Wiadomości i blog

By maja 15, 2020 0 Komentarz

Jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać?

Jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać?

W łóżku każdy człowiek spędza średnio 25 lat swojego życia, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór materaca, ramy i stelaża. Szczególnie duże znaczenie ma rozmiar łóżka, ponieważ to od tego parametru zależy wygoda, jakość snu i możliwość wyspania się i efektywnego wypoczynku.

Łóżko do sypialni: wymiary i komfort snu

Wybierając łóżko do sypialni warto zastanowić się nad tym, czy będzie w nim spać jedna osoba, czy też dwie. W przypadku łóżka dla jednego użytkownika szerokość powinna wynosić minimalnie 80 centymetrów, chociaż dużo lepszą opcją jest wybór szerszej powierzchni do snu. Standardowa długość łóżka wynosi 200 centymetrów. W sytuacji, gdy w łóżku będą spać dwie osoby, można zdecydować się zarówno na szerokość 140, 160 lub 180 centymetrów. Warto pamiętać o tym, że podawane szerokości łóżek dotyczą powierzchni spania, a więc materaca. Wybierając konkretny model łóżka należy policzyć jego rzeczywistą szerokość i długość w taki sposób, aby wymiary pasowały do sypialni. Popularne łoża kontynentalne lub z zagłówkiem są zwykle o około 15 - 30 centymetrów dłuższe niż standardowe 200 centymetrów, chociaż powierzchnia spania nie zmienia się. Kupując łóżko do sypialni przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary oraz jakość wykonania, a także na użyte materiały, łatwość czyszczenia oraz dopasowanie mebla do reszty wnętrza. Coraz częściej klienci poszukują łóżek tapicerowanych lub skórzanych z zagłówkiem. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ z łatwości można oprzeć się o zagłówek i czytać w pozycji siedzącej.

Najpopularniejsze rozmiary łóżka do sypialni

W przypadku łóżek pojedynczych do najpopularniejszych rozmiarów można zakwalifikować 80 cm x 200 cm oraz 90 cm x 200 cm. Niektórzy decydują się na zakup dużo szerszego mebla do spania o szerokości, dochodzącej nawet do 120 centymetrów, jednak takie łóżko nie jest odpowiednie do małych pokojów. Wymiary łóżka małżeńskiego to najczęściej: 140x200 cm160x200 cm oraz 180x200 cm. Zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest łóżko o szerokości 160 centymetrów. Taki rozmiar jest komfortowy dla dwóch osób, nie zajmuje za dużo miejsca, a jednocześnie z łatwością można na nim ułożyć jeden materac o szerokości 160 centymetrów lub dwa materace, każdy o szerokości 80 centymetrów. Wybierając konkretny rozmiar łóżka oraz materaca, najlepiej iść do sklepu i zrobić krótki test. Oboje partnerów powinno położyć się na łóżku z rękami, splecionymi za głową, i sprawdzić, czy ich łokcie się stykają. Jeśli nie, to rozmiar łóżka jest odpowiedni. Oczywiście warto mieć także na uwadze własny komfort oraz swoje potrzeby i preferencje.


Warto także pamiętać o tym, że osoby, które chcą mieć łóżko małżeńskie o wymiarach niestandardowych, mogą zdecydować się na wykonanie tego mebla u stolarza. W takim przypadku cena wzrośnie, jednak dodatkową zaletą będzie wyższy komfort. Łóżko małżeńskie na wymiar to szczególnie dobra opcja w przypadku osób bardzo wysokich, dla których długość 200 centymetrów jest nieodpowiednia. W niektórych przypadkach sypialnia jest nieustawna i także konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Wymiary łóżka należy ustalić jeszcze przed zakupem, aby zawęzić swoje pole wyboru.

Jaki materac wybrać do sypialni?

Wymiary materaca do sypialni powinny być dobrane do łóżka. Optymalna szerokość materaca dla jednej osoby to 80 centymetrów. Kwestią indywidualną jest to, czy para wybierze dwa materace pojedyncze, czy też jeden. W przypadku, w którym partnerzy lubią różne twardości materacy lub cechują się zróżnicowaną wagą, dużo lepszym wyborem są dwa węższe materace, na przykład każdy po 80 centymetrów. Bardzo ciekawą propozycją jest tutaj materac marki Hilding Salsa, czyli model piankowy, termoelastyczny. Produkt ten charakteryzuje się następującymi cechami:

  • 7 stref twardości, dzięki czemu materac dopasowuje się do kręgosłupa użytkownika,
  • antyalergiczny, posiada piankę termoelastyczną, wentylacja sprawia, że w materacu nie gromadzą się roztocza i bakterie.

Innym rozwiązaniem jest wybór jednego materaca dla dwóch osób. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na materac piankowy, na przykład Hilding Rock&Roll. Jest to materac, który posiada dwie różne twardości. Po jednej stronie model ma twardość średnią (H2), a więc dostosowaną do osób o wadze do 80 kilogramów. Druga strona materaca spełni potrzeby osób cięższych lub tych, które lubią twardszą powierzchnię snu. Ten model jest świetnym wyborem dla par, ponieważ z łatwością można zmienić stopień twardości i dostosować ten parametr do własnych potrzeb. Rozmiar materaca do sypialni powinien być dostosowany do preferencji użytkowników. Oznacza to, że w przypadku materaca Hilding Rock&Roll można zdecydować się na wymiary z przedziału szerokości od 80 centymetrów aż do 180 centymetrów.

Warto pamiętać o tym, że do materaca można dobrać różne, dodatkowe akcesoria. Doskonałym przykładem jest poduszka Hilding Visco Prime, która ma ergonomiczny kształt, jest wygodna i zapewnia wysoki komfort snu. Poduszka została także wyposażona w delikatne, masujące wypustki, które dbają o kręgi szyjne i sprawiają, że sen jest wspaniałą formą odpoczynku. Osoby, które wolą postawić na jeszcze bardziej ergonomiczne rozwiązanie, mogą wybrać poduszkę Hilding Antistress Carbon, która została specjalnie wyprofilowana i posiada włókna węglowe, absorbujące i uwalniające z organizmu ładunki elektryczne, które przyczyniają się do nasilenia stresu oraz napięcia mięśniowego. Poduszka ta sprzyja zwiększeniu komfortu snu i relaksacji umysłu oraz ciała.

Wybierając łóżko do sypialni, warto zastanowić się nad własnymi potrzebami. Szczególne znaczenie ma rozmiar łóżka oraz dopasowanie do niego odpowiedniego materaca. Zastanawiając się nad odpowiednią szerokością, dobrze zmierzyć sypialnię i sprawdzić, ile pozostanie miejsca na szafki nocne lub przejścia. Wymiary materaca, jego sposób wykonania, jakość oraz użyte materiały, bezpośrednio przekładają się na komfort snu. Właśnie dlatego warto zainwestować w naprawdę dobry produkt, który spełni oczekiwania obojga małżonków.

Opracowanie: www.zdrowykregoslup.pl

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze