Wiadomości i blog

By maja 15, 2020 0 Komentarz

Jak wybrać pierwsze prawdziwe łóżko?

Jak wybrać pierwsze prawdziwe łóżko?

Może się wydawać, że zakup łóżka nie różni się niczym od kupowania innych mebli. Błąd! To właśnie w nim spędzamy ok. 1/3 naszego życia, to od wypoczynku w nim zależy jakość każdego dnia. Dlatego podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka.

Kiedy najczęściej kupujemy prawdziwe łóżko?

Pierwsze łóżko to najczęściej wybór rodziców - kupują posłanie dla swojego dziecka, inne niż niemowlęce łóżeczko czy kołyska. Ten moment może mieć mieć miejsce w wieku kilku lat, więc nie mamy wpływu, na to czy będzie to prawdziwe łóżko, kanapa czy też jeszcze inne rozwiązanie. Zresztą w tym wieku raczej jest to dziecku obojętne.

Jednak zakup pierwszego łóżka, tego prawdziwego, wymarzonego, to już świadoma decyzja. Najczęściej moment ten przypada na okres wicia własnego gniazdka. U jednych jest to czas zakończenia edukacji i odnalezienia miejsca, w którym chcą żyć, a u drugich chwila osiągnięcia stabilności finansowej i opuszczenia rodzinnego domu. Jeszcze inni nie wyobrażają sobie mieszkać w jakimkolwiek miejscu, jeśli nie ma tam prawdziwego łóżka.

Niezależnie jednak od tego, kiedy będziemy kupować swoje pierwsze łóżko, warto się przygotować na taki zakup. W łóżku spędzamy w ciągu każdej doby kilka godzin, a to ok. 1/3 całego życia. Zakup łóżka wraz z wszystkimi jego elementami to nie wybór tylko estetyczny, lecz przede wszystkim zdrowotny.

Jak dobrać pierwsze łóżko?

Na co zwrócić uwagę kupując łóżko? Przede wszystkim należy pamiętać, że składa się ono nie tylko z ramy, ale również ze stelaża i materaca. Dopiero, gdy wszystkie składowe odpowiadają naszym gustom i potrzebom, można mówić o prawdziwym łóżku.

Jaki rozmiar łóżka wybrać?

Zacznijmy od tego, że aby wygodnie się wysypiać, każdy potrzebuje odpowiednio dużo miejsca. Standardowo dla jednej osoby materac powinien mieć co najmniej szerokość 80 cm, natomiast dla pary minimum 140 cm. Natomiast na długość materac powinien być o 15-20 cm dłuższy niż wzrost użytkownika. Znając te wymiary, wiesz już jakich rozmiarów powinna być rama łóżka idealnego dla Ciebie! Pamiętaj tylko, że pomiarów ramy dokonujemy od wewnątrz, pozostawiając po kilka cm z każdej strony, tak aby materac nie musiał być "wciśnięty".

Przy wyborze rozmiaru łóżka należy się też kierować rozmiarem samej sypialni. Optymalne ustawienie to takie, które pozwala na dostęp do łóżka z obu stron, najlepiej z miejscem na stolik nocny z obu stron. Jeśli nie masz takiej możliwości, bo pomieszczenie jest za małe, łóżko powinno być dosunięte z jednej strony do ściany, tak by zapewnić jak najbardziej komfortowy dostęp.

Jakie łóżko wybrać? Z jakich materiałów powinno być wykonane łóżko?

Następnym krokiem jest wybór rodzaju łóżka. Oczywiście, niektórzy stawiają na uniwersalne rozwiązania typu rozkładana wersalka czy tapczan - stanowczo odradzamy taki wybór, jeśli marzysz o prawdziwym łóżku. Tego typu opcje pozwalają na zaaranżowanie mikro sypialni nawet w niewielkiej kawalerce (bo łatwo je złożyć i zmienić w mebel codziennego użytku), ale rzadko kiedy są w stanie dać użytkownikowi chociażby namiastkę komfortu i jakości snu!

W łóżku ramowym rama może być wykonana z różnorodnych materiałów - z drewna, metalu, tworzyw sztucznych. Może też być tapicerowana niemalże dowolnym materiałem. Ta ostatnia opcja pozwala na dopasowanie mebla dla własnego gustu niemalże w dowolny sposób. Ciekawym rozwiązaniem są także łóżka kontynentalne. Składa się ono z wysokiej skrzyni, w której albo znajduje się pojemnik na pościel, albo dodatkowa warstwa sprężyn, albo stelaż.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że łóżko ramowe lub łóżko kontynentalne będą zawsze lepszym wyborem niż rozkładana kanapa. Po pierwsze: dopasowany materac daje lepsze podparcie kręgosłupa, a tym samym lepszy sen. Po drugie: są także znacznie trwalsze, przez co nie będziesz skazany na wymianę łóżka po kilku latach użytkowania.

Czy design łóżka może iść w parze z jakością snu?

Mimo tego, że łóżko odgrywa główną rolę w kwestii naszego relaksu, jest także meblem - dlatego powinno być po prostu ładne i dopasowane pod kątem designu do sypialni!

Jeśli lubisz prostotę i surowy klimat, możesz wybrać łóżko ramowe, z ramą wykonaną z drewna czy metalu. Takich łóżek na rynku jest naprawdę sporo i można je zakupić w niskich cenach. Jeśli jednak stawiasz na komfort i wygodę, rozważ zakup łóżka tapicerowanego - w przypadku "surowej" ramy każdego dnia ryzykujesz, że uderzysz się lub kopniesz, natomiast w łóżkach tapicerowanych jest on osłonięty pianką i miękkim materiałem. Tego typu meble mają także tę zaletę, że można je dowolnie personalizować. W ofercie Hilding łóżka tapicerowane cechują się precyzją w detalach, szyciach i cięciach, możesz dobrać jeden z kilkudziesięciu dostępnych materiałów, zdecydować się na jeden z kilku rodzajów wezgłowia, w zależności od gustu i potrzeb. Z tak szerokim wachlarzem możliwości, bezproblemowo dopasujesz design łóżka do stylu swojej sypialni. Wybierając łóżko ramowe, zwróć także uwagę na nóżki - to często istotny element, który nadaje dodatkowego szyku.

Alternatywą dla łóżek ramowych są łóżka kontynentalne Hilding. Są one połączeniem najwyższego komfortu z designem i podobnie jak łóżka ramowe tapicerowane, te także można dowolnie dopasowywać do własnego stylu i smaku. Dodatkowymi zaletami są ich stabilność i możliwość doboru funkcjonalności dolnej skrzyni.

Jaki materac do pierwszego łóżka?

Skoro wybieramy pierwsze prawdziwe łóżko, to warto wybrać też pierwszy prawdziwy materac - o ile takiego zakupu nie mamy wcześniej na swoim koncie. Tak jak sercem domu jest pachnąca przysmakami kuchnia, tak sercem każdej sypialni powinien być wygodny materac, zapewniający zdrowy sen. Do wyboru mamy różne typy wypełnienia materacy - pianki wysokoelastyczne, pianki termoelastyczne, pianki lateksowe, sprężyny kieszeniowe. Każdy z tych materiałów ma wiele zalet, które warto rozpatrzyć z uwzględnieniem swoich potrzeb i indywidualnych odczuć.

W przypadku łóżka dwuosobowego musi zapaść decyzja: jeden czy dwa materace? W przypadku partnerów, którzy znacznie różnią się wagą, zalecane są albo dwa osobne materace (każdy dopasowany do indywidualnych potrzeb), albo to przeznaczone dla par o dużej różnicy wagowej (jak np. Hilding Lambada). Sam dobór materaca do potrzeb użytkownika zaczynamy właśnie od wagi, która przekłada się na zalecaną twardość materaca. Parametr ten oznaczany jest literką H oraz cyfrą (najczęściej od 1 do 4), gdzie im jest ona wyższa, tym twardszy jest materac. Dla osób lekkich przeznaczone są materace bardziej miękkie (np. twardość H1 odpowiada wadze do 60 kg), zaś najtwardsze dla osób o większej masie ciała (np. twardość H4 dedykowana jest użytkownikom powyżej 100 kg).

Jeśli cierpisz na notoryczne bóle pleców czy karku, problemy z krążeniem krwi lub kłopoty ze snem, dobrze dopasowany materac może przynieść Ci ulgę. Dlatego w takich przypadkach wybór materaca warto skonsultować z ekspertem.

Opracowanie: www.zdrowykregoslup.pl

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze