Wiadomości i blog

By kwietnia 28, 2016 3 Komentarz

Rodzaje materacy i ich charakterystyka

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Rodzaje materacy i ich charakterystyka

Każdy człowiek posiada inną budowę anatomiczną ciała, różni nas także pozycja, w jakiej śpimy, pewne dolegliwości, jak również upodobania czy zwyczaje związane ze snem. W związku z tym każdy potrzebuje innego, odpowiedniego materaca, który zagwarantuje mu wygodny odpoczynek i komfortowo przespaną noc. Jakie rodzaje materacy można zatem wyróżnić i czym się charakteryzują?

Materace sprężynowe

Wyposażone zostały w system sprężyn wspierających stabilizację ciała i uniemożliwiających jego zapadanie w trakcie snu. Wśród materacy sprężynowych wyróżnić można 2 rodzaje. Pierwszy z nich to wykorzystywane od lat materace bonelowe, charakteryzujące się tzw. sprężystością progresywną, co oznacza, że materace takie sprawdzą się zarówno w przypadku osób lżejszych, jak i cięższych.Drugim rodzajem są materace kieszeniowe, w których zastosowano sprężyny otoczone niezależnymi tzw. kieszeniami wykonanymi z tkaniny, dzięki czemu nie są ze sobą połączone i mogą pracować niezależnie. Komfort użytkowania materacy sprężynowych można dodatkowo podnieść stosując strefy twardości, które sprawiają, że materac lepiej dopasowuje się do śpiącej na nim osoby. Na zwiększenie elastyczności i odporności na odkształcenia ma także wpływ specjalna pianka Flexifoam, której zaletą są także antybakteryjne właściwości. Należy również wiedzieć, że w przypadku materacy sprężynowych, większa liczba sprężyn ma wpływ na większy komfort podczas snu.

Materace piankowe

Są mniej popularne niż materace sprężynowe, jednak coraz częściej docenia się ich zalety. A należą do nich przede wszystkim brak podatności na odkształcenia, jak i wysoka higiena użytkowania. Materace piankowe posiadają również porowatą strukturę, co wpływa korzystnie na układ krążenia podczas snu. Wśród tego typu materacy również wyróżniamy:

- materace wykonane z pianki poliuretanowej (wysokoelastycznej i termoelastycznej),
- materace wykonane z pianki lateksowej.

Materace wysokoelastyczne przede wszystkim charakteryzują się tym, że posiadają mniej jednolitą strukturę wewnętrzną od standardowego rodzaju pianki. Dzięki temu są bardziej sprężyste, elastyczne i w efekcie dużo lepiej podtrzymują ciało. Materace termoelastyczne z kolei wykonane są z pianki, której właściwości termiczne pozwalają na zmianę twardości materaca - oznacza to, że pod wpływem ciepła staje się bardziej miękka i dzięki temu idealnie dostosowuje się do kształtu ciała.

Ostatnim z rodzajów są materace lateksowe, które odpowiednią twardość i sprężystość zawdzięczają substancji, jaką jest lateks, czyli mieszance kauczuku syntetycznego i naturalnego. Jego największą zaletą jest wyjątkowo duża elastyczność - nie ma ryzyka, że pod wpływem ciężaru ulegnie odkształceniu. Dodatkowo tego typu materacach zastosowano wewnątrz lateksu specjalny system kanalików, który poprawia jego sprężystość i wentylację. Poleca się je osobom w każdym wieku, w szczególności cierpiącym na alergię.

Materace z kokosem

Włókna kokosowe wykorzystywane są w produkcji materacy od lat. Nie stanowią całkowitego wypełnienia wnętrza materacy, a jedynie jedną jego warstwę. Ten w pełni naturalny materiał, którego włókna związane są za pomocą lateksu, doskonale przepuszcza powietrze, a oprócz tego chroni przed rozwojem roztoczy i mikroorganizmów we wnętrzu materaca. Materace z kokosem charakteryzują się wyjątkową trwałością i elastycznością, a do tego zapewniają zdrowy i higieniczny sen. Polecane są w szczególności osobom lubiącym twarde podłoże do spania, jak również dzieciom i młodzieży, ze względu na pozytywne oddziaływanie na kręgosłup.

Materac to nie tylko element wyposażenia - liczy się przede wszystkim jego zastosowanie i funkcjonalność. Powinien zapewniać prawidłowe podparcie ciała w pozycji leżącej oraz regenerujący, komfortowy sen. Odpowiednio dobrany materac to gwarancja zdrowia i wygody, dlatego właśnie jego wybór powinien być dokładnie przemyślany.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Patrycja M

   nie wierze w kokosy zostaly zmyslone przez producentow branzy kosmetycznej zeby tylko sprzedawac wiecej kosmetykow

  • Karol M

   Nie wiedziałem, że istnieje aż tyle rodzajów materacy. Bardzo ciekawy tekst

  • Bożena S

   Polecam świadomy wybór materaca - czytajcie i edukujcie się, a nie kupujecie pierwszy lepszy materac i potem płaczecie. Bardzo ważny artykuł!

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze