Wiadomości i blog

By listopada 29, 2016 5 Komentarz

Czy sen sprawia, że chudniemy?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Czy sen sprawia, że chudniemy?

W czasie snu organizm intensywnie się regeneruje, a w tym celu spala nawet do kilkuset kalorii w ciągu nocy. Przyjęło się uważać, że dzięki temu można schudnąć, ale ile w tym prawdy? Okazuje się, że wbrew pozorom wcale nie dlatego eksperci kładą nacisk na odpowiednio długi odpoczynek w czasie odchudzania. Sam sen niestety nas nie odchudzi, jednak bez niego nawet zbilansowana dieta i regularne treningi nie przyniosą oczekiwanych efektów. 

By usprawnić metabolizm

Badanie przeprowadzone przez międzynarodowe zgromadzenie naukowców na grupie młodych mężczyzn wskazało, że nawet jedna nieprzespana noc jest w stanie spowolnić dobowy metabolizm przeciętnej osoby o całe 20%. Jeżeli niedobór snu staje się normalnością, trzeba się liczyć z obniżeniem sprawności przebiegu reakcji chemicznych w organizmie - tym samym niechciana tkanka tłuszczowa zaczyna coraz bardziej przyrastać, a zgubienie każdego kolejnego kilograma staje się jeszcze trudniejsze.

Regularność kluczem do odchudzania

Dużo się mówi o tym, że zachowanie regularności w rytmie dobowym jest konieczne dla zdrowego stylu życia. Najłatwiej osiągnąć to kładąc się spać i wstając każdego dnia o mniej więcej tej samej porze. Przy okazji ułatwia to rozplanowanie swoich posiłków, co jak wiadomo pozwala uniknąć gwałtownych spadków poziomu cukru we krwi i napadów nadmiernego apetytu. Położenie się do łóżka zamiast oglądania telewizji czy korzystania z internetu to również najlepsza recepta na nocne podjadanie.

Kontrola apetytu

Za apetyt człowieka odpowiadają dwa hormony o przeciwstawnym działaniu - leptyna i grelina. Pierwszy informuje mózg o sytości, drugi o głodzie. Niestety, zbyt krótki sen powoduje rozregulowanie sprawnego systemu ich wydzielania przez nadprodukcję greliny, przy jednoczesnym obniżaniu poziomu leptyny w zbyt szybkim tempie. Powoduje to, że zjadamy więcej, niż faktycznie potrzebujemy, a uczucie nienasycenia może się pojawiać nawet tuż po posiłku.

Niezbędny odpoczynek

Zdecydowana większość osób dążących do utraty wagi stara się znacząco zwiększyć swoją aktywność fizyczną w ciągu dnia. Jedni zaczynają chodzić na siłownię, inni po prostu zamieniają samochód na rower. Bez względu na formę treningu, pojawia się potrzeba zwiększenia długości odpoczynku w ciągu dnia, a jak wiadomo, organizm regeneruje się najskuteczniej, gdy jest pogrążony we śnie. Jeżeli ktoś to zaniedbuje, nie tylko kolejnego dnia nie ma dość energii na ćwiczenia, ale też wpada w zły nastrój, co z kolei obniża motywację do odchudzania się.

Samo spanie przez 7-8 godzin o stałej porze może i nie jest magicznym sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów, ale na pewno stanowi istotne ogniwo w tym procesie. Pominięcie tego aspektu jest w stanie znacznie obniżyć skuteczność wszelkich podjętych w tym kierunku działań. Dlatego nie zapominajmy o zdrowym śnie - z pewnością będzie to najprzyjemniejsza część odchudzania :)

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Renata N

   chcialabym zeby mozna bylo zasnac na 7 godzin i w tym czasie schudnac 7 kilo.......

  • Klaudia Z

   To prawda, jak malo spalam jeden tydzien to wiecej jadlam slodkiego

  • Paulina Z

   haha gdyby to była prawda to mogłabym spać całe dnie, tylko po to, żeby wmieśić sie w stare sukienki ! :D

  • Lidka J

   ooo jaaa, ale to by bylo cudowne... spac i chudnac kilogram w godzine... albo chociaz pol...marzenie

  • Tadeusz G

   cos tam chudniemy, jak długo spimy, ale co z tego, jak po drzemcec budzimy się głodni. wychodzimy na 0, albo nawet na - ;)))

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze