Wiadomości i blog

By kwiecień 11, 2016 3 Komentarz

Strefy twardości w materacu

Strefy twardości w materacu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że leżąc na jakimkolwiek podłożu, wywiera na nie zróżnicowany nacisk. Z inną siłą naciska na materac na wysokości głowy, inną na okolice ramion, bioder, nóg czy stóp. Właśnie dlatego powstały strefy twardości – wszystko po to, aby materac dopasował się do ciała i tym samym zapewnił odpowiednie ułożenie kręgosłupa, a więc zdrowy i komfortowy sen.

Ile stref twardości może mieć materac?

Na rynku spotkać się można z materacami o trzech, pięciu lub nawet siedmiu strefach twardości. Pierwszy z wymienionych rodzajów to zupełne minimum – w przypadku trzech stref twardości mamy do czynienia ze wzmocnieniem środkowej części materaca. Oznacza to, że w tym miejscu jest on wyraźnie twardszy – wszystko po to, by była możliwa stabilizacja bioder. W materacach tego typu chodzi więc przede wszystkim o ochronę odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W materacu o pięciu strefach twardości z kolei do strefy wzmacniającej biodra dodano strefę pośrednią, która amortyzuje nacisk ramienia na materac.

7 stref twardości – najlepsze rozwiązanie

Najlepszym rozwiązaniem dla naszego organizmu jest jednak wersja z wydzielonymi siedmioma strefami twardości. W największym stopniu dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała, a co za tym idzie – najbardziej sprzyja naszemu zdrowiu. W materacu wydzielonych zostało siedem poprzecznych stref, każda o innej twardości. Najtwardsza część (strefa A) podtrzymuje najcięższą część ciała, a więc odcinek biodrowo-krzyżowy kręgosłupa. Wyróżnia się także: strefę pośrednią o średniej twardości, zlokalizowaną w obrębie ud oraz klatki piersiowej (strefa B), strefę twardszą w okolicach barków i ramion oraz kolan i łydek (strefa C), a także strefę o średniej twardości, w której znajdują się głowa i stopy (strefa D). Układ ten doskonale obrazuje poniższy schemat.

7 stref twardosci

Zdarza się, że producenci zapewniają o jeszcze większej liczbie stref. Jest to jednak niepotrzebne - siedem stref jest optymalną wersją, która idealnie dopasowuje się do sylwetki podczas snu.

Dlaczego warto wybrać ten typ materaca?

Przede wszystkim dlatego, że idealnie dopasowuje się do ciała. Miękki materac zdecydowanie nie sprzyja naszym biodrom. Twardy z kolei jest nie do końca komfortowy dla głowy i odcinka szyjnego, które nie potrzebują tak twardego podłoża. Strefy twardości w materacu zapewnią zatem wygodę każdej partii naszego ciała. Taki materac zdecydowanie powinien zainteresować osoby cierpiące na różne schorzenia kręgosłupa. Pozwala on odprężyć się wszystkim odcinkom kręgosłupa, co jest niezbędne do utrzymania jak najlepszego stanu zdrowia. Co istotne, podczas snu zachowana jest prawidłowa pozycja ciała, a więc schorzenie nie ma podstaw do tego, by się pogłębiać.

Materac o różnych strefach twardości to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego podłoża do spania. Nad jego zakupem powinny zastanowić się nie tylko osoby zmagające się z problemami z kręgosłupem, ale także osoby zdrowe, aby zapobiec chorobom kręgosłupa i zadbać o zdrowy i komfortowy sen.

Komentarze do artykułu

  • Laura P

   Brzmi jak bajer w materacu... nie wiedziałam że takie robią

  • Paweł K

   Jestem na 160% pewny że te strefy twardości sprawiły że moje plecy mniej mnie bolą, słuchajcie, ponad 2 miesiące temu kupiłem sobie materac wlasnie z takimi 7 strefami i od tamtego czasu mój sen zupełnie inaczej wygląda inaczej się śpi inaczej leży no nnie wiem jak tego opisać. Jeśli koś się jeszcze zastanawia to bardzo polecam chociaż spróbować i poleżeć na takim materacu bo to jednak takie poleżenie może przekoać do decyzji o zakupie ja kupiłem i jestem zadowolony chociaż no przynzam że nie było tanio ale przynajmniej nie boli

  • Jadwiga C

   ciekawy tekst

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze