Wiadomości i blog

By maj 08, 2020 0 Komentarz

Jaki materac dla alergika? Dobieramy materac antyalergiczny dla osób z alergią.

Jaki materac dla alergika? Dobieramy materac antyalergiczny dla osób z alergią.

Jaki materac dla alergika?

Odpowiednie dopasowanie materaca dla alergika jest niezwykle ważne. W niektórych materiałach dużo łatwiej niż w innych rozwijają się bakterie i grzyby, mają one gorszą cyrkulację powietrza i przez to gorzej odprowadzają wilgoć.

Jaki materac dla alergika będzie najlepszy? Materace dla alergików dobrze, aby były wykonane z lateksu lub pianki, np. wysokoelastycznej. Te materiały są antyalergiczne i zapewniają bardzo dobry obieg powietrza w materacu. A jaki materac dla alergika raczej się nie sprawdzi? Staraj się unikać materacy wykonanych z naturalnych materiałów, jak kokos czy gryka. Mogą Cię uczulać i są trudniejsze w higienie, przez co dużo łatwiej mogą namnażać się w nich mikroorganizmy. Generalnie, jeśli cierpisz na silną alergię, staraj się unikać wszelkich materacy wykonanych całkowicie z materiałów naturalnych.

Rodzaje materacy antyalergicznych

Sprawdź, jakie materace dla alergików są najlepsze i na co zwrócić uwagę przy wyborze tego najlepszego.

  • Materac antyalergiczny lateksowy - decydując się na ten typ materaca zwróć uwagę na jego skład. Większość materacy lateksowych jest stworzonych z mieszanki lateksu naturalnego i syntetycznego. W przypadku alergików lateks naturalny nie jest najlepszym materiałem, dlatego warto, aby Twój materac antyalergiczny miał jak najwięcej lateksu syntetycznego. Dobrze, aby materac dla alergika miał także specjalne nacięcia, które poprawiają jego wentylację i zapobiegają gromadzeniu się w nim wilgoci. Taki jest na przykład materac Hilding Latino. Dodatkowo ma on zdejmowany pokrowiec, który można prać w pralce, co niezwykle ułatwia jego higienę oraz higienę całego materaca.
  • Materac dla alergika piankowy - wykonany z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej, także jest świetnym wyborem dla alergików. Dzięki swojej strukturze pianka świetnie przepuszcza powietrze i jest też antyalergiczna. Niektóre materace piankowe mają też dodatkowe systemy wentylacyjne, które zapewniają jeszcze lepszą cyrkulację powietrza. W materacu SleepMed Comfort znajduje się specjalna kratka wentylacyjna, która pozwala zadbać o odpowiednią temperaturę materaca i zapobiega namnażaniu się w nim grzybów oraz bakterii. Ten model ma też specjalny pokrowiec obszyty taśmą 3D, która jeszcze lepiej odprowadza wilgoć z wnętrza materaca. 
  • Materace dla alergików z antyalergicznym pokrowcem - jeśli Twoim głównym problemem nie są alergie oddechowe, a alergie skórne, skup się bardziej na pokrowcu materaca. Sam materac dla alergika warto, żeby był wykonany z lateksu lub pianki elastycznej, ale pokrowiec powinien być dodatkowo wykonany z materiałów antyalergicznych i antybakteryjnych. Takie działanie mają umieszczane w pokrowcach taśmy 3D, ale w materacu Curem.Exe pokrowiec został wzbogacony też naturalnymi minerałami - zeolitami, które działają antybakteryjnie. Dodatkowo pokrowiec, w tym modelu skutecznie odprowadza ciepło z całego materaca, dzięki czemu dba o sprawną cyrkulację powietrza.

Materace antyalergiczne – zalety i wady

Sprawdź, jakie są plusy i minusy tego typu materacy.

Materac dla alergika - zalety

- Mniejsze ryzyko alergii - materac dla alergika może drastycznie zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się alergii. Przy odpowiedniej wentylacji, ryzyko zawilgocenia, a przez to namnożenia się roztoczy, grzybów oraz bakterii, które nasilają alergie, jest o niebo mniejsze.
- Mniejsze ryzyko chorób skóry - dzięki temu, że wiele modeli ma też antybakteryjne pokrowce, ryzyko infekcji skóry czy zaognienia istniejących schorzeń jest dużo mniejsze.
- Dobre dla dzieci - ponieważ to materace antyalergiczne, które mają też właściwości antybakteryjne, są też świetne dla dzieci, nawet dla noworodków.
- Wyjątkowa trwałość - materace antyalergiczne lateksowe oraz wykonane z pianki wysokoelastycznej to jedne z najbardziej wytrzymałych oraz trwałych materacy. Możesz mieć więc pewność, że inwestujesz w nie na długie lata.
- Ulga dla kręgosłupa - zwłaszcza materace wykonane z pianki wysokoelastycznej dają bardzo dobre wsparcie kręgosłupowi na praktycznie wszystkich jego odcinkach. Dlatego jeśli masz problem z kręgosłupem, bólami pleców czy mięśni po nocy, to także idealny materac dla Ciebie.

 Materace dla alergików - wady
- Koszt -
materace antyalergiczne, wykonane zarówno z pianki wysokoelastycznej, jak i lateksu, nie należą do najtańszych. Są wygodne, trwałe oraz wytrzymałe, dlatego inwestycja w nie na pewno Ci się opłaci, ale musisz na początku ponieść dość wysoki koszt.
 - Problem przy większej wadze - mimo że materac antyalergiczny jest bardzo trwały, to przy wyższej wadze może okazać się niewystarczającym wsparciem. Wtedy lepszy może okazać się materac sprężynowy - kieszeniowy lub multipocket. A jeśli chcesz zachować antyalergiczne właściwości materaca, to zdecyduj się na materac hybrydowy. To materac kieszeniowy albo multipocket, który na górze ma piankę wysokoelastyczną. 
 - Wymagają częstszej wymiany – mimo, że systemy wentylacji oraz antyalergiczne pokrowce skutecznie ograniczają ryzyko namnażania alergenów i mikroorganizmów, to nie redukują go do zera. Z tego powodu alergicy powinny wymieniać trochę częściej materace niż inne osoby.

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl