Wiadomości i blog

By lipca 08, 2016 5 Komentarz

Telewizor w sypialni - czy to dobry pomysł?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Telewizor w sypialni - czy to dobry pomysł?

Wiele osób uwielbia oglądać telewizję tuż przed snem i nie wyobraża sobie, by w ich sypialni mogło zabraknąć telewizora. Z drugiej strony jednak słyszy się wyraźne głosy krytyki odnośnie takiego sposobu spędzania wieczoru czy ranka. Kto ma rację i czy istnieje możliwość znalezienia w tej kwestii złotego środka?

Dlaczego telewizor w sypialni to dobry pomysł?

Wszystko zależy od tego, czy z telewizora korzysta się w sposób rozsądny i konstruktywny. Jeżeli zamiast być pożeraczem czasu, edukuje i relaksuje, można uznać, że nie jest do końca złym pomysłem. Przemawia za tym chociażby fakt, że dla wielu osób czas spędzony na oglądaniu ulubionego programu jest doskonałym sposobem na odstresowanie się po ciężkim dniu.

Warto też zaznaczyć, że telewizor integruje, a do tego jest świetną formą rozrywki. Trudno nie cieszyć się niedzielnymi porankami, podczas których dzieci wskakują do łóżka rodziców i wszyscy razem oglądają filmy familijne. Również przyjemne są przecież nocne maratony filmowe tylko we dwoje. Taka rozrywka ma zupełnie inny klimat, jeśli odbywa się w salonie, na oddzielnych fotelach i kanapach - niewielka przestrzeń sypialni z pewnością sprzyja umacnianiu więzi z bliskimi. Ponadto pozycja pół- czy też leżąca pozwala na odzwierciedlenie wrażeń bardziej odpowiadającym tym kinowym. Nie da się zaprzeczyć, że dla bardzo wielu osób ma to ogromne znaczenie.

Telewizja to również istotne źródło informacji – zarówno o aktualnych wydarzeniach, jak i tych związanych z naszymi zainteresowaniami. Oferta programów jest z roku na rok coraz bogatsza, a oglądanie ich pozwala stale pogłębiać wiedzę - poznać świat zwierząt, kulturę odległych krajów czy nowinki techniczne.

Dlaczego telewizor w sypialni to zły pomysł?

Przeciwnicy posiadania telewizora w sypialni wskazują na kilka minusów, które w istotny sposób wpływają przede wszystkim na jakość naszego snu. Po pierwsze telewizor, jak każdy sprzęt elektroniczny, wytwarza pole elektromagnetyczne – nie pozostaje to bez znaczenia dla organizmu człowieka. Natężenie fal jest wymieniane jako jedna z przyczyn bezsenności, nie wspominając o bólach głowy, problemach z koncentracją ciśnieniem i wzrokiem. W sypialni problem ten jest szczególnie odczuwalny, bo seans zaczyna się, kiedy organizm jest już wyczerpany po intensywnym dniu.

W sypialni, w której znajduje się telewizor, trudniej dbać o porządek. Elektryczne naładowanie ekranu sprawia, że na całym odbiorniku gromadzi się kurz. Co więcej, spędzając czas przed tv bardzo często sięgamy po przekąski, których okruszki znajdujemy później zarówno na łóżku, jak i podłodze. Zdecydowanie trudniej przez to o utrzymanie higieny i porządku w miejscu, w którym śpimy.

Skoro już wspomnieliśmy o podjadaniu, nie sposób nie zauważyć, że... telewizor tuczy! Jedzenie tuż przed snem sprawia, że żołądek trawi, zamiast odpoczywać, tak jak inne organy. W efekcie w naszym organizmie zaczyna odkładać się tkanka tłuszczowa. Jeśli podjadamy raz na jakiś czas, oczywiście nie będzie to miało większego wpływu na naszą wagę, jednak jeśli nocne seanse z przekąskami urządzamy sobie regularnie, bardzo szybko taki nawyk może stać się przyczyną problemów zdrowotnych, w tym nadwagi.

W poszukiwaniu złotego środka

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy telewizor powinien stanowić element aranżacji sypialni, czy też nie. Niestety większość osób, dla których jest to ulubiona rozrywka, nie zrezygnuje z niej bez względu na kontrargumenty. W takiej sytuacji warto odwołać się do rozsądku i poszukać jakiegoś kompromisu.

Zacząć należy od odpowiedniego umiejscowienia telewizora w sypialnianej przestrzeni. Jeżeli nie postawi się go w centralnym punkcie, nie będzie stale przykuwał naszej uwagi. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie windy sufitowej lub podłogowej, dzięki której urządzenie pojawi się tylko wtedy, gdy będziemy tego chcieli. Tańszy sposób to wstawienie go do zasuwanej szafki albo niszy ściennej zasłanianej roletą. Oprócz tego niezbędne jest po prostu zachowanie umiaru i rozsądku. Chęć obejrzenia programu telewizyjnego w łóżku nigdy nie powinna wygrywać z potrzebą zdrowego, spokojnego snu.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Jakub A

   Ja tam lubie zasypiać przed telewizorem

  • Halina B

   Zgadzam się! ! Nie powinno się oglądac telewizora przed spaniem. . Bardzo dobry artykuł

  • Natalia M

   od czasu do czasu nie zaszkodzi coś obejrzeć przed spaniem ;))

  • Tadeusz E

   a ja bez wlaczonego telewizora nie zasne i kropka. zona ma inne zdanie, ale ja wiem co dla mnie lepsze. prawda?

  • Jolanta K

   Bardzo trafny artykuł. Oglądanie telewizji przed spaniem jest bardzo niezdrowe. Organizm jakiś czas przed spaniem powinien odpocząć od mocnego światła i hałasu, aby można było prawidłowo wejść w fazę snu. Jeżeli nie przestrzegamy tych zasad to potem jesteśmy niewyspani i zdenerwowani. Warto zadbać o swój sen.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze