Wiadomości i blog

By maja 08, 2020 0 Komentarz

Jaki materac dla łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy podwójny?

Jaki materac dla łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy podwójny?

Wybór materaca, który zapewni relaksujący, komfortowy sen dla dwojga może być kłopotliwy, jeśli partnerzy różnią się pod względem wagi, wzrostu i upodobań. Jak dobrać materac, który pogodzi odmienne oczekiwania i zadowoli obu małżonków?

Jakie powinno być łóżko małżeńskie?

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni małżonków. W końcu to tutaj szukajmy ukojenia i relaksu po codziennych trudach i troskach. Jakość snu wpływa nie tylko na to, w jakim humorze obudzimy się następnego ranka, ale także na kompleksową kondycję zdrowia, przebieg procesów poznawczych (np. zdolność koncentracji) i relację partnerską.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru łóżka powinna być jego wielkość. Wymiary standardowych podwójnych łóżek zaczynają się od 140x200 cm. Najpopularniejszy model jest nieco szerszy i mierzy 160x200 cm - ten rozmiar sprawdzi się w większości sypialni. Dla osób, które potrzebują więcej przestrzeni, dedykowane są większe łóżka - 180x200 czy 200x200 cm.

Rozmiar łóżka warto dobrać nie tylko ze względu na wielkości sypialni, ale także pod kątem własnych preferencji. Zbyt małe łóżko może wymuszać przyjmowanie dziwnych, niewygodnych pozycji, a w konsekwencji prowadzić do deformacji kręgosłupa i dotkliwych bólów pleców. Na małej przestrzeni będziemy często na siebie wpadać, a w efekcie wzajemnie się wybudzać. Większy mebel będzie wygodniejszy dla osób o niestandardowych gabarytach, a także wtedy, gdy do łóżka lubią pakować się nam niezapowiedziani goście - dzieci czy ulubione pupile.

Kluczowe nie jest oczywiście samo łóżko, a to, co wypełnia jego ramę - materac. Duże, komfortowe rozwiązanie, które oferuje optymalne wsparcie dla kręgosłupa jest niezbędnym elementem wyposażenia małżeńskiej sypialni. Jak dobrać materac dla dwojga, który zapewni spokojny i relaksujący sen dla obojga partnerów?

Jaki materac dla pary - pojedynczy czy podwójny?

Wybór materaca do łóżka małżeńskiego, który będzie odpowiedni dla dwójki może być nie lada wyzwaniem. Osoby o różnej wadze lub preferencjach co do twardości materaca będą potrzebować diametralnie odmiennych rozwiązań, by dobrze się wyspać.

Pójście na kompromis i zakup materaca „po środku” nie będzie satysfakcjonującą opcją dla żadnego z Was. Spanie na materacu o średniej twardości - zbyt miękkim dla jednej osoby, a zbyt twardym dla drugiej - jest nie tylko niekomfortowe, ale w dłuższej perspektywie może być przyczyną bólu kręgosłupa i obniżenia jakości życia.

W sytuacji, w której małżonkowie mają skrajnie różne oczekiwania co do podłoża snu, dobrym rozwiązaniem będzie zakup dwóch oddzielnych materacy. Dwa materace, odpowiednio dobrane do potrzeb każdego partnera, zapewnią optymalne wsparcie dla ciała i zagwarantują relaksujący sen dla dwojga. Niewątpliwym minusem tej metody jest odczuwalna przerwa, która tworzy się na styku materacy - niewygodna zwłaszcza wtedy, kiedy lubicie spać blisko siebie. Aby ją wyeliminować, konieczny będzie wybór materacy o tej samej wysokości, które będą precyzyjnie do siebie przylegać. Innym pomysłem może być uzupełnienie łóżka o dodatkowy materac nawierzchniowy, który zakryje szparę, a co więcej - jako warstwa ochronna - spowolni proces zużywania się obu materacy. 

Problem niechcianej przerwy rozwiązuje innowacyjny materac dla pary DUO. Dla partnerów, których dzieli sporo kilogramów powstały materace podwójne, różne pod kątem stopnia twardości po obu stronach rozwiązania. Odczucie twardości może być regulowane za pomocą dodatkowych materiałów, np. wkładów wzmacniających (z sizalu lub włókna kokosowego) lub ruchomej warstwy pianek, dzięki czemu uzyskuje się materac w połowie miękki, a w połowie twardy. Warto jednak zauważyć, że - chociaż rewolucyjne - może być to dość kosztowne rozwiązanie.

Dobór materaca do łóżka małżeńskiego

Właściwy materac jest kluczem do budowania zdrowej i szczęśliwej relacji. Niewyspani, często jesteśmy przemęczeni i poirytowani, a przez to - bardziej skłonni do wchodzenia w konflikty. Jaki kupić materac do łóżka małżeńskiego, by zadbać o swoje samopoczucie każdego dnia?

1. Materac, który nie przenosi ruchów partnera

Materac podwójny, który drga i faluje pod wpływem ruchu może być koszmarem w każdej małżeńskiej sypialni. W ciągu nocy wielokrotnie wiercimy się i kręcimy, by znaleźć najwygodniejszą pozycję snu. Istnieją badania, które mówią, że przeciętnie zmieniamy pozycję aż 40-60 razy w trakcie nocy! Materac, który nie absorbuje ruchu, sprawia, że nocą wybudzamy się za każdym razem, gdy partner przewróci się z boku na bok. Wbrew pozorom, nieustannie przerywany sen może być tak samo szkodliwy jak jego brak. Zakłócania snu mogą bowiem prowadzić do doświadczania stresu, negatywnych emocji i depresji - jak wynika z eksperymentów przeprowadzonych na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

Materace do łóżka małżeńskiego powinny maksymalnie redukować przenoszenie drgań i chłonąć hałas. W tej roli dobrze sprawdzają się materace kieszeniowe. Sprężyny kieszonkowe uginają się wyłącznie pod ciężarem ciała, doskonale izolując nacisk na materac. Ten mechanizm zastosowano np. w materacu Hilding Tango, który - ze względu na wysoką elastyczność punktową - dobrze odnajduje się w podwójnym łóżku.

Dla pary polecane są również materace lateksowe lub piankowe z pamięcią kształtu wrażliwe na ciepło ciała, które precyzyjnie dopasowują się do kształtu sylwetki. Rozwiązania z pianki termoelastycznej (np. flagowe produkty Hilding - Rumba i Samba) amortyzują ruchy partnera, a tym samym zapewniają niezakłócony sen dla dwojga. 

2. Wsparcie na krawędziach materaca

Dobry materac dla pary oferuje wsparcie na całej powierzchni materaca, a nie tylko w jego środkowej części. Kwestia ta, zwykle bagatelizowana w przypadku pojedynczych łóżek, odgrywa ważną rolę w sypialni małżonków, gdzie partnerzy często śpią tuż na samym skraju łóżka. Materac, który nie zapewnia właściwego wsparcia na krawędziach, nie dostarczy optymalnej podpory dla pleców, a także może spowodować, że zwyczajnie zsuniesz się lub spadniesz z łóżka.

3. Materac o właściwościach ortopedycznych

Materac do łóżka sypialnego powinien dbać o wasze plecy, zwłaszcza jeśli na co dzień prowadzicie siedzący tryb życia. Rozwiązanie, które promuje zdrową postawę, przyniesie ulgę w bólu i pozwoli wypocząć zmęczonych mięśniom. Najważniejszą właściwością materaca ortopedycznego jest zapewnienie solidnego wsparcia dla kręgosłupa i to na ten aspekt warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając i testując rozwiązanie dla dwojga. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, materace ortopedyczne dopasowują się do anatomicznej budowy ciała, optymalnie podpierając całą sylwetkę. Profilowanie materiału umożliwia równomierne rozłożenie nacisku, a tym samym odciąża najbardziej newralgicznych partie - okolice głowy, ramiona, odcinek lędźwiowy i biodra.

W roli materacy ortopedycznych dobrze sprawdzają się luksusowe hybrydy. Materac Curem .ZIP, w którego wnętrzu przeplatają się sprężyny kieszeniowe i rewolucyjne pianki, jest ceniony w profilaktyce schorzeń kręgosłupa i redukcji bólu. Wyposażony w innowacyjne mechanizmy i system 7 stref twardości, zapewnia idealny balans między komfortem a wsparciem.

4. Typ materaca

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi, jaki rodzaj materaca będzie właściwy dla pary. Każdy typ jest nieco inny i każdy dostarczy odmiennych wrażeń:

 • materac sprężynowy - dedykowany małżonkom, które lubią sprężystość charakterystyczną dla klasycznych materacy;
  Polecane modele: Hilding Zorba (H2/H3), Hilding Tango (H3), Hilding Step (H3), Hilding Flamenco ze sprężyną Multipocket

 • materac piankowy - dla osób, które cenią wysoki komfort i odczucie zapadania się na powierzchni materaca,
  Polecane modele: Hilding Salsa (z pianką termoelastyczną Visco), Hilding Boogie (z pianką wysokoelastyczną), Curem .EXE (z innowacyjną pianką Serene, która łączy w sobie cechy materiałów termoelastycznych i wysokoelastycznych)

 • materac hybrydowy - model mieszany sprawdzi się w przypadku osób, których nie przekonują ani sprężyny, ani pianki z osobna;
  Polecane modele: Curem .ZIP, SleepMed Hybrid, Hilding Dance.

  Materac do łóżka małżeńskiego powinien być przede wszystkim wygodny dla obojga parterów. Podłoże, które zapewnia komfortowy sen ma niebagatelne znaczenie na nasze zdrowie, efektywność w pracy, ale także na jakość relacji z bliskimi.

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze