Wiadomości i blog

By maja 15, 2020 3 Komentarz

Jaki materac dla singla? Pomagamy w wyborze materaca dla śpiących w pojedynkę

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jaki materac dla singla? Pomagamy w wyborze materaca dla śpiących w pojedynkę

Czy wybór materaca dla singla różni się od wyboru materaca dla pary? Zdecydowanie tak. Singiel może mocniej zaakcentować swoje potrzeby i preferencje.

Materac dla singla – charakterystyka

Singiel śpi sam, a więc kupuje materac tylko dla siebie. Jedyne, co może go ograniczać, to zasobność portfela i ilość miejsca w sypialni. Nie musi się natomiast przejmować tym, czy na materacu będzie wygodnie komukolwiek poza nim samym. To duży komfort, bo można sobie kupić dokładnie taki materac, jaki się chce. Nie trzeba szukać kompromisów w postaci materaców o średnim stopniu twardości, które mają zadowolić obie strony, a często nie zadowalają nikogo. Singiel ma prawo (a nawet powinien) wykazać się zdrowym egoizmem i kupić materac, który zaspokoi wszystkie jego potrzeby. Przy czym nie trzeba się oszukiwać – jedną z tych potrzeb jest wygoda.

Kiedy singiel potrzebuje nowego materaca?

Na pewno wówczas, gdy wprowadza się do nowego mieszkania. Singiel to często osoba młoda, a materac, który musi sobie kupić, jest pierwszym samodzielnie wybranym dorosłym materacem. Czasem nowy materac dla singla jest kupowany na zasadzie: nowe życie – nowy materac. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto wiedzieć, jakie rodzaje materaców są do wyboru. Innym powodem zmiany materaca może być niewygoda w czasie snu, problemy z wysypianiem się, poranne bóle pleców i karku. Jakie są najczęstsze symptomy świadczące o tym, że podłoże do spania jest już zużyte i trzeba je wymienić na nowe?

  • Brak odpowiedniego podparcia – gdy ciało nie otrzymuje należytego wsparcia, sylwetka z biegiem czasu jest ona ułożona coraz gorzej nocą. Powoduje to dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa i kończyn.
  • Deformacje – jeśli w podłożu pojawiają się wgłębienia – jak najszybciej udaj się na zakupy. Wszelkie nierówności sprawiają, że ciężar ciała nie jest równomiernie rozłożony.
  • Objawy alergiczne – zużyty materac to z reguły najprawdziwsze siedlisko bakterii, roztoczy kurzu, pyłków i pleśni. Wdychanie tych substancji wywołuje objawy astmy, alergii, zapalenia oskrzeli i innych schorzeń związanych z funkcjonowaniem układu oddechowego.
  • Nieprzyjemny zapach – nawet jeśli systematyczne czyścisz swój materac, po kilku latach najprawdopodobniej zacznie on po prostu brzydko pachnieć. Jeśli tylko zauważysz uciążliwą woń, natychmiast wymień podłoże na nowe.
  • Wiek – producenci oferują różne okresy gwarancji i to nimi należy się sugerować. Jednak bez względu na ten czynnik, żaden materac nie powinien być użytkowany dłużej, niż 10 lat.

Rodzaje materaców

Materace sprężynowe

Osoby śpiące w pojedynkę mają do wyboru materace sprężynowe lub piankowe. Te pierwsze dzielą się na bonellowe i kieszeniowe. W materacach bonellowych sprężyny są ze sobą połączone, co zapewnia stabilne podparcie dla kręgosłupa. Taki materac jest wręcz stworzony dla singla – materace bonellowe przenoszą ruch osoby śpiącej na całą powierzchnię materaca, dlatego nie nadają się na par, ruchy jednej osoby są zbyt wyraźnie odczuwane przez drugą. W materacach kieszeniowych każda sprężyna włożona jest w osobną otulinę (kieszeń). Taka konstrukcja zapewnia dobre podparcie w najbardziej strategicznych miejscach. Dodatkowo można mieć pewność, że sprężyny będą pracowały bezgłośnie.

Materace piankowe

Materace piankowe cechuje lekkość i duża elastyczność. Takie materace dobrze dopasowują się do kształtu ciała, delikatnie je otulając i dając uczucie miękkości. Materac z pianki wysokoelastycznej dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego ciężaru. Materac z pianki termoelastycznej dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Takie materace nazywa się czasem materacami z pamięcią, ponieważ „zapamiętują” kształt użytkownika. To właśnie o nich można powiedzieć, że są materacami spersonalizowanymi. Materace piankowe nadają się na łóżka z regulowaną wysokością zagłówka.

Czym dokładnie charakteryzują się poszczególne pianki najczęściej stosowane przez producentów?

  • Pianka wysokoelastyczna (HR) – doskonale wspiera ciało, jest elastyczna i gwarantuje stabilność. Jej głównym atutem, cenionym przez producentów i użytkowników, jest trwałość, wytrzymałość oraz odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
  • Pianka termoelastyczna – charakteryzuje się dużą gęstością. Reaguje na ciepło i nacisk ciała, zapewniając całemu kręgosłupowi odpowiednie wsparcie. Jest to uniwersalny rodzaj wypełnienia, który można spotkać nie tylko w materacach, ale również w poduszkach.
  • Pianka poliuretanowa (PUR) – to podstawowy rodzaj pianki, który jest stosowany w podstawowych, budżetowych modelach materaców.

Materace lateksowe

Warto również zwrócić uwagę na materace lateksowe – w szczególności te, które są wykonane z komponentów naturalnych, a nie syntetycznych. Są odporne na odkształcenia i przez wiele lat doskonale dopasowują się do ciała. Ich ważnym atutem jest antyalergiczność. Lateks jest bowiem naturalnie odporny na szkodliwe drobnoustroje i ogranicza gromadzenie się wilgoci wewnątrz wypełnienia. W ten sposób stwarzane są warunki, które nie sprzyjają rozwojowi bakterii, roztoczy kurzu i pleśni.

Materace hybrydowe

Osoby wymagające chętnie sięgają po materace hybrydowe. To połączenie najlepszych cech materaców sprężynowych i piankowych. Są nieco wyższe niż standardowe materace, ale komfort spania na nich też jest nieporównywalnie wyższy. Materace hybrydowe Hilding, Curem i Sleepmed oferują aż siedem stref twardości, co w znaczący sposób przekłada się na jakość snu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Twardość i rozmiar to podstawowe cechy materaca, ale są też inne, niemniej ważne. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jaki okres gwarancji zapewnia producent. Jeśli jest krótszy niż dziesięć lat, trzeba założyć, że materac zrobiony jest z pianki niskiej jakości i nie posłuży zbyt długo. Producenci pewni jakości swoich wyrobów oferują nawet piętnaście lat gwarancji.

Możliwość zmiany stopnia twardości materaca także jest dość istotna, bo jeśli materac ma służyć kilkanaście lat, to waga jego użytkownika może się zmienić zarówno w górę, jak i w dół. Najprostsze modele materaców oferują dwa rodzaje twardości, ale w tych lepszych, dzięki możliwości zmiany kolejności warstw pianki można uzyskać nawet sześć różnych twardości.

Certyfikaty – świadczą o wysokiej jakości wyrobu i jego przeznaczeniu. W przypadku materaców najczęściej spotyka się certyfikaty świadczące o trwałości, zastosowaniu komponentów antyalergicznych oraz o medycznym przeznaczeniu wyrobu. Zdejmowalny pokrowiec – niby drobiazg, ale tak naprawdę bardzo ważny, bo ułatwia utrzymanie materaca w czystości.

Jak dobrać materac dla osób śpiących w pojedynkę?

Jak dobrać materac dla śpiących w pojedynkę do wagi

Waga singla będzie miała kluczowe znaczenie przy wyborze materaca. Dlaczego akurat waga? Bo to od ciężaru osoby śpiącej zależy stopień uginania się materaca, a więc i kształtu ciała w czasie snu. Trzeba pamiętać, że niezależnie od tego, w jakiej pozycji śpimy, kręgosłup powinien być ułożony równolegle do podłogi (nie do ugiętego materaca). Osoby o niskiej wadze mogą spać na materaca miękkich i średnio twardych, osoby o nieco większych gabarytach (producenci sugerują, że wartością graniczną jest 80 – 90 kg) powinny wybrać materace twarde. Nie znaczy to, że będzie im niewygodnie. Taki materac dobrze dopasuje się do kształtu ciała i nie będzie odbierany jako twardy przez osobę o wysokiej wadze. W miękkim materacu singiel z nadwagą mógłby się po prostu zapaść. I odwrotnie – szczupła singielka uzna, że twardy materac bardziej przypomina deskę.

Jak dobrać materac dla śpiących solo do preferowanej pozycji w czasie snu

Dla niektórych to z pewnością będzie zaskoczeniem, ale pozycja, jaką przyjmujemy w czasie snu, także ma wpływ na wybór materaca. Najłatwiej mają osoby, które śpią na wznak. One po prostu dobierają materac do wagi i wzrostu. W ich przypadku sprawdzi się zarówno materac sprężynowy, jak i piankowy.

Osoby śpiące na brzuchu tak naprawdę robią sobie krzywdę, uciskając narządy wewnętrzne i pracując na problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa. Jednak nic na siłę, jeśli ktoś lubi taką pozycję w czasie snu i nie wyobraża sobie spania w innej, musi po prostu wybrać materac o średnim stopniu twardości. Dobrze sprawdzi się materac z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej.

Osoby śpiące na boku potrzebują materaca, który zapewni dobre podparcie barkom i biodrom. Szczególnie kobiety muszą zwrócić na to większą uwagę, bo ucisk na biodro nie jest wskazany w czasie snu. Osoby śpiące na boku powinny postawić na stosunkowo miękki materac (o jeden stopień bardziej miękki niż sugeruje to ich waga), najlepiej piankowy.

Jaki rozmiar materaca dla singla?

Długość materaca dla singla

Rozmiar materaca dobiera się do gabarytów ciała. Zakłada się, że dla wygody osoby śpiącej, materac powinien być dłuższy od ciała przynajmniej o 20 centymetrów. Większość materaców produkowana jest w standardowej długości 200 cm i praktyka pokazuje, że materac dla singielki nie musi być dłuższy. Jedynie materac dla singla o ponadprzeciętnym wzroście często trzeba zamawiać na wymiar.

Szerokość materaca dla singla

Szerokość materaca jest kwestią bardzo indywidualną. Teoretycznie z każdej w strony osoby śpiącej powinno zostać około 20 cm wolnego miejsca. Ma to zapewnić swobodę ruchów w nocy oraz poczucie bezpieczeństwa. Najwęższe dostępne na rynku materace (np. marki Hilding, Curem i Sleepmed) mają zaledwie 80 cm. Mogłyby spać na nich osoby bardzo szczupłe, ale prawda jest taka, że single rzadko kiedy wybierają ten rozmiar. Po prostu na takim materacu jest mało miejsca i już swobodne czytanie książki w łóżku jest mocno utrudnione. A jeśli w domu jest jakieś zwierzę, które najczęściej śpi w łóżku (a single często mają kota lub psa) to wąski materac absolutnie się nie sprawdzi.

Nieco szerszy materac 90 x200 cm także jest wyborem raczej dla nastolatka niż śpiącej w pojedynkę osoby dorosłej.

Jakie materace kupują single?

Jakie więc materace wybierają single? Wbrew pozorom wcale nie takie wąskie, bo wygoda jest sprawą kluczową. Materac 120 x 200 cm zaspokoi potrzeby osoby szczupłej, ale singiel lepiej zbudowany lub lubiący przestrzeń wybierze raczej materac 140 x 200 cm.

A może materac dwuosobowy? A czemu nie? To, że ktoś śpi sam, nie oznacza, że nie może mieć szerokiego łóżka. To kwestia wygody, przyzwyczajeń i nocnych nawyków. Osoby, które w ciągu nocy wiele razy zmieniają pozycję snu, wręcz powinny mieć szeroki materac.

Przeczytaj też:

  1. Materac dla gości – jak wybrać materac do łóżka gościnnego?
  2. Materac dla studenta – jak wybrać właściwy?
  3. Jaką poduszkę do spania wybrać? Przewodnik po rodzajach poduszek

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Lidia K

      Jestem singielka, ale spie na materacu 200x200. Lubie jak mam duzo miejsa i w sumie bardzo czesto spi zze mna tez moj pies, a ten to lubi sie wiercic :P

    • Ilona A

      Ja moj pierwszy materac i tak kupowalam wiekszy. Wiecznie singielka przeciez nie bede... mam nadzieje

    • Dominik R

      Polecam artykuł!

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze