Wiadomości i blog

By luty 25, 2019 0 Komentarz

Materac dla pary - jak wybrać?

Materac dla pary - jak wybrać?

Materac to najważniejsza rzecz w sypialni - dobrze dopasowany do naszego ciała pozwala komfortowo się wysypiać, zapobiega schorzeniom kręgosłupa, regeneruje mięśnie i poprawia samopoczucie. Co jednak w przypadku, gdy materac ten ma sprostać oczekiwaniom dwojga różnych osób? Odmienne preferencje co do twardości i komfortu snu znacznie utrudniają wybór. Jak więc pogodzić potrzeby partnerów? Jak wybrać materac dla pary?

Materac dla dwojga - w czym tkwi problem przy jego wyborze?

Aby dobrać materac dwuosobowy, trzeba przeanalizować różnice, jakie dzielą obydwóch użytkowników. Najważniejsza jest kwestia ustalenia wagi - jeżeli między partnerami różnica w ciężarze nie przekracza 30 kg, istnieje duża szansa, że uda się dobrać jeden, duży materac, który okaże się odpowiedni dla obojga. W takiej sytuacji należy dobrać materac dla pary tak, aby jego elastyczność pozwalała na utrzymywanie się na jego powierzchni obydwóch osób bez zbędnego zapadania się i falowania materaca. Doskonale w tej roli sprawdzają się materace termoelastyczne, w których zastosowano tzw. piankę visco. Tworzywo to "ugina się" delikatnie pod wpływem ciepła użytkownika, w pełni dostosowując się do jego anatomicznych kształtów i zapewniając tym samym optymalne podparcie dla kręgosłupa. Dzięki jej właściwościom nie trzeba martwić się o to, że obracając się na drugi bok spowodujemy, że druga osoba odczuje nasze ruchy. Również materac dwuosobowy, który w swoim wnętrzu posiada sprężyny kieszeniowe Multipocket doskonale sprawdzi się w przypadku pary, ponieważ zastosowanie niezależnie pracujących sprężyn sprawia, że materac nie zapada się i nie unosi przy nacisku na jedną ze stron.

Materac dla pary - jaki rozmiar wybrać?

Wiadome jest, że materac dla dwojga musi posiadać większą powierzchnię niż klasyczny, jednoosobowy materac. Tylko na jaki rozmiar się zdecydować, tak aby łóżko nie zajmowało całej sypialni, ale jednocześnie by każdy z partnerów miał dla siebie odpowiednią przestrzeń pozwalającą na swobodny sen? Wybierając materac dwuosobowy warto zwrócić uwagę na jego krawędzie. Jeżeli nie zapadają się przy delikatnym nacisku, dają nam wtedy dodatkową powierzchnię do spania. Pozwala to na leżenie w dwóch przeciwnych krawędziach bez uczucia zsuwania się z łóżka. Dzięki temu nawet materac dwuosobowy o wymiarach 140x200 cm będzie odpowiedni. Wiadomo jednak, że im większy materac, tym większa swoboda i komfort w czasie odpoczynku. 

Materac dla dwojga wytrzymały na zużycie

Materace mocno eksploatowane, szczególnie przez dwie osoby, posiadają tendencję do krótszej użyteczności, jednak inwestując w dobry, wysokiej jakości materac dla pary, możemy być pewni, że zostanie objęty wieloletnią gwarancją. Dłuższą żywotność materaca zapewnia zastosowanie dobrych jakościowo tworzyw odpornych na zużycie, takich jak lateks czy sprężyny kieszeniowe. Wpływ na długi czas eksploatacji ma także wysokość materaca - im wyższy, tym lepiej. Dodatkowym działaniem przedłużającym żywotność produktu jest zakup dodatkowego, w pełni pralnego, materaca nawierzchniowego, który chronić będzie ten właściwy przed uszkodzeniami czy zanieczyszczeniami. 

Materac dwuosobowy z wentylacją

Wybierając odpowiedni model materaca dla pary, warto zwrócić uwagę, aby posiadał wysoki poziom samowentylacji - dzięki temu partnerzy będą mogli przez długi czas cieszyć się snem w higienicznym środowisku. Dzięki odpowiedniej wymianie powietrza wewnątrz materaca dwuosobowego nie dochodzi bowiem do gromadzenia się wilgoci oraz szkodliwych dla zdrowia kurzu, roztoczy czy pleśni. Brak swobodnej, wewnętrznej wentylacji sprzyja także podnoszeniu temperatury powierzchni, a to z kolei utrudnia zasypianie i  podnosi ryzyko "wiercenia się" podczas snu. 

Materac dla pary? Niekoniecznie jeden

Jeżeli różnice w oczekiwaniach odnośnie materaca dwuosobowego są zbyt duże, najlepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch pojedynczych materaców np. o wymiarach 80x200 cm - umożliwi to dostosowanie podłoża do potrzeb konkretnej osoby. Każdy materac może bowiem posiadać inną twardość i być zbudowany z innych tworzyw, które zapewnią partnerom spersonalizowany komfort. Kupując dwa różne materace zamiast jednego materaca dwuosobowego, warto pomyśleć o uzupełnieniu ich o wspomniany wyżej materac nawierzchniowy, który w tani, praktyczny sposób wyeliminuje problem "łączenia" dwóch materacy - szczelina między nimi nie będzie problemem.  

Wspólny sen z partnerem bądź partnerką, która "wierci się" w nocy nie muszą kojarzyć się z ciągłymi pobudkami i brakiem wygody. Dzięki odpowiedniemu doborowi materaca dwuosobowego nie musimy odczuwać żadnego dyskomfortu z tym związanym. I choć wybór materaca dwuosobowego jest w pewnym stopniu wyzwaniem, wystarczy dobrze zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania względem idealnego podłoża do snu i mając je na uwadze wybrać materac dla pary, który nie tylko zapewni nam komfort i dobrej jakości odpoczynek, ale też posłuży nam przez wiele lat.