Wiadomości i blog

By maja 27, 2016 5 Komentarz

Chrapanie – tylko uciążliwy czy również groźny problem?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Chrapanie – tylko uciążliwy czy również groźny problem?

Wydawać, by się mogło, że chrapanie to problem, który w ciągu nocy jest najbardziej uciążliwy nie dla osoby chrapiącej, ale dla śpiących w jej otoczeniu bliskich. Warto jednak wiedzieć, że ta pozornie niewinna, choć uprzykrzająca życie dolegliwość, może być przyczyną wielu poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy pozbyć się odgłosu chrapania w naszej sypialni.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie jest efektem przedostawania się powietrza do zwężonych dróg oddechowych pod dużym ciśnieniem. Taka walka naszego organizmu o wystarczającą ilość tlenu jest ciężką pracą, która skutecznie utrudnia efektywny wypoczynek w trakcie snu. Natężenie dźwięków chrapania wynosi od 70 dB do 80 dB, a ich częstotliwość osiąga nawet 10 000 Hz. Taka ilość decybeli stanowi wartość zbliżoną do odgłosów wydawanych przez kosiarkę!

Przyczyny chrapania

Najczęstszym powodem chrapania jest niewłaściwy styl życia. Ludzie borykający się z problemem otyłości chrapią znacznie częściej i głośniej niż pozostali. Nadmiar tkanki tłuszczowej negatywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie oraz napięcie mięśni, ale również powoduje wytwarzanie ucisku na drogi oddechowe.

Inną przyczyną powstawania tej dolegliwości są używki, np. alkohol, a także środki nasenne, które nas rozluźniają, czyli prowadzą do zwiotczenia mięśni gardła i języka, wzmagając tym samym chrapanie. Z kolei nikotyna przyczynia się do niedotlenienia organizmu oraz obrzęku śluzówki, spowodowanego zalegającą w krtani i tchawicy śliną.

Dużym problemem są również nieleczone infekcje takie jak zapalenie zatok, migdałków, a nawet zwykły katar. Mogą one wpłynąć na niedrożność dróg oddechowych, a tym samym konieczność oddychania ustami, co sprzyja wydawaniu dokuczliwych dźwięków. Chrapanie może być także wynikiem niedrożności nosa, którego przyczyną jest skrzywienie przegrody nosowej lub znajdujące się w niej polipy.

Jednak jednym z najczęstszych powodów chrapania jest niewłaściwa pozycja podczas snu spowodowana leżeniem na wznak, co skutkuje zapadaniem się języka i zwężeniem cieśni gardła. Dlatego też dla zdrowego i spokojnego odpoczynku zaleca się spanie jedynie na dobrze wyprofilowanym materacu i poduszce, które zapewnią odpowiednie podparcie dla głowy, szyi i kręgosłupa.

Groźne konsekwencje chrapania

W większości przypadków chrapanie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, o ile podczas snu nie dochodzi do tzw. bezdechów, czyli braków w przepływie powietrza przez nos i usta, które trwają co najmniej 10 sekund. W tym czasie prawidłowo oddychająca osoba powinna podczas snu wykonać około dwóch oddechów. Bezdech, któremu bardzo często towarzyszy chrapanie, skutkuje niedostatecznym dotlenieniem serca, mózgu, wątroby i nerek. Rezultatem jest wtedy nie tylko uczucie zmęczenia i niewyspania, ale przede wszystkim konsekwencje zagrażające naszemu zdrowiu i życiu, np. arytmia, przerost mięśnia sercowego czy nadciśnienie. O poważnym problemie z bezdechem możemy mówić wtedy, gdy przerwy w oddychaniu mają miejsce co najmniej 5 razy w ciągu jednej godziny. Badania potwierdzają, że ryzyko śmierci w wyniku udaru mózgu lub zawału serca jest około 3,5 raza większe w przypadku osób, które regularnie chrapią!

Jak zwalczyć chrapanie?

Podstawą efektywnej walki z problemem chrapania jest odpowiednie zdiagnozowanie jego przyczyny. W przypadku zaburzenia oddychania przez nos należy zdecydować się na zabieg prostowania przegrody nosowej lub usunięcia znajdujących się w niej polipów. Jednak najczęściej tę dolegliwość można wyleczyć zmieniając nasze złe nawyki. Warto pomyśleć o zmianie diety, która w kluczowy sposób wpływa na zwiększenie objętości klatki piersiowej oraz zmniejszenie ilości tłuszczu w podbródku, które umożliwiłoby swobodny przepływ powietrza. Problemu chrapania można się pozbyć dzięki ograniczeniu palenia papierosów i spożywania alkoholu, szczególnie niedługo przed snem oraz zastąpienia tego przyzwyczajenia wieczornym spacerem, który dotleni nasz organizm. Sposobem walki z tą uciążliwą dolegliwością jest również dobór odpowiedniego materaca i poduszki. Przyczynią się one do lepszej jakości snu, a także do ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania dźwięków chrapania.

Chrapanie jest problemem, który dotyczy około 45% Polaków, powodując ich ciągłe zmęczenie i niewyspanie. Nie można bagatelizować tej dolegliwości - warto poznać przyczyny chrapania naszych najbliższych. W ten sposób nie tylko zadbamy o swój komfort podczas snu, ale również uchronimy bliską nam osobę przed poważnymi konsekwencjami chrapania, które mogą mieć wpływ na jej zdrowie, a nawet życie.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Beata T

      Mój mąż chrapie od kiedy się znamy więc ja się przyzwyczaiłam

    • Maciej A

      Warto się badać! Ja chrapałem i wyszło, że cierpię na bezdech senny... nic mi nie jest ale cieszę się, że poszedłem na badania

    • Krystian L

      Moja dziewczyna chrapie.... nawet nie wiedziałem że dziewczyny mogą chrapać... szukam rozwiązania....

    • Olga B

      U nas chrapię i ja i mąż, budzimy się nawzajem haha

    • Iwona G

      Ciekawy artykuł. Córka właśnie miała zrobić do szkoły prezentację o tym dlaczego człowiek chrapie. Bardzo pomocny tekst, dziękujemy :)

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze