Wiadomości i blog

By maj 06, 2020 0 Komentarz

Negatywne skutki niewyspania – jak wpływa na nas bezsenność?

Negatywne skutki niewyspania – jak wpływa na nas bezsenność?

Czym jest bezsenność?

Tak naprawdę nie musi ona oznaczać, że nie możesz w ogóle spać. Bezsenność jest także wtedy, gdy masz problemy z zasypianiem. Kładziesz się do łóżka i mimo zmęczenia, przez wiele godzin przewracasz się z boku na bok. Możesz cierpieć na bezsenność także wtedy, gdy nie potrafisz przespać całej nocy spokojnie. Budzisz się kilka razy w ciągu niej, albo wstajesz przed czasem, mimo, że wcale nie czujesz wypoczęcia. Objawy niewyspania są wtedy bardzo widoczne. Odczuwasz przemęczenie, jesteś w gorszej kondycji psychicznej, z czasem także fizycznej.

Każdemu z nas zdarza się jednak raz na jakiś czas mieć problemy ze snem. Kiedy więc możemy mówić tak naprawdę o bezsenności? Trwała bezsenność jest wtedy, gdy problemy ze snem pojawiają się minimum trzy razy w tygodniu i trwają przez około trzy miesiące. Warto wtedy poszukać jej przyczyn.

Niewyspanie - najczęstsze przyczyny

Co powoduje niewyspanie i jakie są skutki bezsenności? Poznaj jej najczęstsze powody.

 - Stres - nie chodzi oczywiście o stres wywołany jednym konkretnym wydarzeniem, ale trwały, który utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy. Mogą powodować go problemy w pracy, związku czy choroba.

 - Złe nawyki w sypialni - często problemy z zaśnięciem albo chroniczne niewyspanie mają tak naprawdę banalne przyczyny. Może prowadzić do nich słabe zacienienie okna w sypialni, oglądanie telewizji w łóżku albo korzystanie w nim z komputera czy smartfona, bez aplikacji niwelujących światło niebieskie. Badania potwierdzają, że rozregulowuje ono rytm zasypiania.

 - Przyczyny medyczne - zaburzenia snu mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami tarczycy lub innymi schorzeniami organizmu.

 - Zbyt ciężkie posiłki przed snem - gdy zjesz zbyt dużo lub zbyt tłusto przed nocą, możesz mieć problemy z trawieniem, a skurcze brzucha czy jelit, nawet te delikatne, mogą Cię wybudzać ze snu.

 - Niewygodne łóżko - objawy niewyspania mogą być wywołane też tym, na czym śpisz. Jeśli masz źle dobrany materac, zbyt twardy lub zbyt miękki, albo taki, który nie podpiera dobrze ciała w trakcie snu, może to skutkować bezsennością. Wtedy wybudzasz się nocy albo wcześnie rano z powodu napięć mięśni albo bólu karku czy kręgosłupa.

Objawy niewyspania - jakie są skutki bezsenności

Mogą być mniej lub bardziej poważne. Pierwsze skutki niewyspania, które pojawiają się po kilku bezsennych nocach, to brak energii, problemy z koncentracją, wahania nastroju i poczucie zmęczenia. Z czasem permanentne niewyspanie może doprowadzić do trwałego pogorszenia nastroju, nawet depresji. Skutki bezsenności po kilku miesiącach mogą odbijać się na całym organizmie. Możesz mieć podwyższony apetyt i przez to łatwiej przybierać na wadze. Także mieć obniżoną odporność i przez to większą podatność na infekcje. U kobiet dużo poważniejszy jest brak snu - skutki niewyspania mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych, nieregularnych miesiączek, problemów z zajściem w ciążę.

Brak snu – skutki i jak sobie z nim radzić?

Jeśli masz podejrzenie, że problemy ze snem mogą być spowodowane schorzeniami organizmu, warto odwiedzić lekarza. Najczęściej wystarczy jednak kilka drobnych zmian w stylu życia, aby nieprzyjemne skutki bezsenności stały się odległym wspomnieniem. Oto kilka wskazówek:

 - Zero telefonu w łóżku - wszelkie sprzęty, takie jak tablet, smartfon czy komputer odstaw na minimum godzinę przed snem. Jednak nawet wtedy warto korzystać z nich z włączoną aplikacją niwelującą niebieskie światło albo w specjalnych okularach, które mają jeszcze bardziej skuteczne działanie.

 - Dopasuj odpowiedni materac - jest on niezwykle ważny dla spokojnego snu. Pewnie z resztą o tym już wiesz, bo prawdopodobnie zdarzyło Ci się choć raz nie przespać nocy na wakacjach z powodu okrutnie niewygodnego łóżka. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego materaca, dopasowanego do Twoich potrzeb, jest bardzo istotny. Musi mieć on odpowiednio dobrany stopień twardości do Twoich preferencji, ale ważna jest też jego budowa i rozmiar. Bezsenność, jeśli śpisz z partnerem, może powodować zbyt mały materac.
Właśnie dlatego powinien on mieć minimum 140x200 cm, tak jak materac SleepMed Comfort Plus. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, aby zapobiec wybudzaniu się w nocy ze sztywnym karkiem, wybierz materac medyczny, który będzie idealnie podpierał Twój kręgosłup. Taki jest np. materac Hilding Pasodoble. Dla osób o podwyższonej wadze, które wybudza w nocy uczucie nieprzyjemnego zapadania się w łóżku, najlepszy będzie materac multipocket, o wzmocnionej wytrzymałości, taki jak materac Curem.Zip.

 - Techniki relaksacyjne - skutki niewyspania spowodowane stresem można zmniejszyć, stosując każdego dnia odprężające ćwiczenia. Najlepiej działa kilkuminutowa medytacja, ale również spokojny sport, taki jak joga. Przed snem lub późnym wieczorem unikaj jednak intensywnego wysiłku, takiego jak cardio. Może podnosić ono poziom hormonów stresu i utrudniać zasypianie.

 - Zdrowa dieta - objawy niewyspania mogą być też wywołane zbyt agresywnym odchudzaniem, częstymi głodówkami, źle zbilansowaną dietą. Dlatego staraj się jeść regularnie, wprowadzając wszystkie grupy spożywcze do menu. Nie jedz jednak przed samym snem, możesz przekąsić tylko coś lekkiego. Skutki niewyspania powinny być wtedy mniej intensywne.

Opracowanie: https://www.zdrowykregoslup.pl/