Wiadomości i blog
Jak prawidłowo dobrać materac do wagi?
Odpowiednio dobrany materac korzystnie wpływa na sen, poczucie wypoczęcia, a także zdrowie kręgosłupa. Warto jednak wiedzieć o tym, że materac zbyt twardy lub zbyt miękki może powodować ból kręgów, problemy z krążeniem lub nienaturalne wygięcie się kręgosłupa. Właśnie dlatego zawsze należy dobierać materac do wagi użytkownika.
Dlaczego waga ma wpływ na wybór materaca?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy waga wpływa na wybór materaca. Okazuje się, że tak i zdecydowanie należy wziąć pod uwagę ten parametr. Zgodnie z powszechną zasadą osoby cięższe powinny wybierać twardsze materace. Dobrze dobrany materac dopasowuje się do kształtu kręgosłupa, dzięki czemu nie pojawiają się dolegliwości bólowe. Użytkownicy o większej masie ciała będą zapadać się na materacu, co spowoduje nienaturalne wykrzywienie kręgosłupa. Z kolei osoby lżejsze nie powinny spać na zbyt twardych materacach, ponieważ skutkiem może być poczucie „łamania w kościach", ból kręgosłupa, a także drętwienie kończyn górnych i dolnych. Warto także pamiętać o tym, że zbyt twarde podłoże może być nawet przyczyną trwałego skrzywienia kręgosłupa. Wśród dodatkowych konsekwencji spania na materacu o niewłaściwej twardości, w stosunku do wagi, można wyróżnić zmęczenie, złe samopoczucie, a nawet ból głowy i rozdrażnienie. Materac, który został dobrze dobrany do wagi, zapewnia kręgosłupowi przybranie naturalnej pozycji, w formie litery „S", w przypadku spania na wznak. W ten sposób całe ciało się relaksuje, a przestrzenie między dyskami kręgowymi napełniają się płynem i regenerują. Warto w tym miejscu dodatkowo zaznaczyć, że twardość materaca jest poczuciem subiektywnym, które uzależnione jest głównie od wagi, ale także od przyzwyczajeń oraz dotychczasowego miejsca snu.
Materac a waga: rodzaje materaców
W tym miejscu warto przejść do dokładnego opisu, dotyczącego tego, jak dobrać materac do wagi. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że producenci ułatwili zadanie kupującym i oznaczyli materace konkretnymi oznaczeniami, czyli literką H oraz cyfrą od 1 do 4. Na rynku dostępne są więc cztery rodzaje materacy, pod względem twardości, tj.:
- materac o twardości H1, czyli miękki, przeznaczony dla osób o wadze do 60 kilogramów,
- materac o twardości H2, czyli średnio twardy, dla użytkowników o wadze od 60 do 80 kilogramów,
- materac o twardości H3, czyli twardy, który jest przeznaczony dla osób o wadze od 80 do 110 kilogramów,
- materac o twardości H4, czyli bardzo twardy, dla użytkowników o masie ciała większej niż 110 kilogramów.
Warto dodać, że u wyższych osób masa ciała rozkłada się nieco inaczej niż u niższych, które ważą tyle samo. Właśnie dlatego wysokie osoby, zwłaszcza te śpiące na wznak, mogą wybrać niższą twardość materaca. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że osoby o wadze granicznej (na przykład 80 lub 110 kilogramów) powinny kierować się przede wszystkim własnymi odczuciami i preferencjami. Właśnie dlatego tak ważne jest wybranie się do sklepu stacjonarnego, ułożenie na materacu i sprawdzenie, czy jest on wygodny.
Przykłady materaców stosownych do wagi
Materac dobrany do wagi w sposób odpowiedni to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na komfortowy sen i odpoczynek. Przykładem materaca o twardości H1 jest Hilding Makarena. Jest to materac multipocket, sprężynowy, który przeznaczony jest dla osób lżejszych. Warto zaznaczyć, że model ten jest odwracalny, a więc ma dwie twardości H1 i H2, dlatego nawet nieco cięższa osoba może się na nim położyć. Dodatkowo materac posiada 7 stref twardości, które umożliwiają optymalne dopasowanie się wkładu do budowy anatomicznej użytkownika. Kolejną zaletą jest antyalergiczność materaca, a także specjalnie wyprofilowany wkład, który zapewnia odpowiednią wentylację.
W przypadku osób o wadze między 60 a 80 kilogramów należy wybrać materac o twardości H2, na przykład Hilding Flamenco. Model ten posiada piankę wysokoelastyczną, która jest odporna na zniekształcenia i zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Materac ten jest także antyalergiczny i ma specjalnie wyprofilowany wkład, który zapewnia optymalną wentylację. Dla osób nieco cięższych, o masie ciała od 80 do 110 kilogramów, polecany jest materac o twardości H3, na przykład Curem .zip, który jest produktem bardzo wysokiej jakości i jednocześnie materac ten jest połączeniem systemu sprężyn multipocket i innowacyjnych pianek. Model na pewno spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Curem. zip posiada siedem stref twardości, a także piankę Fusion o wysokiej elastyczności, oraz piankę Serene, redukującą naciski i zapewniającą zdrowy sen. Materac ma także specjalnie wyprofilowany wkład, zapewniający odpowiedni poziom wentylacji.
W przypadku użytkowników, których waga wynosi powyżej 100, a nawet 110 kilogramów, najlepiej wybrać materac o twardości H4, na przykład Hilding Electro. Jest to materac dwustronny, hybrydowy, który łączy w sobie wiele różnych funkcji. Materac posiada siedem stref twardości, a także sprężyny Multipocket, piankę Serene, piankę Fusion i piankę termoelastyczną. Dodatkowo jest to model z wkładem lateksowym, czyli pianką charakteryzującą się wytrzymałością i sprężystością, dzięki czemu użytkownik ma poczucie lekkiego „unoszenia się". Twardość materaca została podwyższona poprzez zastosowanie sizalu, czyli naturalnego włókna, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością.
Masa ciała a wypełnienie
Masa ciała ma wpływ nie tylko na to, jaką twardość materaca wybrać. Należy ją wziąć pod uwagę również w kontekście rodzaju wypełnienia. O ile osoby o standardowej wadze nie powinny mieć w tej kwestii większych problemów, o tyle zarówno za niska, jak i za wysoka masa ciała może być dość problematyczna.
- Materac piankowy – pianka poliuretanowa, termoelastyczna czy wysokoelastyczna (HR) to obecnie materiały najczęściej stosowane w produkcji materaców. Nie nadają się jednak dla osób o ekstremalnie dużej masie ciała - mogą się wówczas odkształcać i nie zapewnią należytego podparcia.
- Materac lateksowy – lateks to doskonały typ wypełnienia, który ma wielu zwolenników. Dzięki swojej specyficznej strukturze jest w stanie zapewnić optymalną miękkość i amortyzację chudym użytkownikom. Jednocześnie też charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością i nie odkształca się pod wpływem dużego ciężaru.
- Materac sprężynowy – to odpowiednia opcja dla osób, których masa ciała jest wysoka. Z czego to wynika? Sprężyny zapewniają lepszą stabilizację, niż pianka. Są w stanie równomiernie rozłożyć cały ciężar użytkownika. Najlepszy wybór to materace kieszeniowe. Gdy każda sprężyna porusza się samodzielnie, znacznie podnosi to komfort użytkowania. Takie podłoża do spania są też wytrzymałe i dobrze sprawdzają się nawet przez wiele lat.
- Materac hybrydowy – to dość uniwersalna opcja, z której mogą być zadowolone wszystkie osoby, bez względu na swoją wagę. Połączenie sprężyn i rozmaitych pianek to bardzo dobre rozwiązanie. Zapewnia zarówno stabilne wsparcie, jak i elastyczność punktową, miękkość i przyjemny efekt otulenia.
Jaki rozmiar wybrać?
Kolejnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność materaca jest jego rozmiar. Również ten aspekt powinien być brany podczas podejmowania decyzji. Osoby o niskiej i standardowej masie ciała nie muszą się tym aż tak przejmować. Wystarczy, że wybiorą podłoże dopasowane do ich upodobań, a także do metrażu sypialni. Z kolei użytkownicy zmagający się z nadwagą i otyłością powinni brać pod uwagę to, żeby zapewnić sobie kilkadziesiąt centymetrów zapasu na szerokość.
Warto pamiętać o tym, aby wybierać materac dopasowany do wagi użytkownika. W przypadku małżeństw o różnej wadze można zdecydować się na dwa osobne materace lub jeden, ale piankowy lub lateksowy. To ostatnie rozwiązanie sprawia, że podłoże dostosowuje się do krzywizn ciała każdego z partnerów. Dobrze dobrany materac do wagi jest podstawą zdrowego i komfortowego snu, a także spokojnego relaksu w ciągu całej nocy. Osoby, które nie są pewne tego, jaką twardość materaca dla siebie wybrać, powinny zdecydować się na wizytę w sklepie lub na kontakt z jednym ze specjalistów.
Przeczytaj też: