Loteria DPD

Wiadomości i blog

By czerwiec 10, 2016 0 Komentarz

Jak dbać o materac?

Jak dbać o materac?

Prawidłowo dobrany materac to inwestycja na kilka, a nawet kilkanaście lat. Aby jednak przez ten czas zachował on pełną funkcjonalność i elastyczność, niezbędna jest jego właściwa ochrona i pielęgnacja. Jakich zasad należy zatem przestrzegać?

Odpowiednie wsparcie

Prawidłowe ułożenie materaca to gwarancja zachowania jego elastyczności i sprężystości. Przede wszystkim niewskazane jest układanie materaca bezpośrednio na podłodze, ponieważ uniemożliwia to jego wentylację, sprzyja za to wnikaniu do wnętrza wilgoci. Najlepszym rozwiązaniem, które zapewni prawidłowe wsparcie materaca jest odpowiednio dobrany stelaż uniemożliwiający jego deformację i zapewniający prawidłowe “oddychanie” materiałów, z których został wykonany. Dlatego też warto zwrócić uwagę na szerokość odstępów między listwami, która powinna wynosić około 4 cm. Na rynku dostępne są także stelaże sprężynujące, który pozwalają przejmować ciężar ciała na swoją konstrukcję - w efekcie materace dłużej zachowują swój kształt i sprężystość.

Odwracanie materaca

Regularne odwracanie materaca, najlepiej co 6 miesięcy, o 180 stopni pozwala uniknąć jego deformacji powodowanych stałym naciskiem tych samych miejsc. Pozwoli to na zachowanie jego ergonomicznego, elastycznego kształtu. Materace dwustronne z kolei warto odwracać co 3 miesiące, co umożliwi odpowiedni przepływ powietrza i zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów.

Dbanie o pokrowiec

Dobrej jakości pokrowiec wykonany jest zazwyczaj z hipoalergicznych materiałów, jednak nawet na jego powierzchni po długim czasie użytkowania pojawiać się mogą niechciane bakterie i grzyby. W tym celu zalecane jest jego pranie - oczywiście w warunkach i temperaturze określonych w dołączonej instrukcji. Doskonałym rozwiązaniem jest także zastosowanie wodoodpornych ochraniaczy na materac, które uniemożliwiają osadzanie się drobnych zabrudzeń i wnikanie płynów - można je łatwo usunąć przy pomocy środków do prania tapicerki. Przy wyborze odpowiedniego pokrowca warto również zwrócić uwagę na mocowanie zamka błyskawicznego. Jego solidność to zabezpieczenie przed wnikaniem niepożądanych substancji i gwarancja, że nie rozpadnie się podczas użytkowania materaca lub też prania.

Regularne odkurzanie materaca

Na powierzchni materaca z każdą kolejną nocą gromadzą się kurz, naskórek, włosy czy resztki jedzenia, dlatego zalecane jest jego regularne odkurzanie, tj. co najmniej raz na miesiąc. Dzięki temu materac na dłużej zachowa swoją świeżość, co wpłynie znacząco na komfort naszego snu. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie materacy nawierzchniowych, które zapewnią większą higienę i pozwolą dłużej utrzymać czystość głównego materaca.

Unikanie przeciążeń

Poza regularnym odwracaniem materaca, warto także zadbać o to, by nie był on narażony na dodatkowe wstrząsy czy obciążenia, szczególnie w przypadku kiedy w domu są obecne dzieci. Skakanie i ugniatanie wpływa na powstawanie odkształceń i trwałych deformacji. Mogą one m.in. uszkodzić sprężyny, co nie pozostanie bez wpływu na jakość materaca i sposób jego dalszej eksploatacji.

 

Stosowanie tych kilku niezwykle istotnych zasad z pewnością sprawi, że będziemy mogli dłużej cieszyć się dobrą jakością użytkowanego materaca oraz komfortem snu i odpoczynku.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze