Wiadomości i blog

By lipca 22, 2020 3 Komentarz

Łóżko czy kanapa - co wybrać?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Łóżko czy kanapa - co wybrać?

Sen jest niezbędny dla zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i efektywnego funkcjonowania w ciągu dnia. Jakość naszego snu w znacznej mierze zależy od mebla, na jakim śpimy – jednak wybór między łóżkiem a kanapą nie zawsze jest prosty. Jakie są zalety oraz wady każdego z tych rozwiązań i na które się zdecydować?

Jakie są zalety i wady łóżek?

Od prymitywnych posłań z mchu, trawy, gałęzi i skóry zwierzęcej, przez drewniane łoża dla całych rodzin, luksusowe, bogato zdobione meble, aż po dzisiejsze modele, najczęściej składające się z ramy oraz materaca – historia łóżka jest bez wątpienia interesująca, a dla niektórych może okazać się nawet zaskakująca. Co jednak najważniejsze, zmieniający się sposób spania naszych przodków pozwolił nam stworzyć mebel sprzyjający nocnej regeneracji sił.

Łóżko dla wielu osób jest synonimem efektywnego wypoczynku. Nic dziwnego – ma ono szereg zalet, a za najważniejszą można uznać ogromną różnorodność dostępnych stelaży oraz materacy. Dzięki temu każdy może znaleźć wariant idealny dla siebie, odpowiadający zarówno jego potrzebom, jak i upodobaniom. Dobrze dobrany materac zapewnia maksymalny komfort snu oraz pozwala zwalczać i zapobiegać bólom kręgosłupa. Sprawdzi się nawet u osób po leczeniu ortopedycznym czy w trakcie rehabilitacji. Z kolei bardzo duży wybór stelaży – od klasycznych drewnianych po nowoczesne metalowe – umożliwia dobór ramy w zależności od gustu oraz wystroju sypialni.

Jednak łóżka, mimo wielu niekwestionowanych zalet, mają też pewne wady. Wśród nich najczęściej wymienia się:- jednofunkcyjność – służą wyłącznie do spania lub leżenia;
- najczęściej spore gabaryty – zwłaszcza w przypadku dużych modeli;
- brak możliwości składania;
- konieczność doboru odpowiedniego materaca.

Spore rozmiary łóżek oraz brak możliwości ich złożenia okazują się kłopotliwe szczególnie w małych mieszkaniach i kawalerkach. W przypadku małych metraży meble wielofunkcyjne są wyjątkowo pożądane, gdyż pozwalają zaoszczędzić nieco przestrzeni. Kwestia doboru materaca natomiast jest o tyle istotna, że w razie jego niewłaściwego dopasowania, łóżko nie tylko będzie niewygodne, ale może nawet powodować ból pleców i kręgosłupa, niekorzystnie wpływając na samopoczucie.

Jakie są zalety i wady kanap?

Podstawową zaletą kanap jest ich funkcjonalność – w ciągu dnia stanowią centrum strefy wypoczynkowej w salonie, po rozłożeniu zaś zapewniają miejsce do spania najczęściej dla dwóch osób. Dodatkowo kanapy po złożeniu nie zajmują dużo przestrzeni, dzięki czemu sprawdzają się one także w kawalerkach i małych mieszkaniach. Warto przy tym wspomnieć, że meble te występują w różnych rozmiarach – łatwo więc znajdziemy model, który bez problemu zmieści się w naszym salonie, a zarazem będzie dobrze spełniał swoją funkcję. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że rozkładane kanapy są dostępne w wielu wariantach – możemy wybrać zarówno materiał obicia, jak i fakturę, kolor czy wzór, dopasowując mebel do własnych preferencji oraz stylistyki panującej we wnętrzu.

Jednak nawet najnowocześniejsza rozkładana kanapa nie zapewni nam takiego komfortu snu jak łóżko ze starannie dobranym materacem. Poszczególne modele posiadają określony typ wypełnienia, którego prosta wymiana jest niemal niemożliwa. Kanapa lub sofa jest więc świetnym rozwiązaniem na kilka dni – gdy odwiedza nas rodzina lub przyjaciele – ale na dłuższą metę nie zda ono egzaminu. Częste składanie i rozkładanie kanapy może też przyczynić się do jej szybszego odkształcania i deformacji.
Pewne wątpliwości może budzić ponadto kwestia higieny. Kanapa to z założenia mebel bardzo często użytkowany, nie tylko przez domowników, ale i gości czy naszych czworonożnych przyjaciół. Z tego powodu bardzo istotne jest utrzymanie mebla w czystości, co pozwoli usunąć z powierzchni tapicerki wszelkie zanieczyszczenia.

Czy warto kupić wersalkę?

Rozkładana wersalka to mebel bez wątpienia praktyczny, estetyczny i zwiększający funkcjonalność pomieszczenia. Nie może ona jednak konkurować z tradycyjnym łóżkiem, gdyż nie jest w stanie zapewnić nam pożądanego komfortu snu. Sprawdzi się ona w przypadku odwiedzin gości, ale z całą pewnością nie nadaje się do codziennego spania. Choć obecnie wersalki z reguły są bardzo wygodne, wciąż są to meble przeznaczone przede wszystkim do siedzenia lub relaksu w ciągu dnia, ale nie do nocnego wypoczynku.

Dobór odpowiedniego materaca

Jak już zostało wspomniane, właściwy dobór materaca jest kluczowy dla zapewnienia najwyższego komfortu snu. Muszą o tym pamiętać przede wszystkim osoby, które wybierają pierwsze prawdziwe łóżko, a przez to mogą nie wiedzieć, że ważne są zarówno wysokość łóżka oraz materaca, jak i jego rodzaj czy wypełnienie. Dobry materac dopasowuje się do kształtu naszego ciała, zapewnia skuteczną wentylację, a ciężar ciała jest na nim równomiernie rozłożony.

O odpowiedni dobór materaca należy zadbać także w przypadku łóżek kontynentalnych. Są to meble, których konstrukcja składa się z trzech, współgrających z sobą warstw – dolnej skrzyni, materaca sprężynowego oraz materaca nawierzchniowego. Więcej na ten temat można przeczytać w innym naszym artykule: Czym jest łóżko kontynentalne i jak dobrać do niego materac.

Podstawowe zasady dobrej higieny snu

Sen to nie tylko czas wypoczynku i regeneracji sił przed kolejnym, pełnym wyzwań dniem. Sen może być również naturalnym lekarstwem, który zmniejsza ryzyko rozwoju wielu schorzeń czy niweluje różne dolegliwości. By jednak mógł on spełniać tę funkcję, należy zadbać o higienę snu – polega to na przestrzeganiu kilku prostych zasad, poprawiających jakość nocnego wypoczynku:
- ograniczenie czasu spędzanego w łóżku,
- unikanie kofeiny, nikotyny i alkoholu,
- prowadzenie regularnego trybu życia,
- wstawanie zawsze o tej samej porze,
- regularna aktywność fizyczna,
- jedzenie kolacji do trzech godzin przed snem oraz ewentualnie lekkiej przekąski późniejszym wieczorem,
- unikanie drzemek w ciągu dnia,
- unikanie silnego światła wieczorem oraz ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia.
Zarówno łóżko, jak i kanapa mają swoje zalety oraz wady. Najwyższy komfort snu zapewni jednak łóżko oraz właściwie dobrany do naszych potrzeb materac – nie tylko pozwoli nam efektywnie zregenerować siły, ale i sprawi, że szybko zapomnimy, czym jest ból pleców i kręgosłupa.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Kamil O

   chyba czas wymienić moją starą kanapę na normalne łóżko z wygodnym materacem ...

  • Marek G

   ja stawiam na kanape zmaetracem nawierzchniowym! nie musze wymieniac lozka i na materacu zaoszczedzilem ;))))

  • Ola K

   Tylko łózko!Kiedys spalam na kanapie, a teraz jestem wdzieczna sobie za zmiane na piekne lozko i najwygodniejszy materac! :D

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze