Wiadomości i blog

By stycznia 17, 2021 2 Komentarz

Jak dobrać twardość materaca do naszych potrzeb?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak dobrać twardość materaca do naszych potrzeb?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli materacy. Jak więc wybrać najlepszy dla siebie? Podstawowym parametrem powinna być twardość podłoża, dostosowana do naszych potrzeb. Dowiedz się, dlaczego jest to tak istotne, jak dopasować twardość do swoich potrzeb oraz gdzie kupić materac idealny.

Czym jest twardość materaca?

Wyposażasz swoją sypialnię lub wymieniasz łóżko, a wraz z nim materac? Musisz wiedzieć, że zakup ten nie powinien być wypadkową najniższej ceny w najbliższym sklepie. Wybór materaca to coś więcej: inwestycja w zdrowie. Jak to jest możliwe? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest rola podłoża do snu. Materac powinien podtrzymywać sylwetkę we właściwej, anatomicznej pozycji przez całą noc, niezależnie od tego, jak bardzo będziesz się wiercić przez sen - tylko wówczas organizm może się naprawdę zregenerować. Brak ucisków i naturalne ułożenie kręgosłupa gwarantują w pełni zdrowy sen.

Wybierając materac, powinieneś więc jak najdokładniej dopasować go do swoich preferencji i potrzeb równocześnie.

  • Rozmiar zapewniający komfortowy sen to dla jednej osoby ok. 70 cm szerokości, dla dwóch 140 cm - natomiast na długość materac powinien być o 15-20 cm dłuższy niż wzrost użytkownika.
  • Wybór wypełnienia podłoża do snu jest zależny głównie od Twoich odczuć oraz ewentualnych potrzeb specjalnych. Najczęściej materace piankowe wybierają osoby lubiące bardziej miękkie uczucie komfortu, zaś sprężynowe ci preferujący twardsze - nie jest to jednak żadna wytyczna. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na swoją strukturę pianki są lepszym materiałem wypełnienia dla alergików (zwłaszcza pianka lateksowa!), zaś sprężyny lepiej sprawdzają się w przypadku par (szczególnie o dużej różnicy wag) oraz problemów z kręgosłupem.

Za podtrzymanie sylwetki we właściwej pozycji odpowiada jednak głównie trzeci istotny parametr: twardość materaca. Jeśli materac jest dla Ciebie za miękki, będziesz w nim zapadać, jeśli za twardy - będzie Ci niewygodnie. Oba przypadku są nieprzyjazne dla zdrowia, ponieważ powodują zaburzenia procesów regeneracyjnych, mogą też przyczyniać się do powstawania lub pogłębiania wad postawy. Przez niewłaściwie dobrany materac możesz nabawić się różnego rodzaju schorzeń, spowodowanych przez niewystarczająco wysoką jakość snu.

W tym miejscu trzeba zadać sobie pytanie: jak dobrać twardość materaca do swoich potrzeb? Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne zadanie. Żeby je wykonać, musisz... się zważyć! To nie żart - optymalne twardości materacy są bezpośrednio związane z wagą ich użytkowników. Zależność ta spowodowana jest tym, że jak już wiesz, materac podtrzymuje sylwetkę we właściwej pozycji. Im osoba na nim sypiająca jest cięższa, tym mocniejszego wsparcia wymaga od podłoża do snu. Jak dobrać twardość materaca do swojej wagi, podpowiemy w dalszej części artykułu.

Jeszcze jedną istotną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu materaca, są strefy twardości. Dzięki coraz bardziej rozwiniętym możliwościom produkcyjnym oraz badaniom zgłębiającym tajemnicę zdrowego snu, producenci zaczęli kształtować wkłady materacy, wzmacniając ich niektóre fragmenty - tak by jeszcze lepiej podpierały ciało w czasie spania. Uwzględniając krzywizny kręgosłupa oraz ciężar wytwarzany przez poszczególne partie ludzkiego ciała, nowoczesne materace posiadają 3, 5 lub 7 stref twardości (czasem zwane również strefami komfortu). Najlepszym rozwiązaniem są materace 7-strefowe, gdzie strefy obejmują podparcie stóp, łydek, ud, bioder, lędźwi, strefę wysokiego komfortu oraz podparcia głowy. Co ważne, podział podłoża na strefy nie tylko zwiększa komfort i jakość snu użytkownika, lecz również wydłuża żywotność samego materaca - nie jest on narażony na nadmierną eksploatację i odkształcenia poszczególnych fragmentów.

Jakie są stopnie twardości materaca?

Jak już zostało powiedziane, podczas wyboru materaca niebagatelne znaczenie ma stopień jego twardości. Na rynku dostępne są materace miękkie, średnio twarde, twarde oraz bardzo twarde, chociaż czasem nazywane są nieco inaczej. Dlatego producenci najczęściej posługują się międzynarodową skalą.

Skala twardości materaca zawiera się w przedziale od 1 do 4, a parametr ten oznaczony jest literką H (od angielskiego słowa hardness). W związku z tym w opisie produktu możemy spotkać twardość materaca h1, h2, h3 lub h4. Co oznaczają poszczególne symbole i jak według nich dopasować twardość materaca? Tabela poniżej na pewno Ci w tym pomoże!

Zgodnie z tym, co możesz przeczytać z tabeli, materace miękkie (h1) przeznaczone są dla osób lekkich, ważących do ok. 60 kg. W tej kategorii zawierają się nie tylko dorośli o drobnej budowie ciała, lecz również dzieci. Materac średniotwardy (h2) będzie odpowiedni dla użytkowników o wadze pomiędzy 60 a 80 kg, twardy (h3) dla tych pomiędzy 80 a 100 kg. Najtwardsze materace (h4) dedykowane są osobom o wadze powyżej 100 kg, w tym otyłym i o tęgiej budowie ciała - posiadają one specjalnie wzmocnioną strukturę, aby zapewnić właściwe wsparcie sylwetki.

Czasami producenci lub sklepy oznaczają materace symbolami spoza tej ogólno przyjętej skali - np. h5, aby podkreślić wyjątkową twardość materaca. Wówczas wystarczy pamiętać, że im niższa cyfra towarzyszy literze h, tym materac jest bardziej miękki, a im wyższa - twardszy.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

Jaka twardość materaca będzie odpowiednia dla Ciebie? Jeśli wiesz, ile ważysz (lub ile waży użytkownik, dla którego materaca poszukujesz), to masz już podstawową informację, która potrzebna jest do dokonania wyboru stopnia twardości. Warto jednak również uwzględnić preferencję co do układu ciała podczas snu - jeśli częściej sypiasz na plecach lub brzuchu, wybierz materac nieco twardszy, jeśli natomiast wiercisz się lub sypiasz na boku, lepiej sprawdzi się bardziej miękki model. Czasem trudno jest wybrać jedną z twardości, szczególnie gdy znajdujesz się na granicy dwóch z nich. Dobrym pomysłem jest wybór dwustronnego materaca, gdzie każda ze stron ma inną twardość - wystarczy go odwrócić, by uzyskać bardziej miękki lub bardziej twardy komfort. Inną opcją jest dokupienie materaca nawierzchniowego, który pozwoli na błyskawiczną zmianę twardości.

Odpowiednia twardość – korzyści zdrowotne

Wybór odpowiedniego materaca o odpowiedniej twardości ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i jakości snu.

  • Materac o odpowiedniej twardości zapewnia właściwe podparcie dla kręgosłupa, pomagając utrzymać sylwetkę w prawidłowej pozycji. Może to zmniejszyć lub nawet wyeliminować bóle pleców, szyi i stawów.
  • Komfortowy materac o odpowiedniej twardości pozwala na głębszy i bardziej regenerujący sen. Zmniejsza ryzyko częstych przebudzeń w nocy spowodowanych niewygodną pozycją.
  • Materac, który równomiernie rozkłada ciężar ciała, zmniejsza nacisk na konkretne części ciała, co poprawia krążenie krwi.
  • Dobrze dobrany materac o odpowiedniej twardości zachowuje swoje właściwości przez dłuższy czas, co zapewnia długotrwały komfort i wsparcie.

O czym jeszcze pamiętać kupując materac?

Poziom twardości jest niezwykle ważny. Jednak istnieje zdecydowanie więcej czynników, które mają wpływ na funkcjonalność wybranego podłoża do spania. Określ swój budżet, ale pamiętaj, że inwestycja w dobrej jakości materac może przynieść długoterminowe korzyści dla zdrowia. Porównaj różne modele, aby znaleźć najlepszy stosunek jakości do ceny.

Jeśli masz specyficzne problemy zdrowotne, takie jak ból pleców, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą przed wyborem materaca. Jeśli używasz regulowanego łóżka, upewnij się, że materac jest kompatybilny z jego funkcjami. Stelaże tego typu najlepiej sprawdzają się w połączeniu z materacami piankowymi.

Zwróć uwagę na wentylację. Przepuszczalność powietrza ma wpływ zarówno na zdrowie, jak i na higienę panującą w łóżku. Jest to kluczowe w szczególności dla alergików. Brak gromadzenia się wilgoci i nadmiaru ciepła wewnątrz materaca ogranicza bowiem rozwój roztoczy, bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów.

Zakupy stacjonarne czy online?

Niezależnie czy kupujesz materac w sklepie stacjonarnym ,czy w sklepie internetowym, każdorazowo dokładnie przeczytaj załączony do interesujących Cię modeli opis. Powinien on zawierać specyfikację, która ułatwi Ci wybór. Jeśli wciąż będziesz mieć wątpliwości, możesz poprosić o radę eksperta - w tradycyjnym salonie będzie to ekspedient, natomiast podczas zakupów online konsultant czekający na Twoją wiadomość mailową lub na czacie.

Lepiej kupować w sklepie stacjonarnym czy internetowym? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jednak w aktualnej sytuacji na pewno bezpieczniejsze są zakupy online. Ponadto w sieci masz szerszy wybór, łatwy dostęp do kolejnych sklepów (a tym samym do porównania ceny interesujących Cię modeli), nie tracisz czasu na dojazd i powrót do domu. Nie musisz też dostosowywać się do godzin otwarcia sklepu - możesz zamówić swój wymarzony materac nawet w środku nocy.

Pamiętajmy, że dobry materac to inwestycja w nasze zdrowie i dobre samopoczucie, dlatego warto poświęcić czas na dokładne zbadanie wszystkich dostępnych opcji i wybrać model, który najlepiej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Dzięki temu zapewnimy sobie zdrowy, regenerujący sen i lepszą jakość życia.

Przeczytaj też:

  1. Praca w godzinach nocnych – jak wpływa na jakość snu?
  2. Jaki pokrowiec na materac wybrać? Jakie są zalety i wady pokrowców na materac?
  3. Czym jest stelaż do łóżka? Jakie stelaże wybrać pod materac?

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Karol N

      przydatna tabelka, zapisuję sobie

    • Mirek A

      Ja mam h4 bo jestem sporym panem :)

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze