Wiadomości i blog
Jaki materac na bolący kręgosłup?
Dolegliwości bólowe w okolicach kręgosłupa potrafią skutecznie pozbawić człowieka radości z życia. Na szczęście – dzięki odpowiednio dobranemu materacowi – można je skutecznie zniwelować i znów cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Jakie mogą być główne przyczyny bolących pleców?
Ból pleców to powszechny problem wśród wielu osób. Wśród głównych przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać szczególnie kilku czynników, a wśród nich:
- wady postawy “wykształcone” w dzieciństwie;
- złe nawyki – garbienie się, noszenie ciężkiej torby czy plecaka na jednym ramieniu, przyjmowanie niepoprawnej pozycji podczas siedzenia, gwałtowne zrywanie się podczas podnoszenia się, schylanie się, by dźwignąć ciężar itp.;
- siedzący tryb życia i brak codziennej dawki ruchu;
- nadwaga i otyłość;
- źle dobrany materac i poduszka;
- urazy kręgosłupa spowodowane np. wypadkiem samochodowym;
- przepuklina krążka międzykręgowego (tzw. wypadnięcie dysku);
- złamanie kręgów spowodowane np. osteoporozą;
- zmiany zwyrodnieniowe kręgów występujące wraz z wiekiem, mikrourazami i chorobami zapalnymi;
- reumatoidalne zwyrodnienie stawów i inne choroby reumatyczne.
Może się również zdarzyć, że ból kręgosłupa spowodowany jest problemami całkowicie pozakręgowymi, takimi, jak m.in.: zawał, zapalenie trzustki, półpasiec, zapalenie płuc lub opłucnej, zapalenie prostaty, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie wyrostka robaczkowego, rozwarstwienie aorty, tętnicy kręgowej lub szyjnej, tętniak aorty brzusznej, ostre zapalenie opon mózgowych, dusznica bolesna, zespół stawu skroniowo-żuchwowego, choroba kości Pageta, a nawet ciąża pozamaciczna, choroby autoimmunologiczne czy nowotwór jajników.
Jak widać, wbrew pozorom nie tylko choroby kręgosłupa i zwyrodnienie kręgosłupa prowadzą do bólu pleców, ale również nasze codzienne, niepoprawne przyzwyczajenia, które na pierwszy rzut oka są dla nas wygodne, w rzeczywistości siejąc spustoszenie w naszym ciele.
Jak zadbać o kręgosłup?
By zadbać o kręgosłup warto się przede wszystkim zacząć systematycznie ruszać. Na początek wystarczą codzienne spacery umiarkowanej długości, które z czasem warto uzupełnić o regularną gimnastykę oraz wizyty na basenie.
Po drugie, warto zadbać o swoją dietę i dostarczać organizmowi zwiększonej dawki naturalnie występujących w żywności witamin, minerałów oraz białka. Szczególnie niezbędne do cieszenia się zdrowym kręgosłupem są: wapń, magnez, potas, witamina B6 oraz witamina D3. Odpowiednio skomponowana dieta, połączona z regularną aktywnością fizyczną, pozwolą nam również uniknąć nadwagi czy otyłości, które są czynnikami sprzyjającymi bólom w okolicach kręgosłupa.
Po trzecie, należy pilnować swojej postawy podczas siedzenia, chodzenia, stania, a nawet spania (o czym w dalszej części artykułu). I choć często trudno odzwyczaić się od (niestety dla wielu osób) wygodnego garbienia się, siadania na jednej nodze, przekręcania połowy ciała do dodatkowego monitora, gdy siedzi się na wprost laptopa itp., warto wiedzieć, że odpowiednio długo ćwiczone prostowanie pleców wreszcie wchodzi w krew i przynosi naszemu zdrowiu wiele dobrego.
Dobrze też raz na jakiś czas udać się na profesjonalny masaż rozluźniający napięte mięśnie, a – w przypadku, gdy bolący kręgosłup bardzo mocno nam doskwiera – skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego rehabilitanta.
Nie bez znaczenia jest również odpowiednio dobrany materac, który pozwoli nam komfortowo wypocząć, jednocześnie sprawiając, że ból kręgosłupa powoli zacznie ustępować.
Aktywność fizyczna z korzyścią dla kręgosłupa
Zdrowy kręgosłup to klucz do ogólnego dobrego samopoczucia i jakości życia. Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki i leczenia problemów z kręgosłupem. Właściwie dobrane ćwiczenia wzmacniają mięśnie, poprawiają elastyczność i pomagają utrzymać prawidłową postawę.
- Pływanie angażuje wszystkie grupy mięśniowe, w tym mięśnie pleców, co pomaga w ich wzmocnieniu.
- Joga i pilates koncentrują się na wzmacnianiu głębokich mięśni stabilizujących kręgosłup oraz na rozciąganiu i poprawie elastyczności.
- Skupienie się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie pleców i brzucha pomaga w stabilizacji kręgosłupa i redukcji bólu.
Przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, zwłaszcza jeśli masz już problemy z kręgosłupem. Zaczynaj od łagodnych zadań i stopniowo zwiększaj intensywność oraz czas trwania treningów.
Jak dobrze dobrać materac?
Ból kręgosłupa lędźwiowego, ból pleców na dole, ból krzyża – na te dolegliwości Polacy skarżą się zdecydowanie najczęściej. Niestety wszystkie te boleści mogą się nasilać lub nie ustępować – pomimo prowadzenia odpowiedniego trybu życia – gdy śpimy na nieprawidłowym podłożu.
By przestać na dobre odczuwać ból pleców lub maksymalnie go zniwelować, należy regenerować się na dobrze dobranym materacu. Podczas podejmowania decyzji o jego zakupie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które ostatecznie zaważą na komforcie użytkowania:
- odpowiednia twardość materaca, dostosowana do naszej wagi;
- odpowiednia długość materaca (min. 20 cm dłuższy od naszego wzrostu, z reguły 200 cm);
- odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała na materacu;
- odpowiednie podparcie newralgicznych punktów ciała przez materac;
- odpowiednie wypełnienie materaca;
- odpowiednie dostosowanie materaca do pozycji, w której najczęściej śpimy.
Przed zakupem materac najlepiej jest przetestować, przeprowadzając tzw. „test płaskiej dłoni”. W tym celu należy położyć się na wybranym modelu na plecach, a następnie – w okolicę krzyża – włożyć płaską, otwartą dłoń. Jeżeli będziemy czuli zbyt dużo luzu między ręką a materacem, oznacza to, że jest zbyt twardy. Jeśli natomiast napotkamy opór będzie to świadczyło o nadmiernej miękkości. Gdy doskwiera nam ból pleców, zainteresujmy się przede wszystkim takimi rodzajami materacy, jak:
- materace wykonane z pianki termoelastycznej,
- materace kieszeniowe,
- materace lateksowe,
- materace wykonane z pianki wysokoelastycznej.
Każdy z tych typów łączy fakt, że na swój oryginalny sposób dostosowują się do anatomicznego ułożenia sylwetki podczas snu i jej naturalnych krzywizn, a także zapewniają idealne podparcie ciała. Warto zwrócić uwagę na to, by wybrany przez nas materac posiadał 7 stref twardości, które idealnie rozłożą nasz ciężar w czasie odpoczynku. W dodatku, są sprężyste i elastyczne, i nie odkształcają się nawet przez długie lata, dając wysoki komfort podczas użytkowania i znacząco poprawiając kondycję kręgosłupa.
Jakie wypełnienie wybrać na bolące plecy?
Zdrowie pleców w dużej mierze zależy od typu wypełnienia materaca. Czym charakteryzują się wskazane powyżej rodzaje wkładów?
- Materace z pianki termoelastycznej – dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem ciepła, co pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru.
- Materace kieszeniowe – charakteryzują się doskonałą elastycznością punktową. Perfekcyjnie podpierają całą sylwetkę i amortyzują wszelkie ruchy.
- Materace lateksowe – lateks oferuje znakomite wsparcie dla kręgosłupa i ma właściwości hipoalergiczne. Jego elastyczność pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, co pomaga w redukcji bólu pleców.
- Materace z pianki wysokoelastycznej – charakteryzuje się większą sprężystością i trwałością niż tradycyjna pianka poliuretanowa. Oferuje lepsze wsparcie i jest bardziej przewiewna, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury podczas snu.
- Materace hybrydowe – łączą w sobie zalety sprężyn kieszeniowych i warstw pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej.
Materace medyczne – co warto wiedzieć?
Materace medyczne, znane również, jako rehabilitacyjne czy ortopedyczne, charakteryzują się posiadaniem pozytywnej opinii certyfikowanych ośrodków, specjalizujących się w rehabilitacji, opartej o przeprowadzone testy. Z tej propozycji powinniśmy skorzystać zwłaszcza, gdy zmagamy się chorobami lub zwyrodnieniami kręgosłupa, dochodzimy do zdrowia po operacji lub zabiegu, przechodzimy rehabilitację. Możemy jednak zdecydować się na zakup medycznego materaca również wtedy, gdy doskwiera nam nieznaczny ból kręgosłupa lub chcemy działać profilaktycznie.
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na materace ortopedyczne z możliwością regulacji twardości, który będziemy mogli dostosowywać do naszych zmieniających się preferencji, związanych z nasileniem lub ustaniem bólu, wahaniami wagi itp. Jest to najczęściej możliwe dzięki zamontowanej przez producenta, ruchomej warstwie pianki termoelastycznej, którą można zamieniać miejscami z pozostałymi wkładami lub na dobre wyciągać z pokrowca. Warto też wiedzieć, że atestowany materac rehabilitacyjny zakupimy z obniżoną, 8-procentową stawką VAT, nawet jeśli nie posiadamy żadnego zaświadczenia od lekarza. A to już całkiem spora oszczędność.
Akcesoria do łóżka, które warto mieć
Jeśli nasz bolący kręgosłup jest dla nas utrapieniem, poza odpowiednio dobranym materacem, dobrze jest również zainwestować w dodatkowe akcesoria, a zwłaszcza w ergonomiczną poduszkę i profesjonalny stelaż pod materac. Ewentualnie można też zakupić specjalistyczną matę do akupresury i stosować ją dodatkowo, przez niedługą chwilę, jako formę masażu.
Poduszki ergonomiczne, znane również, jako ortopedyczne, zapewniają idealne podparcie głowy, szyi, karku oraz ramion. Mają różne kształty, przystosowane do spania w różnych pozycjach oraz różne wypełnienie, wymiary, twardość i właściwości. Najczęściej wykonane są z dostosowującej się pod wpływem temperatury ciała pianki termoelastycznej albo z lateksu. Mogą też być wypełnione puchem lub pierzem. Wiele modeli ma funkcję “zapamiętywania” użytkownika, a niektóre – dodatek odprężających olejków eterycznych, dzięki czemu przyjemniej pachną lub dodatek jonów srebra, włókna węglowego itp.
Stelaż z kolei stabilizuje podparcie materaca, pozwala na jego prawidłową wentylację, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i przedłuża jego żywotność. Jeśli wyposażony jest w elastyczne listewki, dodatkowo amortyzuje nacisk i sprawia, że wkład się nie odkształca. Co ważne przy bolących plecach, dzięki stelażowi materac jeszcze lepiej przystosowuje się do kształtu i naturalnych krzywizn ciała, zapewniając komfortowy i wygodny odpoczynek. W sprzedaży dostępne są wariant z dodatkową regulacją i bez niej. Może być ona przydatna, gdy dużo czasu spędzamy w łóżku, np. z powodu przebytego zabiegu i chcemy mieć możliwość samodzielnego dopasowywania zagłówka i podnóżka do naszych potrzeb.
Dlaczego kręgosłup potrzebuje regeneracji?
Inwestycja w dobry materac jest tak ważna dlatego, że kręgosłup potrzebuje regeneracji. Codzienne obciążenie, zarówno siedzenie przez długi czas, jak i wykonywanie czynności fizycznych, może prowadzić do przeciążenia mięśni pleców. Odpoczynek to czas, w którym następuje naprawa mikrourazów mięśniowych, a tkanki się odbudowują. Regularny odpoczynek pomaga w odbudowie i regeneracji struktury kręgosłupa, w tym krążków międzykręgowych.
Dobrze dobrany materac wraz z akcesoriami oraz wcielenie w życie odpowiednich praktyk i nawyków mogą skutecznie pomóc z walce z bólem pleców. Warto zadbać o swój kręgosłup jak najszybciej.
Przeczytaj też: