Wiadomości i blog

By maja 15, 2020 0 Komentarz

Jaką poduszkę do spania wybrać? Przewodnik po rodzajach poduszek

Jaką poduszkę do spania wybrać? Przewodnik po rodzajach poduszek

Wbrew pozorom, nie tylko materac, ale również poduszka ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort snu. Jakie rodzaje poduszek są dostępne na rynku i w jaki sposób wybrać tę najlepszą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących poduszek do spania znajdziesz w naszym przewodniku. Zapraszamy do lektury.

Czym charakteryzuje się dobra poduszka?

Dobra poduszka to przede wszystkim taka, która zapewnia nam odpowiedni komfort podczas snu czy odpoczynku. A ponieważ każdy z nas śpi inaczej, nie sposób wskazać jedną, idealną poduszkę, która zapewni taką samą wygodę wszystkim.

Jest jednak zestaw cech, na które powinniśmy każdorazowo zwrócić uwagę, kupując poduszkę do spania i odnieść je do swoich osobistych potrzeb i upodobań. Oto one:

 • poduszka powinna mieć odpowiednią twardość;
 • poduszka powinna mieć odpowiednią wielkość;
 • poduszka powinna mieć odpowiednią wysokość;
 • poduszka powinna mieć odpowiedni kształt;
 • poduszka powinna mieć odpowiednie właściwości, uzależnione od stanu zdrowia (np. poduszka antyalergiczna czy poduszka ortopedyczna);
 • poduszka powinna mieć odpowiednie wypełnienie;
 • poduszka powinna mieć odpowiednie pokrycie (najlepiej z naturalnego materiału lub materiału, który nie uczula);
 • poduszka powinna zapewnić optymalne ułożenie kręgosłupa w odcinku szyjnym, szyi, ramion, karku oraz głowy;
 • poduszka powinna być na tyle sprężysta, by “pracować” razem ze śpiącą osobą, optymalnie ulegając jego naciskowi i wracając do pierwotnej formy po przebudzeniu, a nie pozostawać zdeformowaną;
 • poduszka powinna być przewiewna, by zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza oraz poziom odprowadzenia wilgoci podczas snu.

Odpowiedzi na postawione powyżej tezy powinniśmy odnieść do siebie samych. W takiej analizie pomocne będzie dalsze opracowanie w tym artykule, które wskaże, jaka poduszka będzie dla nas najlepsza i która zapewni najbardziej komfortowy odpoczynek.

Rodzaje poduszek

Rodzaje poduszek do spania możemy wyróżnić głównie ze względu na rodzaj wypełnienia. Na rynku dostępne są:

 • poduszki z wsadem naturalnym,
 • poduszki z wsadem syntetycznym,
 • poduszki z wsadem specjalistycznym. 

Poduszki do spania z wsadem naturalnym wypełnione są najczęściej pierzem lub puchem. Charakteryzują się tym, że bardzo łatwo je ułożyć i sprawiają wrażenie bardzo delikatnych. Tego typu wsad sprawia, że poduszka jest sprężysta, a “zamknięty” w niej puch i pierze można dowolnie przemieszczać, powodując jednocześnie, że wygodnie odpocznie się na niej niezależnie od tego, w jakie pozycji śpimy. W sprzedaży coraz częściej można również spotkać poduszki z naturalnym wypełnieniem z łusek – najczęściej gryki, prosa, orkiszu lub płaskurki. Takie wsady są świetnym zamiennikiem wsadów syntetycznych, ale i wsadów puchowych, na które wiele osób ma alergię. W zależności od zastosowanej łuski, mają różną twardość i dodatkowe cechy (np. poprawiają krążenie, jak orkisz czy delikatnie rozgrzewają, jak płaskurka). Charakteryzują się właściwościami antyalergicznymi. 

Poduszka do spania wypełniona włóknami syntetycznymi jest bardzo ergonomiczna i nie uczula. W większości przypadków można ją wyprać, a nawet wysuszyć w suszarce bębnowej (warto uważnie wczytać się w instrukcję prania podaną na metce). Wsad wykonany jest z poliestru. Decydując się na taką poduszkę, warto dołożyć do wypełnionej włóknami poliestrowymi, które dodatkowo pokryte są silikonem. Dzięki temu nie straci szybko sprężystości i zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

Z kolei poduszki z wsadem specjalistycznym wykonane są najczęściej z pianki termoelastycznej (pod wpływem temperatury ciała przybiera odpowiedni kształt) lub lateksu i są bardziej zbite w formie niż poprzednie rodzaje. Tego typu wypełnienie doskonale przystosowuje się do kształtu i wagi leżącej na niej głowy, dając dużą dawkę wygody. Maksymalnie podpiera kręgi szyjne i jest antyalergiczne. Warto kupić taką poduszkę od rekomendowanego sprzedawcy, który specjalizuje się w ich produkcji. Godne polecenia są marki Hilding oraz Curem, cieszące się nieposzlakowaną opinią. Wsady specjalistyczne są również stosowane w poduszkach medycznych (ortopedycznych, rehabilitacyjnych), które mają właściwości prozdrowotne. Poduszki lateksowe i piankowe zazwyczaj również można prać w pralce. 

Jak dobrać optymalny rodzaj poduszki do spania?

Rozmyślania nad tym, jaką poduszkę wybrać, rozpocznijmy od analizy naszych potrzeb i ewentualnych dolegliwości zdrowotnych, a także pozycji w jakiej najczęściej śpimy.

Nawet, jeśli lubimy duże poduszki, powinniśmy ich unikać. Zwłaszcza z uwagi na fakt, że obejmując nie tylko głowę, ale także ramiona, stają się niezdrowe dla kręgosłupa, a ich długotrwałe użytkowanie może mieć niekorzystne skutki uboczne. 

W przypadku alergików, najlepsza poduszka do spania to poduszka z wsadem syntetycznym lub specjalistycznym. Zarówno poliester, pianka termoelastyczna, jak i lateks nie uczulają, dzięki czemu odpoczynek będzie dla takich osób komfortowy i bezpieczny. Alternatywą będzie też poduszka z wypełnieniem z łuski, która jest wolna chociażby od roztoczy kurzu domowego. Jednak warto przygotować się na to, że nie będzie tak miękka, jak wymienione wcześniej. 

Osoby borykające się z problemami z kręgosłupem powinny zdecydować się na poduszkę medyczną cenionej marki SleepMed. W zależności od modelu, będzie ona ergonomiczna (dzięki czemu świetnie dopasuje się do naszej szyi, karku i głowy), uniwersalna w formie (dzięki czemu będzie elastyczna, zapewni wygodę i higienę snu) lub termoelastyczna (dzięki zastosowanym włóknom węglowym, złagodzi stres i napięcia mięśniowe, a także poprawi jakość snu). Poduszka ortopedyczna genialnie odciąży szyjny odcinek kręgosłupa i przyniesie ulgę.

Biorąc pod uwagę pozycję, w jakiej śpimy, warto przeanalizować, jaka poduszka do spania będzie dla nas najlepsza pod kątem twardości i wysokości. Jeśli śpimy na brzuchu, postawmy na model miękki i płaski, który nie nadwyręży odcinka szyjnego kręgosłupa. Dobra poduszka do spania na plecach powinna być średniej twardości i średniej wysokości. Taki model nie będzie powodował, że szyja nadmiernie wygnie się podczas snu. Jeżeli śpimy na boku, zdecydujmy się na twarde i wysokie poduszki, ponieważ zapewnią one odpowiednie wypełnienie przestrzeni między materacem a policzkiem. 

Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór i przetestowanie najlepszej poduszki do spania. Dzięki temu zapewnimy sobie komfortowy i zdrowy dla kręgosłupa odpoczynek.

Opracowanie: www.zdrowykregoslup.pl

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze