Wiadomości i blog

By lipca 10, 2019 2 Komentarz

Miękki, średni, twardy - jaki materac wybrać?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Miękki, średni, twardy - jaki materac wybrać?

Zdrowy sen to między innymi taki, podczas którego szkielet jest dobrze podpierany i stabilizowany przez materac. To, czy tak będzie, zależy od dopasowania twardości materaca do indywidualnych potrzeb ciała jego użytkownika. Odpowiednie podłoże powinno utrzymywać kręgosłup w delikatnie łukowatym, przypominającym literę S kształcie. Jak zdecydować, która twardość materaca będzie spełniać to zadanie?

Czym jest twardość materaca

Twardość materaca określa się za pomocą tak zwanej skali H - litera ta jest skrótem od angielskiego hardness. Oznaczenia od H1 do H4 pozwalają opisać parametry poszczególnych modeli - H1 stosuje się przy modelach miękkich, H2 przy średnio twardych, H3 opisuje natomiast produkty twarde, a H4 bardzo twarde. W ostatnich latach na rynku zaczęły pojawiać się tak zwane materace typu partner. Ich innowacyjność polega na połączeniu w jednym podłożu dwóch różnych twardości. Technologię tę wykorzystano w piankowym materacu Materasso Viscogreen Lux - jedna z połów jest średnio twarda (H2), a druga twarda (H3). Podłoża partner poleca się wtedy, gdy preferencje każdego z użytkowników znacznie różnią się od siebie.

Dobór twardości materaca do wagi

Podczas podejmowania decyzji o zakupie materaca o określonej twardości, należy kierować się nie tylko osobistymi przesłankami. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć też bardziej obiektywne argumenty, takie jak dostosowanie parametrów podłoża do ciężaru ciała osoby, która będzie je użytkować - to właśnie w oparciu o tę zależność utworzono wspomnianą czterostopniową skalę H. Odpowiednie dobranie twardości materaca wpływa na stopień podparcia kręgosłupa. Materace miękkie najlepiej sprawdzą się u osób ważących do 60 kg. Nieco twardsze produkty, H2, poleca się przy masie ciała od 50 do 80 kg, a twardość H3 będzie odpowiednia dla przedziału od 70 do 110 kg. Niektóre modele, na przykład Hilding Makarena są odwracalne - po jednej stronie są średnio twarde, zaś po drugiej mają właściwości materaca miękkiego. Umożliwia to dostosowywanie środowiska snu do aktualnych potrzeb użytkownika. Podłoża typu H4, czyli bardzo twarde materace, będą odpowiednie przy wadze powyżej 100 kg. Ich mocna konstrukcja zapewni stabilną pozycję snu nawet przy bardzo dużym nacisku padającym. Modele tego typu często wypełnia się elastycznymi i sprężystymi piankami.

Jak rozpoznać zbyt twardy i zbyt miękki materac

Aby przekonać się, czy dana twardość materaca jest odpowiednia, najlepiej jest ułożyć się na nim na wznak, rozluźnić ciało i wykonać tak zwany test dłoni, który polega na próbie wsunięcia ręki pomiędzy podłoże a odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Oto, jak zinterpretować wyniki:

- Dłoń mieści się z łatwością - oznacza to, że materac jest za twardy,
- Nie da się wsunąć dłoni - materac jest zbyt miękki,
- Pojawia się opór, ale można wsunąć rękę - twardość materaca jest optymalna.

Zbyt miękkie podłoże można rozpoznać też poprzez charakterystyczne uczucie zapadania się do środka po położeniu się. Choć może wydawać się, że jest to przyjemne wrażenie, nic bardziej mylnego. W rzeczywistości za miękki materac powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa pod kątem podobnym do tego, który można zaobserwować podczas leżenia w hamaku - po kilku nocach spędzonych w tej pozycji z pewnością pojawi się silny ból pleców. Natomiast za twardy materac uniemożliwia rozluźnienie się mięśni ulokowanych wzdłuż kręgosłupa, przez co dochodzi do uczucia ciągłego napięcia i ucisku w obrębie pleców.

Wybierając między miękkim, średnio twardym a twardym materacem, warto pamiętać o tym, że twardość każdy odczuwa nieco inaczej. Może okazać się, że podłoże zgodne z widełkami wagowymi, dla użytkownika będzie po prostu niewygodne. W takiej sytuacji warto poszukać kompromisu i zdecydować się na twardość materaca będącą balansem pomiędzy tą komfortową a optymalną pod względem ciężaru ciała.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Hubert L

      ten pomysl z ręka genialny na pewno spróbuję następnym razem jak będę wybierał materac !!

    • Weronika M

      ja zawsze spalam na twardym i nie umiałabym spać na miękkim

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze