Wiadomości i blog
Materac dla studenta – jak wybrać właściwy?
Studenckie życie – wbrew pozorom – często nie kręci się wcale wokół uczelni czy klubów imprezowych, a wokół łóżka, które spełnia wiele ważnych ról: od miejsca wypoczynku począwszy, aż po miejsce do nauki czy rozrywki. W takim przypadku wybór odpowiedniego materaca jest naprawdę istotny. Na podstawie jakich kryteriów podjąć decyzję, by był jednocześnie wygodny i sprostał studenckiemu budżetowi? O tym w dzisiejszym wpisie.
Materac dla studenta
Łóżko w większości studenckich pokojów spełnia nie tylko swoją podstawową rolę, czyli miejsca do spania i regeneracji po całym dniu stawiania czoła obowiązkom. Jest często przestrzenią doskonale zastępującą biurko, na której bez problemu da się rozłożyć wszystkie książki i notatki. Ale także miejscem do rozrywki – oglądania filmów i seriali, grania, czytania, wielogodzinnego rozmawiania ze znajomymi czy nawet spożywania posiłków. Tak wiele zastosowań jednego mebla, stawia przed nim wysokie wymagania. Dlatego odpowiedni materac dla studenta, który sprosta różnym okolicznościom, dając jednakowy komfort użytkowania, jest bardzo ważny.
Dodatkowo, wybierając materac, warto pamiętać o tym, że studenckie życie często wiąże się z „zarywaniem” nocy, po których odpowiednia regeneracja jest niezbędna do dalszego funkcjonowania. Dobrze dobrany materac pozwoli efektywnie odpocząć, dzięki czemu łatwiej będzie się skupić podczas nauki, a także uniknie się ewentualnego bólu – zwłaszcza w okolicach kręgosłupa. Dlatego tak istotne jest, by materac jak najlepiej przystosowywał się do naturalnego kształtu ciała, pozycji, jaką się przyjmuje podczas snu czy odpoczynku, a także wagi użytkownika. Szczególną uwagę warto w tym kontekście zwrócić na stopnie twardości materaca:
- H1 – materace miękkie, dedykowane osobom, które ważą do 60 kg;
- H2 – materace średnie, dedykowane osobom, które ważą do 80 kg;
- H3 – materace twarde, dedykowane osobom, które ważą do 100 kg;
- H4 – materace bardzo twarde, dedykowane osobom, które ważą powyżej 100 kg.
Regeneracja organizmu na odpowiednim podłożu pozwoli cieszyć się dobrym zdrowiem. Podparte we właściwych punktach ciało będzie wypoczęte po kilku godzinach snu i gotowe na kolejne wyzwania studenckiego życia.
Jaki rozmiar wybrać?
Rozmiar materaca jest niezwykle ważną kwestią, którą koniecznie należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań idealnego podłoża do spania. Studenckie pokoje są zazwyczaj niewielkie. Dotyczy to zarówno tych zlokalizowanych w akademikach, jak i w niezależnych mieszkaniach. Mało kto jest w stanie wynająć duży lokal już na tym etapie życia. Właśnie dlatego łóżko nie może być zbyt szerokie. Wymiary takie jak 160x200 czy 180x200 sprawią, że pomieszczenie będzie po prostu niefunkcjonalne. Brak przestrzeni wywołuje uczucie chaosu i nie sprzyja wysypianiu się.
Zdecydowanie lepiej sprawdzają się materace 90x200 i ewentualnie 140x200. Warto wziąć pod uwagę też to, że studenci często w swoim łóżku oglądają seriale, uczą się i wypoczywają. Dlatego nie należy też przesadzić w drugą stronę. Zbyt wąski materac 80x200 raczej się nie sprawdzi.
Materace na studencką kieszeń
Kwestią, która dla większości studentów jest bardzo istotna, będzie cena materaca. Materac na studencką kieszeń powinien być cenowo wyważony. Nie należy jednak zapominać o tym, by był przede wszystkim odpowiednio dopasowany do właściciela i jego potrzeb. Dlatego – jeśli to konieczne – na dobry materac warto odłożyć pieniądze. Dzięki temu zakup nie nadszarpnie jednorazowo budżetu, a jednocześnie będzie inwestycją na lata, która zwróci się z nawiązką.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy. Studentom, chcącym zachować równowagę między odpowiednią jakością a rozsądną ceną, zaleca się wybór jednego z dwóch: sprężynowego lub termoelastycznego. Podstawowa różnica między nimi polega na technologii, w jakiej zostały wykonane, a konkretniej na użytym do produkcji materiale, który stanowi wypełnienie.
Materace sprężynowe dzielą się na bonellowe, wykonane z połączonego systemu sprężyn w kształcie klepsydrowym oraz kieszeniowe, wykonane z wielu cylindrycznych sprężyn “zamkniętych” w tkaninowych woreczkach, które wspólnie tworzą całość. Te pierwsze są o wiele tańsze, jednak zapewniają mniejszy komfort. Drugie, przystosowują się do anatomicznej budowy ciała, rozkładając jego ciężar na odpowiednie punkty podparcia i dając ulgę kręgosłupowi. Doskonale, jeśli taki materac posiada 7 stref twardości, jak materace cenionej marki Curem, ze sprężyną Multipocket, które – dzięki zastosowanej technologii – charakteryzują się też właściwościami termoregulacyjnymi, a także pochłanianiem wilgoci i ciepła.
Materace termoelastyczne, wykonane ze specjalnej pianki (np. innowacyjnej pianki Visco, która stosowana jest w materacach marki Hilding), pod wpływem temperatury ciała dopasowują się do użytkownika, by całkowicie zniwelować ewentualne punkty nacisku – zwłaszcza na kręgosłup, ale i na mięśnie – a po zakończonym odpoczynku, wrócić do pierwotnego kształtu. Są bardzo wygodne, a przy tym odporne na eksploatację, dzięki czemu służą długie lata, co w przypadku studenckich potrzeb jest nieocenioną zaletą.
Czy materac nawierzchniowy to dobry wybór?
Materac nawierzchniowy to podłoże do spania, które stanowi swego rodzaju dodatek do materaca głównego. Jest on dodatkową warstwą, którą umieszcza się na samej górze. Zazwyczaj ma wypełnienie piankowe, a jego grubość mieści się w przedziale od 5 do 10 cm. Takie rozwiązanie może doskonale sprawdzić się w studenckim pokoju. Z czego to wynika?
- Cena – materace nawierzchniowe są dość tanie. Jest to bardzo ważne dla każdego studenta z ograniczonym budżetem.
- Uniwersalność – takie dodatkowe podłoże gwarantuje komfort i jest wszechstronne. Sprawdzi się zarówno w standardowym łóżku z materacem, jak i w połączeniu z kanapą.
- Funkcjonalność – materace nawierzchniowe są bardzo funkcjonalne. Modele dobrej jakości stabilizują kręgosłup i pozwalają na dopasowanie stopnia twardości podłoża do potrzeb danej osoby bez konieczności ponoszenia dużych kosztów.
- Mobilność – materac nawierzchniowy można z łatwością wszędzie ze sobą zabrać. Jest to cenna właściwość dla studentów, którzy się często przeprowadzają.
Jakie wymagania musi spełnić materac dla studenta?
Materace dla studentów powinny spełniać kilka kluczowych wymagań, dzięki czemu posłużą przez cały uczelniany okres, a może nawet i dłużej. Oto najważniejsze z nich:
- materac powinien być dostępny w rozsądnej cenie;
- materac powinien być na lata;
- materac powinien mieć odpowiednią twardość, dzięki czemu będzie dobrze dostosowany do wagi użytkownika;
- materac powinien być wykonany w odpowiedniej technologii, która zapewni komfort użytkowania, niezależnie od okoliczności;
- materac powinien mieć jak najwięcej punktów podparcia ciała i przystosowywać się do jego anatomicznej budowy;
- materac powinien umożliwiać odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu lepiej się będzie na nim wypoczywać;
- dobrze, jeśli materac będzie wykonany z materiału antybakteryjnego, który pomoże utrzymać go w odpowiedniej higienie.
Kryteriów, którym powinien sprostać odpowiedni materac dla studenta, można by wymienić jeszcze wiele. Jednak najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, udając się do sklepu po materac, jest dostosowanie go do indywidualnych potrzeb. Nie da się tego zrobić lepiej niż rozmawiając ze specjalistą stojącym za ladą, a przede wszystkim osobiście testując dostępne w ofercie materace, kładąc się na nich i sprawdzając ich wygodę.
Na wybór najlepszego materaca warto poświęcić odpowiednią ilość czasu. Powinien być to bowiem przemyślany zakup na lata, który zwróci się z nawiązką, zapewniając komfort podczas użytkowania. W końcu sen to jedna z najważniejszych potrzeb każdego z nas. Inwestując w jej zaspokojenie, zapewniamy sobie zdrowie i dobre samopoczucie, a komfort życia może stać się zdecydowanie wyższych, niż dotychczas.
Przeczytaj też: