Wiadomości i blog

By marca 25, 2024 5 Komentarz

Jak dbać o swoją sypialnię, aby zachować pełną higienę podczas snu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak dbać o swoją sypialnię, aby zachować pełną higienę podczas snu

Trudno się nie zgodzić, że sypialnia to miejsce, w którym spędzamy większość swojego życia. Koniec końców regenerujący i odpowiednio długi wypoczynek jest bardzo istotny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Sypialnia stanowi również przestrzeń, w której możemy odetchnąć po ciężkim dniu pełnym wyzwań. Aby jednak móc sobie zapewnić faktycznie zdrowy sen, trzeba najpierw spełnić kilka wymogów. Jednym z nich jest zadbanie o czystość i higienę swojej przestrzeni sypialnianej. Zastanawiasz się, w jaki sposób zatroszczyć się o swoją sypialnię, a tym samym zachować prawdziwie relaksujący sen? Zapraszamy do lektury!

________________

Przeczytaj również: Jakie akcesoria sypialniane pomogą nam zasnąć?
Zobacz: Przepisy na zdrową kolację przed snem: lekkie, ale sycące posiłki
Odwiedź: Wszystko, co musisz wiedzieć o doborze pościeli do łóżka
__________________

Jak urządzić sypialnię, aby lepiej spać?

Na początku warto wiedzieć, że już sama aranżacja i zagospodarowanie sypialni ma znaczenie dla jakości i higieny snu. Dużą rolę odgrywa tutaj zarówno kolorystyka, jak i rozmieszczenie umeblowania i sprzętu. Zamiast wybierać intensywne i wręcz krzykliwe kolory, powinniśmy decydować się na te bardziej stonowane. Dlaczego? Ponieważ żywe, jaskrawe odcienie potrafią pobudzać nasz umysł, co skutecznie utrudnia zasypianie. Pastele, beże, błękity są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem - działają na nas uspokajająco, a tym samym sprzyjają głębokiemu wypoczynkowi. Co natomiast z umeblowaniem sypialni? Tutaj również powinniśmy unikać zawadiackich wykończeń. Chcąc stworzyć naprawdę przyjemne i przytulne otoczenie dla swojego snu, lepiej trzymać się minimalizmu. Wybierajmy zatem meble o prostych kształtach i stonowanych kolorach. Warto też podzielić sypialnię na dwie strefy: tą przeznaczoną do wypoczynku oraz drugą, w której umieścimy np. szafy ubraniowe. Jest to szczególnie ważne, jeśli na co dzień również sporo pracujemy, a nasze miejsce pracy znajduje się właśnie w sypialni. Oddzielmy je więc wyraźnie od strefy, w której chcemy dobrze wypocząć i cieszyć się zdrowym snem. Zadbajmy także o wygodne tekstylia, najlepiej z naturalnych materiałów, gdyż syntetyczne tkaniny mogą zakłócać jakość naszego wypoczynku. Fotele z miękkim obiciem, zasłony czy koce są bardzo dobrym wyborem! Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednie oświetlenie. Aby zachować pełną higienę podczas snu, należy zadbać o całkowitą ciemność w pomieszczeniu[1]. Z drugiej strony jednak, jeszcze przed porą snu, warto stworzyć relaksującą atmosferę za pomocą np. lampki nocnej czy listw sufitowych. Nie martwmy się też, że nie jesteśmy w stanie właściwie urządzić małej sypialni. Wszystko jest możliwe! Na każdym metrażu można znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli nam się cieszyć higienicznym wypoczynkiem.

Staraj się utrzymywać porządek w sypialni

W trosce o swój zdrowy sen przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadzę czystość otoczenia, w którym wypoczywamy. Dlatego też starajmy się regularnie sprzątać sypialnię, a najlepiej stale dbać o utrzymywanie w niej porządku. Zorganizowana przestrzeń zdecydowanie cieszy oko i pozwala się zrelaksować. Poza tym pamiętajmy, że gromadzenie bałaganu przyczynia się do większego zbierania kurzu, a może nawet wilgoci i innych zanieczyszczeń. Brudne miejsce wypoczynku jest zdecydowanie niepożądane! Wpływa to również na samą energię otoczenia. Wiedząc i widząc, że posiadamy porządek, łatwiej jest nam się rozluźnić i wyciszyć umysł, a tym samym jesteśmy w stanie szybciej zasnąć i cieszyć się regenerującym snem.

Wietrz swoją sypialnię

W dobrze przygotowanej sypialni do snu powinno towarzyszyć nam także świeże powietrze. Z tego też względu istotne staje się wietrzenie swojej sypialni, najlepiej po każdym wybudzeniu lub przed położeniem się do łóżka. Otwarte okno pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, a tym samym eliminuje ewentualne zanieczyszczenia oraz odprowadza wilgoć, której nadmierne nagromadzenie może przyczyniać się do powstawania pleśni i grzybów. Wietrzenie sypialni może więc też decydować o czystości przestrzeni sypialnianej. Zresztą w dusznym pomieszczeniu o wiele trudniej się oddycha, nie mówiąc już o swobodnym zasypianiu. Dlatego też starajmy się pamiętać o tym, aby regularnie dostarczać sobie świeżego powietrza, które poprawi także jakość naszego snu.

Regularnie zmieniaj pościel i prześcieradło

Higieniczny wypoczynek wymaga również regularnej zmiany pościeli oraz prześcieradła. Nie zapominajmy bowiem, że codzienny sen to bezpośredni kontakt naszej skóry z materiałami obecnymi w łóżku, a skóra ta nieustannie wydziela pot oraz pozbywa się martwego naskórka. W ciągu niedługiego czasu na naszej pościeli potrafi się więc nagromadzić naprawdę wiele zanieczyszczeń, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość snu. To jednak nie wszystko! W powietrzu również cały czas unosi się mnóstwo zanieczyszczeń, takich jak roztocza czy kurz. One także osiadają na naszym łóżku i pościeli. Niekiedy są to też alergeny, których obecność jest szczególnie niekorzystna dla alergików. Regularna zmiana i pranie pościeli zapobiega zatem rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń, infekcji, eliminując te mikroorganizmy i zapewniając świeże, czyste środowisko snu. Wymiana tekstyliów pozwala również cieszyć się przyjemnym zapachem w sypialni. Dopilnujmy więc tego, aby przynajmniej raz na dwa tygodnie prać swoja pościel oraz prześcieradło.

Zwróć uwagę na materac

Na co jednak w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę, przygotowując swoją sypialnię do higienicznego wypoczynku? Dużą rolę niewątpliwie odgrywa tutaj materac - to ten element dobrze zorganizowanej przestrzeni sypialnianej, który w największym stopniu wpływa na jakość naszego snu. Odpowiada on bowiem przede wszystkim za odczuwany komfort oraz prawidłowe wsparcie ciała podczas wypoczynku. Koniec końców, gdy nie jest nam wygodnie i trudno znaleźć odpowiednią pozycję do snu, zaśniecie stanowi dla nas prawdziwą trudność. Jakich porad materacowych możemy natomiast udzielić? Po pierwsze musimy skupić się na indywidualnych potrzebach, aby móc znaleźć dla siebie ten idealny model. Zastanówmy się m.in., jakiej twardości materaca poszukujemy, jakimi właściwościami ma się on cechować i z jakich materiałów ma być wykonany. Nie bez znaczenia pozostaje także rozmiar. Jeśli dzielimy jedną przestrzeń sypialnianą z drugą osobą, np. partnerem lub partnerką, to musimy uwzględnić także jej indywidualne potrzeby. Wtenczas będziemy potrzebować również większego modelu przeznaczonego do łóżek podwójnych. Warto też wiedzieć, że wśród ofert materacowych możemy znaleźć modele piankowe, sprężynowe czy hybrydowe. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami istotnymi dla higieny naszego wypoczynku. Przykładowo materace piankowe cechują się większą sprężystością i elastycznością, a tym samym mogą być wygodniejsze od innych rozwiązań. Różne modele wykorzystują też różne materiały. Natomiast w trosce o higienę swojego snu niezaprzeczalnie warto wybrać ten model materaca, który cechuje się przewiewnością i zastosowaniem dodatkowych wkładów antyalergicznych. Zwróćmy przy tym też uwagę na trwałość materaca - dobre podłoże do snu powinno świetnie służyć nam przez wiele lat stałego użytkowania.

Ogranicz źródła alergenów

Większość z nas zmaga się z różnymi alergiami, dlatego też w trosce o higieniczny wypoczynek powinniśmy wyeliminować potencjalne źródła alergenów w naszych sypialniach. Co jednak może się do nich zaliczać? Między innymi będą to poduszki dekoracyjne, pluszowe zabawki i inne ozdoby z tkanin[2]. Musimy bowiem szczerze przyznać, że są to te elementy wystroju, którymi nie przejmujemy się podczas regularnych porządków. Co więcej, dekoracje tekstylne potrafią gromadzić o wiele więcej kurzu i zanieczyszczeń, a tym samym alergenów, niż inne części wyposażenia sypialni. Ich pranie i czyszczenie może być jednak problematyczne, a niekiedy nawet nie jest zalecane, aby konkretne ozdoby prać, gdyż w ten sposób ryzykujemy ich zniszczeniem. Dlatego też najlepiej całkowicie lub chociaż częściowo pozbyć się dekoracyjnych poduszek i innych tego typu akcesoriów ze swojej sypialni. Możemy zdziwić się, jak ich eliminacja pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie oraz zdrowie i higienę naszego wypoczynku.

Kontroluj wilgotność, temperaturę i czystość powietrza

Nie bez znaczenia pozostaje również poziom wilgotności, czystości oraz temperatura otoczenia. Pamiętajmy, że zalecane wartości dla wilgotności to 40-60%, a dla temperatury 18-22 stopnie Celsjusza. Choć możemy tłumaczyć się, iż jesteśmy zmarzluchami i nie podołamy temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza, to jednak wyższe temperatury nie sprzyjają po prostu jakościowemu wypoczynkowi. Lepiej utrzymać odpowiednią temperaturę i ubrać cieplejszą piżamę czy zaopatrzyć się w ciepłą kołdrę niż spać w dusznym i nadmiernie ciepłym pomieszczeniu. Z kolei o czystość powietrza możemy zadbać wcześniej wspomnianym regularnym wietrzeniem sypialni. Ciekawym rozwiązaniem jest także inwestycja w specjalny oczyszczacz powietrza.

Jak się więc okazuje, to, w jaki sposób dbamy o swoją sypialnię, może bezpośrednio przekładać się na jakość naszego wypoczynku. Warto zatem nie tylko utrzymywać w niej czystość, ale także zwrócić uwagę na takie aspekty jak: rozmieszczenie umeblowania, wietrzenie, zmiana pościeli czy ograniczenie źródła alergenów. Niewątpliwie istotną rolę odgrywa tutaj także dobór wygodnego materaca. Stanowi on rozwiązanie, które w największym stopniu może przyczynić się do poprawy higieny naszego snu, a tym samym naszego zdrowia i samopoczucia.


[1] Agata Kawalec, Krystyna Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, https://www.researchgate.net/profile/Krystyna-Pawlas/publication/272180766_Czynniki_srodowiskowe_wplywajace_na_sen_oraz_zachowywanie_higieny_snu/links/5a554db20f7e9bf2a5350d8d/Czynniki-srodowiskowe-wplywajace-na-sen-oraz-zachowywanie-higieny-snu.pdf, dostęp dnia 14.03.2024

[2] Bolesław Samoliński, Profilaktyka uczulenia na roztocze kurzu mieszkaniowego - rola nowoczesnego akarycydu Allergoff, http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2018/05/Profilaktyka_uczulenia_na_roztocze_kurzu_mieszkaniowego.pdf, dostęp dnia 14.02.2024

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Bartek I

      Kontrola wilgotności i temperatury w sypialni to coś, o czym wcześniej nie myślałem. Ale teraz widzę, jak to może wpłynąć na moją jakość snu. Dzięki za te wskazówki!

    • Kornelia P

      Myślę, że eliminacja potencjalnych źródeł alergenów to świetny pomysł. Mam alergię na kurz, więc każdy krok w stronę czystszej sypialni brzmi dla mnie jak zbawienie

    • Zuza J

      Materac to rzeczywiście kluczowy element. Dobrze dobrany materac to gwarancja lepszego snu

    • Ula B

      Zawsze lubiłam świeże powietrze w sypialni. Po przeczytaniu tego artykułu, będę jeszcze bardziej zwracała uwagę na regularne wietrzenie

    • Sandra S

      Zmiana pościeli co dwa tygodnie to coś, co często zapominam robić. Ale teraz widzę, jak ważne to jest dla utrzymania czystości i higieny w sypialni.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze