to w szczególności wówczas, gdy w Twojej sypialni śpią z Tobą zwierzęta.
- Pranie pokrowca – pokrowce na materac powinny być regularnie prane, zgodnie z zaleceniami producenta.
Warto pamiętać o tym, że szczegółowe kwestie dotyczące dbania o czystość w łóżku są zależne od typu materaca. Materiały, z których wykonane jest wypełnienie determinują to, jaką rutynę związaną ze sprzątaniem należy wypracować.
Pościel, która nie uczula
Ciało ma przez całą noc bezpośredni kontakt z pościelą, więc powinna ona przede wszystkim być na tyle przewiewna, żeby panujący pod nią mikroklimat nie był zbyt wilgotny. Zdecydowanie spowalnia to rozwój substancji uczulających, a co za tym idzie, łagodzi dolegliwości. Najlepsze pod tym względem są poszewki na kołdry i poduszki wykonane z jedwabiu lub syntetycznych materiałów opisanych jako hipoalergiczne. Jako wypełnienie sprawdza się na przykład czysty puch, ale w praktyce może to być wszystko, co można prać w temperaturze powyżej 60°C powinno się okazać bezpieczne.
Poduszka dla alergika. Jak ją wybrać?
Wybór odpowiedniej poduszki dla osoby z alergią jest kluczowy, aby zapewnić komfortowy sen i zminimalizować nieprzyjemne objawy zakłócające wypoczynek. Jest to ważne także dla astmatyków. Warto zdecydować się na produkt wykonany z hipoalergicznych materiałów, które nie są podatne na gromadzenie się wewnątrz nich roztoczy kurzu, pyłków oraz bakterii. Dobrze sprawdzą się modele wysokiej jakości, których wypełnienie stanowi pianka termoelastyczna.
Należy też upewnić się, że poduszka ma pokrowiec, który jest łatwy do zdejmowania i przystosowany prania w wysokich temperaturach (preferowana temperatura to co najmniej 60°C). Pomoże to w skutecznej eliminacji alergenów i utrzymywaniu poduszki w czystości przez długi czas. Ogromne znaczenie ma wentylacja. Poduszka powinna sprawnie przepuszczać powietrze. Suche i chłodne środowisko nie sprzyja bowiem rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów i wszelkich zanieczyszczeń.
Nie można też pominąć kwestii wygody i ergonomii. Wybrana powinna zostać poduszka, która zapewnia odpowiednie wsparcie dla szyi i głowy, aby zapewnić wygodny sen bez obciążenia kręgosłupa.
Higiena przede wszystkim
Wspomniane pranie pościeli w wysokiej temperaturze to tylko jedna z niezbędnych czynności, które należy regularnie wykonywać, by uwolnić swoją sypialnię od roztoczy, pyłków i sierści. Bardzo ważne jest utrzymywanie w idealnej czystości wszystkich powierzchni - od łóżka, przez podłogę, aż po budzik stojący na szafce nocnej. Konieczne jest także codzienne wietrzenie sypialni, poza sezonem pylenia roślin, kiedy to osoby uczulone właśnie na pyłki powinny wręcz tego unikać.
Przeczytaj też:
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Martyna U
Mam w syna alergika i jest bardzo ciezko... ale dajemy rade
-
Zofia L
U mojej corki pojawila sie alergia. Okazalo sie, ze jest uczulona na siersc naszego pieska. Bierze leki i na ta chwile pomagaja. Mamy nadzieje, ze tak zostanie bo nie wyobrazamy sonbie oddac komus naszego zwierzaka... :(
-
Grzegorz G
Dbanie o pościel i materac w przypadku alergików to podstawa! Coś o tym wiem