Wiadomości i blog
Kolory sprzyjające snu i odpoczynkowi
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Odpowiedni wypoczynek jest gwarancją udanego dnia - pełnego pozytywnej energii i dobrego nastroju, które towarzyszą nam aż do wieczora. Oprócz wygodnego łóżka, na udaną regenerację podczas snu ma wpływ również dobrze zaprojektowana przestrzeń, a dokładnie mówiąc - kolory, które zostały użyte w aranżacji pomieszczenia, w którym śpimy. Które z nich sprawiają zatem, że nasz sen jest efektywniejszy?
Neutralne kolory
Często mówi się, że wypoczynkowi najbardziej sprzyjają stonowane kolory takie jak biel, beże, brązy czy szarości. Rzeczywiście są to barwy kojące, dające poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Można używać ich we wnętrzach utrzymanych w nowoczesnej stylistyce lub tych bardziej klasycznych. Dobrze sprawdzają się również w małych pomieszczeniach, ponieważ optycznie je powiększają. Z kolei osoby, które uważają jasne barwy za zbyt monotonne, mogą potraktować je jako bazę dla elementów wystroju w nasyconych odcieniach.
- Biel – symbolizuje czystość i świeżość. Jest doskonałym wyborem do sypialni, ponieważ odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze. Biel pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji wnętrz.
- Beż – to delikatny, ciepły kolor, który wprowadza do sypialni przytulność i spokój. Beż jest łatwy do zestawienia z innymi kolorami i materiałami, co czyni go uniwersalnym wyborem.
- Szarości – od jasnych odcieni po antracyt, szarości są neutralne i uniwersalne. Nadają sypialni nowoczesnego wyglądu i są doskonałą bazą dla dodatków w bardziej intensywnych kolorach
- Brązy – od jasnego piaskowego po głębsze odcienie mahoniu. Brązy nadają sypialni ciepło i elegancję. Mogą być wykorzystane w meblach, podłodze, jak i akcesoriach.
Odrobina szaleństwa
Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem ścian w odcieniach neutralnych, z powodzeniem w aranżacji sypialni może sięgnąć po żywe kolory. Jakie? W zasadzie jedynym ograniczeniem są tutaj gusta, choć warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii na zlecenie pewnej popularnej sieci hoteli przeprowadzono badania, na podstawie których określono barwy najbardziej sprzyjające snu. Okazało się wówczas, że najdłuższemu snu (bo niemal 8-godzinnemu) sprzyja sypialnia urządzona w błękitnych barwach. Odcieniem powszechnie uznawanym za sprzyjający relaksowi jest również zieleń, którą utożsamia się z przyrodą, odprężeniem, ukojeniem i stanem równowagi - nic zatem dziwnego, że tak często jest to bazowy kolor w sypialni. Która barwa z kolei przyczyniała się do najkrótszego, prawie 6-godzinnego snu? Zdecydowanie fiolet, wobec czego odradza się jego stosowania w aranżacji miejsca odpoczynku - pobudza mózg do wytężonej pracy i zmusza do ciągłego czuwania.
Aranżując sypialnię „w kolorze” warto pamiętać, że barwami można się bawić - przede wszystkim odcieniami tego samego koloru oraz fakturami pościeli i ozdób będących częścią wystroju. Ciekawe jest też zestawianie kolorów neutralnych z nieco żywszymi - dla przykładu biel i szarości świetnie łączą się z pistacjową zielenią, z kolei nasycone brązy w połączeniu z beżami będą przywoływać na myśl karmel, kawę czy kakao, które zwykle dobrze się kojarzą.
Sypialnia a miejsce pracy
Przy doborze odpowiednich barw należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny czynnik - otoczenie, w którym przebywa się na co dzień. Sypialnia to miejsce, w którym zwykle chce się odpocząć po pracy, warto więc zadbać, by wybór kolorów do sypialni nie padł na te, które w niej dominują. Należy całkowicie pozbyć się wszelkich elementów, przywodzących na myśl życie zawodowe, gdyż sypialnia ma być oazą i ucieczką od codziennych obowiązków.
Najlepiej wybierać kolory stonowane, które nie będą pobudzać zmysłów, a jedynie sprzyjać odpoczynkowi. Jeśli typowo neutralne barwy wspomniane powyżej nie wydają Ci się odpowiednie, rozważ pastelowe odcienie błękitu i kolory ziemi. Jaskrawe czerwienie czy pomarańcze nie tylko nie sprzyjają efektywnemu wysypianiu się, ale wręcz utrudniają wypoczynek. Pamiętaj o tym, że znaczenie ma nie tylko kolorystyka ścian i mebli, ale też dodatków. Zwróć w tym zakresie szczególną uwagę na pościel do Twojego wygodnego łóżka - bez względu na to czy jego rozmiar to 80x200, czy 180x200.
Wnętrze z charakterem
W wyborze odpowiedniego koloru do sypialni należy nie tylko sugerować się powyższymi wskazówkami, ale również własnymi upodobaniami. Osoby mające określone pasje, powinny zastanowić się z jakimi kolorami im się kojarzą. Żeglarze z pewnością powinni postawić na barwy niebieskie, tancerze zabawić się kolorami, a osoby lubiące czytać książki być, postawić na przykład na biel wzbogaconą o dodatki przypominające druk - tak naprawdę wszystko zależy od inwencji osoby urządzającej swój „kącik snu”. Jeśli nie ma się pomysłu na połączenie pasji i wystroju, można zastanowić się jaki styl aranżacyjny najbardziej odpowiada naszym gustom. Surowe wnętrza skandynawskie, klimatyczne retro, a może przytulna klasyka? Warto spróbować wyobrazić sobie wnętrze, które będzie najbardziej sprzyjać relaksowi i zastosować takie rozwiązania w swojej sypialni.
Jak kolory wpływają na zdrowie i komfort snu?
Kolory mają różnorodny wpływ na ogólne samopoczuciei zdolność do szybkiego zasypiania.
- Relaksacja – kolory takie jak niebieski, zielony i fioletowy są uważane za relaksujące. Pomagają obniżyć poziom stresu i napięcia oraz sprzyjają spokojnemu snu.
- Pobudzenie – czerwony, pomarańczowy czy jaskrawe żółcie mogą zwiększać aktywność mózgu i wzmacniać pobudzenie. Dla wielu osób mogą one być zbyt intensywne przed snem, utrudniając zasypianie.
- Poczucie bezpieczeństwa –neutralne kolory, takie jak beż, brąz czy jasne odcienie bieli, tworzą przytulne i bezpieczne otoczenie. Mogą one pomóc w stworzeniu oazy spokoju, która sprzyja odpoczynkowi i relaksowi psychicznemu.
- Nastrój i emocje – wybór odpowiednich barw do sypialni może pomóc w redukcji lęku, depresji i innych zaburzeń emocjonalnych, co wpływa korzystnie na jakość snu.
Przy aranżowaniu miejsca odpoczynku i snu warto przede wszystkim zastanowić się, jakie kolory wpływają na nas kojąco - taki sposób urządzania tego szczególnego wnętrza zapewni poczucie bezpieczeństwa i dobre skojarzenia z miejscem, które ma sprzyjać wypoczynkowi. Sprawi, że będzie się o nim marzyć w czasie spędzanym poza domem, a przebywanie w sypialni urządzonej zgodnie z własnym gustem będzie czystą przyjemnością.
Wybór kolorów do sypialni powinien być także dostosowany do indywidualnych preferencji estetycznych oraz potrzeb mieszkańców. Ważne jest, aby wnętrze odzwierciedlało osobowość i gust domowników, co pozwoli czuć się komfortowo i spokojnie.
Przeczytaj też:
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Eryk C
Mam białą sypialnie i szukam właśnie lepszego koloru, coś co będzie uspokajać i rezonować z moją duszą. Dziękuje za ciekawy artykuł
-
Roksana K
Uwielbiam biale, delikatne sypialnie, w ktorych glowne skrzypce graja kolorowe dodatki. Swietnie to wyglada. Mamy w domu trzy pojkoje do spania i kazdy jest tak zaprojektowany. Roznia sie tylko glownym kolorem.
-
Tomek N
Sypialnia to najwazniejsze miejsce w domu, spedzamy tam chyba najwiecej czasu, wiec trzeba czuc sie w niej dobrze.