Wiadomości i blog

By grudnia 21, 2017 4 Komentarz

Ciepła i przytulna - sypialnia zimową porą

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Ciepła i przytulna - sypialnia zimową porą

Gdzie najlepiej spędzać zimowe wieczory? Oczywiście w przytulnej, ciepłej sypialni. Kiedy w swoim domu nie masz miejsca na aranżację specjalnie do tego przeznaczonego kącika relaksu, przekształć swoją sypialnię w taki sposób, aby ułatwiała odprężenie i ogrzanie się w zimowe mrozy. Jak to zrobić?

Ciepło i przytulnie

Nie zaskoczy nikogo fakt, że najważniejsze jest ciepło fizycznie odczuwalne - w pierwszej kolejności zatem sprawdź grzejnik. Często w sypialni jest on ustawiony na zdecydowanie niższą temperaturę niż w pozostałych pomieszczeniach, bo przecież spędza się tu tylko noc, poza tym wiele osób po prostu woli spać w chłodniejszym wnętrzu. Optymalna temperatura, jaka powinna panować w tym pomieszczeniu, oscyluje w granicach 18-22 stopni - takie warunki pozwalają ciału na komfortowe funkcjonowanie bez przegrzania i pocenia się w środku nocy. Jeżeli w sypialnianych ścianach są okna, dobrze im się przyjrzyj - powinny być całkowicie szczelne. Jeśli takie nie będą, podkręcenie ogrzewania nic nie da - wówczas warto wymienić framugi lub odpowiednio je uszczelnić pianką, lub specjalną poduszką, tzw. wałkiem.

Czy potrzebujesz zimowej kołdry?

Podczas zimowych miesięcy, komfort snu w dużej mierze zależy od odpowiedniej pościeli, a szczególnie od wyboru właściwej kołdry. To inwestycja, która może znacząco podnieść jakość Twojego snu, zapewniając ciepło i wygodę w chłodne noce. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego egzemplarza do Twojego łóżka.

  • Rodzaj wypełnienia – naturalne wypełnienie, takie jak pierze, jest znane ze swojej doskonałej izolacji termicznej. Kołdry puchowe są lekkie, ale bardzo ciepłe, co sprawia, że idealnie nadają się na zimowe noce. Z kolei wkłady syntetyczne są hipoalergiczny i bardziej przystępne pod kątem cenowym.
  • Pokrycie – najczęściej polecane są te wykonane z bawełny. Charakteryzują się oddychalnością i lekkością.
  • Gramatura – Zwykle zimowe kołdry mają gramaturę od 300 do 500 g/m² lub więcej, co zapewnia odpowiednie ciepło nawet w chłodnych sypialniach.
  • Higiena – jeśli masz alergię lub astmę, wybierz kołdrę z hipoalergicznym wypełnieniem i pokryciem. Sprawdź też czy nadaje się do prania.

Wentylacja w łóżku potrzebna nie tylko latem

Wentylacja w łóżku jest istotna przez cały rok, nie tylko latem, gdy temperatury są najwyższe. Również zimą podczas snu ciało wydziela wilgoć, która może skraplać się na powierzchni materaca i pościeli. Sprzyja to rozwojowi alergenów i niekorzystnie wpływa na kondycję cery.

Pamiętaj o tym, że zimową porą grzejniki należy ustawić tak, aby nie ogrzewały łóżka w sposób bezpośrednio. Nie tylko wywoła to dyskomfort, ale również przyspieszy zużycie materaca. Nawet wówczas, gdy na dworze jest mroźno, pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia.

By było jeszcze przytulniej

Odpoczynkowi w sypialni sprzyjają odpowiednio dobrane materiały piżamy i pościeli. W mroźne miesiące koniecznie spraw sobie coś w motywach kojarzących się z zimą np. uroczą pościel w płatki śniegu. Będzie to dodatkowy element dekoracyjny z łatwością dodający klimatu całemu wnętrzu. W sezonie jesienno-zimowym postaw na tkaniny naturalne o ciepłych splotach- na powłoczki idealna będzie bawełna. Z kolei najlepiej sprawującą się bielizną będzie ta wykonana z przyjemnej dzianiny, z jak największą domieszką włókien bawełnianych. Szukając tej wymarzonej piżamy, zrezygnuj z jedwabiu, wiskozy i poliestru. Dwa pierwsze, mimo że nie są syntetykami, charakteryzują się zimnym splotem i nie grzeją tak jak inne. Ostatni materiał jest całkowicie sztuczny i uniemożliwia oddychanie skóry, powodując nadmierne pocenie. Oprócz materiału, dobierz krój dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb - wybór jest ogromny, od długich spodni, szortów przez koszule po pajacyki i kombinezony. Wybierz tą, w której będziesz czuć się najlepiej. Dobrą inwestycją na zimne wieczory będzie także ciepły szlafrok, najlepiej długi z kapturem, po gorącej kąpieli nie ma nic lepszego niż owinięcie tego typu ubraniem.

Wygodny materac

Wypoczynek po długim, mroźnym dniu musi odbywać się w wygodnym otoczeniu. Ważnym elementem jest łóżko, które nie musi służyć tylko do spania. Jeżeli zaopatrzysz się w komfortowy materac, z pewnością umili Ci to dłuższe przebywanie w sypialni. Najlepiej do tego celu sprawdzą się modele termoelastyczne. Pod wpływem temperatury ciała dopasuje się do Twojej sylwetki zapewniając jej odpowiednie podparcie i nie nadwyrężając kręgosłupa podczas przebywania w jednej pozycji. Dodatkowymi atutami takiego wkładu są jego właściwości antyalergiczne. Docenią je z pewnością wszyscy zmagający się z uczuleniem na roztocza, kurz czy pleśń. Aranżując idealne miejsce do relaksu warto dopasować je do siebie i swoich potrzeb, więc weź pod uwagę także swoją alergię.  Inwestycja w wysokiej jakości materac nie tylko poprawi jakość Twojego snu, ale także wpłynie pozytywnie na codzienne samopoczucie i zdrowie.

Cieszące oko dodatki

Dekoracja wnętrza jest równie ważna co pozostałe elementy - sprawi ona, że poczujesz się komfortowo i przytulnie. Chcąc zbudować ciepły, rodzinny klimat sięgnij po odpowiednie tkaniny i produkty. Idealnie budującymi atmosferę są koce i poduszki, wybierz te wełniane lub futrzane - nie dość że są bardzo efektowne to także funkcjonalne. Nic nie ogrzeje Cię równie mocno jak kaszmir, angora czy czesanka. Pled z tej ostatniej możesz wykonać samemu - już samo jej wyplatanie będzie stanowić dobry sposób na odpoczynek. Efekt końcowy będzie Cię dodatkowo ogrzewał w najzimniejsze wieczory. Na łóżku połóż poduszki - im ich więcej, tym łóżko staje się atrakcyjniejsze i bardziej zachęca do odpoczynku w pozycji półleżącej. Innym sposobem na wprowadzenie przyjemnego klimatu jest zakup kilku świec o kojarzonym z zimą zapachu np. pierników, wanilii, bergamotki czy świerka. Po zapaleniu tealightów czy kominka z aromatycznym woskiem, skutecznie pobudzisz zmysły i wyobraźnię. Bliżej Bożego Narodzenia warto rozejrzeć się również za nordyckimi wzorami i mikołajowymi motywami. Warto gromadzić wszystko, co pomoże Ci poczuć ciepłą atmosferę zbliżających się świąt.

Domowa sypialnia to świetne miejsce na oddanie się spokojnemu relaksowi. Niezależnie od tego, czy swój wolny czas spędzasz czytając książki, czy oglądając filmy, zadbaj aby pomieszczenie w którym spędzasz czas, było ciepłe i przytulne, a przebywanie w nim sprawiało Ci radość. Z odpowiednio zaaranżowaną przestrzenią nawet długie zimowe wieczory nie będą Ci straszne.  Inwestycja w przytulną sypialnię nie tylko poprawi jakość Twojego czasu wolnego, ale również wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Przeczytaj też:

  1. Jakie właściwości może posiadać pokrowiec na materac?
  2. Na jakim materacu powinien spać senior?
  3. Stelaż pod materac i konsekwencje jego złego doboru

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Julka Z

      uwielbiam zimę i zimowe spanie <3 dobry poradnik!

    • Daria W

      Mam pościel w płatki śniegu i zawsze ją ubieram na zime!!! lepiej się śpi w tematycznej pościeli

    • Cyprian R

      mi to bez różnicy czy sypialnia jest przytulna, ale żona dba o takie szczegóły

    • Kasia P

      Super artykuł! <3

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze