Wiadomości i blog

By listopada 18, 2016 4 Komentarz

Materac w sam raz dla dziecka

Materac w sam raz dla dziecka

Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sen ich pociech odgrywa kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu. Zarówno maluchy przesypiające długie godziny, jak i nastolatki przyswajające zróżnicowaną wiedzę, muszą mieć zapewniony maksymalny komfort podczas snu, dlatego ich łóżka powinny być wyposażone w materace dziecięce dostosowane do ich potrzeb. Jak dokonać właściwego wyboru?

Materace dla niemowląt

U niemowląt sen to czas, kiedy najsilniej wydziela się hormon wzrostu, dzięki czemu zauważa się u nich intensywne przybieranie na wadze i rośnięcie. Warto mieć też na uwadze, że takie maleństwa śpią nawet 20 godzin na dobę, a ich giętki kręgosłup potrzebuje odpowiedniego podparcia, które nie będzie za twarde, ani zbyt miękkie. Z tego powodu łóżeczko powinno być wyposażone w wygodny materac zapewniający dziecku bezpieczeństwo, zdecydowanie w pokrowcu niewywołującym podrażnień na jego delikatnej skórze i ułatwiającym utrzymanie czystości. Warto więc wybrać ten z wysoko-elastycznej pianki antybakteryjnej Flexifoam (zobacz materac Hilding Safety Smyk), która chroni wrażliwe niemowlę przed drobnoustrojami i nie uczula go. Dodatkowo dzięki specjalnemu kształtowi przypominającemu łódeczkę zapobiega wypadnięciu dziecka poza materac, gwarantując mu bezpieczny sen.

Materace dla starszych dzieci

Starsze dzieci w czasie snu przetwarzają zdobyte w ciągu dnia informacje - utrwalają nabyte umiejętności ruchowe i koordynacyjne, a także uczą się zapamiętywać nowe wiadomości. Dla nich równie istotna będzie twardość podłoża, która powinna stanowić optymalne wsparcie dla kręgosłupa, minimalizując ryzyko wystąpienia wad postawy. Materace przeznaczone dla tej grupy wiekowej muszą przede wszystkim dostosowywać się do zmian położenia ciała dziecka, a więc być wykonane z elastycznej pianki o średniej twardości. Tak jak w przypadku niemowląt, materace dla starszych dzieci powinny być antyalergiczne i przewiewne. Ze względu na higienę ich pokrowce muszą być zdejmowane i wykonane z materiałów umożliwiających pranie w wysokich temperaturach. Dodatkowe udogodnienia mają materace zaopatrzone w matę kokosową (zobacz materac Hilding Kołysanka), która nie dopuszcza do rozwoju roztoczy i mikroorganizmów, a przy tym sprawia, że materac jest twardszy, nie tracąc przy tym sprężystości.

Materace dla nastolatków

Nawyki wypracowane przez nastolatków będą miały wpływ na ich dorosłe życie i dlatego ważne jest, by nauczyły się przesypiać 8 godzin każdej nocy. Ponadto u tej grupy wiekowej istnieje wysokie ryzyko wystąpienia wad postawy i dlatego najważniejszą właściwością odpowiedniego materaca dla młodzieży jest wspieranie kręgosłupa i dostosowywanie się do kształtu ciała. Umożliwiają to wszystkie o siedmiu strefach twardości, które reagują na zmiany położenia ciała. Dodatkowym rozwiązaniem wspierającym komfortowy sen nastolatków jest dwustronny materac (zobacz materac Hilding Breakdance), z których każda ma inny stopień twardości. Niemniej ważne jest wybranie antyalergicznego, przewiewnego materaca ze ściąganym, wzorzystym pokrowcem umożliwiającym zachowanie higieny.

Właściwy rozmiar materaca

Dziecięce materace mają standaryzowane rozmiary wynoszące 120x60 cm lub 140x70 cm, więc nie powinno być problemu z dostosowaniem go zarówno do dziecka, jak i łóżeczka. Sytuacja nieco bardziej się komplikuje, kiedy maluch wyrośnie na tyle, by móc spać na “dorosłym” materacu. Zasada, którą warto kierować się w takim przypadku zakłada, że powinien on być przynajmniej 20 cm dłuższy od naszej pociechy. Oczywiście należy dostosować jego wymiary również do łóżka - jeśli okaże się, że zmieści się w nim materac jedynie 15 cm dłuższy od dziecka, to można zrobić niewielkie odstępstwo od tej reguły, zamiast kupować nowe łóżeczko.

W czasie snu organizm odpoczywa i regeneruje się - wysoka jakość wypoczynku nie zakłócona żadnymi czynnikami jest ważna szczególnie u dzieci. Te niezależnie od wieku powinny mieć posłanie odpowiadające ich potrzebom i zapewniające komfort snu. Materace firmy Hilding posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, a więc spełnia bardzo restrykcyjne standardy dotyczące higieny i norm bezpieczeństwa, dzięki czemu rodzice decydujący się na zakup mogą być pewni, że nic nie zakłóci zdrowego snu ich pociech.

Komentarze do artykułu

  • Gabrysia N

   Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy tekst

  • Damian W

   Nasza najstarsza córka już wyrosła ze swojego materaca i oddaliśmy go znajomym :) warto pomagać sobie

  • Laura G

   Szukamy pierwszego 'dorosłego' materaca dla naszego synka. Bardzo przydatny poradnik :)

  • Ewelina K

   Moja nastoletnia cora jest bardzo zadowolona ze swojego materaca z panstwa sklepu. Juz nie narzeka ze zaspala do szkoly bo nie mogla spac.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze