Wiadomości i blog

By grudzień 15, 2020 0 Komentarz

Czym jest stelaż do łóżka? Jakie stelaże wybrać pod materac?

Czym jest stelaż do łóżka? Jakie stelaże wybrać pod materac?

Zdrowy, spokojny i długi sen pomaga zachować formę, wpływa także korzystnie na samopoczucie i koncentracje, a dodatkowo umożliwia efektywną regenerację organizmu. W kontekście dobrego snu znaczenie ma nie tylko materac, ale także stelaż, czyli integralna i bardzo ważna część łóżka. Wybór odpowiedniego stelaża ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia użytkownika.

Czym jest stelaż do łóżka?

Stelaż do łóżka to konstrukcja wykonana z drewnianych listewek, która odpowiada za podparcie materaca i zapewnienie zdrowego oraz bezpiecznego snu. Warto wiedzieć, że nawet najlepszy jakościowo materac i piękna rama łóżka nie zagwarantują dobrego snu, bez odpowiedniego stelaża. Dzieje się tak dlatego że to właśnie podstawa pod materac ma szczególne znaczenie w kontekście zapewniania komfortu i wygody użytkownika. Okazuje się, że stelaż łóżka pełni sporo funkcji, wśród których można wyróżnić następujące:

 • właściwe podparcie dla kręgosłupa, wygoda, komfort i odpowiednie ułożenie ciała,
 • zwiększona trwałość materaca i jego żywotność,
 • stabilizacja materaca w ramie łóżka, a także odciążenie powierzchni materaca,
 • zapewniona odpowiednia wentylacja pod łóżkiem oraz we wkładzie materaca, co jest szczególnie istotne dla alergików.

Warto wiedzieć o tym, że w sytuacji, gdy stelaż został odpowiednio dobrany, to ciężar ciała użytkownika rozkłada się zarówno na stelaż, jak i na materac. Gwarantuje to przedłużoną trwałość materaca.

We Wrocławiu można znaleźć spory wybór sklepów stacjonarnych oferujących stelaże. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup takiego produktu online, zwłaszcza że na stelażu i tak nie można się położyć bez materaca, a więc testowanie jest w tym wypadku utrudnione. Marka Hilding ma szeroką ofertę stelaży online, a jej produkty można kupić także w stacjonarnych sklepach, w tym także tych sieciowych, na przykład takich jak Agata Meble oraz IKEA.

Czym kierować się wybierając stelaż do łóżka?

Jaki stelaż pod materac wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero co urządzają mieszkanie lub decydują się na zmianę powierzchni do snu. Warto zaznaczyć, że najtrudniejszy wybór mogą mieć te osoby, które dotychczas spały na kanapie lub na materacu na ziemi. W takich sytuacjach czasami jest zaburzone odczuwanie i percepcja miejsca do snu, a każde łóżko ze stelażem i materacem wydaje się być lepsze niż kanapa. W rzeczywistości należy dokładnie zastanowić się nad doborem wszystkich elementów, aby sen był wygodny i spokojny.

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jaki stelaż do łóżka wybrać, powinien zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • rodzaj posiadanego materaca - to ważna kwestia, ponieważ niektóre stelaże przystosowane są typowo do modeli piankowych lub lateksowych, a inne do sprężynowych, kieszeniowych lub hybrydowych,
 • rodzaj stelaża, a więc stwierdzenie, czy powinien być on regulowany, czy też nie,
 • wykorzystane materiały w stelażu, w tym też jakość wykonania danego modelu,
 • renoma producenta i jego oferta,
 • wielkość stelaża - można wybrać zarówno modele pojedyncze, jak i podwójne, a wszystko zależy od posiadanego łóżka i typu materaca,
 • wiek i stan zdrowia użytkownika - dla osób, które są schorowane, leżą w łóżku, najlepszy jest stelaż regulowany, na przykład w sposób elektryczny lub na pilota,
 • możliwości finansowe użytkownika.


W niektórych sklepach można od raz kupić łóżko ze stelażem. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy oferowany przez sprzedawcę stelaż jest wysokiej jakości. Najlepiej dobierać samodzielnie ramę łóżka, stelaż oraz materac, ponieważ gwarantuje to najbardziej zindywidualizowane i spersonalizowane podejście.

Rodzaje stelaży do łóżka

Stelaże do łóżka można sklasyfikować ze względu na typ konstrukcji oraz możliwości regulacji. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się następujące rodzaje stelaży:

 1. Stelaże klasyczne typu ruszt, które wykonane są z listewek drewnianych, przymocowanych do drewnianej obudowy. Tego typu stelaże to jedne z najstarszych, najbardziej klasycznych typów, które obecnie nie cieszą się już tak dużą popularnością. Zaletą tego typu modeli jest niska cena, a więc ich ekonomiczność, natomiast wadą jest negatywny wpływ na wygląd i trwałość materaca oraz niezbyt odpowiedni efekt zdrowotny. Właśnie dlatego takie modele nie są polecane użytkownikom.
 2. Stelaże elastyczne, które są zdecydowanie jednymi z najchętniej wybieranych przez klientów. Takie modele nie są bardzo drogie, a jednocześnie charakteryzują się wysoką jakością i trwałością. Oczywiście znaczenie ma materiał wykonania oraz renoma producenta. Popularne są stelaże elastyczne 18 i 28 listewkowe. Ten pierwszy typ jest odpowiedni dla materacy kieszeniowych (z liczbą sprężyn oscylującą w okolicach 250 szt/m2) i piankowych, natomiast 28 listewek to dobry wybór do materacy lateksowych, wysokoelastycznych, termoelastycznych i kieszeniowych typu multipocket (z liczbą sprężyn oscylującą w okolicach 500 szt/m2). Stelaże elastyczne charakteryzują się przede wszystkim tym, że pracują one pod obciążeniem, dopasowują się do użytkownika i materaca, a dodatkowo część modeli można personalizować pod względem twardości.
 3. Stelaże talerzowe, które są nowością na rynku od jakiegoś czasu. Takie modele są dosyć kosztowne, a ich cechą charakterystyczną są specjalne talerze (zamiast listewek), a każdy element sprężynujący pracuje niezależnie od pozostałych.


Wyżej opisane modele to stelaże nieruchome. W kontekście rodzajów stelaży, warto także wspomnieć o drugiej ważnej klasyfikacji, pod względem możliwości regulacji. Marka Hilding ma w swojej ofercie stelaże z manualną lub elektryczną regulacją zagłówka i podnóżka. W przypadku regulacji manualnej można zdecydować się na model Family Expert Hilding, wykonany z 28 drewnianych listewek. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i świetnie się sprawdza dla osób, które lubią leżeć z nogami do góry lub chcą komfortowo poczytać w łóżku, w pozycji półleżącej. Z kolei stelaż Select Moto Hilding to model składający się z 42 listewek, regulowanych w sposób elektryczny. Jest to rozwiązanie dla najbardziej wymagający klientów, ale także odpowiednie dla osób chorych, które spędzają większość dnia w łóżku.