Wiadomości i blog

By marca 11, 2019 4 Komentarz

Muzyka relaksacyjna lekiem na bezsenność

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Muzyka relaksacyjna lekiem na bezsenność

Bezsenność to coraz powszechniejszy problem współczesnego społeczeństwa - statystyki donoszą, że nawet 30% ludzi na całym świecie doświadczyło trwających kilka lub kilkanaście dni zaburzeń związanych ze snem. Ze względu na różne podłoża bezsenności w leczeniu mogą być wykorzystywane zarówno środki farmakologiczne, jak i mniej inwazyjne metody - na przykład niezwykle skuteczna muzyka relaksacyjna. Dowiedz się, dlaczego może stać się lekiem na bezsenność.

Bezsenność i jej przyczyny

Bezsenność to zaburzenia snu o różnorodnych podłożach - wyróżnia się jej 3 rodzaje: bezsenność przygodną, bezsenność krótkotrwałą i przewlekłą. Bezsenność przygodna zazwyczaj trwa do kilku dni, krótkotrwała zaś do 4 tygodni - oba te rodzaje najczęściej mają swoje źródło w psychice człowieka. Elementem oddziałującym jest stres, prawdopodobnie spowodowany ciężką sytuacją życiową, nadchodzącym ważnym wydarzeniem lub dużą zmianą trybu życia taką jak przeprowadzka czy podróż, w której występuje zmiana czasu. Bezsenność przewlekła natomiast trwa powyżej miesiąca i jest związana głównie z zaburzeniami takimi jak depresja, stany lękowe, zaburzenia hormonalne lub stany zapalne występujące w organizmie. Czasami wpływ na bezsenność ma także uzależnienie np. od alkoholu.

Muzyka a sen

W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od medycyny klasycznej i szuka się rozwiązań w medycynie alternatywnej oraz w domowych zasobach, opartych na naturalnych środkach leczenia, niewymagających stosowania ingerujących w organizm środków farmakologicznych. Wiele osób w tym wypadku sięga po muzykę i stosuje ją zamiast leku nasennego. Z czego wynika jej dobroczynne działanie? Otóż muzykę relaksacyjną charakteryzuje to, że oddziałuje na nasz mózg w sposób ograniczający jego aktywność - gdy mózg znajduje się w fazie dużej aktywności (Beta), nie będziemy bowiem mogli zasnąć. Dopiero doprowadzenie go do fazy Theta gwarantuje możliwość zapadnięcia w sen. Muzyka relaksacyjna posiada właśnie takie działanie - uspokaja organizm, wprowadza go w lekki trans, a przy okazji pozwala zniwelować stres i napięcie. Ponadto dźwięki muzyki relaksacyjnej pomagają zwiększyć poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Biorą one udział w wyciszeniu mózgu i przyspieszeniu bicia serca, co prowadzi do lepszego dotlenienia ciała, powodując szybsze zaśnięcie.

Kiedy stosuje się muzykoterapię?

Muzykoterapia jest jedną z metod wspomagających leczenie różnych zaburzeń snu. Polega na użyciu muzyki jako narzędzia terapeutycznego w celu poprawy jakości wypoczynku, redukcji stresu i lęku, a także łagodzenia objawów bezsenności. Jakie są sytuacje, w których najczęściej konieczne okazuje się sięgnięcie po muzykoterapię?

  • Choroby przewlekłe – muzyka może łagodzić ból poprzez wprowadzenie w stan rozluźnienia i relaksacji. Czasem może to znacznie ułatwić i przyspieszyć proces zasypiania.
  • Zaburzenia snu u dzieci – specjalnie dobrana muzyka może pomóc dzieciom z autyzmem i ADHD w uspokojeniu się przed snem.
  • Zaburzenia lękowe i depresyjne – muzyka może wywoływać pozytywne emocje i poprawiać nastrój, co przekłada się na lepszy sen.
  • Zaburzenia rytmu okołodobowego – regularne słuchanie muzyki o tej samej porze może pomóc w ustaleniu stałej rutyny snu.
  • Bezsenność – muzyka relaksacyjna może redukować poziom kortyzolu, hormonu stresu, co sprzyja zasypianiu.

Muzyka relaksacyjna, czyli?

Jaki rodzaj muzyki najlepiej sprawdzi się w walce z bezsennością? Zdecydowanie spokojne, stonowane dźwięki, które podziałają wyciszająco na organizm. Jedną z najczęściej stosowanym form muzyki relaksacyjnej są odgłosy natury - to właśnie one przynoszą najkorzystniejsze efekty pod kątem wyciszenia i odprężenia. Warto więc słuchać szumu morza lub liści, śpiewu ptaków itp. Na potrzeby walki z bezsennością powstały także specjalne nagrania relaksacyjne, które pobudzają mózg do przejścia w fazę Theta - wystarczy założyć słuchawki i skupić się na słyszanych dźwiękach, by niebawem zapaść w spokojny, regeneracyjny sen.

Muzyka relaksacyjna czy biały szum - co wybrać?

Ciekawą alternatywą dla muzyki relaksacyjnej jest biały szum. Może pomóc w poprawie jakości snu, a tym samym znacznie podnieść komfort życia. Jest to bardzo dobry wybór dla wszystkich osób mieszkających w miastach, przy ruchliwych drogach.  Skutecznie maskuje zakłócające dźwięki z otoczenia. Jednostajny, niezmienny dźwięk może okazać się rozpraszające.  Istnieje wiele urządzeń i aplikacji generujących biały szum, co czyni go łatwo dostępnym i często niedrogim rozwiązaniem.

Najlepiej jest wypróbować zarówno muzykę relaksacyjną, jak i biały szum, aby zobaczyć, który rodzaj dźwięku lepiej odpowiada Twoim potrzebom. Obserwuj swoje reakcje. Sprawdź co pozwala Ci szybciej zasnąć, a co Cię lepiej relaksuje. Niektórzy ludzie znajdują ulgę w używaniu obu metod – na przykład, słuchając muzyki relaksacyjnej przed snem, a potem przełączając się na biały szum, aby zapobiegać budzeniu się.

Podsumowanie - co może Ci dać muzyka?

Słuchanie muzyki o wolnym tempie pomaga zmniejszyć poziom stresu i lęku, co jest kluczowe dla spokojnego zasypiania. Odpowiednio dobrane utwory mogą pomóc w osiągnięciu stanu głębokiego relaksu, podobnego do tego, który uzyskujemy podczas medytacji. Wszystko to na dłuższą metę prowadzi do poprawy jakości snu, skrócenia czasu potrzebnego na zaśnięcie i zmniejszenia liczby przebudzeń. Jeśli wraz z wprowadzeniem do Twojego życia muzyki relaksacyjnej zainwestujesz w dobry materac, Twój sen z pewnością będzie komfortowy i zdrowy.

Bezsenność jest jednym z negatywnych skutków rozwoju dzisiejszej społeczności - na szczęście popularne stają się coraz lepsze, naturalne metody leczenia tej przypadłości. Dzięki muzyce relaksacyjnej możemy skutecznie i bezinwazyjnie odprężyć i wyciszyć ciało,  a co za tym idzie pozbyć się bezsennych nocy.

Przeczytaj też:

  1. Materac dla pary – jak wybrać?
  2. Czy warto kupić materac przez internet?
  3. Materac do spania – wybierz dobrze!

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Beata M

      nie zasnę bez muzyki nie da rady

    • Olivier S

      Nauczyłem się spać w kompletnej ciszy i teraz muszę spać z zatyczkami, ale też słyszałem że ludziom pomaga muzyka żeby zasnąć

    • Tomek O

      Ja zamiast muzyki wolę przed snem słuchać szumu morza lub dźwięków lasu

    • Dagmara G

      Uwielbiam słuchać muzyki do snu, jestem do tego bardzo przyzwyczajona. Zasypiam nawet przy mocnym rocku

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze